افزایش نرخ بهره و هدف 2 درصدی

افزایش نرخ بهره

رئیس فدرال رزرو میشل بومن گفته است که احتمالا برای بازگرداندن کامل ثبات قیمت نیاز به افزایش نرخ بهره بیشتر نیاز داریم.

بومن به کمیته بازار آزاد فدرال اشاره کرد که مسئول تنظیم سیاست گذاری است و احتمالا برای این که به هدف 2 درصدی تورم FOMC  برسیم نیاز به افزایش نرخ اضافی خواهد بود.

اظهاراتی از بومن برای رویدادی با انجمن بانکداران آماده شده بود که در آن گفت :” از تصمیم در جهت افزایش نرخ بهره در تجمع ماه گذشته فدرال رزرو حمایت می کند.”

افزایش نرخ بهره و دلایل نیاز به آن
افزایش نرخ بهره و هدف 2 درصدی 1

داده هایی که در آن زمان منتشر شده از کند شدن رشد قیمت خبر می دهد و البته بومن معتقد است که باید شواهد بیشتری از کاهش تورم پایدار پیدا شود. اخیرا پایین ترین نرخ تورم مثبت را شاهد بودیم اما بومن به دنبال یافتن نشانه هایی از این است که تورم در مسیری معنی دار به سمت هدف 2 درصدی در حرکت است. کاهش هزینه های مصرف کننده و موارد مشابه هم از اهداف او می باشد. اومعتقد است نیاز به افزایش نرخ بهره وجود دارد.

نرخ بهره فدرال رزرو در جولای افزایش داشت و همین موضوع باعث شد نرخ وجوه به محدوده 5.25 تا5.5  برسد. این سطح در واقع بالاترین سطح در 22 سال گذشته است. برآورد میانه از آخرین پیش بینی های 3 ماهه مقامات که در ژوئن منتشر شده بود نشان دهنده 2 افزایش دیگر نرخ در سال جاری است که اولین مورد را در ماه گذشته شاهد بودیم. بر اساس گفته های بومن سیاست گذاران داده های دریافتی را ارزیابی می کنند و اگر توقف پیشرفت تورم شکل بگیرد باید منتظر افزایش نرخ بهره در آینده باشیم.

در سال 2023 فدرال رزرو 3 جلسه سیاست گذاری دیگر دارد و جلسه های بعدی در سپتامبر خواهد بود.

گزارش اداره کار و افزایش نرخ بهره

بر اساس گزارشی که این اداره در روز جمعه منتشر کرده است حقوق و دستمزد غیر کشاورزی در ماه قبل 187000 افزایش داشته است که از پیش بینی ها کمتر بوده است. البته نرخ بیکاری هم به شکل غیر منتظره ای به 3.5 درصد رسیده که در دهه های اخیر پایین ترین است.

پس از این که داده های مشاغل منتشر شد دو مقام فدرال رزرو خاطر نشان کردند که کند بودن رشد اشتغال در ایالات متحده نشان دهنده تعادل بهتر بازار کار است و احتمالا بانک مرکزی به زودی نیاز دارد که نرخ های بهره را در سطوح بالاتر نگه دارد. رئیس فدرال رزرو آتلانتا، رافائل بوستیکا اعتقاد دارد که اقتصاد باید به روشی تقریبا منظم، کند شود. البته او اعلام کرده است که انتظار تغییرات خیلی سریع را ندارد.

چرا افزایش نرخ بهره لازم است؟
افزایش نرخ بهره و هدف 2 درصدی 2

رئیس فدرال رزرو شیکاگو هم در مصاحبه جداگانه ای گفته است که سیاست گذاران باید برای کاهش تورم صبر داشته باشند و امیدوار است که بانک مرکزی بتواند به هدف 2 درصدی تورم برسد در حالی که رکود هم ایجاد نشود. او گفت علاوه بر این آن ها باید مشخص کنند که نرخ های بهره چه زمانی و برای چه مدتی باید ثابت شود؟

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.