کیف پول گرم چیست؟ | 6 کیف پول گرم برای نگهداری ارز های دیجیتال

شاید تا به حال بارها و بارها اسم کیف پول گرم به گوشتان خورده است. امنیت بزرگ ترین چالش در سیستم های مالی و سرمایه ای بوده است. حفاظت از مال و دارایی مردم، خصوصا در بازارهایی مانند ارز های دیجیتال که هم از لحاظ مفهوم و هم از لحاظ دانش فنی کاملا نو و جدید هستند، بیشتر نیازمند حساسیت و شناخت است. این موضوع در گذشته هم به دلیل نبود بستر های اینترنتی و هم به دلیل عدم آگاهی عموم مردم، فرآیند راحت تر و قابل پیش بینی تری را می طلبید، اما امروزه دیگر شکل دزدی ها و سرقت پول به طرز شگفت انگیزی تغییر کرده است و باید دانش افراد در مواجهه با این موارد نیز به تناسب آنها بالاتر رود. از جمله مهمترین ابزارهای مورد استفاده جهت امنیت پول شما در حوزه ارزهای دیجیتال، کیف های پول یا والت ها هستند. این کیف های پول به مانند انواع فیزیکی آنها، محلی برای نگهداری ارزهای دیجیتال بوده و کلیدهایی را جهت دسترسی به آنها می توان تعیین و تنظیم نمود. این کلیدها، مجوز واریز و برداشت از این کیف ها هستند و تمام امنیت کیف های پول، وابسته به سازوکاری است که شرکت های ارائه دهنده، برای اخذ رمز استفاده می کنند. در ادامه به انواع این کیف ها و معرفی کیف پول گرم برای نگهداری ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت.

کیف پول گرم چیست
کیف پول گرم چیست؟ | 6 کیف پول گرم برای نگهداری ارز های دیجیتال 1

کیف پول های گرم برای نگه داری ارز های دیجیتال

حفظ و نگهداری از ارزهای دیجیتال برخلاف سایر مدل های سرمایه و پول بوده و باید از روش های جدید و البته مبتنی بر دانش رایانه بهره گرفته شود. آنها علیرغم ارزش ذاتی که دارند، هیچ شکل فیزیکی نداشته و صرفا یک عدد و رقم هستند که اجازه دسترسی به آنها فقط در صورت قابلیت دسترسی به کیف های پول فراهم می شود. این اولین تعریف از امنیت ارز های دیجیتال است. عدم دسترسی فیزیکی به ارزهای دیجیتال، کار را برای ذخیره و حفظ امنیت مشکل تر کرده است. در نتیجه برای ذخیره آنها از انواع کیف های پول دارای کلید خصوصی و عمومی استفاده می کنیم و این گونه باید از کلید به عنوان ارزش اصلی یاد کنیم.

گونه های بسیار مختلفی از کیف پول های ارزدیجیتال در جهان وجود دارد و هر یک از آنها به نسبت نوع ارزش که در آن ذخیره می شود و همچنین ویژگی های بالقوه آن، مزایا و معایب مختلفی را شامل می شود که سعی خواهیم کرد به کیف پول های گرم بپردازیم.

کیف پول گرم چیست؟

کیف های پول ارزهای دیجیتال یا همان والت کریپتوکارنسی، به منظور استفاده در مواردی همچون خرید و دریافت، حفظ و نگهداری و البته فروش و ارسال این ارزها مورد استفاده قرار می گیرند. این ویژگی ها و عملکردهایی که در عمل ذکر شد، همان خصوصیت هایی است که یک حساب بانکی نیز از آن بهره می برد و در واقع یک کیف پول ارزهای دیجیتال، همان حساب بانکی امنی است که می توانید آن را با سازوکارهای مشخصی کنترل و استفاده کنید. اولویت این کیف های پول برای حفظ امنیت دارایی شما، بهره گیری از قابلیت نگهداری کلیدهای مختلف از جمله خصوصی و عمومی است. همان گونه که قبلا نیز اشاره کردیم، آنچه اصل است، نگهداری از این کلیدهاست که در نهایت منجر به حفظ پول و تامین امنیت می شود. همچنین در کنار حفظ امنیت شما و سرمایه ای که در آن واریز کرده اید، این کیف های پول ضامن اتصال شما به شبکه بلاک چین برای معاملات ارز دیجیتال نیز هستند. بنابراین می توان گفت دروازه معاملات در این حوزه از محلی به نام کیف پول ساخته شده است.

معرفی کیف پول
کیف پول گرم چیست؟ | 6 کیف پول گرم برای نگهداری ارز های دیجیتال 2

کیف های پول ارزهای دیجیتال، از دو دسته اصلی تشکیل شده اند که به نام های کیف پول سرد و کیف پول گرم نامیده می شوند. کیف های پول سرد، دسته از آنها هستند که مبتنی بر سخت افزار بوده و قابل لمس هستند. در این دسته از کیف ها، مالک کیف، ضامن امنیت و مالک کلیدخصوصی موردنظر است و باید مراقب باشد تا آن را لو ندهد. از انواع این کیف می توان به مواردی مانند لجر، ترزور، کول والت و همچنین کیف پول های کاغذی اشاره نمود. اما در مورد کیف پول های گرم باید بیشتر صحبت کنیم.

کیف های پول گرم، دسته از آنها هستند که مبتنی بر نرم افزار بوده و هردو حالت مالکیت و عدم مالکیت را شامل می شوند. در حالت عدم مالکیت (non-custodial) که در بالا به آن اشاره شد، کلید در دست مالک است و باید مراقب آن باشد و حفاظت از آن بر عهده فرد دارای حضانت می باشد. اما در حالت مالکیت (custodial)، کلید خصوصی کاربر را از طرف او به عنوان یک واسط و تامین کننده امنیت حفظ و نگهداری می کنند. این موضوع که کلید در اختیار یک شخص سوم است، امنیت را پایین از حالت عدم مالکیت می کند. در کیف پول گرم هر دوی این حالات قابل دسترس هستند و آنچه فرق میان این دو کیف به حساب می آید، قابلیت اتصال کیف پول گرم به فضای اینترنت است. همین مورد نیز چالش فراوانی را از لحاظ امنیتی برای کیف های پول به همراه داشته است.

باید به این نکته اشاره کنیم که پرکاربردترین نوع کیف های پول در واقع کیف های گرم هستند. این کاربردی بودن، شاید از میزان سهولت کاربری آنها نشات می گیرد. پروسه ای که برای ساخت این کیف های پول طی می شود به آسانی نصب یک نرم افزار و ساخت یک اکانت است و برای مواردی از کاربری که تعدد و دفعات مراجعه به کیف بالا باشد، بسیا موثر و مفید است. یا حداقل برای آن میزان از سرمایه تان که در حال گردش بوده و معامله می کنید، می توانید از کیف های پول گرم استفاده کنید اما در موارد بلند مدت حتما ترجیخ بر استفاده از کیف پول های سرد می باشد.

مزایا و معایب استفاده از کیف پول های گرم

استفاده از هرکدام این کیف های پول، چه سرد و چه گرم، مزایا و معایب خاص خود را دارند و نمی توان به صورت قطعی در مورد آنها صحبت کرد. در میان معامله گران این حوزه مشهور است که اگر شما یک Hodler هستید، بهترین انتخاب برای شما یک یک کیف سرد است و در صورتی که مدام در حال معامله و تجارت باشید نوع گرم آن کاراتر است. موضوع دیگر در این باره نیز بحث بک آپ گیری از کیف پولتان است که باید به صورت متعدد و مداوم و با فواصل زمانی مناسب نسبت به آن اقدام کنید و از این موضوع اطمینان حاصل کنید که هیچ کسی به غیر از خودتان دسترسی به کلید خصوصی شما نداشته باشد. در واقع از نوع عدم مالکیت برای کیف های پول خود بهره ببرید.

6 کیف پول های گرم برای نگهداری ارز های دیجیتال

والت های گرم یا همان داغ، با امکان اتصال به اینترنت از طریق سخت افزارهای مختلفی مانند دسکتاپ و موبایل و تبلت و غیره، کلیدهای خصوصی دسترسی به پول را از طریق سازوکارهای اینترنتی تولید می کنند و همین موضوع سبب کاهش میزان امنیت آنها نیز می شود. توصیه بسیاری از بزرگان حوزه ارزهای دیجیتال برای کیف پول های گرم عدم استفاده بلندمدت از آنهاست و فقط برای پول با مقدار کم و در حال گردش می تواند گزینه مناسبی باشد. از انواع نمونه های این کیف ها به مواردی مانند زیر می توان اشاره کرد:

1- گرین آدرس ( green address )

 • – کیف پول بیت کوین
 • – چند امضایی (قابلیت دسترسی چندمرحله ای و امنیت بسیاربالا)
 • – قابل استفاده بر روی دسکتاپ، اندروید و آی او اس
 • – سازگاری با کیف های ترزور، لجرنانو، اچ دبلیو

2- والت سامورایی ( samourai )

 • – مناسب ترین و باکیفیت ترین کیف پول اندرویدی
 • – متن باز و مداوم در حال بهبود
 • – جدال با تحریم های اپل

3- میسلیوم ( mycelium )

 • – از پرکاربردترین انواع کیف پول اندرویدی
 • – سهولت استفاده
 • – پشتیبان گیری آسان
انواع کیف پول گرم
کیف پول گرم چیست؟ | 6 کیف پول گرم برای نگهداری ارز های دیجیتال 4

4- والت برد ( bread wallet )

 • – خاص آیفون و شرکت اپل
 • – قابلیت کنترل و هدایت کلیدهای خصوصی
 • – سهولت استفاده- قابلیت استفاده از رمز عبور

5- اج ( edge )

 • – برای اندروید و آیفون
 • – ویژگی های ورود به نرم افزار به صورت امن و ساده
 • – راحت برای تازه کارها
 • – پشتیبان گیری اتومات

6- والت بیت کوین ( bitcoin wallet )

 • – اولین کیف پول ارزهای دیجیتال
 • – اولین کیف پول موبایلی
 • – رابط کاربری آسان
 • – مناسب برای آموزش تازه کارها
 • – امنیت بسیار بالا در مقایسه با موارد مشابه

کیف پول های گرم و سرد به تناسب کاربری آنها و نیاز شما طراحی شده اند. میزان کیفیت آنها و توجه سازندگان به امنیت، به تناسب نوع کاربرد، بسیار متفاوت بوده است و شاید نمی توان مقایسه درستی بین این دو انجام داد. آنچه در این مورد بسیار اهمیت دارد، توجه به نوع عملکرد و استراتژی های معاملاتی شماست که باید در مورد بسیار تفکر کنید و بهترین راه را انتخاب کنید. نمی توان بدون استراتژی مناسب حرکت کرد و یک استراتژی خوب، ابزارهای مناسبی مانند کیف را برای معاملات سودمند می طلبد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه