ساعت باز شدن بازار فارکس + جدول سشن های مهم

بازنگری توسط: سعید محمدی
ساعت باز شدن بازار فارکس

همان طور که می دانید فارکس بازاری است که 24 ساعته و برای تبادل ارزهای مختلف باز است. بازار فارکس، یک بازار 24 ساعته است که در 5 روز هفته فعال است. معمولا صبح دوشنبه در سیدنی فارکس باز می شود که این معادل بامداد یکشنبه و ساعت 12:30 در کشورمان است. بسته شدن این بازار هم در بعد از ظهر جمعه در نیویورک انجام می شود که معادل بامداد شنبه و ساعت 12:30 در ایران است.

ساعت باز و بسته شدن سشن های مختلف فارکس به وقت ایران

سشنساعت
سیدنیاز 00:30 تا 08:30
توکیواز 02:30 الی 10:30
لندناز 11:30 تا 19:30
نیویورکاز 16:30 تا 00:30

ما علاوه بر این مطلب، در مطلب دیگری در همین وب سایت درباره اندیکاتور سشن ها و نحوه ترید در سشن های متفاوت و نیز بهترین زمان معامله در این بازار به وقت ایران صحبت کرده ایم. در صورت تمایل و پس از خواندن این مطلب، می توانید مطلب گفته شده را هم مطالعه نمایید.

اهمیت ساعت باز شدن فارکس

تریدرها ممکن است اهداف کوتاه مدت و یا بلند مدتی از معاملات شان داشته باشند. این جا می توان به این موضوع فکر کرد که زمان تا چه اندازه نقش مهمی در معاملات دارد. تعدادی از تریدرها از نوسانات قیمت در بازه های زمانی خیلی کوتاه سود می برند و طبیعی است که زمان برای آن ها خیلی مهم است.

ساعت باز شدن بازار فارکس + جدول سشن های مهم - ساعت باز شدن بازار فارکس
ساعت باز شدن بازار فارکس + جدول سشن های مهم 1

بسته به این که معامله از چه نوعی است برای تحلیل گر حتی ثانیه ها هم می تواند مهم باشد.

در جدول زیر ساعات کاری بازار فارکس به وقت محلی، شرقی و جهانی را می بینید.

ساعت کار فارکس به وقت محلیساعت بر اساس وقت شرقی یا همان ETCساعت جهانی یا همان UTC
7:00 صبح تا 4:00 بعد از ظهر در سیدنی۴:۰۰ بعد ازظهر  ۰۱:۰۰ بامداد۹:۰۰ شب  ۶:۰۰ صبح
9:00صبح تا 6:00 بعد از ظهر در توکیو۷:۰۰ بعد از ظهر  ۴:۰۰ صبح۱۲:۰۰ بامداد  ۰۹:۰۰ صبح
8:00 صبح تا 5:00 بعد از ظهر در لندن۲:۰۰ بامداد  ۱۱:۰0قبل از ظهر۷:۰۰ صبح  ۴:۰۰ بعدازظهر
8:00 صبح تا 5:00 بعد از ظهر در نیویورک۰۸:۰۰ صبح  ۵:۰۰ بعد از ظهر ۱:۰۰ بعدازظهر  ۱۰:۰۰ شب

کمی بیشتر در مورد ساعات کاری بازار فارکس

این موضوع برای همه تریدرها مهم است. این بازار به صورت 24 ساعته و پنج روز در هفته فعال است. به وقت ایران ساعت شروع کار فارکس 1 و نیم بامداد است و ساعت پایان آن هم 1و نیم بامداد روز بعد خواهد بود.

بانک مرکزی هر کشور، قیمت ارز فیات را مشخص می کند و در نتیجه با توجه به ساعت باز شدن بانک مرکزی، کار بازار فارکس در هر کشور شروع می شود.

بازار فارکس از استرالیا شروع شده، سپس به ژاپن و انگلستان می رسد و در نهایت هم به نیویورک ختم می شود. وقتی ساعت کاری فارکس در یک کشور تمام می شود، در کشور بعدی ادامه پیدا می کند تا روز بعد با ساعت کاری سیدنی آغازشود.

