شاخص دلار امریکا یا دیکسی | نحوه محاسبه ارزش دلار

شاخص دلار امریکا

شاخص دلار امریکا چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

شاخص دلار امریکا (USDX) شاخصی است که در سال 1973 پس از انحلال توافق برتون وودز توسط فدرال ریزرو امریکا ایجاد شد. ارزش این شاخص بر اساس ارزش مبادله دلار در مقابل شش ارز عمده بین‌المللی تعیین می‌شود و برآوردی منصفانه از قیمت آن در بازارهای جهانی ارائه می‌دهد. شاخص دلار در بازارهای مختلف با نمادهای تجاری متفاوتی مثل دی‌ایکس‌وای (DXY) و دی‌ایکس (DX) نمایش داده می‌شود و در زبان عامیانه به آن «دیکسی» گفته می‌شود.

شاخص دلار امریکا
شاخص دلار امریکا

برای آشنایی بیشتر با این شاخص و نحوه بررسی آن این مطلب را دنبال کنید.

شاخص دلار امریکا چه چیزی را نشان می‌دهد؟

شاخص دلار آمریکا برای نشان دادن برابری ارزش دلار در مقابل ارزهای عمده جهانی شکل گرفته است. بزرگ‌ترین تغییرات در تعیین ارزش شاخص دلار امریکا در سال 1999 با جایگزینی یورو به جای ارزهای عمده اروپایی مانند مارک آلمان، فرانک فرانسه، لیره ایتالیا، گیلدن هلند و فرانک بلژیک اتفاق افتاد. در حال حاضر شش ارز عمده که در شاخص دلار امریکا محاسبه می‌شوند همراه با وزن آنها شامل موارد زیر می‌شود:

  • یورو: 6/57 درصد
  • ین ژاپن: 6/13 درصد
  • پوند انگلیس: 9/11 درصد
  • دلار کانادا: 1/9 درصد
  • کرون سوئد: 2/4 درصد
  • فرانک سوییس: 6/3 درصد

شاخص دلار امریکا روی رقم 100 بسته شده است و وقتی شاخص بالاتر از 100 قرار می‌گیرد نشان می‌دهد ارزش دلار امریکا در مقابل ارزهای عمده بالا افزایش یافته است. به همین ترتیب هنگامی که شاخص به کمتر از 100 می‌رسد معلوم می‌شود ارزش دلار در بازارهای بین‌المللی در حال کاهش است.

سبد ارزی شاخص دلار یک ترکیب ثابت همیشگی نیست و انتظار می‌رود در سال‌های آینده با افزایش حجم معاملات امریکا با کشورهایی مثل چین و مکزیک، ارزهای این کشورها جایگزین ارزهایی شود که حجم معاملات کمتری با امریکا دارند. در حال حاضر جفت ارز دلار/یورو مهم‌ترین جفت ارزی در بازار ارزهای خارجی یا فارکس است و در شاخص دلار هم بیشترین سهم را دارد.

ارزش دلار در برابر سایر ارز ها
ارزش دلار در برابر سایر ارز ها

تحلیل شاخص دلار امریکا

بالاترین قیمت همیشه شاخص دلار امریکا در سال 1984 با زدن رکورد 165 ثبت شده است. پایین‌ترین قیمت همیشه این شاخص در سال 2007 با افت به حدود 70 ثبت شده است. در شش سال گذشته معمولا شاخص دلار امریکا در کانال 90 تا 100 نوسان داشته است.

در ماه‌های گذشته ارزش دلار افزایش یافته است و در تاریخ 12 ماه می یا ماه جاری رکورد 15 سال گذشته را با رسیدن به رقم 74/104 شکسته است. روند قیمت دلار در ماه‌های گذشته افزایشی بوده و ارزش آن در مقابل بیشتر ارزهای عمده و سبد ارزی شاخص دلار امریکا رشد داشته است.

نمودار یک ساله این شاخص یک روند صعودی را نشان می‌دهد که در تاریخ 1 ژوئن 2021 حدود 92/89 بوده که حالا یعنی دو هفته پس از زدن رکورد بالاتر از 5/104 روند خرسی را طی می‌کند و حدود 5/101 معامله می‌شود.  بیشتر تحلیل‌ها پیش‌بینی می‌کنند که این روند نزولی در هفته آینده ادامه داشته باشد اما هنوز قیمت شاخص دلار امریکا به زیر 100 برنگشته و همچنان بالاترین ارزش در چند سال گذشته را دارد.

