ارز دیجیتال چیست ؟ – آشنایی با ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟

در این مقاله به توضیحات اجمالی در مورد ارز دیجیتال پرداخته و اینکه چیست و چگونه کار می کند و مزایای و معایب آن را بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال چیست ؟

ارز دیجیتال و یا رمز ارز Crypto Currency یک ارز مجازی است که امنیت آن به وسیله رمزنگاری تامین می شود. به شکلی که امکان هک شدن آن تقریبا غیر ممکن است. اکثر ارز های دیجیتال مبتنی بر شبکه بلاک چین می باشد. یکی از ویژگی های ارز های دیجیتال این است که توسط هیچ شخص و یا مرجعی صادر نشده و به عبارتی دولت نمی تواند در آن دستکاری کند.

آشنایی با ارز دیجیتال

ارز های دیجیتال بر اساس سیستم رمزنگاری بنا شده اند. به صورتی که می توان عملیات پرداخت و انتقال وجه را به راحتی و بدون دخالت شخص ثالث انجام داد. واژه کریپتو نیز به روش های مختلف رمز نگاری که بر روی رمز ارز ها اعمال می شود اشاره دارد. مانند کلید های عمومی و خصوصی ، توابع درهم سازی (Hashing) و ….

ارز های دیجیتال را می توان یا استخراج کرده و یا از بهترین صرافی ارز دیجیتال خریداری کرد. تمامی سایت های اینترنتی امکان پرداخت با ارز های دیجیتال را ندارند. حتی ارز محبوبی مانند بیت کوین به سختی توسط فروشگاه ها پذیرفته می شود. دلیل اصلی اینکه بسیاری از مردم جهان به خرید رمز ارز ها روی آورده اند ، افزایش تند و تیز قیمت ارز های دیجیتال و خرید به قصد سرمایه گذاری و سود بوده است به دلیل راحتی نقل و انتقالات با ارز های دیجیتال از رمز ارز ها برای انتقال وجه برون مرزی نیز استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : خرید بیت کوین کش

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال

بلاک چین

بلاک چین از بلوک های کنار هم تشکیل شده است. هر بلوک شامل مجموعه ای از تراکنش هاست که توسط هر یک از اعضای شبکه تایید شده است. هر بلوک جدیدی که ایجاد می شود باید قبل از تایید ، توسط گره های دیگر نیز تایید شود. و با این عمل احتمال جعل و تقلب در این تراکنش ها به صفر می رسد.

انواع ارز های دیجیتال

امروزه هزاران ارز دیجیتال در جهان وجود دارد و معروف ترین آن بیت کوین است. هر ارز دیجیتال مدعی است که عملکرد متفاوتی داشته و در واقع در راستای حل کردن یک مشکل ایجاد شده است. به عنوان مثال ارز ریپل یکی از انواع ارز دیجیتال در جهان می باشد و در استای تسهیل نقل و انتقالات برون مرزی ایجاد شده است.

بیت کوین در سال 2008 ایجاد شده و در سال 2009 در دسترس عموم قرار گرفت. با گسترش و شهرت بیت کوین ارز های دیجیتال دیگری نیز عنوان آلت کوین ها ایجاد شدند. مانند ارز تتر ، شیبا ، اتریوم ، کاردانو و …

آیا ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

قوانین ارز های دیجیتال در کشور های مختلف متفاوت است. در زمان نگارش این مقاله 2 ژوئیه 2022 به صورت رسمی قانونی نبوده و معاملات آن از طرف بانک مرکزی پذیرفته نشده و توسط موسسات مالی و اعتباری نیز رمز ارز ها پذیرفته نمی شوند.

از طرف دیگر با وجود غیر قانونی بودن آن هیچ مجازاتی برای معاملات و خرید و فروش ارز های دیجیتال وضع نشده و ایرانیان بسیار زیادی هم در ایران و هم خارج از کشور به ترید و خرید و فروش ارز های دیجتال مشغولند. و ایرانیان به راحتی می توانند هم در صرافی همی ارز دیجیتال ایرانی و یا بین المللی ثبت نام کرده و معامله کنند.

مزایای ارز های دیجیتال

  • یکی از ویژگی ها و مزایای ارز های دیجیتال حذف شخص ثالث در نقل و انتقالات پول می باشد. با استفاده از رمز ارز ها دیگر نیازی به موسساتی که وظیفه انتقال وجوه برون مرزی را در اختیار دارند ، نمی باشد.
  • چون در نقل و انتقالات ارز های دیجیتال شخص ثالث حذف شده است ، سرعت اجرای تراکنش ها و یا همان انتقال وجه با سرعت بسیار بالایی انجام می شود و ارز های نیز در راستای افزایش سرعت تراکنش ها ایجاد شده اند.
  • سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال برای بسیاری از افراد سود آور می باشد.
  • حواله با ارز های دیجیتال یکی از جدیدترین مواردی که در حال آزمایش است. یه این صورت که ابتدا ارز فیات کشور ارسال کننده به بیت کوین تبدیل شده و انتقال به شکل بیت کوین انجام شده و بعد دوباره بیت کوین به ارز فیات کشور مقصد تبدیل می گردد.
مزایای ارز های دیجیتال
مزایای ارز های دیجیتال

معایب ارز دیجیتال

  • با اینکه ادعا می شود ارز دیجیتال ناشناس هستند ولی آژانس هایی مانند اداره تحقیقات فدرال می توانند آنها را رمزگشایی کنند.
  • ارز های دیجیتال به عنوان ابزاری محبوب برای پولشویی و کلاهبرداری استفاده می شود. باند های بین المللی قاچاق و نیز هکر ها با استفاده از رمز ارز ها بسیار راحتتر نقل و انتقالات وجوه خود را انجام می دهند.
  • در تعاریف و تئوری ارز های دیجیتال غیرمتمرکز هستند. ولی در عمل این گونه نیست. به عنوان مثال در یک مطالعه MIT نشان داده شده که فقط 11000 سرمایه گذار 45 درصد بیت کوین در کل جهان را در اختیار دارند.
  • یکی از معایب اصلی ارز های دیجیتال این است که تمامی افراد حتی یک فرد عادی با خرید رایانه ، کارت گرافیک مخصوص استخراج و سایر تجهیزات می تواند ارز های دیجیتال مانند بیت کوین را در منزل استخراج کند. ولی استخراج ارز های دیجیتال مصرف برق بسیار بالایی دارد.
  • با اینکه ارز های دیجیتال امنیت بالایی دارند ، ولی صرافی ها و کیف پول های کاربران در صورتی که گزینه های امنیتی را فعال نکرده باشند قابل هک می باشند. هک شدن صرافی های معروفی مانند بایننس و هات بیت مثال هایی از این مورد هستند.
  • ریسک سرمایه گذاری و نوسانات ارز های دیجیتال بسیار بالاست. افراد زیاد در این بازار وجود دارند که هم به ثروت رسیده و هو در عرض چند روز ضرر 90 درصدی دیده اند.
معایب ارز دیجیتال
معایب ارز دیجیتال

روش های خرید و یا کسب ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال را می توان از صرافی های معتبر خریداری کرد. یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال قرارداد های آتی می باشد. مانند قرارداد آتی بیت کوین CME ، تراست بیت کوین و ETF بیت کوین است.

ارز دیجیتال در ایران

کسب درآمد از ارز دیجیتال مورد توجه ایرانیان زیادی نیز قرار گرفته است. ایجاد صرافی های بسیار متنوع ارز های دیجیتال در ایران نشان از استقبال ایرانیان از رمز ارز ها دارد. ایرانیان ابتدا با استفاده از صرافی های خارجی اقدام به خرید و معامله ارز های دیجیتال می کردند ، ولی با توجه به مشکلاتی از قبیل خروج ارز از کشور صرافی های ایرانی گسترش یافتند و ایرانیان می توانند با صرافی های ایرانی نیز اقدام به خرید و فروش ارز های دیجیتال کنند.

با توجه به کارمزد پایین تر معاملات صرافی های بین المللی و نیز تعداد بسیار زیاد ارز هایی که پشتیبانی می کنند تریدر های زیادی همچنان ترجیح می دهند از صرافی های بین المللی استفاده کنند. اکثر ارز هایی که به تازگی عرضه اولیه شده اند در صرافی هایی مانند بایننس و هات بیت قابل خریداری هستند.

با استفاده از ارز های دیجیتال چه چیز های می توان خرید؟

زمانی که بیت کوین راه اندازی شده و رسانه ای شد در نظر گرفته شده بود تا در تمامی فروشگاه های فیزیکی و مجازی قابل استفاده باشد. ولی هنوز این امر محقق نشده است. ولی چندین فروشگاه اینترنتی وجود دارند که می توان با استفاده از ارز های دیجیتال خرید کرد.

شرکت هایی مانند AT&T ، newegg.com و مایکروسافت. Overstack و e-commerce Platform نیز از اولین سایت هایی بودند که بیت کوین را پذیرفتند. از فروشگاه های اینترنتی دیگر می توان Shopify ، Rakuten و Home Depot را نام برد.

خرید کالای لوکس با ارز دیجیتال

بعضی از فروشگاه های اینرنتی که کالای لوکس می فروشند ، ارز های دیجیتال را نیز می پذیرند. به عنوان مثال Bitdials ساعت های رولکس ، پتک فیلیپ و سایر ساعت های لوکس و گرن قیمت خود را در ازای بیت کوین نیز می فروشد.

خرید کالای لوکس با ارز دیجیتال
خرید کالای لوکس با ارز دیجیتال

خرید خودرو با ارز های دیجیتال

بعضی از شرکت های خودروسازی نیز خرید انبوه و تکی خودرو را با ارز های دیجیتال امکان پذیر کرده اند.

خرید بیمه با ارز دیجیتال

بعضی از شرکت های بیمه نیز امکان پرداخت حق بیمه ها با بیت کوین را برای مشتریانشان فراهم کرده اند. شرکت هایی مانند AXA  و پریمیر شیلد.

سرمایه گذاری در ICO ها

توجه داشته باشید شاید افراد زیادی با سرمایه گذاری در ارز های تازه ایجاد شده سود های خوبی کسب کرده اند ، ولی سرمایه گذاری در ICO ها و IEO ها ریسک بسیار بالایی دارد و میزان افت این ارز های تازه رضه شده نیز می تواند بسیار بالا باشد.

ارز دیجیتال فارکس

ارز های دیجیتالی که با استفاده از بروکر ها می توان خریداری کرد ، و آنها را به صورت جفت ارز در بازار فارکس معامله کرد ، ارز دیجیتال فارکس نیز نامیده می شوند. تعداد ارز های دیجیتال که در بروکر ها می توان خریداری کرد ، بسیار محدود می باشند. و فقط ارز های محبوب مانند بیت کوین ، اتریوم و چند ارز یگر از بروکر ها قابل خریداری و معامله می باشند.

سوالات متداول

ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال و یا رمز ارز ، ارزی است که به صورت مجازی و یا همان دیجیتالی بوده و برای ایمن سازی تراکنش ها از رمزنگاری استفاده می کند. و برای ثبت تراکنش ها و صدور واحد های جدید از سیستم غیرمتمرکز استفاده می کند.

محبوب ترین ارز های دیجیتال کدامند؟

محبوب ترین ارز دیجیتال در جهان بیت کوین بوده و بعد از آن اتریوم ، بایننس کوین ، سولانا و کاردانو قرار دارند.

آیا یک فرد عادی می تواند ارز دیجیتال ایجاد کند؟

افراد عادی به راحتی حتی با یک کامپیوتر ساده می توانند ارز دیجیتال ماینینگ کنند. چون مصرف انرژی استخراج ماینینگ بسیار بالاست ، کسب درآمد خوب از ماینینگ در انحصار چندین شرکت بزرگ در جهان قرار دارد.

چرا ارزهای دیجیتال مهم هستند؟

ارزش ارزهای دیجیتال در حال افزایش است و به این زودی ها از بین نمی روند. در حالی که فرض اولیه ارزهای دیجیتال رفع مشکلات مربوط به ارزهای سنتی بود، اکنون به لطف ایجاد بلاک چین، مجموعه‌ای از ارزهای رمزنگاری کاربردی وجود دارند که ایجاد شده‌اند.

چه میزان سرمایه را باید در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرد؟

توصیه می شود در هنگام شروع، تنها 5 تا 30 درصد از سرمایه سرمایه گذاری خود را بر روی ارزهای دیجیتال برتر سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری 5 درصد ریسک سرمایه گذاری شما را به حداقل می رساند. زمانی که با نحوه کار آنها و تاثیرات آن بر سرمایه گذاری آشنا باشید و مطمئن باشید که می توانید سود بیشتری کسب کنید، می توانید این درصد را افزایش دهید.

چرا این همه ارز دیجیتال وجود دارد؟

کریپتوکارنسی یک پروژه در حال ظهور با بیش از 19000 پروژه رمزنگاری موجود است که موانع بسیار کمی برای ورود به آن وجود دارد. به ویژه سال گذشته شاهد رونق بازار کریپتو بودیم که هزاران پروژه جدید کریپتو اضافه شد. در حالی که برخی از ارزهای دیجیتال به عنوان ارز عمل می کنند، برخی دیگر برای توسعه زیرساخت استفاده می شوند. به عنوان مثال، در مورد اتریوم یا سولانا، توسعه‌دهندگان در حال ساخت کریپتو های دیگر بر روی این پلتفرم هستند و این حتی احتمالات (و کریپتوها) بیشتری ایجاد می ‌کند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.