ساعت باز شدن بازار فارکس + 3 سشن مهم

ساعت باز شدن بازار فارکس

همان طور که می دانید فارکس بازاری است که 24 ساعته و برای تبادل ارزهای مختلف باز است. ساعت باز شدن بازار فارکس را می دانید؟ بسیاری اوقات سوالات زیادی از عزیزان می شنویم که نشان می دهد دغدغه شان این است که چه ساعتی باید در فارکس فعالیت کنند. ساعت باز شدن بازار طلا در فارکس، ساعت باز شدن بازار فارکس دوشنبه، ساعت باز شدن بازار فارکس آلپاری، ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران و غیره از جمله سوالاتی است که در ذهن بسیای از افراد وجود دارد. فارکس 24 ساعته و در 5 روز هفته فعال است.

معمولا صبح دوشنبه در سیدنی فارکس باز می شود که این معادل بامداد یکشنبه در کشورمان است. بسته شدن این بازار هم در بعد از ظهر جمعه در نیویورک انجام می شود که معادل بامداد شنبه در ایران است.

نکته مهمی که وجود دارد موضوع تفاوت ساعت است و این که در ایران باید با ساعت محلی خودمان با فارکس هماهنگ شویم.

اهمیت ساعت باز شدن بازار فارکس

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

تریدرها ممکن است اهداف کوتاه مدت و یا بلند مدتی از معاملات شان داشته باشند. این جا می توان به این موضوع فکر کرد که زمان تا چه اندازه نقش مهمی در معاملات دارد. تعدادی از تریدرها از نوسانات قیمت در بازه های زمانی خیلی کوتاه سود می برند و طبیعی است که زمان برای آن ها خیلی مهم است.

بسته به این که معامله از چه نوعی است برای تحلیل گر حتی ثانیه ها هم می تواند مهم باشد.

کمی بیشتر در مورد ساعات کاری بازار فارکس

ساعت باز شدن بازار فارکس برای همه تریدرها مهم است. این بازار به صورت 24 ساعته و پنج روز در هفته فعال است. به وقت ایران ساعت شروع کار فارکس 1 و نیم بامداد است و ساعت پایان آن هم 1و نیم بامداد روز بعد خواهد بود.

بانک مرکزی هر کشور، قیمت ارز فیات را مشخص می کند و در نتیجه با توجه به ساعت باز شدن بانک مرکزی، کار بازار فارکس در هر کشور شروع می شود.

بازار فارکس از استرالیا شروع شده، سپس به ژاپن و انگلستان می رسد و در نهایت هم به نیویورک ختم می شود. وقتی ساعت کاری فارکس در یک کشور تمام می شود، در کشور بعدی ادامه پیدا می کند تا روز بعد با ساعت کاری سیدنی آغازشود.

وقتی می خواهید از طریق یک کارگزاری معامله کنید باید دقت نمایید که در چه محلی قرار دارد و با کشوری که بازار فارکس در آن فعال است، چقدر اختلاف ساعت دارد.

ساعات کاری فارکس
ساعت باز شدن بازار فارکس + 3 سشن مهم 1

چه زمانی برای ترید در فارکس بهترین است؟

به دنبال ساعت باز شدن بازار فارکس هستید؟ اما می دانید چه زمانی برای معامله بهتر است؟ هنگامی که حجم زیادی از معاملات در فارکس در حال انجام است بهترین زمان برای معامله در این بازار است. در این هنگام امکان لغزش قیمت کمتر است.

درست است که فارکس یک بازار 24 ساعته است اما این بدان معنا نیست که شما باید کل 24 ساعت را در حال معامله باشید!

بیشتر شدن تعداد معاملات باعث می شود بازار فعال تر شود. در این شرایط اسپردها فاصله کمتری پیدا می کنند و لغزش قیمت هم کمتر می شود و در نهایت شما می توانید تریدهای بهتری داشته باشید. البته در اینجا استثناء هم وجود دارد. در صورتی که با استراتژی اسکالپ یا نوسان گیری می خواهید معامله کنید وقتی بازار کم فعالیت است بیشتر می توانید سود به دست آورید.

