نحوه تشخیص روند بازار ارز های دیجیتال ، فارکس و بورس

4/5 - (1 امتیاز)

تشخیص روند بازار چیست؟

تشخیص روند بازار Trend Line در تمامی بازار های مالی اهمیت بسیار زیادی دارد. تنها راهی که تریدر ها می توانند در انواع بازار های مالی ترید کرده و سود کنند ، تشخیص صحیح روند بازار می باشد. در بازار های مالی همیشه به این نکته توجه نمایید که هیچ چیز قطعی در بازار وجود ندارد. در کل بازار های مالی غیر قابل پیش بینی هستند. ولی ابزار ها و روش هایی وجود دارند که می توان تا حدودی روند بازار را تشخیص داد. در بازار های مالی همیشه امکان تشخیص روند بازار وجود ندارد. و شما قرار نیست همیشه سود کنید.

اگر در این زمینه فعالیت دارید باید برای خود یک بازه زمانی مشخص کنید. به عنوان مثال یک ماه. حال باید در مدت یک ماه میزان سود و زیان از ترید های خود را بگیرید. در حالت نرمال باید شما در عرض یک ماه سود کرده باشید. در عیر این صورت شما از استراتژی اشتباهی استفاده می کنید.

یکی از مهم ترین عوامل برای کسب سود و بالا بردن میانگین سود ماهانه تشخیص صحیح روند بازار است. در این مقاله قصد داریم نحوه تشخیص روند بازار در فارکس ، ارز های دیجیتال و بورس را با زبان بسیار ساده برایتان آموزش دهیم.

نحوه تشخیص روند بازار

اگر مدت زمانی در بازار های مالی به فعالیت پرداخته و آموزش های لازم را ببینید ، با نگاه چشمی به راحتی خواهید توانست روند بازار را تشخیص دهید. پس لازم است تا زمان حرفه ای شدن در این زمینه با استفاده از روش هایی روند بازار را به صورت دقیق تر بررسی کنید. تحلیل صحیح بازار از اهمیت بسیار ویژه ای در بین معامله گران برخوردار است.

با استفاده از اندیکاتور ها می توان روند بازار را تشخیص داده و معامله کرد. البته تشخیص زمان تغییر روند نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. و باید هم از تحلیل بنیادی و هم از تحلیل تکنیکال در این زمینه استفاده کرد. در زمان هایی که بازار یک سره نزولی و یا صعودی می شود ، همیشه باید گوش به زنگ اخبار مهم در بازار باشید. در بازاری که مدت زمان زیادی صعودی و یا نزولی می باشد ، همیشه به زمان های اشباع خرید و فروش توجه کنید.

در این زمان ها اغلب با شروع یک اتفاق و یا انتشار خبر جدید شاهد تغییر روند در بازار خواهیم بود. در بازار های سرمایه گذاری افرادی موفق هستند که با دید واقع بینانه به بازار نگریسته و با پیش بینی صحیح نقاط ورود و خروج در معاملات را به خوبی تشخیص می دهند.

تشخیص روند بازار های مالی

اگر قصد آموزش نحوه تشخیص روند در بازار های مالی مختلف را دارید ، بهتر است یکی از بازار ها را انتخاب کرده و با استفاده از روش هایی که در این مقاله بیان می کنیم ، آموزش های لازم را ببینید. و بعد از آموزش کامل آن را در بازار ای مختلف به کار ببرید. به این نکته توجه کنید اندیکاتور های بازار های مالی شبیه هم می باشند.

انواع روند در بازار های مالی

در کل در بازار های مالی سه نوع روند داریم : صعودی ، نزولی و رنج . اگر به نمودار های قیمتی انواع بازار ها توجه کنید کمتر پیش می آید که بازار یک روند یکسره نزولی و یا صعودی باشد. بلکه حرکت های قیمتی اغلب به صورت موج وار حرکت می کنند. تشخیص قله ها و دره ها بسیار مهم بوده و تریدر ها با تشخیص صحیح این قسمت ها سود خوبی می کنند.

انواع روند در بازار های مالی
انواع روند در بازار های مالی

آموزش تشخیص روند بازار با اندیکاتور

یکی از بهترین روش ها در تشخیص حرکت بازار ، تشخیص روند بازار با استفاده از اندیکاتور می باشد. اندیکاتور ها هیچ گاه نمی توانند بازار را دقیقا پیش بینی کنند ، ولی تا حدودی می توان به آنها اتکا کرده و میزان ضرر معاملاتی را تا حدودی کاهش داد.

تشخیص روند بازار با رسم خطوط مورب حمایت و مقاومت

یکی از روش های بسیار ساده در تشخیص روند استفاده از خطوط مورب حمایت و مقاومت می باشد. به عنوان مثال اگر دره ها را به هم وصل کنید ، در واقع خط مورب حمایتی را رسم کرده اید.

تشخیص روند بازار با حمایت و مقاومت
تشخیص روند بازار با حمایت و مقاومت

تشخیص روند بازار با نمودار میانگین متحرک Moving Average

نمودار میانگین متحرک Moving Average یکی از بهترین و اصلی ترین روش ها برای تشخیص حرکت بازار است. میانگین متحرک در واقع میانگین داده های قیمتی را به صورت نمودار نشان می دهد.

نمودار میانگین متحرک
نمودار میانگین متحرک

اگر نمودار میانگین متحرک در زیر نمودار قیمتی قرار گیرد ، روند بازار صعودی و اگر در بالای نمودار قرار گیرد ، روند بازار صعودی می باشد.

تشخیص روند بازار با چنگال اندروز

چنگال اندروز نیز یکی از بهترین روش ها در تشخیص روند بازار می باشد. این اندیکاتور هم در سایت تریدینگ ویو و هم در پلتفرم های معاملاتی بورس ایران وجود دارد. اگر چنگال اندروز را برای یک سهم و یا ارز رسم کنید ، خواهید دید قیمت در یک رنج خاصی نوسان می کند.

چنگال اندروز
چنگال اندروز

تشخیص روند بازار با نمودار OBV

با استفاده از نمودار OBV به تنهایی نمی توان روند بازار را تشخیص داد. ولی این نمودار در کنار نمودار میانگین متحرک و یا سایر نمودار ها می تواند بسیار مفید باشد. نمودار OBV در واقع میانگین حجم بازار را نیز نمایش می دهد.

نمودار OBV
نمودار OBV

تشخیص روند بازار با نمودار مکدی

تحلیل گران بسیار زیادی از از نمودار مکدی برای تشخیص روند بازار استفاده می کنند. در نمودار اگر نمودار زیر صفر واقع شده و خط قرمز بالای خط آبی باشد ، یعنی روند بازار نزولی است. ولی اگر نمودار بالای صفر واقع شده و خط آبی بالای خط قرمز واقع شود ، یعنی روند بازار صعودی می باشد.

نمودار مکدی
نمودار مکدی

تشخیص روند بازار با اندیکاتور شاخص میانگین جهت دار ADX

بعضی از تحلیل گران اعتقاد دارند با استفاده ازاندیکاتور شاخص میانگین جهت دار ADX نیز می توان روند بازار را تشخیص داد. در صورتی که روش های قبلی بیان شده قوی تر بوده و بهتر است از همان روش ها استفاده کنید. زمانی که جهت نمودار رو به بالا باشد ، یعنی روند صعودی و زمانی که رو به پایین باشد یعنی روند بازار صعودی است.

تغییر روند در فارکس ، بورس و ارز های دیجیتال

تشخیص تغییر روند در فارکس ، بورس و ارز های دیجیتال بسیار مهم بوده و شرکت های پراپ تریدینگ از سراسر جهان در واقع در حال جذب افرادی هستند که بتوانند روند بازار را به خوبی تشخیص داده و برای خود و شرکت سودآوری کنند.

آموزش و معرفی سایت FTMO – استخدام تریدر های حرفه ای

حرفه ای ترین افراد در بازار های سرمایه گذاری مهارت خاصی در تشخیص تغییر روند در فارکس دارند. یکی از بهترین روش ها در تشخیص تغییر روند استفاده از کندل های شمعی می باشد. یکی از مهم اندیکاتور هایی که برای تشخیص حرکت بازار بیان کردیم ، برای تغییر روند نیز کاربرد دارند. برای تشخیص تغییر روند استفاده از پرایس اکشن نیز بسیار کاربردی است.

تغییر روند در انتهای یک روند نزولی و صعودی اتفاق می افتد. تغییر روند را می توان با استفاده از نمودار های مکدی ، RSI و … متوجه شد. تغییر روند هنگام وقوع اخبار مهم و نیز در زمان هایی که بازار زیاد رشد کرده و یا تا حد زیادی ریزش کرده است نیز خواهد افتاد.

تغییر روند
تغییر روند

تشخیص روند بازار بورس ( تشخیص حرکت بازار بورس )

برای تشخیص روند بازار بورس معمولا از نمودار های قیمتی شاخص کل و شاخص هم وزن استفاده می شود. روش قبلی تشخیص حرکت بازار که با استفاده از اندیکاتور ها بیان شده اند را می توانید برای شاخص کل و شاخص هم وزن نیز مورد استفاده قرار دهید. البته بهتر است هر یک از سهام خود را به صورت جداگانه تحلیل کنید. زیرا شاخص کل و هم وزن به گونه نتایج را به صورت میانگین بیان می کنند.

تشخیص روند بازار ارز دیجیتال ( تشخیص روند بازار رمز ارزها )

برای تشخیص روند بازار ارز دیجیتال بهتر است از اندیکاتور هی سایت تریدینگ ویو  استفاده کنید. وارد سایت تردینگ ویو شده و از قسمت جستجو زیر دسته Crypto را انتخاب کرده و ارز دیجیتال مورد نظر خود را انتخاب کنید. به دلیل ثبات بیشتر قیمت دلار نسبت به سایر ارز ها در جهان اغلب تحلیل گران قیمت ها را بر اساس دلار انجام می دهند.

به این دلیل بهتر است یک طرف جفت ارز رمز ارز شما و طرف دوم تتر ، USDT و یا USD باشد. البته هنگام تشخیص روند بازار رمز ارزها تحلیل بنیادی و اخبار مهم که بر بازار تاثیر زیادی دارند را نیز مد نظر خود قرار دهید. اگر در بازار ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کرده و یا می خواهید فعالیت کنید ، بهتر است با سایت های زیر آشنایی داشته باشید.

مهم ترین سایت های ارز دیجیتال-سایت هایی که تریدر های ارز دیجیتال باید با آنها آشنا باشند

نحوه تشخیص روند بازار فارکس

برای تشخیص روند بازار فارکس ابتدا باید جفت ارزی را که می خواهید بر اساس آن پوزیشن باز کنید بررسی کنید. اخبار اقتصادی دو کشور را بررسی کرده و ببنید که در حال حاضر و مدت زمانی که برای معامله در نظر گرفته اید روند بازار تغییری نخواهد کرد. سپس با استفاده از اندیکاتور ها روند جفت ارز مورد نظر خود را بررسی کنید. برای رسم نمودار ها هم می توانید از سایت تریدینگ ویو و هم اندیکاتور های متاتریدر استفاده کنید.

سوالات متداول

چگونه تغییر روند در بازار فارکس را تشخیص دهیم؟

یکی از بهترین روش ها استفاده از نقاط حمایت و مقاومت در بازار می باشد. در روند صعودی اگر نقاط مقاومت شکسته نشده و پولبک داشته و نقطه حمایت قبلی شکسته شود ،  ، احتمال تغییر روند صعودی به نزولی بسیار زیاد است. همین روش برای تغییر روند صعودی به نزولی نیز قابل استفاده است.

چگونه روند بازار فارکس را تشخیص دهیم؟

بهترین و ساده ترین راه برای تشخیص روند بازار فارکس استفاده از قله ها و دره هاست. در روند صعودی قله های تشکیل شده در بالای قله بعدی واقع می شوند.

چگونه قدرت روند را تشخیص دهیم؟

با استفاده از اندیکاتور ADX ، همیشه به خاطر داشته باشید معامله در روند های پر قدرت سودآور تر خواخد بود.

چگونه روند بازار ارز های دیجیتال را تشخیص دهیم؟

علاوه بر اندیکاتور ها باید مواردی از قبیل کوین مارکت کپ ، عرضه توکن ها ، توکن سوزی و اندازه جامعه را نیز بررسی کنید.

دیدگاه خود را بنویسید