شاخص دلار آمریکا (DXY) چیست؟ | تاثیر آن در بازار کریپتو

بازنگری توسط: سعید محمدی
شاخص دلار آمریکا (DXY) چیست؟ | تاثیر آن در بازار کریپتو - شاخص دلار آمریکا

فعالیت در بازارهای مالی به یک سری ارزهایی نیاز دارد که مهمترین آن دلار آمریکا است. شاخص دلار آمریکا (DXY)، مهمترین شاخص در بازارهای مالی است که بررسی روند آن برای تمامی سرمایه‌گذاران مهم است. درک چگونگی تاثیر نمودار DXY و حرکات بازار، باعث عملکرد بهتر معامله‌گران می‌شود. پس لازم است که شاخص DXY را از همه جهت بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: شاخص سفارشات کارخانه Factory Orders چیست؟

DXY‌ چیست؟

DXY یک معیار پرکاربرد برای اندازه گیری قدرت دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای اصلی است. وقتی DXY در حال افزایش است، یعنی دلار نسبت به سایر ارزها قوی تر می شود. وقتی DXY در حال سقوط است، به این معنی است که دلار ضعیف تر می شود.

من از شاخص DXY در ترید هایم استفاده میکنم. به عنوان یک قاعده کلی، همیشه Dxy در کنار بقیه چارت ها باز است و به حرکت این شاخص هم نگاه میکنم.
چند نکته:
1. وقتی دی ایکس وای ریزش میکند، الزاما معنایش کاهش ارزش دلار در مقابل یورو نیست. به زبان ساده تر، پایین آمدنِ DXY الزاما به معنالا بالا رفتن EURUSD نیست. چون در تعیین قیمت یک ارز، فاکتور های زیادی تاثیر میگذارند.
2. DXY به نظر من میتواند ابزار خوبی برای تایید گرفتن باشد. یا برخی زمان ها، شما نمیدانید مثلا نقطه بعدی که میتوانید در آن توقف کنید و نقطه بعدی که چارت باز میگردد، کجاست. در این مواقع میتوان از DXY استفاده کرد.

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

آشنایی با شاخص دلار آمریکا (DXY) و بیت کوین (BTC)

شناخت بهتر DXY و BTC به شما کمک می‌کند حرکات خوبی در بازارهای مالی داشته باشید و اما:

شاخص دلار آمریکا (DXY)

DXY یک شاخص وزنی است که ارزش دلار آمریکا را در برابر سبدی متشکل از شش ارز اصلی می سنجد. این شش ارز شامل:

  • یورو
  • ین ژاپن
  • پوند بریتانیا
  • دلار کانادا
  • کرون سوئد
  • فرانک سوئیس

شاخص DXY به عنوان یک فشارسنج برای قدرت یا ضعف کلی دلار آمریکا در بازارهای جهانی عمل می کند.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین اولین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال است که به عنوان یک دارایی دیجیتال برای تسهیل تراکنش های همتا به همتا بر فناوری بلاک چین تکیه دارد.

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود. برای برخی سرمایه گذاران، بیت کوین یک جایگزین جذاب برای ارزهای سنتی است.

شاخص دلار آمریکا (DXY) چیست؟ | تاثیر آن در بازار کریپتو - شاخص دلار آمریکا
شاخص دلار آمریکا (DXY) چیست؟ | تاثیر آن در بازار کریپتو 1

ارتباط بین DXY و بیت کوین

به طور کلی، بین DXY و بیت کوین نسبت معکوس وجود دارد. یعنی وقتی دلار آمریکا تقویت شود (DXY افزایش می یابد)، ارزش بیت کوین تمایل به کاهش دارد و بالعکس. با این حال، این همبستگی همیشه سازگار نیست و می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

شاخص دلار آمریکا (DXY) چیست؟ | تاثیر آن در بازار کریپتو - شاخص دلار آمریکا
شاخص دلار آمریکا (DXY) چیست؟ | تاثیر آن در بازار کریپتو 2

احساسات بازار

در مواقع عدم اطمینان اقتصادی و یا در زمانی‌که در بازار آشفتگی وجود دارد، سرمایه گذاران اغلب به دارایی های امن مانند دلار آمریکا و طلا پناه می برند. این فرار به سمت امنیت می تواند منجر به افزایش DXY و کاهش ارزش بیت کوین شود، چون سرمایه گذاران، ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی های پرخطرتر می دانند.

نگرانی‌های مربوط به تورم

وقتی نگرانی‌هایی در مورد تورم به وجود آید، سرمایه‌گذاران ممکن است به سمت دارایی‌هایی مانند بیت‌کوین که دارای سقف عرضه است، هجوم بیاورند که به عنوان محافظ در برابر تورم عمل می‌کنند. این افزایش تقاضا برای بیت کوین می تواند منجر به کاهش DXY شود، چون قدرت خرید دلار آمریکا با تورم کاهش می یابد.

تحولات اقتصادی جهانی

رویدادهایی مانند تغییرات نرخ بهره، تنش های ژئوپلیتیکی و اختلافات تجاری می توانند بر ارزش دلار آمریکا تأثیر بگذارند و در نتیجه بر همبستگی DXY-Bitcoin تأثیر بگذارند.

به عنوان مثال، یک موضع غیرقانونی فدرال رزرو (نرخ بهره پایین) می تواند دلار آمریکا را تضعیف کند و به طور بالقوه ارزش بیت کوین را افزایش دهد.

تحولات نظارتی

تغییرات در مقررات ارزهای دیجیتال و افزایش نظارت از سوی تنظیم کننده‌ها می‌تواند بر همبستگی بین DXY و بیت کوین تأثیر بگذارد. قوانین سختگیرانه یا اخبار منفی می تواند منجر به کاهش ارزش بیت کوین شود، در حالی که تحولات نظارتی مثبت می تواند اثر معکوس داشته باشد.

چگونه DXY بر ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد؟

تاثیر DXY بر بازارها در ابعاد مختلف قابل مشاهده است. با تغییر ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای فیات، تأثیر اولیه و عمده آن بر تجارت بین‌الملل مشاهده می‌شود.

دلار قوی ایالات متحده، صادرات ایالات متحده را گران و واردات را ارزان تر می کند.
این عملکرد بر رقابت پذیری شرکت های ایالات متحده تأثیر گذاشته و بر رشد صادرات ایالات متحده تأثیر منفی می گذارد.
اثر دیگر DXY، تأثیر ارزش دلار آمریکا بر سبد سرمایه گذاران است. دلار آمریکا قوی باعث می شود که سرمایه گذاران دلار آمریکا را به عنوان پناهگاه امن ترجیح دهند و از دارایی های پرخطر اجتناب کنند.
این کار منجر به کاهش تقاضای سرمایه گذاران برای دارایی های پرخطر مانند سهام، کالاها و ارزهای دیجیتال می‌شود.

بیت کوین (BTC) و آلت کوین ها که اغلب در برابر دلار آمریکا یا سایر ارزهای فیات قیمت گذاری می شوند، با تقویت دلار آمریکا شاهد کاهش ارزش خود هستند.

بیشتر بخوانید: شاخص NFP چیست؟

نتیجه

رابطه بین نمودار DXY و بازار ارزهای دیجیتال پیچیده و چند وجهی است. در حالی که تغییرات در ارزش دلار می تواند تأثیر قابل توجهی بر تقاضای ارزهای دیجیتال داشته باشد. عوامل دیگری هم وجود دارد که سرمایه گذاران باید در هنگام تجزیه و تحلیل بازار در نظر بگیرند.
برای موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران باید از همه این عوامل مطلع شوند و برای انطباق با شرایط متغیر بازار آماده باشند.

با زیر نظر گرفتن نمودار DXY و سایر شاخص ها، سرمایه گذاران می‌توانند تصمیمات آگاهانه ای بگیرند تا به آنها در دستیابی به اهداف سرمایه گذاری خود کمک کند.

سوالات متداول

dxy‌ چیست؟

DXY یک معیار پرکاربرد برای اندازه گیری قدرت دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای اصلی است

بیت کوین‌ چیست؟

بیت کوین اولین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال است که به عنوان یک دارایی دیجیتال برای تسهیل تراکنش های همتا به همتا بر فناوری بلاک چین تکیه دارد

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.