شاخص دلار در تریدینگ ویو

معامله‌گرانی که از پلتفرم‌های معاملاتی با قابلیت سی‌کیو‌جی (CQG) استفاده می‌کنند در تریدینگ ویو می‌توانند با نماد تجاری دی‌ایکس‌وای (DXY) روی شاخص دلار امریکا معامله کرده و آن را خرید و فروش کنند. در حال حاضر بعد از شکستن رکورد قیمت در اواسط ماه جاری، شاخص دلار وارد روند خرسی شده و در حال حاضر کمی کمتر از 5/101 است.

تریدینگ ویو اطلاعات و نمودارهای تخصصی با دقت بالا در اختیار معامله‌گران بازارهای مالی برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی قرار می‌دهد. این منبع معتبر تحلیل قیمت مستقیما یک پلتفرم خرید و فروش محصولات مالی نیست و برای پیگیری و دنبال کردن روندهای قیمت ابزاری ایده‌ال است.

روند قیمت دلار

عوامل زیادی در کنار هم باعث شده‌اند قیمت دلار در ماه‌های گذشته روند رشد سریعی پیدا کند. از افزایش نرخ بهره بانکی توسط فدرال ریزرو گرفته تا بحران جنگ روسیه و اوکراین و افزایش نرخ تورم در اروپا و سیاست‌های بانکی ژاپن، عوامل گوناگونی دست به دست هم داده‌اند تا ارزش دلار در مقابل ارزهای عمده جهانی را افزایش بدهند. در حال حاضر قیمت در بالاترین سطح آن در نمودارهای 1 تا 10 ساله است و با توجه به افزایش بازدهی شرکت‌های امریکایی نشانه‌ای از نزولی شدن روند کلی قیمت دلار دیده نمی‌شود.

روند قیمت دلار
روند قیمت دلار

دلار به ریال

در تاریخ 12 می که ارزش جهانی دلار افزایش یافت، رکورد قیمت دلار به ریال هم به بالاترین رقم در چند سال اخیر با زدن رکورد 307500 ریال رسید. این قیمت در هفته‌های گذشته در کانال 30 تا 31 هزار تومان نوسان داشته است. روز گذشته یعنی 29 می یا 8 خرداد ارزش دلار به ریال باز هم رکورد شکسته و با قیمت 307700 معامله شده است.

از آنجا که قیمت ریال ایران یک ارز کاملا مهجور در بازار ارزهای خارجی محسوب می‌شود و قیمت آن در بازارهای آزاد بین‌المللی تعیین و محاسبه نمی‌شود، معامله کردن شاخص دلار آمریکا از طریق ریال امکان‌پذیر نمی‌باشد. اطلاعات ریال در تریدینگ ویو و نمودارهای قیمت معتبر بر اساس داده‌های بانک مرکزی نمایش داده می‌شود و ارزش برابری آن در مقابل دلار از مدت‌ها قبل 42000 ریال نمایش داده می‌شود.

شاخص دلار امریکا در فارکس

شاخص دلار امریکا مانند هر شاخص دیگری فاقد یک دارایی یا محصول زیرین است که مستقیما قابل خرید و فروش باشد. معامله‌گرانی که در فارکس روی این شاخص معامله می‌کنند از طریق قراردادهای مابه‌ التفاوت (CFDs) یا قراردادهای آتی شاخص دلار امریکا این کار را انجام می‌دهند.

قراردادهای آتی شاخص دلار امریکا در صرافی‌های بین‌قاره‌ای یا تحت نظر آی‌سی‌ای (ICE) معمولا با نماد تجاری دی‌ایکس (DX) به همراه کد ماه و سال ارائه می‌شوند. شاخص محبوب دلار امریکا یعنی دی‌ایکس‌وای (DXY) برای معامله قراردادهای مابه‌التفاوت یا سی‌اف‌دی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای معامله کردن یکی از این دو نوع محصول مالی مشتق از شاخص دلار کافی است وارد حساب کاربری خود در فارکس شده و با داشتن اعتبار در حساب شاخص دلار امریکا (US Dollar Index) یا DXY یا DX را جستجو کنید. با کلیک روی نتیجه مورد نظر وارد صفحه می‌شود و گزینه‌های خرید و فروش را مشاهده می‌کنید.

