شاخص Durable goods orders (DGO) چیست؟ – شاخص سفارشات کالا های با دوام

بازنگری توسط: زینب اصغری
شاخص DGO

شاخص Durable goods orders (DGO) به عنوان شاخص سفارشات کالاهای با دوام به عنوان شاخص‌های اقتصادی معرفی می‌شوند. این شاخص فعالیت‌های انجام شده و نیز حجم سفارشات در بخش تولید مخصوصاً در ارتباط با کالاهای با دوام را رصد می‌کنند. کالاهایی که در این زمینه مورد بررسی قرار می‌گیرند، کالاهایی با حداقل سه سال عمر مفید هستند که شامل ماشین آلات، لوازم خانگی، رایانه و وسایل نقلیه است.

شاخص DGO چیست؟

شاخص DGO مخفف Durable Goods Grders شاخص سفارشات کالا های با دوام بوده و نشان دهنده حجم سفارشات کالا های با دوام از سوی تولید کنندگان (مخصوصا تولید کنندگان داخلی) است. شاخص DGO یکی از شاخص های مهم اقتصادی بوده و بر بازار های مالی تاثیر دارد.

بیشتر بخوانید : شاخص های اقتصادی فارکس


اهمیت شاخص سفارشات کالا های با دوام

شاخص سفارش کالاهای با دوام به عنوان یک نوع شاخص اقتصادی کلیدی معرفی می‌شود. این شاخص اهمیت زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد که می‌خواهیم از جنبه‌های مختلف آن را بررسی کنیم.

اهمیت DGOدلایل اهمیت
بازار سهام1. قیمت‌های سرمایه‌گذاری به رشد اقتصادی واکنش نشان می‌دهند.
2. سفارشات کالاهای با دوام سرنخ‌هایی برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.
3. افزایش سفارشات نشان‌دهنده افزایش احتمالی قیمت سهام است.
4. کاهش سفارشات نشان‌دهنده کاهش قیمت سهام در آینده است.
تاثیر در سرمایه گذاری در صنعتسفارشات در دسته‌های خاص (فناوری، حمل و نقل) چشم انداز مناسبی برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.
تاثیر در درآمدها1. شاخص سفارشات کالاهای با دوام روند سفارش و تکمیل واضح‌تری نسبت به سایر شاخص‌ها ارائه می‌دهد.
2. سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از این روند، چشم انداز مناسبی برای درآمدهای خود داشته باشند.
3. مهارت سرمایه‌گذاران در تصمیمات خود بر این رویه تکیه می‌کند.


بازار سهام

قیمت‌های سرمایه‌گذاری شده عمدتا به انتظارات رشد اقتصادی واکنش نشان می‌دهند. سفارشات انجام شده برای کالاهای با دوام می‌تواند برای سرمایه‌گذاران سر نخ‌های ارزشمندی ارائه دهند. بالا رفتن سفارشات می‌تواند نشان از افزایش احتمالی قیمت سهام باشد. همچنین اگر میزان سفارشات کاهش پیدا کند، نشان از کاهش قیمت سهام در آینده خواهد بود.


تاثیر در سرمایه گذاری در صنعت

سفارشاتی که در دسته‌های خاصی چون فناوری و یا حمل و نقل قرار می‌گیرند، می‌توانند برای سرمایه‌گذاران چشم انداز مناسبی ارائه دهند.

بیشتر بخوانید : مقایسه فارکس و شاخص های معاملاتی


تاثیر شاخص سفارشات کالا های با دوام در درآمدها

تاثیر شاخص سفارشات کالا های با دوام در درآمدها
شاخص Durable goods orders (DGO) چیست؟ - شاخص سفارشات کالا های با دوام 1

شاخص سفارشات کالاهای با دوام نسبت به سایر شاخص‌ها از روند سفارش و تکمیل واضح‌تری ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از این روند سفارشات، چشم انداز مناسبی برای درآمدهای خود داشته باشند. مهارت سرمایه‌گذاران در تصمیمات خود بر این رویه تکیه می‌کند.

شاخص سفارشات کالاهای بادوام مناسب چه کسانی است؟

شاخص سفارشات کالاهای با دوام می‌تواند به عنوان ابزار ارزشمند برای افراد مختلف باشد. به عنوان مثال اقتصاددان‌ها برای سنجش سلامت کلی و جهت اقتصاد می‌توانند از این دو شاخص‌ها استفاده کنند.
افرادی که به عنوان سرمایه‌گذاران در شاخص فعالیت دارند، می‌توانند بر اساس چشم اندازهای اقتصادی و روند صنعت تصمیم‌های آگاهانه‌ای بگیرند. کسب و کارهای مختلفی که در زمینه‌های متعددی فعالیت دارند، می‌توانند برای محصولات خود برنامه‌ریزی‌های مناسبی انجام داده و به رشد اقتصاد خود کمک کنند.