وقتی می خواهید از طریق یک کارگزاری معامله کنید باید دقت نمایید که در چه محلی قرار دارد و با کشوری که بازار فارکس در آن فعال است، چقدر اختلاف ساعت دارد.

ساعات کاری فارکس
ساعت باز شدن بازار فارکس + جدول سشن های مهم 2

چه زمانی برای ترید در فارکس بهترین است؟

اما می دانید چه زمانی برای معامله بهتر است؟ هنگامی که حجم زیادی از معاملات در فارکس در حال انجام است بهترین زمان برای معامله در این بازار است. در این هنگام امکان لغزش قیمت کمتر است.

ساعت باز شدن بازار فارکس + جدول سشن های مهم - ساعت باز شدن بازار فارکس
ساعت باز شدن بازار فارکس + جدول سشن های مهم 3

درست است که فارکس یک بازار 24 ساعته است اما این بدان معنا نیست که شما باید کل 24 ساعت را در حال معامله باشید!

بیشتر شدن تعداد معاملات باعث می شود بازار فعال تر شود. در این شرایط اسپردها فاصله کمتری پیدا می کنند و لغزش قیمت هم کمتر می شود و در نهایت شما می توانید تریدهای بهتری داشته باشید. البته در اینجا استثناء هم وجود دارد. در صورتی که با استراتژی اسکالپ یا نوسان گیری می خواهید معامله کنید وقتی بازار کم فعالیت است بیشتر می توانید سود به دست آورید.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین زمان ترید برای ایرانیان، میتوانید به مقاله مرتبط مراجعه نمایید.

ساعات باز و بسته شدن بازار فارکس

بسته به منطقه ای که در آن تریدر می کنید ساعت باز شدن بازار فارکس و نیز بسته شدن آن برای شما مشخص می شود. فارکس بازاری 24 ساعته است که در همه دنیا به جز کشورهایی که تحریم هستند به شکل رسمی فعالیت می کند. تقریبا 13 روز تعطیلات این بازار بسته است. در اکثر کشورها فارکس ساعت 3:30 صبح به وقت ایران فعال شده و ساعت 11:30 شب هم بسته می شود.

دقت کنید که در هر کشور ساعت باز شدن و نیز بسته شدن فارکس می تواند متفاوت باشد. این موضوع به عوامل گوناگونی مثل تفاوت زمانی، تقویم های محلی و غیره بستگی دارد. هر کشور می تواند برای مشخص کردن زمان دقیق باز و بسته شدن فارکس از تقویم زمانی خود استفاده کند.

 • فعالیت بازار سیدنی در فارکس از 10 شب تا 7 صبح به وقت گرینویچ است.
 • سنگاپور و هنگ کنگ از ساعت 1 تا 10 صبح به وقت گرینویچ فعال هستند.

** تریدرها باید در فارکس ثبت نام کرده و سپس در ساعات مشخص شده در آن فعالیت نمایند.

** در تعطیلات حجم معاملات پایین تر است و احتمال دارد بازار ناپایدار هم باشد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که فارکس ممکن است به دلیل رویدادهای مهم جهان و یا اخبار اقتصادی باز یا بسته شود بنابراین داشتن آگاهی کافی درباره اخبار و رویدادها برای تریدرها ضروری است.

ساعات معامله طلا چه ساعاتی است؟

بسته به بروکری که با آن کار می کنید این ساعات می تواند متفاوت باشد. طلا یکی از مهم ترین مواردی است که در فارکس معامله می شود. بهترین زمان برای معامله طلا می تواند به فاکتورهای مختلفی بستگی داشته باشد اما به صورت کلی زمان هایی که بازارهای بزرگ مالی فعال هستند بهترین زمان برای معامله طلا است. در این زمان ها حجم معاملات بالاست و می توانید به سود بیشتری هم دست پیدا کنید.

ساعات کار آلپاری

آلپاری یکی از معروف ترین بروکرهایی است که برای معامله در بازار فارکس می توانید از آن استفاده نمایید. این بروکر رگوله است و از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند و همین موضوع باعث شده کاربران ایرانی به آن علاقه مند باشند.

این شرکت در اروپای شرقی و در روسیه قرار داشته و بنابراین برای کار با آن علاوه بر این که به زمان شروع بازارهای جهانی دقت می کنید باید به زمان بروکر هم توجه نمایید.

