شاخص Chicago PMI | بررسی سلامت اقتصادی منطقه

بازنگری توسط: سعید محمدی
شاخص عملکرد PMI


شاخص مدیران خرید شیکاگو یا شاخص Chicago PMI به صورت کامل : ( Chicago Purchasing Managers’ Index) به عنوان شاخص تعیین کننده ی سلامت بخش تولید در منطقه شیکاگو است. این شاخص یک نوع گزارش ماهانه است که سلامت بخش‌های تولیدی و غیر تولیدی در منطقه شیکاگو را اندازه‌گیری می‌کند.


تهیه گزارش توسط یک انجمن از متخصصان خرید تهیه می‌شود. این شاخص در واقع از مدیران می‌خواهد که فعالیت خود را نسبت به ماه قبل مقایسه کرده و نشان دهند که افزایش و یا کاهشی داشته‌اند و یا فعالیت آنها بدون تغییر مانده است. نتایج به دست آمده از نظرسنجی‌ها برای محاسبه کردن امتیاز شاخص استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید : شاخص های اقتصادی فارکس

اهمیت شاخص Chicago PMI

شاخص PMI شیکاگو در ایالات متحده به عنوان یک شاخص مهم و پیشرو تلقی می‌شود. این شاخص می‌تواند علائم هشدار دهنده اولیه از رونق و یا رکود بازار اقتصادی را ارائه دهد. با کمک این شاخص سرمایه‌گذاران می‌توانند در مورد اختصاص دادن سرمایه خود تصمیمگیری‌های بهتری داشته باشند.

عنوانتوضیحات
نام شاخصشاخص مدیران خرید شیکاگو (Chicago PMI)
هدفبررسی سلامت اقتصادی منطقه شیکاگو
بازه های زمانی گزارشدهیماهانه
بخش‌های مورد بررسیتولیدی و غیر تولیدی
تهیه کننده گزارشانجمن متخصصان خرید یا Purchasing Managers
مبنای محاسبهنظر سنجی از مدیران
مبنای تفسیرعدد ۵۰
عدد بالای ۵۰نشان دهنده رونق اقتصادی
عدد زیر ۵۰نشان دهنده رکود اقتصادی
زمان انتشاراولین روز کاری هر ماه، ساعت ۹:۱۵
کاربردپیش بینی روند – ارزیابی احساسات بازار


زمان انتشار شاخص ‌Chicago PMI

نحوه عملکرد PMI
شاخص Chicago PMI | بررسی سلامت اقتصادی منطقه 1


شاخص PMI شیکاگو معمولاً در اولین روز کاری هر ماه ساعت ۹:۱۵ منتشر می‌شود. این نوع شاخص اطلاعات مربوط به فعالیت‌ واحدهای مختلف تولیدی و غیر تولیدی را در عرض یک ماه نشان می‌دهد. دقت در ارائه اطلاعات باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران بتوانند تصمیمات مهمی در ارتباط با سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف بگیرند.

تفسیر شاخص

برای تفسیر شاخص عدد مبنا را ۵۰ در نظر می‌گیرند و بر اساس آن عملکرد اقتصادی را مورد سنجش قرار می‌دهند. زمانی که عدد بالای ۵۰ نشان داده شود، یعنی آنکه بخش‌های تولیدی و غیر تولیدی در حال گسترش هستند و این نشان دهنده صعود اقتصادی است.
وقتی عدد زیر ۵۰ نشان داده شود، یعنی بخش‌های تولیدی و غیر تولیدی در حال انقباض هستند که می‌تواند افت اقتصادی را نشان دهد. زمانی که خود عدد ۵۰ نشان داده شود، به این معنی است که شاخص هیچگونه تغییری نداشته و به حالت ثابت باقی مانده است.

چه صنایعی از شاخص Chicago PMI استفاده می کنند؟

صنایع مختلفی در منطقه شیکاگو هستند که می‌توانند از اطلاعات مربوط به شاخص pmi برای عملیات خود استفاده کنند. بسیاری از شرکت‌های تولیدی از این شاخص برای درک بهتر روندهای کلی در بخش تولید، تقاضا و شرایط زنجیره تامین استفاده می‌کنند.
آن دسته از شرکت‌ها و مجموعه‌هایی که در زمینه ارائه خدمات فعالیت دارند، می‌توانند از این شاخص برای ارزیابی اعتماد به نفس کلی مصرف کننده و همچنین الگوهای هزینه استفاده نمایند.
شرکت‌های فعال در زمینه حمل و نقل و لجستیک می‌توانند از این شاخص برای پیش‌بینی تغییرات در حجم حمل و نقل و تقاضا استفاده کنند. در حالت کلی شاخص PMI شیکاگو می‌تواند اطلاعات بسیار مهم و ارزشمندی از سطح منطقه ارائه دهد تا صنایع مختلف بر اساس آن اطلاعات بتوانند فعالیت‌های خود را پیش ببرند.

نحوه عملکرد

شاخص PMI شیکاگو که به عنوان شاخص مدیران خرید هم نامیده می‌شود، بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده در هر ماه از مدیران خرید در ۱۹ صنعت مختلف به دست می‌آید. واحدهای مختلف تولیدی و غیر تولیدی این فعالیت‌ها را شامل می‌شوند.
در حالت کلی هیچ صنعتی وجود ندارد که بتواند به طور مستقیم از این شاخص‌ها استفاده کند. اما هر کدام از آنها به نحوی می‌توانند از طریق پاسخ‌های نظرسنجی به محاسبه آن کمک نمایند. شاخص pmi ‌ سلامت اقتصادی منطقه شیکاگو را ارائه می‌دهد که رشد و یا رکود آن را می‌تواند در تمامی بخش‌ها نشان دهد.

بیشتر بخوانید: مقایسه فارکس و شاخص های معاملاتی

مزایای شاخص PMI

شاخص ‌PMI شیکاگو به عنوان یک شاخص بارومتر یا فشارسنج تجاری شناخته می‌شود که مزایای بسیار زیادی دارد. بسیاری از کسب و کارها و سرمایه‌گذارها از این نوع شاخص برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند. از مزایای این شاخص میتوان به لیست زیر اشاره کرد:

  • پیش بینی روند
  • مقایسه با عملکرد منطقه ای
  • سرمایه گذاری اصولی
  • ارزیابی و بررسی احساسات در بازار

پیش‌بینی روندها

شاخص PMI شیکاگو به عنوان یک شاخص پیشرو در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند بسیاری از داده‌های اقتصادی در صنایع تولیدی و اشتغال را پیش بینی کند. این شاخص به صاحبان کسب و کارها اجازه می‌دهد که با پیش بینی کردن تغییرات بازار، بتوانند تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرند.
تمامی صاحبان کسب و کار در زمینه تولید، موجودی محصولات، استخدام افراد و قیمت گذاری آنها بر اساس این نوع روندها، استراتژی‌های خاصی را تعیین می‌کنند.

مقایسه با عملکرد منطقه‌ای

مقایسه عملکرد هر شرکت با شرکت رقیب در منطقه شیکاگو با توجه به روند کلی انجام گرفته و می‌تواند زمینه‌های بهبود را فراهم آورد.

سرمایه‌گذاری هدف‌دار و اصولی

با استفاده از PMI می‌توان زمینه‌های رشد در منطقه شیکاگو را شناسایی کرد و بر اساس آن سرمایه‌گذاری، مشارکت، گسترش و یا تجهیز کردن آن مراکز را به اجرا درآورد.

ارزیابی احساسات بازار

شاخص PMI شیکاگو یک شاخص بسیار مناسب برای اندازه‌گیری احساسات سرمایه‌گذاران و روند کلی بازار است. این شاخص می‌تواند تغییرات بالقوه‌ای را در سرمایه‌گذاری ایجاد کند.

