شاخص نزدک‌ (nasdaq) | تعریف و عملکرد آن

شاخص نزدک‌ (nasdaq) | تعریف و عملکرد آن - نزدک

شاخص نزدک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شاخص‌های بورس آمریکا است. شاخص نزدک به عنوان معیار کامل و بی‌نقصی است که از آن برای سنجش واحدهای سهام بازار بورس نزدک استفاده می‌کنند.

در واقع میانگین فعالیت‌های شرکت‌ها در بازار را بر اساس شاخص نزدک می‌سنجند. شاخص نزدک ویژگی‌های زیادی دارد که از مهم‌ترین آن می‌توان به ایجاد امنیت در شبکه، داشتن تایم کاری مناسب و پشتیبانی از بیت کوین اشاره کرد.

نزدک با نماد هایی از قبیل NDAQ ، NQ100 ، NAS100 و … در بروکر های فارکس درج شده است.

بیشتر بدانید: بهترین بروکر نزدک

شاخص نزدک‌ (nasdaq) | تعریف و عملکرد آن - نزدک
شاخص نزدک‌ (nasdaq) | تعریف و عملکرد آن 1

ایده راه‌اندازی نزدک‌

کمیسیون‌ بورس و اوراق بهادار تصمیم‌ گرفت تا اقدام به راه‌اندازی‌ نزدک‌ کند، چون می‌خواست بازار اوراق بهاداری که در بورس فهرست نشده را خودکار کند. بنابراین‌ در سال ۱۹۷۱‌ نزدک به عنوان اولین سیستم‌ تجارت الکترونیکی‌ راه‌اندازی‌ شد.

همانطوریکه‌ در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، نزدک‌ بورس‌ اوراق بهادار است که دفتر مرکزی آن در نیویورک‌ واقع شده است. نزدک‌ یکی از شرکت‌های تابعه‌ NASZ‌ شروع به کار کرده و در ۸ فوریه سال ۱۹۷۱ برای تجارت افتتاح شد. نزدک‌ به عنوان اولین بورس اوراق بهادار خودکار در جهان است.

بیشتر بخوانید : بهترین بروکر های فارکس برای معامله شاخص نزدک

نزدک در سال ۲۰۰۶ به طور رسمی از NASD‌ جدا شد و به عنوان یک بورس اوراق بهادار ملی فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۲۰۰۸‌ نزدک‌ با گروه صرافی‌های اسکاندیناوی‌ OMX‌ ترکیب و به گروه نزدک‌ OMX‌ تبدیل شد. سرانجام در سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را با نام Nasdaq Inc‌ تغییر داد.

شاخص نزدک‌ (nasdaq) | تعریف و عملکرد آن - نزدک
شاخص نزدک‌ (nasdaq) | تعریف و عملکرد آن 2

بازار معاملاتی‌ نزدک‌

روزانه‌ بیش از ۵۰۰۰ شرکت از جمله شرکت‌های بزرگی‌ چون اپل و مایکروسافت‌ در بورس فهرست شده و معامله می‌شوند.

دو بازار معاملاتی‌ مختلفی‌ وجود دارد که نزدک را تشکیل‌ می‌دهد:

بازارهای معاملاتی نزدکویژگی
بازار ملی نزدکآسان‌تر کردن تجارت اوراق بهادار
بازار کوچکتجارت شرکت‌های کوچک و در حال رشد

بورس‌ نزدک‌ دارای ۲۹ بازار است که امکان تجارت سهام، مشتقات، درآمد‌ ثابت و کالاها را در ایالت متحده، بالتیک، اسکاندیناوی‌ و کانادا فراهم می‌کند. علاوه بر آن، نزدک‌ در ایالت متحده و اروپا دارای پنج انبار مرکزی اوراق بهادار است. فناوری تجارت نزدک‌ در ۵۰ کشور و توسط ۱۰۰ صرافی استفاده می‌شود.

سیستم معاملاتی‌ نزدک‌

سیستم معاملات کامپیوتری نزدک‌ در ابتدا به صورت یک سیستم تخصصی ناکارآمد، ابداع شد. تکامل سریع فناوری و مدل معاملات الکترونیک‌ باعث شده که نزدک‌ را به استانداردی‌ در بازارهای سراسر جهان تبدیل کند.

نزدک‌ به عنوان تنها شرکت فناوری نوظهور دنیا مناسب بود که با استفاده از آخرین فناوری در بورس عرضه شوند. در سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰، بخش فناوری نزدک‌ برجسته شد و شاخص کامپوزیت‌ نزدک‌ به برجسته‌ترین‌ پروکسی‌ آن تبدیل شد.

نزدک‌ در ۱۶ ماه، صعود ۱۵۰ درصدی داشته و تا اکتبر ۲۰۰۲، حدود ۸۰ درصد سقوط کرد.

شاخص نزدک‌ (nasdaq) | تعریف و عملکرد آن - نزدک
شاخص نزدک‌ (nasdaq) | تعریف و عملکرد آن 3

عملکرد‌ مالی‌ نزدک‌

درآمد نزدک‌ از موسسات مالی، کارگزاران، سرمایه‌گذاران نهادی و شرکت‌ها است. عمده‌ترین درآمد‌ نزدک‌ از کارمزدهای‌ دریافت شده از:

شاخص نزدک‌ (nasdaq) | تعریف و عملکرد آن - نزدک
شاخص نزدک‌ (nasdaq) | تعریف و عملکرد آن 4

خدمات بازار که به سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به بازارهای مختلف را می‌دهد.

هوش سرمایه‌گذاری چون: داده‌ها، شاخص‌ها، تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری در بورس برای موسسات مالی، کارگزاران‌ و مدیران دارایی‌

فناوری بازار که شامل: پلتفرم‌های تجاری و تسویه‌ حساب و حفاظت فناوری در برابر جرائم مالی است.

خدمات شرکتی چون کارمزهای‌ لیست و خدمات روابط سرمایه‌گذاری

نحوه انجام معاملات نزدک

معاملات شاخص نزدک در روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹:۳۰ به وقت آمریکا شروع می‌شود و تا ساعت ۱۶ همان روزها ادامه پیدا می‌کند. این زمان به وقت ایران بین ساعت ۱۸ تا ۳۰ دقیقه بامداد است.
اما قبل از اینکه بخواهید معاملات نزدک را شروع کنید، باید در بروکر ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام می‌توانید به راحتی به بازارهای جهانی دسترسی پیدا کنید. بعد از تکمیل ثبت نام در بروکر حساب معاملاتی خودتان را باز کنید.
حال برای ادامه کار به پلتفرمی نیاز دارید که بروکر آن را در اختیارتان قرار می‌دهد. قبل از آنکه بخواهید معاملات را شروع کنید، لازم است که استراتژی معاملاتی خودتان را داشته باشید.
حال باید بتوانید نماد نزدک را پیدا کنید. برای این کار روی پنجره مارکت واچ کلیک راست کنید. سپس گزیده Symbols را انتخاب کنید تا پنجره‌ای روبروی شما باز شود.
در بخش spot indices روی گزینه US100 Cash دو بار کلیک کنید. بعد از انجام این کار نماد نزدک روی پنجره مارکت واچ ظاهر می‌شود. حالا می‌توانید نمودار قیمتی شاخص نزدک را مشاهده و ارزیابی کنید.

نتیجه‌گیری‌

نزدک‌ یکی از بورس‌های بزرگ‌ در ایالت متحده است که از ۵۰۰ شرکت داخلی و خارجی تشکیل شده است. تمرکز این شرکت‌ها عمدتا بر فناوری فهرست شده است. صرافی نزدک‌ در سال ۱۹۷۱ برای تجارت افتتاح شد و به عنوان اولین صرافی خودکار جهان فعالیت دارد.

شاخص‌ ترکیبی‌ نزدک، متشکل از بیش از ۲۵۰۰ شرکت پذیرفته در بورس است و به عنوان یکی از پربیننده‌ترین شاخص‌های بازار سهام در جهان است. این شاخص معیاری برای سنجش اقتصاد ایالت متحده و جهان محسوب می‌شود.

سوالات متداول

نزدک چیست؟

نزدک‌ بورس اوراق بهادار ایالت متحده است است که بیش از ۵۰۰۰ شرکت داخلی و خارجی را برای فعالیت در بورس در خود جای داده است

نزدک‌ ۱۰۰ چیست؟

نزدک‌ ۱۰۰ یک شاخص رشد بزرگ است که از ۱۰۰ شرکت بزرگ غیرمالی‌ ایالت متحده و بین‌المللی تشکیل شده است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.