نرخ بهره تمام کشور ها – نرخ بهره چیست؟ | تاثیر نرخ بهره در فارکس

بازنگری توسط: زینب اصغری

آخرین به روز رسانی : 2024/06/25 (امروز)

نام بانک

کشور / قاره

نرخ بهره

بین‌ بانکی یک روزه

اروپا

3.664

فرانک سوئیس

سوئیس

1.456421

بازار انگلستان

انگلستان

5.2

نرخ متوسط شبانه توکیو

ژاپن

0.077

استرالیا

استرالیا

4.35

بانک مرکزی بریتانیا

بانک مرکزی بریتانیا

5.25

شیلی

شیلی

5.75

چین

چین

3.45

چک

چک

5.25

دانمارک

دانمارک

3.5

Japan

Japan

0.1

مکزیک

مکزیک

11

نیوزلند

نیوزلند

5.5

نروژ

نروژ

4.5

لهستان

لهستان

5.75

روسیه

روسیه

16

عربستان

عربستان

6

سوئد

سوئد

3.75

سوئیس

سوئیس

1.25

ترکیه

ترکیه

50

نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره Interest Rate درصد کارمزد وام در یک کشور است که توسط بانک مرکزی آن کشور تعیین می شود. نرخ بهره مبلغی است فرد وام گیرنده در ازای دریافت وام به عنوان کارمزد باید آن را به بانک پرداخت کند. همچنین نرخ بهره برابر با مقدار سودی است که به ازای سرمایه گذاری در بانک ها به سرمایه گذاران پرداخت می شود. برای مثال زمانی که کارمزد پرداخت وام یک بانک 10 درصد باشد ، یعنی نرخ بهره 10 درصد است.

نرخ بهره یک کشور (نرخ بهره بین بانکی) مقدار تعیین شده ای است که بانک های تجاری از یکدیگر وام می گیرند و یا بانک های تجاری ممکن است از بانک مرکزی وام بگیرند. مهمترین نرخ بهره توسط بانک مرکزی تعیین می شود که بر سایر نرخ های بهره در یک اقتصاد تأثیر می گذارد. بانک‌ مرکزی اقتصادهای بزرگی همچون ایالات متحده، بریتانیا و چین بر نرخ‌ بهره کشورهای در حال توسعه تأثیر می گذارد.

از آنجایی که نرخ‌های بهره نقش اصلی را در هزینه‌ها ایفا می‌کنند بانک‌های مرکزی از آن برای تأثیرگذاری بر کل اقتصاد استفاده می‌کنند. افزایش و یا کاهش نرخ بهره در یک کشور امری بسیار مهم و حساس است و توسط اقتصاددانان یک کشور تعیین می شود.

در بیشتر مواقع افزایش نرخ بهره باعث افزایش ارزش ارز آن کشور می شود، ولی این امر همیشه صادق نیست. افزایش ارزش پول یک کشور به شرایط زیادی بستگی داشته و تنها با افزایش نرخ بهره میسر نمی شود و حتی بسیار دیده شده است افزایش نرخ بهره باعث افزایش تورم و کاهش ارزش پولی آن کشور نیز شده است.

نرخ بهره Interest Rate به صورت سالانه مشخص می‌شود و به عنوان نرخ درصد سالانه (Annual Percentage Rate یا APR) ذکر می‌شود.

بیشتر بخوانید : آموش رایگان فارکس

تاثیر نرخ بهره در فارکس

چون در بیشتر مواقع افزایش نرخ بهره باعث افزایش ارزش ارز آن کشور می شود، تریدر ها می توانند از این فرصت برای معاملات خود استفاده کنند. برای مثال چون در اغلب مواقع افزایش نرخ بهره فدرال رزرو باعث افزایش ارزش دلار در برابر بسیاری از ارز ها می شود ، تریدر ها بعد از شنیدن این خبر اقدام به خرید دلار می کنند.

در این مورد باز هم تاکید می کنیم هیچ قطعیتی در کار نیست و افزایش نرخ ارز کشور به عوامل اقتصادی و سیاسی و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد. و هیچگاه نباید بر اساس انتشار اخبار نرخ بهره کشور ها وارد معامله شد.

نرخ بهره فدرال رزرو چیست؟

نرخ بهره فدرال رزرو نرخ بهره ای است که توسط فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) مشخص می شود. موسسات ، بانک های آمریکایی و … موظف هستند مبادلات خود و وام هایی که بین یکدیگر پرداخت و دریافت می کنند بر اساس نرخ بهره فدرال رزرو (کارمزد و یا هزینه بین بانکی) باشد.

به زبان ساده می توان گفت نرخ بهره بین بانکی ایالات متحده توسط فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) تعیین شده و نرخ بهره فدرال رزرو نامیده می شود.

بیشتر بخوانید : فدرال رزرو چیست؟

محاسبه نرخ بهره (بهره بین بانکی)

نرخ بهره توسط بانک ها و بر اساس عوامل متعددی از جمله وضعیت اقتصادی تعیین می گردد. بانک مرکزی یک کشور نرخ بهره را تعیین می کند که هر بانک از آن برای تعیین محدوده APR خود استفاده می کند. زمانی که بانک مرکزی نرخ بهره را در سطح بالایی تعیین می کند هزینه بدهی افزایش می یابد. وقتی هزینه بدهی بالا باشد مردم را از قرض گرفتن منصرف می شوند و تقاضای مصرف کنندگان کاهش می یابد.

نرخ بهره انواع مختلفی دارد و برای محاسبه هر کدام از روش متفاوتی استفاده می شود. در ادامه انواع نرخ بهره و نحوه محاسبه آن را بیان کرده ایم.

انواع مختلف نرخ بهره

انواع مختلف نرخ های بهره از جمله واقعی، اسمی، موثر و سالانه توسط عوامل اقتصادی مهم از هم متمایز می شوند. نرخ بهره اسمی یا نرخ کوپن، قیمت واقعی است که وام گیرندگان به وام دهندگان می پردازند بدون در نظر گرفتن هیچ عامل اقتصادی دیگری! نرخ بهره واقعی تورم را محاسبه می‌کند و قدرت خرید وام گیرنده را نشان می‌دهد. نرخ بهره موثر شامل تأثیر ترکیب‌سازی است که در آن بهره اوراق سالانه پرداخت می شود اما به صورت شش ماهه ترکیب می گردد و بازده کلی را افزایش می‌دهد.

انواع مختلف نرخ بهره
معرفی انواع مختلف نرخ بهره

نرخ بهره اسمی (Nominal Interest Rate)

نرخ بهره اسمی نرخ بهره اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای اوراق قرضه یا وام است که نشان دهنده قیمت واقعی پولی است که وام گیرندگان برای استفاده از پول خود به وام دهندگان می پردازند. اگر نرخ اسمی وام 5 درصد باشد وام گیرندگان می توانند انتظار داشته باشند به ازای هر 100 دلار وام باید 5 دلار سود پرداخت کنند. این نرخ اغلب به عنوان نرخ کوپن نیز نامیده می شود.

نرخ بهره تعیین شده برای وام یا سرمایه گذاری بدون در نظر گرفتن تأثیر تورم در طول زمان محاسبه می شود. نرخ بهره اسمی معمولاً به صورت سالانه بیان می شود مانند 5، 7، یا 10 درصد و نشان دهنده درصدی از مبلغ وام یا اصل سرمایه گذاری است که باید به عنوان بهره در یک دوره خاص پرداخت شود.

نرخ بهره واقعی (Real Interest Rate)

نرخ بهره واقعی برخلاف نرخ اسمی تاثیر تورم را نیز دخیل می داند تا به سرمایه‌گذاران اندازه‌گیری دقیق‌تری از قدرت خریدشان نشان دهد. اگر اوراق مرکب سالانه بازده اسمی 6% و نرخ تورم آن 4% باشد، نرخ بهره واقعی در واقع تنها 2% است. نرخ های بهره واقعی برای تصمیم گیری های مالی آگاهانه به ویژه در زمینه سرمایه گذاری و وام بسیار مهم است. هنگام ارزیابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری یا ارزیابی هزینه استقراض برای درک تأثیر واقعی اقتصادی و چگونگی تأثیر تورم بر بازده سرمایه‌گذاری یا هزینه واقعی وام، ضروری است که نرخ بهره واقعی را در نظر بگیریم.

نرخ بهره موثر (Effective Interest Rate)

نرخ بهره موثر مفهوم ترکیب را در نظر می گیرد. به عنوان مثال، اگر اوراق قرضه سالانه 6% پرداخت کند و به صورت شش ماهه ترکیب شود، سرمایه‌گذاری که 1000 دلار در این اوراق قرار می‌دهد، 30 دلار سود پس از شش ماه اول (003/1000 دلار) و پس از شش ماه آینده 30.90 دلار سود دریافت خواهد کرد. در این صورت نرخ اسمی 6 درصد و نرخ مؤثر 6.09 درصد است.

نرخ بهره منفی (Negative Interest Rates)

زمانی که نرخ تورم از نرخ اسمی سرمایه گذاری بیشتر شود ممکن است نرخ بهره واقعی منفی گردد. به عنوان مثال اگر نرخ تورم 4 درصد باشد اوراق قرضه ای با نرخ اسمی 3 درصد نرخ بهره واقعی 1- درصد خواهد داشت. مقایسه نرخ بهره واقعی و اسمی را می توان با استفاده از این معادله محاسبه کرد:

RR = نرخ بهره اسمی – نرخ تورم

که در آن RR = نرخ بازده واقعی

نرخ بهره ساده (Simple Interest Rate)

اگر یک وام 300000 دلاری از بانک بگیرید و در قرارداد وام قید شده است که نرخ سود وام 4٪ سود ساده است، به این معنی است که باید مبلغ اصلی وام برابر است با $300,000 + (4% x $300,000) = $300,000 + $12,000 = $312,000.

فرمول سود ساده سالانه عبارت است از:

سود ساده = اصل x نرخ بهره x زمان

نرخ بهره مرکب (Compound Interest Rate)

برخی از وام دهندگان روش بهره مرکب را ترجیح می دهند به این معنی که وام گیرنده حتی سود بیشتری می پردازد. بهره مرکب که به آن سود بهره نیز می گویند هم به اصل و هم به سود انباشته در دوره های قبلی اعمال می شود. بانک فرض می کند که در پایان سال اول وام گیرنده اصل و بهره آن سال را بدهکار است. بانک همچنین فرض می کند که در پایان سال دوم، وام گیرنده اصل سرمایه به اضافه سود سال اول به اضافه بهره سود سال اول را بدهکار است.

برای محاسبه بهره مرکب از فرمول زیر استفاده می شود:

بهره مرکب = p x [(1 + interest rate)n − 1]

که در آن p = اصل و n = تعداد دوره های ترکیبی است.

رابطه نرخ بهره و تورم

بین نرخ بهره اسمی و تورم رابطه مستقیم وجود دارد. یعنی زمانی که نرخ بهره اسمی زیاد می شود ، تورم نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت.

نرخ بهره واقعی برابر است با حاصل جمع نرخ بهره اسمی و نرخ تورم.

سپ در یک کشور توسعه یافته و با ثبات اقتصادی در صورت افزایش نرخ بهره اسمی ، نرخ بهره واقعی ثابت خواهد ماند. در بسیاری از کشور های صنعتی با وجود مثبت بودن نره بهره باز هم نرخ تورم منفی است. ولی در کشور های در حال توسعه ای مانند ایران اوضاع کمی متفاوت است.

بیشتر بخوانید : رابطه نرخ بهره و تورم

در کشوری مانند ایران که همواره شاهد وجود تورم در اقتصادمان هستیم ، با افزایش نرخ بهره بلافاصله رشد تورم بیشتر از حالت قبلی آن می شود. حتی با کاهش نرخ بهره نیز تورم در ایران افزایش می بیابد. اقتصاددانان زیادی در حال حل این موضوع هستند. در این گونه کشور ها هیج ساختار و دستور مشخصی برای تعیین نرخ بهره وجود ندارد.

عوامل مؤثر بر نرخ بهره در فارکس
تأثیر تغییر نرخ بهره بر معاملات فارکس

عوامل مؤثر بر نرخ بهره در فارکس

نرخ بهره یکی از عوامل مهمی است که بر تغییرات نرخ ارزها تأثیر می‌گذارد، اما، تأثیر آن تنها به این عامل محدود نمی‌شود. برخی از عوامل مؤثر بر نرخ بهره در فارکس عبارتند از:

نرخ بهره اصلی کشورها: یکی از عوامل اساسی تعیین‌کننده نرخ بهره در فارکس، نرخ بهره کشورها می‌باشد. نرخ بهره اصلی یک کشور توسط بانک مرکزی آن کشور تعیین می‌شود و اثر زیادی بر نرخ بهره در فارکس دارد. اگر بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش دهد، سرمایه‌گذاران جذب بهره بیشتر در آن کشور می‌شوند، که باعث افزایش ارزش ارز ملی و کاهش ارزش ارز خارجی می‌شود.

شاخص‌های اقتصادی: شاخص‌های اقتصادی مهم مانند نرخ بیکاری، رشد اقتصادی، مصرف کنندگان، و نرخ تورم می‌توانند نشان دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور باشند و بانک‌های مرکزی را ترغیب کنند تا تصمیمات نرخ بهره خود را تغییر دهند.

سیاست پولی: سیاست‌های پولی بانک مرکزی و تصمیم‌گیری‌های بانک مرکزی در مورد میزان پایه پولی، خرید اوراق ارزی و تنظیمات نرخ بهره می‌تواند بازار فارکس را تحت تأثیر قرار دهد.

شرایط سیاسی و اقتصادی بین‌المللی: وضعیت اقتصادی جهان نیز از دیگر عوامل مؤثر بر نرخ بهره در فارکس است. در شرایطی که اقتصاد جهان به خوبی عمل نموده و رشد و پیشرفت داشته باشد، اغلب نرخ بهره کشورها نیز افزایش می‌یابد.

همچنین، می‌توان به عوامل دیگری مانند وضعیت کلان اقتصادی، شرایط مالی جهانی، میزان ورود سرمایه‌گذاری خارجی و تغییرات قوانین و مقررات اشاره کرد که همگی می‌توانند نرخ بهره در فارکس را تحت تأثیر قرار دهند. مهم است به یاد داشته باشید که بازار فارکس یک بازار پویا و پیچیده است و تأثیرات این عوامل ممکن است با تغییر شرایط بازار تغییر کنند.

سوالات متداول

تاثیر نرخ بهره بر ارزش پول چیست؟

در بیشتر مواقع افزایش نرخ بهره باعث افزایش ارزش پولی آن کشور می شود. ولی این امر حتمی نبوده و افزایش و یا کاهش ارزش پول هر کشوری به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد.

تاثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بر طلا چیست؟

معمولا با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو قیمت طلا کاهش می یابد. زیرا با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو قیمت دلار افزایش یافته و در برابر آن قیمت طلا کاهش می باشد. البته این مورد برای ایرانیان کمی متفاوت است. تجربه نشان داده است با افزایش قیمت دلار در ایران قیمت طلا نیز افزایش می یابد. زیرا بسیاری از افراد برای جلوگیری از کاهش ارزش پولشان در طلا سرمایه گذاری کرده و تقاضا برای طلا بیشتر می شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.