شاخص دلار امریکا در متاتریدر

معامله‌گرانی که از سیستم متاتریدر برای معاملات مالی استفاده می‌کنند هم به راحتی می‌توانند با خرید و فروش محصولات مشتق از شاخص دلار امریکا از نوسانات قیمت آن در مقابل ارزهای عمده بین‌المللی درآمد و سود کسب کنند. درست مانند فارکس، معامله‌گران متاتریدر برای خرید و فروش قراردادهای مابه‌التفاوت شاخص دلار امریکا (DXY) کافی است نام آن را در متاتریدر جستجو کرده و با ورود به صفحه، برای سرمایه‌گذاری یا نقد کردن آن اقدام کنند.

شاخص دلار در متاتریدر
شاخص دلار در متاتریدر

معامله شاخص دلار آمریکا

شاخص دلار آمریکا شاخصی است که ارزش برابری دلار امریکا در مقابل ارزهای بزرگ و اقتصادهای برتر جهان را نمایش می‌دهد. برخلاف خود دلار که یک دارایی قابل خرید و فروش و مالکیت است، شاخص دلار شامل مجموعه‌ای از محاسبات ارزش مالی است که البته قابل مالکیت و خرید و فروش نیست.

اما قراردادهای آتی و مابه‌التفاوت محصولات مالی مشتقی هستند که با گمانه‌زنی روی این شاخص ایجاد می‌شوند و به معامله‌گران امکان خرید و فروش و سود بردن از تغییرات قیمت آن را می‌دهند. همان طور که پیشتر اشاره شد در طول حدود 50 سالی که از ایجاد این شاخص می‌گذرد، به‌خصوص در 20 سال اخیر قیمت آن همیشه در کانال 90 تا 100 در نوسان بوده است.

نوسانات ارزهای بزرگ و معتبر مانند دلار معمولا در طول روز و هفته بسیار جزئی و زیر 50 پیپ است. همین موضوع یعنی ثبات بالای ارزش آن باعث می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاران که کمتر حاضر به ریسک هستند، تمایل به سرمایه‌گذاری روی این ارزها را داشته باشند.

اگرچه در هفته‌ها و ماه‌های گذشته ارزش شاخص دلار آمریکا رشد و نوسان شدیدی را تجربه می‌کند، معامله کردن آن ریسک بسیار کمتری از معاملات بازارهای مالی جدید مانند ارزهای دیجیتال را دارد.

معامله شاخص دلار آمریکا
معامله شاخص دلار آمریکا

ساده‌ترین راه سرمایه‌گذاری روی شاخص دلار امریکا

تریدرها و معامله‌گرانی که به سرمایه‌گذاری روی شاخص دلار امریکا علاقمند هستند می‌توانند برای خرید قراردادهای مابه‌ التفاوت یا سی‌اف‌دی و همچنین قراردادهای آتی این شاخص اقدام کنند. نماد تجاری DX و DXY در پلتفرم‌های معاملاتی برای نمایش دادن قیمت و نمودارهای این شاخص به کار برده می‌شوند. معامله‌گران با توجه به پلتفرم مورد استفاده می‌توانند مستقیما این محصولات مالی مشتق را خرید و فروش کنند. این کار ساده‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری روی شاخص پول رسمی ایالات متحده امریکا محسوب می‌شود.

معامله‌گرانی که تمایل دارند از طریق ابزارهای تحلیلی و ارائه قیمت مانند تریدینگ ویو اقدام به خرید و فروش محصولات مالی کنند در صورت استفاده از پلتفرم‌هایی که ویژگی سی‌کیو‌جی دارند می‌توانند به سادگی این کار را انجام بدهند. اما در مجموع ساده‌ترین راهکار برای معامله کردن این شاخص چیزی جز استفاده از متاتریدر یا حساب کاربری فارکس نیست که در آن فقط با مراجعه به صفحه محصول، امکان خرید و فروش آن در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه