گپ در فارکس Gap چیست؟-انواع گپ در پرایس اکشن

گپ Gap

وقتی قیمت باز شدن یا شروع معاملات یک محصول با قیمت بسته شدن آن در روز قبل اختلاف داشته باشد، یک گپ قیمتی یا شکاف قیمتی ایجاد شده است. این شکاف در نمودار کندل به وضوح دیده می‌شود اما در نمودارهای خطی به شکل یک خط عمودی ظاهر می‌شود. گپ یعنی بدون انجام هیچ معامله‌ای قیمت جهش یا افت ملموسی داشته باشد.

گپ در فارکس چیست ؟

گپ در فارکس و یا همان شکاف قیمتی بیشتر در بازار سهام به چشم می خورد. در یک سهم زمانی که قیمت آغازین امروز Open Price (قیمت باز شدن بازار) با قیمت پایانی دیروز Close Price (قیمت بسته شدن بازار) تفاوت داشته باشد ، شکاف قیمتی و یا همان گپ قیمتی در نمودار ایجاد شده است. اگر با قیمت باز شدن و بسته شدن سهم در کندل ها آشنایی ندارید ، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

کندل خوانی به زبان ساده

دقت کنید اصطلاح قیمت پایانی در فارکس با بورس ایران کاملا متفاوت است. زمانی که از اصطلاح قیمت پایانی برای فارکس استفاده می کنیم ، منظور قیمت بسته شدن بازار در آن قیمت است.

برای اینکه ببینید گپ قیمتی چیست کافی است به نمودار قیمت یک سهام یا ارز خارجی توجه کنید. وقتی به اطلاعات قیمت توجه کنید با چند قیمت مثل قیمت باز شدن، بالاترین، کمترین، و میانگین قیمت، و البته قیمت بسته شدن مواجه می‌شوید. در شکل زیر گپ قیمتی را مشخص کرده ایم.

گپ در فارکس
گپ قیمتی در فارکس

اگر می‌خواهید با جزئیات بیشتر به زبانی ساده درک کنید که گپ قیمتی چیست و چه انواعی دارد و هر نوع چه اطلاعاتی به معامله‌گران می‌دهد، این مطلب را مرور کنید.

گپ ها اهمیت بسیار زیادی برای تریدر ها مخصوصا تریدر های حرفه ای دارد. وجود گپ در نمودار ها اتفاقی نبوده و اغلب حاوی پیام های مهمی برای تحلیل گران می باشد. گپ انواع مختلفی دارد و با توجه به مکان قرار گیری آن تحلیل های متفاوتی می تواند داشته باشد. در ادامه انواع گپ در نمودار همراه با مثال هایی برای درک بهتر برایتان آورده ایم.

انواع گپ در پرایس اکشن

پیدا کردن یک گپ قیمتی روی نمودار کار خیلی راحتی است، اما تشخیص دادن اینکه به چه دلیلی این شکاف ظاهر شده و چه پیامدهایی را از طریق آن می‌توان پیش‌بینی کرد به همین سادگی هم نیست. گپ‌ها معمولا زمانی ظاهر می‌شوند که یک خبر یا رویداد باعث ‌می‌شود معامله‌گران برای خرید یا فروش یک محصول هجوم بیاورند. با توجه به نوع گپ، ممکن است نشانه‌ای از یک روند جدید قیمت یا معکوس شدن روند قیمت قبلی باشد.

در کل 4 نوع گپ در فارکس وجود دارد:

  • گپ معمولی (common gap)
  • گپ شکست (Breakaway Gap)
  • گپ خستگی (Exhaustion Gap)
  • گپ اندازه گیری

گپ معمولی common gap (گپ خام ، گپ رایج)

هنگامی که اختلاف قیمت آشکار و ملموسی بین دو قیمت ظاهر بشود اما این اختلاف در کانال قیمت باقی بماند، گپ قیمتی معمولی (common gap) اتفاق افتاده است که به اصطلاح به آن گپ خام هم گفته می‌شود. گپ قیمتی خام معمولا در چند ساعت یا چند روز بر طرف می‌شود. گپ قیمتی معمولی با عنوان گپ قیمتی خام (partial) ، جزئی و رایج هم شناخته می‌شود و در بسیاری از موارد دلیل مشخصی جز احساسات مشتریان و معامله‌گران ندارد.

شکل بالا نمونه بارزی از گپ معمولی است که احتمالا به زودی رفع خواهد شد.

گپ‌های قیمتی جزئی یا معمولی در مقایسه با گپ‌های قیمتی کامل اهمیت زیادی ندارند. اما بسیاری از معامله‌گران استراتژی معاملاتی خود را روی بهره‌برداری از گپ‌ها تعریف می‌کنند و از روش‌های متنوعی برای سود بردن از این اختلافات و شکاف‌های قیمتی جزئی به استفاده می‌کنند. البته آنها برای این کار به خوبی با اینکه گپ قیمتی چیست و فرصت‌های گپ قیمتی جزئی آشنایی دارند.

پر شدن گپ قیمتی

گپ قیمتی معمولی یا جزئی معمولا در مدت زمان کوتاهی پر می‌شود. این نوع گپ نشان دهنده افزایش تقاضا برای خرید یا فروش به دلایل احساسی است که با گذشت چند روز با معلوم می‌شود موضوع خیلی جدی نبوده است. در این فاصله البته بسیاری از معامله‌گران دچار ترس و اضطراب شده و ممکن است تمایل به یک روند نزولی افزایش پیدا کند.

گپ قیمتی شکست Breakaway Gap

گپ قیمتی شکست (Breakaway) هنگامی که اختلاف قیمت از کانال رده قیمتی و سطح حمایت و مقاومت خارج شود اتفاق می‌افتد. گاهی هم گپ‌های قیمتی شکست با خارج شدن از الگوهای نموداری شناخته شده دیگر مانند مثلث، کنج (wedge)، فنجان و دسته، کف گرد یا سر گرد (rounding)، و سر و شانه ظاهر می‌شوند. همانطور که در شکل زیر می بینید ، گپ شکست با رسیدن به یک خط حمایت و مقاومت قوی ایجاد شده است.

این گپ ، روند بازار را نیز تغییر داده است.

گپ قیمتی شکست Breakaway Gap
گپ قیمتی شکست Breakaway Gap

در بسیاری از موارد گپ قیمتی شکست نشان دهنده شروع یک روند جدید است. برای مثال ممکن است روند قبلی دچار افت بشود، یک الگوی فنجان و دسته بزرگ شکل بگیرد، و بعد یک گپ قیمتی بالاتر از دسته ظاهر بشود که روند جدید از آنجا شروع بشود. به‌خصوص اگر گپ قیمتی شکست با افزایش حجم معاملات به شکل ملموس همراه باشد نشانه‌ای از شکل‌گیری یک روند قدرتمند جدید است.

معامله‌گران با شناختن اینکه یک گپ قیمتی چیست و از چه نوعی است امکان تحلیل آن و ایجاد یک برنامه معاملاتی را پیدا می‌کنند. وقتی یک گپ قیمتی شکست ظاهر می‌شود سیگنال خرید قوی صادر می‌شود چرا که معمولا نشان‌دهنده شکل‌گیری یک روند قدرتمند است.

گپ خستگی چیست؟ Exhaustion Gap

هنگامی که یک روند شکل گرفته و تقویت می‌شود، تعداد خریداران افزایش می‌یابد و این روند تا چندین روز یا هفته ادامه پیدا می‌کند. اما هیچ روندی همیشگی نیست و معامله‌گران با رسیدن به آستانه سود مشخصی سفارش خرید خود را تبدیل به سفارش فروش کرده و به اصطلاح نقد می‌کنند. شکاف قیمت خستگی یا فرسایش (Exhaustion) سیگنالی است که نشان می‌دهد روند در حال معکوس شدن است و تعداد فروشندگان دارد بیشتر از تعداد خریداران می‌شود.

برای درک بیشتر به شکل زیر توجه کنید.

گپ خستگی
گپ خستگی

نمودار بالا چارت روزانه نماد FTSE 100 مهم ترین شاخص سهام در بریتانیا می باشد. تا قسمت مشخص شده روند بازار شعودی بوده و گاو های بازار در حال خرید هستند. در نقطه مشخص شده در بالای نمودار شاهد گپ خستگی و یا همان گپ فرسودگی در نمودار هستیم. بعد از این گپ به مرور شاهد تغییر روند بازار هستیم.

ظاهر شدن شکاف قیمت خستگی بعد از یک روند افزایشی در قیمت یک محصول اجتناب‌ناپذیر است. شکاف قیمت خستگی با باز شدن قیمت به شکل آشکاری کمتر از روز قبل شناسایی می‌شود که معمولا قیمت را تا میانه کانال کاهش می‌دهد. معامله‌گرانی که تا همین دو روز قبل سفارش‌های بالاتر از قیمت فعلی بازار می‌گذاشتند، حالا برای جلوگیری از ضرر شروع به گذاشتن سفارش با قیمت کمتر از بازار می‌کنند.

هنگامی که شکاف قیمت خستگی با افزایش قابل توجه حجم معاملات همراه شود یک نشانه واضح از شروع یک روند نزولی است. بازار گاوی به سرعت وارد روند خرسی می‌شود و معامله‌گران به سرعت سرمایه‌های خود را از بازار خارج می‌کنند.

گپ اندازه گیری (فرار ، ادامه دهنده)

گپ اندازه گیری با نام های گپ فرار Runaway gap و گپ ادامه دهنده Continuation GAP نیز شناخته می شود ، معمولا بعد از اینکه یک گپ قیمتی شکست در نمودار قیمت یک محصول ظاهر می‌شود، سیل خریداران به بازار باعث افزایش حجم معاملات می‌شود. به شکل زیر توجه کنید.

گپ در فارکس Gap چیست؟-انواع گپ در پرایس اکشن - گپ
گپ اندازه گیری

در شکل بالا بعد از یک گپ شکست در نقطه مقاومتی مشخص شده و شروع روند صعودی گپ های متوالی زیادی را مشاهده می کنید. این گپ ها ، گپ اندازه گیری محسوب می شوند.

این اتفاق باعث می‌شود در یک روند افزایشی، قیمت یک محصول به جای باز شدن با قیمت بسته شدن روز قبل، با یک افزایش قیمت آشکار باز بشود. وقتی گپ قیمتی فرار (Runaway gap) ظاهر می‌شود روند قیمت تقویت شده و بدون اینکه وارد فاز اصلاح یا برگشت قیمتی بشود، از کانال قبلی خارج می‌شود.

گپ فرار معمولا بعد از اعلام خبرهایی که معامله‌گران را به خرید محصول تشویق می‌کنند ایجاد می‌شود. این رویداد باعث می‌شود سفارش‌گذاران (makers) قیمت‌هایی به مراتب بیشتر از قیمت‌های پیش از شکل‌گیری گپ فرار برای سفارش‌ها تعیین کنند و معامله‌گران مشتاق برای عقب نیافتادن از بقیه حجم قابل توجهی سرمایه وارد بازار کنند.

حالا احتمالا نه فقط متوجه شده‌اید گپ قیمتی چیست که می‌دانید چه ارتباطی بین انواع گپ قیمتی کامل وجود دارد. همان طور که می‌دانید معامله‌گران برای سود کردن از روند با شناسایی گپ قیمتی شکست و گپ قیمتی فرار وارد بازار می‌شوند و حجم معاملات را افزایش می‌دهند، اما چه زمانی آنها تصمیم می‌گیرند از بازار خارج شده و سفارش‌های خود را نقد کنند؟

گپ اندازه گیری در پرایس اکشن

گپ ها در پرایس اکشن کاربرد بسیار زیادی دارند. اما گپ اندازه گیری در پرایس اکشن بسیار کاربردی تر است. با استفاده از این گپ ها می توان روند بازار ، شکست روند ، تغییر روند و … را تشخیص داد. و با تشخیص این موراد معاملات سودآورتری داشت.

گپ قیمتی در بورس

همان طور که در ابتدای این مطلب اشاره شد، بهترین بازار برای شناخت اینکه گپ قیمتی چیست بورس است. مشخصات و اطلاعات قیمت محصولات مالی از جمله قیمت بسته شدن و باز شدن در بازارهای بورس و سهام سنتی تعریف شده‌اند که معاملات آنها در ساعات کاری انجام می‌شوند.

از زمان تعطیل شدن بازار بورس بعد از ساعات اداری تا باز شدن مجدد آنها در روز بعد، ممکن است اخبار مختلفی پخش و رویدادهای گوناگونی اتفاق بیافتند که باعث هجوم معامله‌گران برای خرید یک سهام بشوند. و یا بالعکس بعد از بسته شدن بازار در یک روز کاری تا باز شدن آن در روز بعد ، به دلیل یک اتفاق و یا خبر مهم سهمی دچار کاهش قیمت شده و با فاصله بیشتری از قیمتی که بسته شده بود باز خواهد شد و شاهد افت شدیدی خواهیم بود.

گپ قیمتی در ارز دیجیتال

اگرچه مفهوم گپ قیمتی در بازارهای مالی سنتی تعریف شده است و بازار ارزهای دیجیتال اصلا بسته نمی‌شود تا روز بعد با قیمت آشکارا متفاوتی باز بشود، گپ‌های قیمتی در بازار ارزهای دیجیتال هم به وضوح دیده می‌شوند. دلیل این موضوع هم به سادگی این است که معامله‌گران با توجه به احساسات بازار سفارش‌های مختلفی ارائه می‌دهند.

همزمان بهتر است به این واقعیت توجه بشود که بازار ارزهای دیجیتال یکی از گزینه‌های معامله‌گران امروزی، در کنار بازارهای مالی متمرکز و بازار فارکس است. همین موضوع باعث می‌شود انتقال سرمایه بین این بازارها رایج باشد.

استراتژی گپ در فارکس

در این مطلب انواع گپ قیمتی، از نوع جزئی یا خام آن گرفته تا انواع گپ قیمتی کامل بررسی شد. معامله‌گران با شناسایی گپ‌های قیمتی کامل فرصت معامله سودآور را شناسایی می‌کنند و برای خرید یا فروش یک محصول مالی وارد بازار می‌شوند. گپ‌های  قیمتی کامل سیگنال‌های کاملا قدرتمندی هستند که شکل‌گیری، تقویت، یا واژگونی یک روند یا ترند را به معامله‌گران معرفی می‌کنند.

سوالات متداول

گپ در فارکس چیست؟

اگر قیمت باز شدن یک سهم در امروز با قیمت بسته شدن آن در دیروز اختلاف داشته باشد ، گپ در فارکس ایجاد شده است.

گپ اندازه گیری چیست؟

گپ اندازه گیری معمولا بعد از گپ شکست ایجاد شده و نماش از افزایش حجم معاملات و قدرت روند دارد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.