اصطلاحات بازار فارکس که باید با آنها آشنا شوید

اصطلاحات تخصصی فارکس

علم و آگاهی نسبت به بازارهای سرمایه در اقتصاد امروزی کشورها، در میان مردم عادی و حتی عوام، بسیار رایج شده است. مردم برای شراکت در سودهای هنگفتی که در این بازارها روزانه تقسیم می  شود، سر و دست می شکنند و البته در هنگام ضرر معمولا آن را تحمل نمی کنند. هر بازاری در هر سطح مالی، زبان و گفتار و کلمات خاص خود را دارد و این دقیقا زبان تخصصی آن محسوب می شود. از شروط رشد در این بازارها نیز آشنایی و تسلط بر دایره لغات و اصطلاحات است. در این مقاله قصد داریم تا شما را به شکل کلی با اصطلاحات بازار فارکس آشنا سازیم.

فارکس به عنوان یکی از بازارهای بنیادی سرمایه در دنیا دایره ای از این اصطلاحات را در بر میگیرد که به دلیل استقبال مردم از فعالیت در این بازار، سعی در آشنایی شما با این مجموعه خواهیم کردتا در ارتباطات خود با سایر فعالین در این بازار به راحتی قادر به تفکیک و تحلیل کلمات باشید.

اصطلاحات بازار فارکس
اصطلاحات بازار فارکس که باید با آنها آشنا شوید 1

مهم ترین اصطلاحات بازار فارکس

آنچه در این مقاله خواهید آموخت پنهان

مهمترین اصطلاحات و کلمات مورد استفاده در فارکس را در ادامه بررسی خواهیم کرد که از ملزومات فعالیت و تجارت در آن به حساب می آید. با ما همراه باشید.

جفت ارزهای اصلی

مهم ترین و پایه ترین مفهوم و اصطلاح در بازار فارکس است. این مفهوم به این معناست که در بازار فارکس، ارزها به نسبت یکدیگر قیمت گذاری می شوند و مبادله های ثبت شده همان ارزهایی هستند که در مقابل یکدیگر تعویض می شوند. به طور مثال می توان از ارز یورو در مقابل دلار، پوند در مقابل دلار، دلار در مقابل فرانک و ین ژاپن اشاره کرد.

جفت ارزهای فرعی

جفت ارزهای فرعی نیز دقیقا همان مفهوم جفت ارزهای اصلی را دارند اما تفاوت اصلی در این مورد، حضور یا عدم حضور ارز دلار به عنوان یکی از طرفین مبادله است. در واقع اگر پای دلار در میان نباشد، آن جفت ارز، فرعی خواهند بود. 

اسپرد

از متداول ترین کلمات مورد استفاده در فارکس می توان به اسپرد اشاره کرد، این کلمه که یکی از اصطلاحات بازار فارکس است به معنای تحت الفظی کارمزد است که در تمامی بازارهای مالی نیز تعریف شده و رایج است. این مفهوم در واقع آن حقی است که معامله کننده و خریدار باید در قبال ثبت و اتمام یک معامله به فراهم کننده بستر معامله می پردازد و هرچه میزان آن پایین تر باشد، بهتر است.

جفت ارز اصلی یعنی چه
اصطلاحات بازار فارکس که باید با آنها آشنا شوید 2

بروکر در فارکس

لزوم وجود کارگزار در فارکس یا هر بازار دیگری آنقدر حیاتی است که در این مقاله نسبت به این الزام صحبت نمی کنیم اما باید بدانیم که مزیت های حضور بروکر به عنوان یک واسط که تمام سازوکار معاملات را کنترل و هدایت می کند، تقریبا به اندازه خود بازار قابل شمارش است.

پیپ در فارکس

همان حداقل واحد نوسان قیمت است. یعنی اگر قیمت ارزی از مقداری عددی معین به اندازه چند دهم آن تغییر کند، آن چند دهم همان چند پیپ است و اصطلاحی است برای سنجش شهودی میزان تغییرات بدون تحلیل دقیق.

سوال (Ask)

اولین و مهمترین عملکرد یک معامله گر در فارکس، اطلاع از قیمت خرید ارزهاست و این به شکل یک سوال است. اصطلاح سوال در واقع مطرح کردن درخواستی برای اطلاع از قیمت است.

پیشنهاد (Bid)

این پیشنهاد نیز در واقع نقطه ی مقابل “سوال” است. در واقع هر پیشنهادی است که در راستای اعلان قیمت فروش ارز داده می شود.

ارز پایه ای

ارز پایه ای، اصطلاحی برای معرفی مبنای قیمتی معامله گر است و در ساختار نوشتاری جفت ارزها، همواره در سمت چپ نوشته می شود ( به طور مثال EUR/USD).

اصطلاحات مهم در بازار فارکس
اصطلاحات بازار فارکس که باید با آنها آشنا شوید 3

پوزیشن

این کلمه به اختصار در مورد تمامی معاملاتی است که در بازار فارکس انجام می شود اعم از خرید یا فروش.

حساب مارجین فارکس

این حساب اعتباری، به صورت عمومی حداکثر پانصد برابر مقدار موجودی شما خواهد بود و امکان انجام معاملات از طریق آن را خواهید داشت اما در مورد برداشت از آن هیچ گاه ممکن نخواهد بود و یک حالت تمرین معامله با ارقام بالاتر را برای شما فراهم می کند.

مارجین کال

یک مکانیزم تدافعی از جانب بروکر برای انسداد میزان ضررهایی است که شما در مقابل معامله های غیرموجه متحمل شده اید. این سازوکار زمانی فعال می شود که میزان زیان های شما از حد نساب اعتبار حساب مارجین بالاتر برود. این یک خطر بزرگ است و بروکر بدون معطلی جلوی معاملات و در واقع پوزیشن های شما را می گیرد.  

سواپ (Swap)

یکی از اصطلاحات بازار فارکس سواپ است. جمله ی کلیدی این بحث این است که یک قاعده ی کلی در فارکس وجود دارد و این است که اگر پوزیشن و معامله ی شما بیش از یک شبانه روز یعنی 24 ساعت بلاتکلیف و به اصطلاح باز بماند، شما مجبور به پرداخت بهره ی پولی خواهید بود که نسبت به آن اقدام کرده اید. این بهره را سواپ می نامند که عبارتی مصطلح در زبان های مالی و اقتصادی دنیاست. سواپ از جمله درآمدهای بروکرها محسوب می شود و گاها پیش می آید که آنها برای جذب کاربران بیشتر این قاعده را خفیف تر یا به طور کل لغو نمایند.

حساب مارجین فارکس
اصطلاحات بازار فارکس که باید با آنها آشنا شوید 4

سفارش برخط

اصطلاحی برای نشان دادن لحظه ای بودن و آنی بودن معاملات روزانه در فارکس است. در واقع آن قیمتی را که لحظه ای دریافت می کنید و در مورد معامله ی خود تصمیم می گیرید و احتمالا سفارش برخط را نیز ارسال می کنید. 

تعویق معامله در فارکس

از مهمترین ویژگی های قابل اجرا در فارکس، تعویق معاملات تا آستانه ی رسیدن ارز به قیمت موردنظر شماست. این یک امکان فوق العاده برای آنهایی است که خرید و فروش را در یک قیمت مشخص انجام می دهند. این مفهوم به تنهایی دارای چهار زیر اقدام مهم است :

  • خرید محدودیت : خرید در آستانه ی تغییر روندی که از برخورد با خط حمایتی ایجاد می شود.
  • فروش محدودیت : فروش در انتهای روند صعودی و آستانه ی مقاومتی که شما تشخیص داده اید.
  • خرید توقف : خرید با قیمتی بالاتر از مقدار مصوب بازار
  • فروش توقف : فروش با قیمتی پایین تر از مقدار مصوب بازار

سفارشات اوکو (OCO)

هرگاه سفارش و پوزیشنی در حالت شرایطی از عناوین بالا برقرار شده و نهایی شود، سایر حالت ها از بین می رود. این یک سفارش اوکو است.

حلقه

اصطلاح حلقه در زمان رنج زدن بازار معنا پیدا می کند. زمانی که بازار میان خط حمایت و مقاومت در حال گذار و برگشت باشد. بهترین اتفاق در این حالت پوزیشنی در خرید حمایتی و پوزیشنی در فروش مقاومتی است. به این پروسه حلقه یا لوپ گفته می شود.

هزینه کارگزاری (Brokerage Fee)

کارمزدهای مربوط به بروکر در قبال سفارش گزاری و ارائه ی خدمات مشخص.

  • قیمت تسویه حساب (Settlement Price)

آخرین قیمت ثبت شده برای جفت ارزها در پایان روز کاری قبل

حد ضرر و حد سود در فارکس
اصطلاحات بازار فارکس که باید با آنها آشنا شوید 5

دلالان (Speculators)

دسته ای از معامله گران وجود دارند که بسته به هر شرایطی از بازار، نسبت به بهره گیری از آن و کسب سود استفاده می کنند. اینها همان دلالان هستند.

نرخ تبدیل (Exchange Rate)

مقدار تعلق ارز دوم به دلال در مقابل معامله با ارز اول. این نرخ ها به نسبت قیمت جفت ارزها قابل محاسبه است. 

معامله (Trade) و حجم (Volume)

تمامی معاملات صورت گرفته در فارکس را ترید می گوییم. تعداد و مقدار سرمایه و پولی که در حال معامله ی آن هستیم .

حد ضرر (Stop Loss)

یکی از بهترین استراتژی های هر معامله گر در بازارهای سرمایه، تعیین یک حدضرر است. این حد ضرر آستانه ی پایین ترین قیمتی است که در آن می فروشیم و به نسبت تحلیل فرد از بازار می تواند متفاوت باشد.

حد سود (Take Profit)

ماهیت بازارهای سرمایه و احتمال ریسک بالای آن، وجود مفهومی به نام حد سود را بسیار حیاتی می کند. حد سود آنجاست که می خواهیم حد بالای قیمت یک ارز را به فروش برسانیم و باز هم نسبت به تحلیل کاملا می تواند متفاوت باشد.

یادگیری این کلمات و اصطلاحات بازار فارکس به عنوان شروع یک فرآیند بسیار مهم و حیاتی به نام آموزش است. لزوم یادگیری اصولی از طریق مراجع با دانش، برای فعالیت در بازارهای سرمایه و خصوصا فارکس بر هیچ کس پوشیده نیست. این آموزش ها را ببینید و در فضای واقعی معامله کنید و زمانی سرمایه خود را درگیر کنید که واقعا این دانش را کسب کرده باشید. برای ورود به بازار فارکس نیز، از بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان استفاده کنید.

همچنین اگر خواستید وارد بازار کریپتو شوید، از بروکر های کریپتو مناسب ایرانیان استفاده کنید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.