محدودیت شاخص ‌PMI

شاخص پیمایش شیکاگو یک ابزار بسیار ارزشمند برای سنجیدن فعالیت‌های اقتصادی در منطقه شیکاگو است. اما این مسئله را در نظر بگیرید که این شاخص با وجود تمامی قدرت و مزایا دارای یک سری محدودیت است. اگر بتوانید از محدودیت‌های این شاخص آگاهی دقیقی به دست آورید، می‌توانید به نتیجه‌گیری‌های بهتری هم برسید.

سوگیری نمونه

شاخص PMI معمولاً بر اساس نظرسنجی‌های ارائه شده از طرف مدیران از یک نمونه محدود از شرکت‌ها انجام می‌گیرد. در واقع زمانی که شرکت‌های انتخاب شده به طور کلی نماینده کل اقتصاد شیکاگو نباشند، این نتیجه اثرگذاری مطلوبی نخواهد داشت.
عوامل مختلفی هستند که می‌توانند نتایجی شاخص را مخدوش کنند که از آن جمله به نوع صنعت، موقعیت مکانی و اندازه شرکت‌ها می‌توانیم اشاره کنیم.

ذهنی بودن

داده‌های ارائه شده برای شاخص PMI نتیجه ارزیابی ذهنی مدیران هستند که به جای ارقام مالی سخت به دست می‌آیند. با اینکه مدیران برای اطلاعات واقعی بسیار تلاش می‌کنند، اما ممکن است تجربیات و انتظارات آنها در این داده‌ها تاثیرگذار باشد. همین موضوع باعث می‌شود که داده‌ها با قطعیت کاملی به وجود نیایند.

دامنه محدود

شاخص PMI شیکاگو منطقه خاصی را نشان می‌دهد و بیان کننده کل شاخص اقتصادی ایالات متحده نمی‌باشد. اما این شاخص می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی در سطح منطقه ارائه دهد.
با این وجود نمی‌توانیم بگوییم که شاخص PMI به طور دقیق روندهای ملی را پیش بینی نمی‌کند. علاوه بر این شاخص PMI می‌تواند بخش‌های مختلفی چون امور مالی و خدمات را هم پوشش دهد.

نوسانات

شاخص PMI یک تصویر لحظه‌ای است که می‌تواند در هر ماه نوساناتی داشته باشد. زمانی که نوسانات کوتاه مدتی از شاخص PMI مشاهده شود، نشان دهنده تغییرات اساسی در زیربنا نخواهد بود.
بنابراین اگر شما می‌خواهید تصویری دقیق و مطمئن از این شاخص‌ها به دست آورید، بهتر است که روندها را در طول زمان تجزیه و تحلیل کنید.

اجزای شاخص Chicago PMI

شاخص Chicago PMI از 5 جزء یا مولفه ی اصلی تشکیل شده است که در این بخش به این موارد خواهیم پرداخت.

  • سفارشات جدید: این مولفه، موضوع مربوط به سطح تقاضا برای محصولات تولیدی در این منطقه را بیان میکند.
  • تولید: این مولفه میزان تولید در شرکت های این منطقه را بررسی میکند.
  • اشتغال: این مولفه تعیین کننده و نشان دهنده ی میزان وضعیت اشتغال در این منطقه است.
  • موجودی انبار: این مولفه نشان دهنده میزان موجودی انبار در شرکت های موجود در منطقه شیکاگو است.
  • قیمت‌ها: و در نهایت، مولفه ی قیمت، نشان دهنده وضعیت صعودی یا نزولی بودن قیمت در محصولات تولیدی در منطقه شیکاگو است.

جمع بندی

شاخص شیکاگو، یکی از شاخص ها یا اندیکاتور های موجود در بازار است که نشان دهنده ی میزان سلامت اقتصادی در منطقه شیکاگو است. این شاخص از مولفه های مختلفی نشآت میگیرد و میتواند در نشان دادن روند آینده ی بازار به معامله گران کمک کند.

سوالات متداول

شاخص Chicago PMI چیست؟

شاخص مدیران خرید شیکاگو یا شاخص Chicago PMI یک گزارش ماهانه است که سلامت بخش‌های تولیدی و غیر تولیدی در منطقه شیکاگو را اندازه‌گیری می‌کند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.