فارکس میان سرمایه گذاران محبوبیت زیادی دارد و شما می توانید از هر دو حالت صعودی و نزولی آن سود به دست آورید.

بهترین زمان برای معامله گران ایرانی

همان طور که می دانید معمولا بهترین زمان معامله، زمانی است که بازار شلوغ است. ایرانی ها می توانند این زمان را معادل 16 تا 19 بعد از ظهر در نظر بگیرند. علاوه بر ساعت باز شدن بازار فارکس، باید حواستان به بهترین زمان معامله هم باشد.

در این زمان افراد زیادی مشغول معامله هستند و به عبارت دیگر معاملات در اوج خود قرار دارد. در بازار فارکس در ساعات 4 تا 9 بعد از ظهر معمولا معاملات زیادی انجام می شود اما تعدادی از افراد هم معتقدند از آن جایی که در ساعت 11:30 تا 12:30 بعد از ظهر در انگلستان و ژاپن بارار فعال است، در ایران هم این زمان می تواند بهترین زمان ترید باشد.

بهترین زمان برای معامله در فارکس با توجه به ساعت باز شدن بازار
ساعت باز شدن بازار فارکس + 3 سشن مهم 2

قطعا باید برای داشتن معاملات بهتر به جدول زمانبندی فارکس توجه کنید و علاوه بر آن حواستان به زمان مبدا بازار هم باشد. بسته به بروکرها مشخص می شود که زمان مبدا فارکس چه زمانی است. بیشتر بروکرها مبدا زمانی را بر اساس منطقه اروپای شرقی یا با توجه به گرینویچ تعیین می کنند.

دقت کنید که وقتی معاملات زیادی در فارکس در حال انجام است قیمت ها بیشتر به واقعیت نزدیک است.

ساعات باز و بسته شدن بازار فارکس

بسته به منطقه ای که در آن تریدر می کنید ساعت باز شدن بازار فارکس و نیز بسته شدن آن برای شما مشخص می شود. فارکس بازاری 24 ساعته است که در همه دنیا به جز کشورهایی که تحریم هستند به شکل رسمی فعالیت می کند. تقریبا 13 روز تعطیلات این بازار بسته است. در اکثر کشورها فارکس ساعت 3:30 صبح به وقت ایران فعال شده و ساعت 11:30 شب هم بسته می شود.

دقت کنید که در هر کشور ساعت باز شدن بازار فارکس و نیز بسته شدن آن می تواند متفاوت باشد. این موضوع به عوامل گوناگونی مثل تفاوت زمانی، تقویم های محلی و غیره بستگی دارد. هر کشور می تواند برای مشخص کردن زمان دقیق باز و بسته شدن فارکس از تقویم زمانی خود استفاده کند.

 • فعالیت بازار سیدنی در فارکس از 10 شب تا 7 صبح به وقت گرینویچ است.
 • سنگاپور و هنگ کنگ از ساعت 1 تا 10 صبح به وقت گرینویچ فعال هستند.

** تریدرها باید در فارکس ثبت نام کرده و سپس در ساعات مشخص شده در آن فعالیت نمایند.

** در تعطیلات حجم معاملات پایین تر است و احتمال دارد بازار ناپایدار هم باشد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که فارکس ممکن است به دلیل رویدادهای مهم جهان و یا اخبار اقتصادی باز یا بسته شود بنابراین داشتن آگاهی کافی درباره اخبار و رویدادها برای تریدرها ضروری است.

ساعات معامله طلا چه ساعاتی است؟

بسته به بروکری که با آن کار می کنید این ساعات می تواند متفاوت باشد. طلا یکی از مهم ترین مواردی است که در فارکس معامله می شود. بهترین زمان برای معامله طلا می تواند به فاکتورهای مختلفی بستگی داشته باشد اما به صورت کلی زمان هایی که بازارهای بزرگ مالی فعال هستند بهترین زمان برای معامله طلا است. در این زمان ها حجم معاملات بالاست و می توانید به سود بیشتری هم دست پیدا کنید.

ساعات کار آلپاری

اکنون در مورد ساعت باز شدن بازار فارکس و حواشی آن نکات خوبی را می دانید. آلپاری یکی از معروف ترین بروکرهایی است که برای معامله در بازار فارکس می توانید از آن استفاده نمایید. این بروکر رگوله است و از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند و همین موضوع باعث شده کاربران ایرانی به آن علاقه مند باشند.

این شرکت در اروپای شرقی و در روسیه قرار داشته و بنابراین برای کار با آن علاوه بر این که به زمان شروع بازارهای جهانی دقت می کنید باید به زمان بروکر هم توجه نمایید.

 • در ماه های مختلف ساعات کار در آلپاری می تواند متفاوت باشد که در ادامه درباره آن بیشتر صحبت می کنیم.
 • در تابستان ساعات فعالیت آن از 00:05 رز دوشنبه تا ساعت 23:54:59 روز جمعه است.
 • در زمستان هم ساعت فعالیت از 01:05 روز دوشنبه تا ساعت 00:54:59  روز شنبه است.

معاملات CFD و معاملاتی که از متاریدر 5 استفاده می کنند هم برای کل شبانه روز فعال است. البته دقت کنید که معاملات گفته شده برای حدود 2 ساعت در طول شبانه روز با وقفه هایی همراه است. وقفه های آلپاری برای معاملات CFD از قرارزیر است:

 • ساعت 11:30 تا13:30 در روزهای شنبه
 • ساعات 23:30 تا 23:40 در روزهای یکشنبه

کاربرانی که از متاتریدر 4 استفاده می کنند علاوه بر وقفه های گفته شده با وقفه های دیگری هم رو به رو خواهند شد که عبارتند از:

 • 11:30 تا 17:30 – روزهای شنبه – به وقت ایران
 • 4:30 تا 5:30 – روزهای یک شنبه – به وقت ایران

نعطیلی در بازار فارکس

وقتی بازار نیویورک بسته می شود فارکس هم تعطیل می شود. در حقیقت نیویورک آخرین جایی است که بازار در آن فعال است. بازار از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر فعال است و پس از آن 2 روز تعطیلی دارد. در صورتی که زمان محلی نیویورک را با زمان ایران تطبیق دهیم ساعت 1:30 روز شنبه در نیمه اول سال و ساعت 12:30 هم در نیمه دوم سال، ساعات تعطیلی بازار فارکس محسوب می شود.

به صورت کلی می توان گفت که فارکس از دوشنبه تا بامداد روز شنبه فعال است. شنبه و یک شنبه روزهای تعطیلی بازار فارکس است.

وب سایت www.forex.timezoneconverter.com به شما کمک می کند زمان باز و بسته بودن و به صورت کلی زمانبندی فارکس را به صورت دقیق تر مشاهده کنید. شما می توانید زمان را با توجه به زمان محلی کشور خودتان تنظیم نموده و نتایج را مشاهده نمایید.

بهترین زمان برای معامله در فارکس

هنگامی که بازارهای آمریکا و انگلیس فعال هستند معاملات زیادی شکل می گیرد. حدودا 4/3 کل معاملات بازار فارکس در این زمان اتفاق می افتد. ساعت فعال بودن بازار دو شکور گفته شده، 5:30 تا 8:30 در نیمه اول سال و 4:30 تا 7:30 در نیمه دوم سال است. البته عوامل دیگری هم در تعیین بهترین زمان معامله موثر است که در ادامه درباره آن ها صحبت می کنیم.

