طلا، کالایی با ارزش و زیبا – نحوه ترید کردن طلا

طلا

سالهاست که بشر، طلا را به عنوان با ارزش ترین دارایی در نظر دارد. اگر بی ثباتی های اقتصادی و سیاسی را در نظر نگیریم، هیچ کالای دیگری به ارزشمندی و اعتبار طلا نیست. طلا به عنوان یک دارایی معتبر در هر شرایطی مثل جنگ، بلاهای طبیعی، تغییر سیاست های پولی، تورم و خیلی مشکلات دیگر ثبات خود را حفظ می کند و به همین دلیل جذابیت زیادی برای سرمایه گذاران دارد. در این مقاله قصد داریم این کالای باارزش را توضیح دهیم. با ایتسکا – خانه بورس ایران همراه باشید.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلا

demand & supply
طلا، کالایی با ارزش و زیبا - نحوه ترید کردن طلا 1

عرضه و تقاضا

مثل هر کالای دیگری، عرضه و تقاضا روی طلا نیز تاثیر دارد. کاهش تقاضا به معنی کاهش قیمت است، و افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت می شود. این روند در مورد عرضه نیز صدق می کند، اما برعکس. یعنی هرچه عرضه بیشتر باشد قیمت کمتر است و هرچه عرضه کمتر باشد قیمت بالاتر است.

داده های اقتصادی

از آنجایی که طلا با دلار آمریکا معامله می شود، تحت تاثیر افزایش و کاهش ارز قرار دارد. رابطه بین دلار و طلا معکوس است، با افزایش دلار قیمت طلا کاهش پیدا می کند.

در مورد نرخ بهره، قانون بدین صورت است: هنگامی که نرخ بهره کم است، پول و اوراق قرضه بازدهی کمتری دارند. به همین دلیل سرمایه گذاران به دنبال روش های دیگری برای سرمایه گذاری می روند و طلا می تواند گزینه مناسبی باشد. در مقابل اگر نرخ بهره بالا باشد می توان بازدهی خوبی از پول و اوراق قرضه بدست آورد، بنابراین شاید نیازی به طلا نباشد.

تورم

تورم بالا باعث افزایش قیمت طلا می شود، در حالی که تورم پایین باعث سنگین شدن ترند قیمت طلا می شود و تاثیر منفی بر آن دارد. چرا؟ خوب تورم تقریبا همیشه نشانه رشد اقتصاد است، در این حالت توسعه منابع پولی برای فدرال رزرو، امری عادی است. این کار باعث می شود ارزش خرید سرمایه در آینده حفظ شود و حتی ارزشمندتر شوند، و عکس این کار نیز ممکن است.

inflation
طلا، کالایی با ارزش و زیبا - نحوه ترید کردن طلا 2

عدم قطعیت

در دوره های بی ثباتی سیاسی، مالی و زیست محیطی، طلا بر خلاف دیگر ارزها کمتر ارزش خود را از دست می دهد. چیزی که مهم است و باید به آن توجه کنید این است که تشخیص عدم ثبات آسان نیست. برخلاف دیگر عوامل، این یک عامل روانشناختی است و به سرمایه گذار بستگی دارد.  

مثل همه کالاها و ارزهای دیگر، هیچ روش به خصوصی برای معامله طلا وجود ندارد. ولی مواردی وجود دارد که قبل شروع معامله طلا باید در نظر داشته باشید:

استراتژی کوتاه مدت

یک استراتژی کلاسیک کوتاه مدت برای طلا می تواند استفاده از استراتژی حرکت میانگین متحرک(moving average crossover) باشد. در این استراتژی هنگامی که یک میانگین متحرک کوتاه مدت بالاتر از یک میانگین متحرک بلندمدت قرار می گیرد تریدر آماده خرید می شود. و اگر برعکس نیز اتفاق بیفتد گزینه فروش را انتخاب می کند.

استراتژی بلند مدت

هنگامی که صحبت از معاملات طولانی مدت طلا می شود، تمام توجه به اصولی مثل نرخ بهره است. بدین ترتیب هنگامی که بازده واقعی کمتر از حد حمایت شده برای قیمت های طلا باشد، احتمالا وقت آن است که خرید انجام دهیم. و بالعکس هنگامی که بازده بالاتر باشد نشان دهنده زمان فروش است.

با این وجود بازارها نسبی هستند. توصیه می کنیم هنگامی که براساس تحلیل تکنیکال و فاندامنتال معامله می کنید از اندیکاتور مختلف استفاده کنید.

در هر معامله و سرمایه گذاری انتخاب بروکر خوب خیلی مهم است پس بهتر از بروکری استفاده کنید که برای افراد ایرانی تهیه شده است.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه