کیف پول سخت افزاری چیست؟نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری چیست؟

مانند اکثر کریپتو ولت ها، کیف پول های سخت افزاری از یک جفت کلید عمومی و خصوصی استفاده می کنند. این کلیدها پیوند ضروری بین مالک رمز ارز و آدرس بلاک چین حاوی دارایی های آنها را فراهم می کنند.  

کیف پول های سخت افزاری کلیدهای خصوصی را در یک تراشه کامپیوتری مخصوص ذخیره می کنند و تراکنش ها را به صورت آفلاین تایید می کنند. اگرچه ممکن است زیاد بزرگ به نظر نرسد، این ویژگی ساده به ما اجازه می‌دهد تا برخی از امن‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال امروزی را ایجاد کنیم. 

کلید عمومی آدرسی است که شما به اشتراک می گذارید و به دیگران امکان می دهد رمزارز را برای شما ارسال کنند. از سوی دیگر، کلید خصوصی به شما امکان دسترسی انحصاری به رمزنگاری یا داده های ذخیره شده در آدرس مربوطه را می دهد.

کیف پول سخت افزاری چیست؟

کیف پول سخت افزاری یک دستگاه فیزیکی است که کلیدهای خصوصی شما را در محیطی جدا از اتصال اینترنت ذخیره می کند. مانند سایر کیف پول های ارز دیجیتال ، این کیف پول راهی برای امضای تراکنش ها و تعامل با بلاک چین در اختیار کاربران قرار می دهد.

اغلب اوقات کیف پول های سخت افزاری با با کیف پول سرد اشتباه گرفته می شوند اما آنها یک چیز نیستند. کیف‌پول‌های سرد کیف‌هایی هستند که به‌طور خاص برای نگهداری دارایی‌ها استفاده می‌شوند ؛ آنها هرگز با یک قرارداد هوشمند تعامل ندارند. از طرف دیگر کیف پول های سخت افزاری می توانند به عنوان کیف پول های سرد عمل کنند اما کاربردهای جالب دیگری نیز دارند. 

نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری

بعد از خرید و روشن کردن کیف پول سخت افزاری معمولا ابتدا از شما می خواهد یک رمز عبور برای کیف پولتان مشخص سازید. سپس از شما می می خواهد کلمات بازیابی را یادداشت کرده و تایید کنید.

این کد مانند کلید اصلی تمام حساب هایی است که کیف پول سخت افزاری محافظت می کند. بنابراین، مخفی نگه داشتن این کد نیز مهم است. می توانید چندین حساب رمزنگاری ایجاد کرده و آنها را در آن دستگاه مدیریت کنید. بله، این بدان معناست که می‌توانید تمام کلیدهای خصوصی آن‌ها را با آن دستگاه ذخیره کنید که با یک عبارت بازیابی محافظت می‌شوند. 

در نهایت با استفاده از کابل USB آن را به سیستم خود متصل کنید. برای مثال ما نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری لجر را بیان می کنیم.

برای استفاده از کیف پول سخت افزاری و اتصال آن به کامپیوتر بعد از اتصال کیف پول با استفاده از USB به سیستم وارد سایت کیف پول مورد نظر شوید. برای مثال چون ما نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری لجر را بیان می کنیم ، وارد سایت لجر از لینک زیر می شویم.

نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری
نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری

زمانی که روی Download کلیک کردید ، سه گزینه خواهید که باید انتخاب کنید کیف پول را به چه سیستمی می خواهید نصب کنید. برای مثال ما آن را بر روی ویندوز نصی می کنیم.

نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری
نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری

انتقال رمز ارز های موجود به کیف پول سخت افزاری جدید

اگر قبلاً مقداری ارز دیجیتال دارید، می توانید ارز دیجیتال موجود خود را در یک کیف پول سخت افزاری خود نگهداری کنید . برای انجام این کار، فقط یک حساب جدید برای دارایی هر اکوسیستم در دستگاه خود باز کنید. به عنوان مثال، اگر قبلاً مقداری ETH و مقداری ADA دارید، باید دو حساب جدید در دستگاه Ledger خود ایجاد کنید: یکی برای Ether و دیگری برای Cardano. از آنجا، می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را به آن حساب‌های مربوطه ارسال کنید و مطمئن باشید که رمزارز شما امن است.

بعد از نصب و راه اندازی مانند بسیاری از کیف پول های ارز دیجیتال دیگر می توانید کار هایی مانند انتقال ارز دیجیتال و یا دریافت را به استفاده از گزینه های Send و Recieve انجام دهید.

بیشتر بخوانید : کیف پول گرم چیست؟

قیمت کیف پول سخت افزاری

قیمت کیف پول سخت افزاری به برند ، نوع ، تعداد ارز های پشتیباتی کننده ، امنیت ، سرعت ، راحتی استفاده و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد. البته برای کاربران ایرانی قیمت کیف پول سخت افزاری به قیمت دلار نیز بستگی دارد.

ولی می توان گفت قیمت کیف پول سخت افزاری بین 2 تا 12 میلیون با توجه به برند های مختلف متفاوت است.

اگر فروشگاه های مختلف را برای خرید آن جستجو کنید قطعا قیمت های متعددی را مشاهده خواهید کرد. ما فقط میانگین آن را برایتان بیان کردیم.

کاربرد کیف پول سخت افزاری برای چیست؟

کیف پول های سخت افزاری یکی از مهم ترین نوآوری های رمزنگاری در این اواخر بود. بزرگترین خطر برای اکثر صاحبان دارایی های دیجیتال، تهدیدات آنلاین است . اگر دارایی های خود را با کیف پول ارز دیجیتال نگهداری می کنید، باید کلیدهای خود را آفلاین نگه دارید.

در این قسمت بزرگترین موارد استفاده کیف پول های سخت افزاری را بررسی کنیم:

مدیریت چندین حساب در چندین زنجیره

کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند کلیدهای خصوصی را برای چندین آدرس بلاک چین تولید کنند. این بدان معناست که می‌توانید حساب‌ها را برای چندین شبکه و انواع مختلف حساب‌های حاوی انواع مختلفی از دارایی‌ها از یک دستگاه مدیریت کنید. برای ایمن نگه داشتن این کلیدها و مدیریت آسان، کیف پول سخت افزاری شما یک عبارت بازیابی مخفی تولید می کند.

امضای معاملات آفلاین

هدف کلیدی دیگر کیف پول سخت افزاری امضای معاملات آفلاین است. این بسیار مهم است، زیرا هر کسی که کلید خصوصی شما را داشته باشد می تواند به رمز ارز های شما دسترسی داشته باشد. با دانستن این واقعیت، انواع هکرهای مجازی سعی می کنند کلیدهای خصوصی شما را پیدا کنند تا سرمایه شما را بدزدند؛ چه به صورت فیزیکی و چه از طریق اتصال اینترنتی شما.

سپس هنگامی که آنها به Private Key دست پیدا کردند، می توانند کل آدرس رمزنگاری شما و هر چیزی که در آن است را کنترل کنند. 

برای اطمینان از اینکه کلیدهای خصوصی شما فاش نمی شوند، کیف پول های سخت افزاری تراکنش های شما را به صورت آفلاین امضا می کنند. این بدان معناست که کلیدهای شما در برابر هر گونه هک احتمالی در دستگاه های متصل به اینترنت شما در امان هستند و البته، این کار را در حالی انجام می‌دهد که به شما امکان می‌دهد به تراکنش‌های امضای کلید خود دسترسی داشته باشید و آن‌ طور که می‌خواهید مدیریت کنید.

ذخیره ارزها به صورت سرد (نه همیشه)

برخی از افراد نیز استفاده از حساب در کیف پول سخت افزاری خود را به عنوان کیف پول سرد انتخاب می کنند. برای شفاف‌تر شدن مبحث باید گفت “کیف پول سرد” و “کیف پول سخت افزاری” معنای یکسانی ندارند.

کیف پول سرد دقیقاً چیست؟!