 • در ماه های مختلف ساعات کار در آلپاری می تواند متفاوت باشد که در ادامه درباره آن بیشتر صحبت می کنیم.
 • در تابستان ساعات فعالیت آن از 00:05 رز دوشنبه تا ساعت 23:54:59 روز جمعه است.
 • در زمستان هم ساعت فعالیت از 01:05 روز دوشنبه تا ساعت 00:54:59  روز شنبه است.

معاملات CFD و معاملاتی که از متاریدر 5 استفاده می کنند هم برای کل شبانه روز فعال است. البته دقت کنید که معاملات گفته شده برای حدود 2 ساعت در طول شبانه روز با وقفه هایی همراه است. وقفه های آلپاری برای معاملات CFD از قرارزیر است:

 • ساعت 11:30 تا13:30 در روزهای شنبه
 • ساعات 23:30 تا 23:40 در روزهای یکشنبه

کاربرانی که از متاتریدر 4 استفاده می کنند علاوه بر وقفه های گفته شده با وقفه های دیگری هم رو به رو خواهند شد که عبارتند از:

 • 11:30 تا 17:30 – روزهای شنبه – به وقت ایران
 • 4:30 تا 5:30 – روزهای یک شنبه – به وقت ایران

تعطیلی در بازار فارکس

وقتی بازار نیویورک بسته می شود فارکس هم تعطیل می شود. در حقیقت نیویورک آخرین جایی است که بازار در آن فعال است. بازار از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر فعال است و پس از آن 2 روز تعطیلی دارد. در صورتی که زمان محلی نیویورک را با زمان ایران تطبیق دهیم ساعت 1:30 روز شنبه در نیمه اول سال و ساعت 12:30 هم در نیمه دوم سال، ساعات تعطیلی بازار فارکس محسوب می شود.

به صورت کلی می توان گفت که فارکس از دوشنبه تا بامداد روز شنبه فعال است. شنبه و یک شنبه روزهای تعطیلی بازار فارکس است.

وب سایت www.forex.timezoneconverter.com به شما کمک می کند زمان باز و بسته بودن و به صورت کلی زمانبندی فارکس را به صورت دقیق تر مشاهده کنید. شما می توانید زمان را با توجه به زمان محلی کشور خودتان تنظیم نموده و نتایج را مشاهده نمایید.

بهترین زمان برای معامله در فارکس

هنگامی که بازارهای آمریکا و انگلیس فعال هستند معاملات زیادی شکل می گیرد. حدودا 4/3 کل معاملات بازار فارکس در این زمان اتفاق می افتد. ساعت فعال بودن بازار دو شکور گفته شده، 5:30 تا 8:30 در نیمه اول سال و 4:30 تا 7:30 در نیمه دوم سال است. البته عوامل دیگری هم در تعیین بهترین زمان معامله موثر است که در ادامه درباره آن ها صحبت می کنیم.

استراتژی معاملاتی شما چیست؟

بسته به این که استراتژی معاملاتی شما چیست، بهترین زمان برای معاملات تان مشخص می شود. مثلا اگر استراتژی تان به گونه ای است که نیاز به حجم و ثبات بیشتر دارید خوب است که معاملات تان را در زمان مشترک میان بازارهای لندن و آمریکا انجام دهید. دلیل این امر این است که در دیگر ساعات ممکن است حرکتی در بازار وجود نداشته باشد یا این که غیر منطقی باشد.

روی چه چیزی معامله می کنید؟

علاوه بر دانستن ساعت باز شدن بازار فارکس و یا بهترین زمان معامله، موارد مهم دیگری هم هست که باید به آن ها توجه کنید. قرار است روی کدام جفت ارز یا دارایی معامله کنید؟ مورد معامله مشخص می کند که بهترین زمان برای انجام آن چیست. در این باره نمی توان توضیحی مشخص ارائه داد و همه چیز بسته به انتخاب شما دارد.

حواستان به اخبار باشد

اخبار امروزه موضوع مهمی است که بر بازارهای مالی هم اثرزیادی می گذارد. بسته به نوع خبر و مکان وقوع آن، تاثیر آن بر روی معاملات مختلف می تواند متفاوت باشد. مثلا ممکن است خبری روی یک جفت ارز اثر زیادی بگذارد و بر روی دیگر دارایی ها خیر.

شرایط شخصی شما هم موثر است

فعالیت در فارکس و کسب درآمد از آن برایتان تا چه حد مهم است؟ هر چه این موضوع برایتان اهمیت بیشتری دارد طبیعی است که بیشتر هم باید برای آن وقت بگذارید. در صورتی که به شغل دیگری مشغول نیستید خیلی راحت تر می توانید خودتان را با بهترین ساعات فعالیت در فارکس هماهنگ کنید.

علاوه بر این مراقب وضعیت روحی تان هم باشید. پیشنهاد می کنیم در خستگی زیاد و یا با شرایط روحی نامناسب هرگز دست به معامله نزنید.

سشن های مختلف بازار فارکس و ساعت کاری آن ها

خب شما می دانید که یک 24 ساعت در بازار فارکس چگونه می گذرد؟ این موضوع به شما کمک می کند راحت تر بتوانید بهترین زمان برای معامله در فارکس را پیدا کنید. بازار فارکس به چهار سشن اصلی تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

 • سیدنی
 • توکیو
 • لندن
 • نیویورک

بازار فارکس در سه سشن اوج معاملات را تجربه می کند و تریدرها سعی می کنند از همین سه سشن استفاده نمایند. این سشن ها عبارتند از: بخش های آسیای، اروپایی و آمریکای شمالی. به هر کدام از این بخش ها سشن توکیو، لندن و نیویورک گفته می شود. گاهی سشن ها با نام قاره مشخص می شود و گاهی هم از نام شهرها برای آن ها استفاده می شود.

بازارهای فارکس و ساعت باز شدن بازار فارکس
ساعت باز شدن بازار فارکس + جدول سشن های مهم 4

فارکس نیوزیلند از بامداد روز دوشنبه شروع به فعالیت می کند در حالی که در دیگر نقاط جهان آغاز فعالیت، روز یکشنبه است. وقتی مارکت شروع به کار می کند تا روز جمعه، تعطیلی وجود ندارد ولی ساعت 19 تا 22 به وقت گرینوچ فعالیت آن کم می شود . دلیل کم شدن فعالیت هم به پایان روز معامله گران آمریکایی مربوط است.

همپوشانی در سشن های مختلف فارکس

سشن های مختلف فارکس از نظر زمان کاری، گاهی با هم همپوشانی دارند. ساعاتی از شبانه روز وجود دارد که به عنوان مثال دو سشن با هم فعال هستند. مثلا در تابستان ها و در طول ساعات 3 تا 4 صبح سشن های توکیو و لندن با هم فعال هستند. طبیعی است که وقتی دو یا چند مارکت با هم فعال هستند معاملات بیشتری انجام می شود و می توانید بیشترین بهره را از این زمان ها ببرید.

ساعت فارکس به وقت ایران به صورت آنلاین

همان طور که می دانید با توجه به تغییر ساعت تابستانه، ساعت کار فارکس برای کشورهای مختلف فرق می کند. این موضوع می تواند کمی گیج کننده باشد اما راه حل هایی وجود دارد که خیلی راحت به ساعت ها دسترسی داشته باشید.

می توانید از سایت فارکس فکتوری استفاده کنید. شما می توانید تهران را به عنوان لوکیشن مد نظر انتخاب کرده و سپس در بخش Sessions ساعات دقیق را ببینید.

می توانید ساعت دقیق فعالیت بازار را از سایت https://market24hclock.com چک کنید. دقت کنید که ابتدا لازم است ساعت را به وقت ایران تنظیم نمایید. این کار از بالای صفحه مد نظر قابل انجام است.

از طریق سایت forex.timezoneconverter و انتخاب تهران برای ناحیه مد نظر، این کار را انجام دهید.

می توانید اندیکاتور ساعت فارکس را دانلود کرده و از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

ساعت بازشدن بازار فارکس و نیز بهترین ساعت فعالیت در آن از جمله مواردی است که کمک می کند فعالیت مفیدتر و دقیق تری در این بازار داشته باشید. در این مطلب سعی کردیم مهم ترین نکات را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.