محدودیت های شاخص DGO

در کنار مزایای بسیار زیادی که می‌توانیم برای شاخص‌ها در نظر بگیریم، هر کدام از آنها با محدودیت‌هایی همراه هستند. در ارتباط با شاخص سفارشات کالا های با دوام محدودیت‌های مختلفی چون نوسانات و اصلاحات وجود دارد.
معمولا نوسان‌ها به خاطر سفارشات مختلفی است که بنا به عوامل متعدد در حال تغییر هستند. بنابراین لازم است که نوسانات را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید و آنها را در کنار سایر شاخص‌های اقتصادی بررسی نمایید. شاخص‌ها دارای اصلاحاتی هستند. داده‌های سفارشات در آینده دچار اصلاحاتی خواهند شد که تفسیرهای اولیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.


تفسیر شاخص DGO

شاخص DGO به عنوان یک نوع شاخص اقتصادی مهمی است که تقاضای کالاها با عمر طولانی را نشان می‌دهد. در ارتباط با تفسیر این شاخص یک سری نکات کلیدی وجود دارد که می‌خواهیم آنها را با هم بررسی کنیم.

  • افزایش سفارشات
  • کاهش سفارشات
  • تغییر در بخش های مختلف

افزایش سفارشات

عمدتاً افزایش سفارشات کالاهای با دوام نشان دهنده تقاضای بالا برای کالاها و خدمات است که می‌تواند به تبع آن رونق اقتصادی داشته باشد.


کاهش سفارشات

زمانی که میزان سفارشات کاهش پیدا کند، نشان دهنده ضعف تقاضا بوده و رکود اقتصادی را به دنبال دارد.


تغییر در بخش های مختلف

تغییرات مختلفی که در سفارش بخش‌های مختلف ایجاد می‌شود، می‌تواند در ارتباط با روندهای اقتصادی اطلاعات مفیدی به شما ارائه دهد. به عنوان مثال افزایش سفارش در زمینه تجهیزات و ماشین آلات می‌تواند نشان دهنده بالا رفتن سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در این مجموعه باشد.


نحوه انتشار

برای انتشار آمار سفارشات کالاهای با دوام شرکت‌های انفرادی و سازمان‌های دولتی هر کدام به شیوه مختلف عمل می‌کنند. معمولا شرکت‌ها سفارش کالاهای با دوام را به صورت عمودی منتشر نمی‌کنند.
آنها معمولا به جای انتشار، سفارشاتی از مشتریان دریافت کرده و برای اهداف تجاری خود پیگیری می‌کنند. دولت این داده‌ها را با استفاده از نظرسنجی شرکت‌ها جمع آوری کرده و در شاخص اقتصادی کلان منتشر می‌کند. در سازمان‌های دولتی آمار سفارشات کالاهای با دوام معمولا توسط اداره آمار آمریکا منتشر می‌شود.

نکات مهم در رابطه با شاخص سفارشات کالا های با دوام

معمولا شاخص سفارشات کالا های با دوام نوسانات زیادی به دنبال دارد، به همین خاطر است که اکثر تحلیلگران به دنبال روندهای بلند مدت هستند. مجموعه عواملی چون تورم، نرخ بهره و سیاست‌های اقتصادی می‌توانند بر میزان سفارش کالاهای با دوام تاثیرگذار بوده و روند آن را تغییر دهند.
تفسیر دقیق سفارش کالاهای با دوام به داشتن تجربه و دانش اقتصادی زیادی نیاز دارد. اگر می‌خواهید در این زمینه به طور دقیق عمل کنید، پس عوامل مختلف چون روندهای بلند مدت نوسانات و سایر عوامل اقتصادی را در نظر بگیرید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

نتیجه گیری

سفارشات کالا های با دوام (شاخص DGO) حجم سفارشات کالا های بادوام مانند ماشین آلات ، لوازم خانگی و … را بیان کرده و با استفاده از آن می توان به میزان سفارشات جدید پی برد. این سفارشات برای تولید کنندگان داخلی خواهد بود که برای تحویل کالا های تولیدی بادوام در کوتاه مدت و یا در آینده اقدام خواهد کرد.

سوالات متداول

شاخص DGO مخفف چیست؟

شاخص DGO مخفف Durable Goods Grders شاخص سفارشات کالا های با دوام است.

کاربرد شاخص سفارشات کالا های با دوام چیست؟

این شاخص بیان کننده حجم سفارشات کالا های با دوام برای تولید کنندگان داخلی می باشد و یکی از شاخص های مهم اقتصادی می باشد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.