بررسی چارت های قیمتی بازار های اصلی

چارت های قیمتی بازار های اصلی

در این مقاله چارت های قیمتی بازار های اصلی و مهم را بررسی خواهیم کرد. این مقاله آخرین درس از دوره آموزش پرایس اکشن به سبک البروکس می باشد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا الهام گرفته از سبک ال بروکس به زبان فارسی ایجاد شده و به صورت رایگان در اختیار دانشجویان این دوره قرار گرفته است.

بررسی چارت قیمتی نماد نفت

در شکل زیر چارت ماهانه نفت BRN را می بینید. ابتدا یک الگوی کنج پارابولیک و بعد یک حرکت صعودی بزرگ در نمودار دیده می شود. الگوی کنج اولین گام صعودی و حرکت صعودی بزرگ دومین گام صعودی است.

بعد از گام صعودی بزرگ کندل های نزولی پشت سر هم دیده می شود. و احتمالا بعد از این گام صعودی بزرگ و کندل های نزولی پشت سر هم بازار به حالت رنج تبدیل خواهد شد.

نمودار ماهانه نفت در فارکس
نمودار ماهانه نفت در فارکس

شکل زیر چارت روزانه نماد نفت را نشان می دهد. در چارت روزانه تمامی روند ها ممکن است ایجاد شوند. آخرین کندل شکل بالا ، یعنی سال 2022 در شکل زیر به صورت روزانه مشخص شده است. و کانالی نزولی است. یعنی در یک سال اخیر قیمت نفت جهانی دچار افت شده است.

نمودار روزانه نماد نفت در فارکس
نمودار روزانه نماد نفت در فارکس

سایه پایینی چارت ماهانه نشان از فشار خرید با وجود کندل نزولی در سال 2022 دارد. همین سایه در چارت روزانه خود را با روند رنج در انتهای کانال نزولی نشان داده است.

بهترین نوع معامله برای این کانال عریض اسکالپینگ می باشد. در این خصوص می توانید درس نحوه معامله در کانال نزولی ضعیف را مطالعه نمایید.

در قسمت A در شکل بالا الگوی سقف دوقلو ایجاد شده است. و سیگنال بار و کی بار میانگین متحرک را سمت پایین قطع کرده است. پس می توان اسکالپ کرده و فروخت. و در کف کانال دوباره خرید.

اگر در نقطه A فروخته باشید ، بازار تا نقطه B پایین خواهد آمد. در اسکلپینگ حد سود را حداقل برابر با حد ضرر در نظر می گیریم و زمانی که که به حد سود خود رسیدیم از معامله خارج می شویم.

در انتهای چارت روزانه پارابولیک دیده می شود. و میانگین متحرک نیز در کندل C به سمت بالا شکسته شده است. پس می توان خرید. در چهار ماه تخیر شیب کانال نزولی کم شده و بازار در حال تبدیل شدن به روند رنج می باشد.

بررسی چارت قیمتی نماد طلا (سال 2022)

نماد طلا در فارکس XAUUSD می باشد. در شکل زیر چارت ماهانه طلا در فارکس را می بینید. در سال 2011 قیمت طلا به 1900 دلار رسیده و نتوانسته آن را رد کند. بعد از حدود 10 سال دوباره قیمت طلا در سال های 2021 و 2022 تلاش کرده تا خود را به قیمت 1900 دلار برساند. و دو بار به قیمت 200 رسیده و نتوانسته آن را شکست دهد و به سمت پایین برگشته است.

از سال 2011 به بعد بازار طلا نزولی شده و بعد از چند سال درجا زدن (روند رنج در کادر زرد رنگ) دوباره روند صعودی به خود گرفته است.

سایه های بالایی در قسمت A نشان از فشار فروش می باشد. تریدر هایی که در کف و یا میانه این روند صعودی خریده اند با رسیدن به این مقاومت بسیار مهم در نمودار طلا سیو سود کرده و تمام و یا بخشی از پوزیشن های خود را می بندند.

نمودار طلا یکی از نمودار های پرطرفدار در جهان است. زیرا هم تریدر ها بلند مدت و هم کوتاه مدت علاقه خاصی به معامله در نماد طلا دارند.

عوامل بسیار زیادی در جهان بر قیت طلا تاثیر دارند. در شکل زیر الگوی برگشت روند ماژور و سقف دوقلو در نمودار دیده می شود. پس احتمالا در سال های بعدی نماد طلا وارد یک روند رنج و یا نزولی گردد.

کندل های صعودی در دو ماه اخیر میانگین متحرک را به سمت بالا قطع کرده است. و خود می تواند الگوی برگشت روند ماژور در کف باشد. و می توان در کف خرید. زیرا احتمالا قیمت طلا دوباره به 2000 خواهد رسید.

نمودار ماهانه نماد طلا در فارکس
نمودار ماهانه نماد طلا در فارکس

در شکل زیر چارت روزانه نماد طلا را می بینید. کندل A میانگین متحرک و کندل B خط روند کانال را با قدرت زیادی به سمت بالا قطع کرده اند. و در کف نمودار نیز الگوی برگشتی کف دو قلو و نیز برگشت روند ماژور را می بینید.

کندل های صعودی بزرگ در انتهای روند نزولی نشان از فشار خرید در انتهای روند دارد. خریداران در قسمت های A و B خواهند خرید. از طرفی در روزهای اخیر پرچم صعودی نیز دیده می شود. و بازار همچنان در حالت خرید قرار دارد.

نمودار روزانه نماد طلا در فارکس
نمودار روزانه نماد طلا در فارکس

بررسی چارت نماد یورو/دلار EURUSD (2022)

نماد یورو/دلار یکی از اصلی ترین نماد ها در فارکس می باشد. به دلیل حجم بالای معاملات این جفت ارز تریدر های زیادی از مبتدی گرفته تا حرفه ای روی این جفت ارز ترید می کنند. در شکل زیر چارت ماهانه این جفت ارز را آورده ایم.

همانطور که می بینید از سال 2007 تا 2022 ارزش یورو در بربار دلار کاهش یافته است. و از سال 2015 به بعد شیب این کانال نزولی کمتر شده و به نوعی بازار در حال تبدیل شدن به روند رنج و خنثی است.

از طرف دیگر دوباره در قسمت C می بینید روند رنج به سمت پایین شکسته شده است. یعنی احتمال افت تدریجی قیمت یورو در برابر دلار ادامه دار خواهد بود.

نمودار ماهانه جفت ارز یورو/دلار
نمودار ماهانه جفت ارز یورو/دلار

در شکل زیر چارت روزانه جفت ارز یورو/دلار را می بینید. برای چندین ماه بازار در کانال نزولی قرار داشته است. سپس خط روند کانال به سمت بالا شکسته شده و بازار در حال بالا رفتن برای تست یکی از مقاومت های بسیار مهم خود می باشد.

سایه های بالایی در قسمت A نشان از فشار خرید در انتهای این روند صعودی دارد. اگر دقت کنید در قسمت الگوی برگشت روند ماژور در سقف در حال شکل گیری است. فروش در این نقطه ریسک بالایی دارد و باید تا تایید شدن الگو و کندل سیگنال نزولی قوی منتظر بمانید.

زیرا  80 درصد تلاش ها برای تغییر روند بی نتیجه خواهد ماند و بازار به روند قبلی خود ادامه خواهد داد. و مقاومت بسیار مهم نشان داده شده در شکل نیز بر تصمیم خریداران و فروشندگان اثر زیادی خواهد داشت.

نمودار روزانه جفت ارز یورو/دلار
نمودار روزانه جفت ارز یورو/دلار

بررسی چارت قیمتی نماد داوجونز DJI

در شکل زیر چارت ماهانه نماد داوجونز DJI را می بینید. داوجونز در بازار های مالی با نماد DJI درج شده است. همانطور که در شکل زیر می بینید بازار در سال 2020 دچار ریزش شده و دوباره به روند صعودی خود ادامه داده است.

خط روند پایینی را به دو صورت می توان رسم کرد. و احتمال برگشت بازار به هر دو خط در آینده وجود دارد. از طرفی در طول این سال های متوالی کف ها و سقف های بالاتر در حال شکل گیری هستند.

در سال 2023 با رسیدن قیمت به خط روند بالایی جای مناسبی برای فروش خواهد بود.

نمودار ماهانه نماد داوجونز
نمودار ماهانه نماد داوجونز
0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

1 دیدگاه برای “بررسی چارت های قیمتی بازار های اصلی

  1. علی

    خیلی عالی

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.