استراتژی معاملاتی شما چیست؟

بسته به این که استراتژی معاملاتی شما چیست، بهترین زمان برای معاملات تان مشخص می شود. مثلا اگر استراتژی تان به گونه ای است که نیاز به حجم و ثبات بیشتر دارید خوب است که معاملات تان را در زمان مشترک میان بازارهای لندن و آمریکا انجام دهید. دلیل این امر این است که در دیگر ساعات ممکن است حرکتی در بازار وجود نداشته باشد یا این که غیر منطقی باشد.

روی چه چیزی معامله می کنید؟

علاوه بر دانستن ساعت باز شدن بازار فارکس و یا بهترین زمان معامله، موارد مهم دیگری هم هست که باید به آن ها توجه کنید. قرار است روی کدام جفت ارز یا دارایی معامله کنید؟ مورد معامله مشخص می کند که بهترین زمان برای انجام آن چیست. در این باره نمی توان توضیحی مشخص ارائه داد و همه چیز بسته به انتخاب شما دارد.

حواستان به اخبار باشد

اخبار امروزه موضوع مهمی است که بر بازارهای مالی هم اثرزیادی می گذارد. بسته به نوع خبر و مکان وقوع آن، تاثیر آن بر روی معاملات مختلف می تواند متفاوت باشد. مثلا ممکن است خبری روی یک جفت ارز اثر زیادی بگذارد و بر روی دیگر دارایی ها خیر.

شرایط شخصی شما هم موثر است

فعالیت در فارکس و کسب درآمد از آن برایتان تا چه حد مهم است؟ هر چه این موضوع برایتان اهمیت بیشتری دارد طبیعی است که بیشتر هم باید برای آن وقت بگذارید. در صورتی که به شغل دیگری مشغول نیستید خیلی راحت تر می توانید خودتان را با بهترین ساعات فعالیت در فارکس هماهنگ کنید.

علاوه بر این مراقب وضعیت روحی تان هم باشید. پیشنهاد می کنیم در خستگی زیاد و یا با شرایط روحی نامناسب هرگز دست به معامله نزنید.

سشن های مختلف بازار فارکس

خب شما می دانید که یک 24 ساعت در بازار فارکس چگونه می گذرد؟ این موضوع به شما کمک می کند راحت تر بتوانید بهترین زمان برای معامله در فارکس را پیدا کنید. بازار فارکس به چهار سشن اصلی تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

 • سیدنی
 • توکیو
 • لندن
 • نیویورک

بازار فارکس در سه سشن اوج معاملات را تجربه می کند و تریدرها سعی می کنند از همین سه سشن استفاده نمایند. این سشن ها عبارتند از: بخش های آسیای، اروپایی و آمریکای شمالی. به هر کدام از این بخش ها سشن توکیو، لندن و نیویورک گفته می شود. گاهی سشن ها با نام قاره مشخص می شود و گاهی هم از نام شهرها برای آن ها استفاده می شود.

بازارهای فارکس و ساعت باز شدن بازار فارکس
ساعت باز شدن بازار فارکس + 3 سشن مهم 3

همپوشانی در سشن های مختلف فارکس

سشن های مختلف فارکس از نظر زمان کاری، گاهی با هم همپوشانی دارند. ساعاتی از شبانه روز وجود دارد که به عنوان مثال دو سشن با هم فعال هستند. مثلا در تابستان ها و در طول ساعات 3 تا 4 صبح سشن های توکیو و لندن با هم فعال هستند. طبیعی است که وقتی دو یا چند مارکت با هم فعال هستند معاملات بیشتری انجام می شود و می توانید بیشترین بهره را از این زمان ها ببرید.

سخن پایانی

ساعت بازشدن بازار فارکس و نیز بهترین ساعت فعالیت در آن از جمله مواردی است که کمک می کند فعالیت مفیدتر و دقیق تری در این بازار داشته باشید. در این مطلب سعی کردیم مهم ترین نکات را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

منابع:

investopedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *