کیف پول گرم چیست؟ | بهترین هات ولت برای ارز های دیجیتال 2023

کیف پول گرم چیست؟

شاید تا به حال بارها و بارها اسم کیف پول گرم به گوشتان خورده است. امنیت بزرگ ترین چالش در سیستم های مالی و سرمایه ای بوده است. حفاظت از مال و دارایی مردم، خصوصا در بازارهایی مانند ارز های دیجیتال که هم از لحاظ مفهوم و هم از لحاظ دانش فنی کاملا نو و جدید هستند، بیشتر نیازمند حساسیت و شناخت است.

این موضوع در گذشته هم به دلیل نبود بستر های اینترنتی و هم به دلیل عدم آگاهی عموم مردم، فرآیند راحت تر و قابل پیش بینی تری را می طلبید، اما امروزه دیگر شکل دزدی ها و سرقت پول به طرز شگفت انگیزی تغییر کرده است و باید دانش افراد در مواجهه با این موارد نیز به تناسب آنها بالاتر رود.

از جمله مهمترین ابزارهای مورد استفاده جهت امنیت پول شما در حوزه ارزهای دیجیتال، کیف های پول یا والت ها هستند. این کیف های پول به مانند انواع فیزیکی آنها، محلی برای نگهداری ارزهای دیجیتال بوده و کلیدهایی را جهت دسترسی به آنها می توان تعیین و تنظیم نمود.

این کلیدها، مجوز واریز و برداشت از این کیف ها هستند و تمام امنیت کیف های پول، وابسته به سازوکاری است که شرکت های ارائه دهنده، برای اخذ رمز استفاده می کنند. در ادامه به انواع این کیف ها و معرفی کیف پول گرم برای نگهداری ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت.

کیف پول گرم چیست؟

کیف پول گرم، دسته از کیف پول ها هستند که مبتنی بر نرم افزار بوده و هردو حالت مالکیت و عدم مالکیت را شامل می شوند. در حالت عدم مالکیت (non-custodial) که در بالا به آن اشاره شد، کلید در دست مالک است و باید مراقب آن باشد و حفاظت از آن بر عهده فرد دارای حضانت می باشد.

کیف های پول ارزهای دیجیتال یا همان والت کریپتوکارنسی، به منظور استفاده در مواردی همچون خرید و دریافت، حفظ و نگهداری و البته فروش و ارسال این ارزها مورد استفاده قرار می گیرند. این ویژگی ها و عملکردهایی که در عمل ذکر شد، همان خصوصیت هایی است که یک حساب بانکی نیز از آن بهره می برد و در واقع یک کیف پول ارزهای دیجیتال، همان حساب بانکی امنی است که می توانید آن را با سازوکارهای مشخصی کنترل و استفاده کنید.

اولویت این کیف های پول برای حفظ امنیت دارایی شما، بهره گیری از قابلیت نگهداری کلیدهای مختلف از جمله خصوصی و عمومی است. همان گونه که قبلا نیز اشاره کردیم، آنچه اصل است، نگهداری از این کلیدهاست که در نهایت منجر به حفظ پول و تامین امنیت می شود. همچنین در کنار حفظ امنیت شما و سرمایه ای که در آن واریز کرده اید، این کیف های پول ضامن اتصال شما به شبکه بلاک چین برای معاملات ارز دیجیتال نیز هستند. بنابراین می توان گفت دروازه معاملات در این حوزه از محلی به نام کیف پول ساخته شده است.

در حالت مالکیت (custodial)، کلید خصوصی کاربر را از طرف او به عنوان یک واسط و تامین کننده امنیت حفظ و نگهداری می کنند. این موضوع که کلید در اختیار یک شخص سوم است، امنیت را پایین از حالت عدم مالکیت می کند. در کیف پول گرم هر دوی این حالات قابل دسترس هستند و آنچه فرق میان این دو کیف به حساب می آید، قابلیت اتصال کیف پول گرم به فضای اینترنت است. همین مورد نیز چالش فراوانی را از لحاظ امنیتی برای کیف های پول به همراه داشته است.

باید به این نکته اشاره کنیم که پرکاربردترین نوع کیف های پول در واقع کیف های گرم هستند. این کاربردی بودن، شاید از میزان سهولت کاربری آنها نشات می گیرد. پروسه ای که برای ساخت این کیف های پول طی می شود به آسانی نصب یک نرم افزار و ساخت یک اکانت است و برای مواردی از کاربری که تعدد و دفعات مراجعه به کیف بالا باشد، بسیار موثر و مفید است. یا حداقل برای آن میزان از سرمایه تان که در حال گردش بوده و معامله می کنید، می توانید از کیف های پول گرم استفاده کنید اما در موارد بلند مدت حتما ترجیح بر استفاده از کیف پول های سرد می باشد.

بیشتر بخوانید : کریپتو ولت چیست؟

تفاوت کیف پول گرم و سرد

کیف های پول ارزهای دیجیتال، از دو دسته اصلی تشکیل شده اند که به نام های کیف پول سرد و کیف پول گرم نامیده می شوند.

کیف های پول سرد، دسته از آنها هستند که مبتنی بر سخت افزار بوده و قابل لمس هستند. در این دسته از کیف ها، مالک کیف، ضامن امنیت و مالک کلید خصوصی موردنظر است و باید مراقب باشد تا آن را لو ندهد. از انواع این کیف می توان به مواردی مانند لجر، ترزور، کول والت و همچنین کیف پول های کاغذی اشاره نمود. اما در مورد کیف پول های گرم باید بیشتر صحبت کنیم.

کیف پول پول های گرم نیز همانطور که بیان شد مبتنی بر نرم افزار بوده و کاربرد بسیار زیادی در حوزه ارز های دیجیتال دارد. کیف پول گرم را می توان بر روی موبایل ، دسکتاپ و … نصب کرده و به راحتی از آن استفاده کرد.

امنیت کیف پول سرد نسبت به کیف پول گرم بالاتر است.

بهترین هات ولت برای ارز های دیجیتال 2023

والت های گرم یا همان داغ، با امکان اتصال به اینترنت از طریق سخت افزارهای مختلفی مانند دسکتاپ و موبایل و تبلت و غیره، کلیدهای خصوصی دسترسی به پول را از طریق سازوکارهای اینترنتی تولید می کنند و همین موضوع سبب کاهش میزان امنیت آنها نیز می شود. توصیه بسیاری از بزرگان حوزه ارزهای دیجیتال برای کیف پول های گرم عدم استفاده بلندمدت از آنهاست و فقط برای پول با مقدار کم و در حال گردش می تواند گزینه مناسبی باشد.

متامسک MetaMask

کیف پول متامسک یکی از بهترین کیف پول های گرم در جهان می باشد که بر روی اندروید ، ios و دسک تاپ نصب شده و قابل استفاده می باشد. می توان گفت متامسک بهترین کیف پول گرم اندرویدی می باشد.

کیف پول گرم متامسک
کیف پول گرم متامسک

متاماسک یکی از پراستفاده‌ترین کیف پول های اتریوم بوده و به دلیل آسانی استفاده و دسترسی به آن ، بیش از 30 میلیون کاربر ماهانه فعال دارد .

کیف پول گرم تراست ولت Trust Wallet

کیف پول تراست ولت نیز یکی دیگر از بهترین کیف پول گرم بوده و کاربران بسیار زیادی از ایران و جهان دارد.

کیف پول گرم تراست ولت
کیف پول گرم تراست ولت

تراست ولت دارای یک رابط برنامه خوب و قابل اسکن بوده و از نظر تعدا ارز های قابل پشتیبانی فعلا رتبه 1 را دارد و از بیش از 65 بلاک چین پشتیبانی می کند. به این دلیل می تواند بیش از ۴٫۵ میلیون سکه و توکن را ذخیره کند.

این کیف پول گرم غیر حضانتی بوده و کلیدهای خصوصی شما را نگه نمی دارد و کاربر مسئولیت حفاظت از آنها را بر عهده دارد.

کیف پول گرم بلو ولت BlueWallet

کیف پول گرم بلو ولت به عنوان بهترین کیف پول گرم بیت‌کوین برای موبایل بوده ، رابط کاربری ساده ای داشته و با شبکه لایتنینگ ادغام می شود.

این کیف پول گرم یک جایگزین عالی برای معامله‌گران بیت‌کوین است که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند از نرم‌افزارهای پیچیده‌ روی کامپیوتر های شخصی خود استفاده کنند.

یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ کیف پول گرم بلو ولت ادغام آن با شبکه لایتنینگ بوده و یک کیف پول بیت کوین موبایلی که به کاربران اجازه می‌دهد بیت کوین‌های خود را در موبایلشان ذخیره کنند.

کیف پول گرم الکتروم Electrum

کیف پول گرم الکتروم به دلیل امنیت بالا و درجه بالای سفارشی‌سازی که دارد، به عنوان بهترین کیف پول گرم بیت‌کوین می تواند در نظر گرفته شود.

الکتروم در سال 2011 تأسیس شد، یکی از قدیمی ترین کیف پول های گرم امروزی است. الکتروم یکی از معدود کیف‌ پول های ارز دیجیتال باقیمانده است که فقط از بیت کوین پشتیبانی می‌ کند.

امنیت این کیف پول گرم بسیار قوی بوده و شامل 2FA، بررسی اثبات تراکنش، و پشتیبانی کیف پول چند امضایی می باشد و به راحتی با کیف پول سخت افزاری ادغام می شود. الکتر.م دچار قطعی نشده و امنیت بیشتری نسبت به سایر کیف پول های گرم دارد.

کیف پول های گرم برای نگه داری ارز های دیجیتال

حفظ و نگهداری از ارزهای دیجیتال برخلاف سایر مدل های سرمایه و پول بوده و باید از روش های جدید و البته مبتنی بر دانش رایانه بهره گرفته شود. آنها علیرغم ارزش ذاتی که دارند، هیچ شکل فیزیکی نداشته و صرفا یک عدد و رقم هستند که اجازه دسترسی به آنها فقط در صورت قابلیت دسترسی به کیف های پول فراهم می شود.

این اولین تعریف از امنیت ارز های دیجیتال است. عدم دسترسی فیزیکی به ارزهای دیجیتال، کار را برای ذخیره و حفظ امنیت مشکل تر کرده است. در نتیجه برای ذخیره آنها از انواع کیف های پول دارای کلید خصوصی و عمومی استفاده می کنیم و این گونه باید از کلید به عنوان ارزش اصلی یاد کنیم.

گونه های بسیار مختلفی از کیف پول های ارزدیجیتال در جهان وجود دارد و هر یک از آنها به نسبت نوع ارزش که در آن ذخیره می شود و همچنین ویژگی های بالقوه آن، مزایا و معایب مختلفی را شامل می شود که سعی خواهیم کرد به کیف پول های گرم بپردازیم.

مزایا و معایب استفاده از کیف پول های گرم

استفاده از هرکدام این کیف های پول، چه سرد و چه گرم، مزایا و معایب خاص خود را دارند و نمی توان به صورت قطعی در مورد آنها صحبت کرد. در میان معامله گران این حوزه مشهور است که اگر شما یک Hodler هستید، بهترین انتخاب برای شما یک یک کیف سرد است و در صورتی که مدام در حال معامله و تجارت باشید نوع گرم آن کاراتر است.

موضوع دیگر در این باره نیز بحث بک آپ گیری از کیف پولتان است که باید به صورت متعدد و مداوم و با فواصل زمانی مناسب نسبت به آن اقدام کنید و از این موضوع اطمینان حاصل کنید که هیچ کسی به غیر از خودتان دسترسی به کلید خصوصی شما نداشته باشد. در واقع از نوع عدم مالکیت برای کیف های پول خود بهره ببرید.

کلام آخر

کیف پول های گرم و سرد به تناسب کاربری آنها و نیاز شما طراحی شده اند. میزان کیفیت آنها و توجه سازندگان به امنیت، به تناسب نوع کاربرد، بسیار متفاوت بوده است و شاید نمی توان مقایسه درستی بین این دو انجام داد. آنچه در این مورد بسیار اهمیت دارد، توجه به نوع عملکرد و استراتژی های معاملاتی شماست که باید در مورد بسیار تفکر کنید و بهترین راه را انتخاب کنید. نمی توان بدون استراتژی مناسب حرکت کرد و یک استراتژی خوب، ابزارهای مناسبی مانند کیف را برای معاملات سودمند می طلبد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.