وضعیت تورم و نرخ بهره

نگرانی از بابت وضعیت تورم و نرخ بهره

بر اساس صحبت های پاتریک هاکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا افزایش نرخ بهره در حال پایان است. اوصحبت هایی درباره وضعیت تورم و نرخ بهره داشته است.

او در روز سه شنبه گفت که احتمالا بانک مرکزی به افزایش نرخ فعلی پایان دهد. او که یکی از اعضای رای دهنده FOMC می باشد معتقد است که باید صبور بود و نرخ ها را هم ثابت نگه داشت تا نتیجه اقدامات سیاست پولی که قبلا انجام شده، مشخص شود. البته او اشاره کرد که به این زودی ها نمی توان نرخ بهره را کاهش داد.

هارکر اضافه کرد در مورد وضعیت تورم و نرخ بهره احتمالا می توان صبوری کرد و نرخ ها را ثبت نگه داشت و این تصمیم بهتری است. صحبت های هارکر مربوط به بعد از یازدهمین افزایش روی نرخ بهره است که از صفر به محدوده هدف 5.25-5.5 درصد رسیده است. این بیشترین میزان در 22 سال گذشته است.

در ژوئن، کمیته پیش بینی ها درباره افزایش ربع امتیازی اضافی در سال جاری صحبت کردند اما این موضوع که پس از آن چه باید کرد مورد اختلاف نظر واقع شده است. رئیس فدرال رزرو، جان ویلیامز در روز دوشنبه گفته بود که احتمالا افزایش نرخ پایان یافته است در حالی که میشل بومن گفته بود احتمالا باز هم به افزایش بهره نیاز است.

وضعیت تورم و نرخ بهره
وضعیت تورم و نرخ بهره 1

وضعیت تورم و نرخ بهره جای نگرانی دارد؟

بر اساس آن چه داده های CME نشان می دهد احتمالا بیش از 85 درصد بازارها خواهان ثابت ماندن نرخ بهره خواهند بود. احتمالا اولین کاهش تا مارس 2024 طول می کشد.

وقتی تورم نسبت به 40 سال اخیر به بالاترین حد خود رسید فدرال رزرو مجبور شد وضعیت را تغییر دهد. مقامات ابتدا گفته بودند که افزایش قیمت ها موقتی است و پس از آن اضافه کردند که شامل چهار افزایش متوالی خواهد بود!

در مورد وضعیت تورم و نرخ بهره تعداد زیادی از اقتصاد دانان معتقدند که این وضعیت می تواند به صورت کلی اقتصاد را به رکود برساند اما هارکر می گوید به تدریج می توان تورم را به هدف 2 درصدی فدرال رزرو رساند، بیکاری کمی افزایش خواهد داشت و رشد اقتصادی هم کمی کمتر از سرعتی که تاکنون داشته، خواهد بود. به صورت کلی او انتظار دارد که کاهش متوسطی در فعالیت اقتصادی همزمان با کاهش تورم پیش بیاید. در حقیقت او گفته است که به یک فرود نرم و امیدوارانه فکر می کند در صورتی که در گذشته دست نیافتنی بوده است.

وضعیت تورم و نرخ بهره چه خواهد شد؟
وضعیت تورم و نرخ بهره 2

همچنین هاکر درباره املاک تجاری و نیز شروع دوباره پرداخت وام های دانشجویی نگرانی خودش را ابراز کرد.

اما بالاخره وضعیت تورم و نرخ بهره چه خواهد شد؟ بر اساس آن چه اقتصاد دانان شرکت کننده در نظر سنجی داوجونز گفته اند باید انتظار داشته باشیم که قیمت ها نسبت به ماه قبل 0.2 درصد و با توجه به 12 ماه 3.3 درصد با افزایش رو به رو شود. پیش بینی می شود که بدون در نظر گرفتن هزینه های غذا وانرژی، CPI برابر با 0.2 و 4.8 درصد رشد خواهد داشت.

منبع:

cnbc

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.