یک کیف پول سرد کلیدهای خصوصی را مانند همه کیف پول های سخت افزاری آفلاین نگه می دارد . اما ویژگی بارز آن این است که هرگز با قراردادهای هوشمند، برنامه ها یا کیف پول های ناشناخته تعامل برقرار نمی کند. یک حساب در کیف پول سخت افزاری شما تنها زمانی سرد می ماند که آن را به برنامه ها و سرویس ها متصل نکنید.

در حالی که راه‌اندازی این نوع حساب برای یک کیف پول سخت‌افزاری بسیار کاربرپسند است، همچنین می‌توانید از کیف پول‌های صوتی یا کاغذی به عنوان کیف پول سرد خود نیز استفاده کنید. کیف پول های سرد معمولا به عنوان امن ترین کیف پول ارز دیجیتال محسوب می شوند.

کیف پول سخت افزاری چگونه کار می کند؟

برای عملکرد صحیح، کیف پول سخت افزاری باید دارای چند ویژگی مختلف باشد؛ هم دیجیتال و هم فیزیکی.

کیف پول های سخت افزاری برای ذخیره اطلاعات به تراشه های کامپیوتری نیاز دارند. از جمله کلیدهای خصوصی و سیستم عامل لازم برای عملکرد کیف پول سخت افزاری شما.

تراشه کامپیوتری و امنیت مرتبط با آن ممکن است از یک کیف پول سخت افزاری به کیف پول سخت افزاری دیگر متفاوت باشد. بنابراین همیشه مهم است که بررسی کنید چه نوع نوع تراشه در کیف پول سخت افزاری شما است.

1. یک سیستم عامل طراحی شده برای کلیدهای خصوصی

برای اینکه کیف پول سخت افزاری شما بتواند از تراشه استفاده کند، به یک سیستم عامل نیز نیاز دارد. سیستم عامل دستگاه شما کلید مدیریت وظایف پیچیده ای را بر عهده دارد. این سیستم عامل مسئول اجرای برنامه ها در دستگاه بوده و آنها را در برابر یکدیگر به صورت کاملا ایمن محافظت می کند.

2. رابطی برای تعامل با بلاک چین

رابط کیف پول سخت افزاری شما روی یک دستگاه متصل به اینترنت مانند تلفن همراه یا لپ تاپ اجرا می شود. در واقع کیف پول سخت افزاری به شما امکان می دهد معاملات را به صورت آفلاین امضا کنید. این فقط از دستگاه متصل به اینترنت شما برای پخش تراکنش امضا شده از قبل استفاده می کند. آفلاین نگه داشتن این فرآیند کلیدهای خصوصی شما را در برابر تهدیدات محافظت می کند.

بنابراین این قطعات چگونه کار می کنند؟

کیف پول های سخت افزاری تراکنش های بلاک چین را مشابه اکثر کیف پول هایی که از کلیدهای عمومی و خصوصی استفاده می کنند، پردازش می کنند.

اما اکنون، بررسی می کنیم چگونه هر جزء و ویژگی یک کیف پول سخت افزاری با هم کار می کنند:

1. کیف پول سخت افزاری خود را از طریق کابل یا بلوتوث به رابط آن در تلفن یا لپ تاپ خود متصل می کنید.

2. یک تراکنش را با استفاده از رابط کیف پول سخت افزاری راه اندازی کنید.

3. کیف پول سخت‌افزاری شما گزینه «اقدام» را به شما ارائه می‌کند، با نام جزئیات تراکنش، با گزینه امضا یا رد شرایط آن.

4. شما تراکنش را با کلیک روی “ورود” در رابط کیف پول در تلفن هوشمند یا لپ تاپ خود تأیید می کنید.

5. کیف پول سخت افزاری شما از شما می خواهد که تراکنش را روی خود دستگاه تأیید کنید. این به عنوان 2FA (احراز هویت دو عاملی) شناخته می شود و تضمین می کند که هیچ کس نمی تواند با کلیدهای خصوصی رمزنگاری شما از راه دور تراکنش کند.

6. کیف پول سخت افزاری شما از کلید خصوصی در تراشه کامپیوتر خود برای امضای تراکنش در یک محیط کاملا آفلاین استفاده می کند.

7. کیف پول سخت افزاری با استفاده از کابل یا اتصال بلوتوث، تراکنش امضا شده را به تلفن هوشمند یا لپ تاپ شما که رابط آن را میزبانی می کند ارسال می کند.

8. تلفن هوشمند یا لپ تاپ تراکنش امضا شده قبلی را برای پردازش به بلاک چین می فرستد – بدون اینکه هیچ وقت کلیدهای خصوصی شما را ببیند.

البته این فرآیند می تواند از کیف پول سخت افزاری به کیف پول سخت افزاری دیگر نیز کمی متفاوت باشد.

خطرات و ریسک های استفاده از کیف پول سخت افزاری
کیف پول سخت افزاری چیست؟نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری 1

خطرات کیف پول سخت افزاری و نحوه کاهش آنها

کیف پول‌های سخت‌افزاری شما را از خطرات بی‌شمار رمزنگاری در امان نگه می‌دارند، اما مطمئناً نمی‌توانند از شما در برابر همه چیز محافظت کنند. برخی از خطرات ذاتی در استفاده از کیف پول های سخت افزاری وجود دارد، و درک هر یک از آنها برای انجام اقدامات احتیاطی ضروری است. 

امنیت عبارت بازیابی مخفی و کلیدهای خصوصی شما

کلیدهای خصوصی و عبارت بازیابی بسیار مهم است. هر کسی که به کلیدهای خصوصی شما دسترسی داشته باشد به حساب های مرتبط با آنها دسترسی خواهد داشت. اما بدتر از آن، هر کسی که به عبارت بازیابی مخفی شما دسترسی داشته باشد، به تک تک حساب‌های محافظت شده توسط کیف پول سخت‌افزاری شما دسترسی خواهد داشت.

اجتناب از قراردادهای هوشمند مخرب

ما می دانیم که کیف پول های سخت افزاری برای محافظت از دارایی های شما در برابر تهدیدات و هک های آنلاین عالی هستند اما متاسفانه، آنها نمی توانند شما را از امضای قراردادهای هوشمند مخرب باز دارند.

مفهوم بسیاری از وب 3 در مورد تعامل با قراردادهای هوشمند است، نوعی برنامه کامپیوتری مبتنی بر بلاک چین که به برنامه ها و پلتفرم های غیرمتمرکز بلاک چین اجازه می دهد ، اغلب اوقات خطری ندارد. با این حال، همه قراردادهای هوشمند دوستانه یا خوب نیستند. ممکن است قراردادهای هوشمند مخرب سعی در سرقت دارایی های شما داشته باشند و همه کیف پول ها جزئیات کامل تراکنش هایی را که امضا می کنید نمایش نمی دهند.

بنابراین، چگونه از کیف پول سخت افزاری خود در برابر قراردادهای هوشمند مخرب هنگام امضای کور محافظت می کنید؟

  • با تفکیک دارایی های خود به چندین حساب که توسط یک کیف پول سخت افزاری کنترل می شود!
  • تقسیم دارایی‌های ارزشمند خود به کیف پول‌های متعدد خطر شما را کاهش می‌دهد، زیرا حتی اگر یک تراکنش بد را با یک حساب امضا کنید.

بیشتر بخوانید : سایت عرضه اولیه

نحوه کار با کیف پول سخت افزاری چگونه است؟

نحوه کار تقریبا در همه هارد ولت یکسان است؛ اول باید اپلیکیشن آن را نصب کرده و در مرحله دوم یک رمز عبور تعیین کنید.
سپس از طریق USB اپ کیف پول را به کامپیوتر یا لپ تاپ خود وصل کنید. (در صورت حمایت نکردن هارد ولت از اندروید)
زبان مدنظر خود را انتخاب نمایید؛ الان نوبت اجرای اپ در ویندوز می باشد. گام های بعدی را طبق دستورات طی کرده و یک کد 12 یا 24 عددی تعیین کنید.
مرحله آخر وارد کردن کد QR در اپلیکیشن و ورود و استفاده از آن می باشد.

قیمت کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger Nano X) به ریال چقدر است؟

قیمت این کیف پول سخت افزای به پول ایران 12,095,000 تومان می باشد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.