اوراق بهادار چیست؟+ فیلم رایگان + 7 مرحله خرید

اوراق بهادار چیست

اوراق بهادار چیست؟ امروزه اکثر مردم از طریق سرمایه گذاری در بازارهای مالی به کسب درآمد می پردازند. بورس اوراق بهادار بخشی از بازار بورس است که می توانید در آن فعالیت داشته باشید. شما هم برایتان سوال است که چگونه می توان این کار را انجام داد؟

اوراق بهادار چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

منظور از اوراق بهادار یک ورقه معتبر است که می توان آن را به دیگری انتقال داد. سندی که دست شماست نشان می دهد که چه مقدار دارایی دارید. انواع مختلف نقل و انتقالات مالی می تواند با اوراق بهادار انجام شود. خوب است بدانید که کار با اوراق بهادار ریسک های خودش را دارد و باید دانش و تجربه کافی در این زمینه کسب نمایید.

برای خرید این اوراق باید 7 مرحله را پشت سر بگذارید که از قرار زیر است: ( در ادامه همین مطلب این 7 مرحله را توضیح خواهیم داد.)

  1. کد بورسی دریافت نمایید.
  2. در سامانه سجام ثبت نام کنید.
  3. کد بورسی و کد سجام را دریافت نمایید.
  4. کد آنلاین را دریافت کنید.
  5. زمان لازم را صبوری کنید.
  6. وجه لازم را پرداخت کنید.
  7. اوراق بهادار را خریداری کنید.

انواع دارایی

در دنیای اقتصاد و حسابداری با مفاهیم دارایی زیاد سر و کار داریم. دارایی ها به صورت کلی می تواند مشهود و یا غیر مشهود باشد.

دارایی های مشهود همان طور که از نامشان پیداست، قابل مشاهده هستند و به صورت فیزیکی وجود دارد. خودرو، مسکن، اسکناس و غیره از جمله انواع دارایی های مشهود محسوب می شوند.

دارایی های ناشمهود جنبه فیزیکی ندارند و احتمال دارد که نتوانید آن ها را ببینید. مثلا برند و اعتبار آن یک دارایی نامشهود است.

انواع اوراق بهادار را بشناسید

این اوراق انواع مختلفی دارد که هر کدام هم ویژگی های خودشان را دارند. در پاسخ به سوال اوراق بهادار چیست، شناختن انواع این اوراق هم لازم است.

اوراق بهادار چیست و بورس اوراق بهادار
اوراق بهادار چیست؟+ فیلم رایگان + 7 مرحله خرید 1

اوراق صاحبان سهام

این اوراق را به عنوان معمول ترین نوع در نظر بگیرید. در حقیقت شرکت ها دارایی شان را به تعدادی سهم تقسیم می کنند. خرید این سهم ها شما را در دارایی و سرمایه شرکت شریک می کند. باید بدانید که شراکت شما در سود و ضرر خواهد بود و نه تنها در سود.

سهام خودش انواع مختلفی دارد که عبارتند از: عادی – ممتاز – تقدم سهام – جایزه – با نام و بی نام و نقدی و غیر نقدی.

** با داشتن کد بورسی می توانید همیشه برای خرید سهام های مختلف اقدام کرده و دارایی هایتان را افزایش دهید.

اوراق بدهی

در این قسمت از مطلب می دایند که اوراق بهادار چیست و با یکنوع از ان هم آشنا شدید. حال نوبت به اوراق بدهی می رسد.

اوراق بدهی در حقیقت اوراقی است که برای جبران کمبود نقدینگی برخی از شرکت ها عرضه می شود. این شرکت ها برای تامین پروژه های در حال اجرا مشکل دارند و با عرضه اوراق گفته شده، نقدینگی لازم را تامین می کنند.

انواع مختلف اوراق بدهی عبارت است از: مشارکت، قرضه، قرضه اسلامی، اجاره، خزانه و سپرده.

اوراق بدهی ویژگی های خودشان را دارند. بهتر است با شناخت کامل در هر کدام از این اوراق سرمایه گذاری نمایید. هر ورقه بدهی یک تاریخ سررسید دارد. منظور از تاریخ سر رسید پایان دوره ای است که صاحب اوراق می تواند در آن بدهی ارزش اسمی را دریافت نماید. منظور از ارزش اسمی اصل مبلغ وام می باشد.

وقتی تاریخ لازم فرا می رسد، مبلغ گفته شده به صاحب اوراق پرداخت می گردد. منظور از نرخ سود اسمی هم بهره ای است که به شکل دوره ای به فرد سرمایه گذار پرداخت می گردد. شاید برایتان سوال باشد که اگر نخواهید تا فرا رسیدن سر رسید اوراق صبر کنید چه باید کرد؟ در این صورت راه هایی برای شما وجود دارد.

در این صورت شما می توانید اوراق را با قیمت بازار به فرد دیگری بسپارید.

اوراق ابزارهای مشتقه

در پاسخ به سوال اوراق بهادار چیست و انواع آن، باید گفت که نوع دیگر اوراق بهادار، اوراق مشتقه است که ویژگی های خودش را دارد. این اوراق به خودی خود ارزشی ندارند و بسته به کالای مورد معامله ارزش می گیرند. این اوراق شامل چهار گروه قراردادهای اختیار معامله، معاوضه، سلف و آتی می باشد.

7 مرحله تا خرید اوراق بهادار

حال که دانستید اوراق بهادار چیست در این قسمت مرحله به مرحله و خیلی ساده توضیح می دهیم که برای خرید اوراق بهادار چه کاری باید انجام دهید.

کد بورسی دریافت نمایید

برای این کار باید به کارگزار بورس مراجعه نمایید. کارگزار مدارک شناسایی و هویتی شما را دریافت خواهد کرد تا در اختیار سازمان بورس و نهادهای مربوطه قرار بگیرد.

در سامانه سجام ثبت نام کنید

این سامانه در حقیقت برای مبارزه با پول شویی تاسیس شده است. سازمان بورس از این سامانه استفاده می کند تا از رفتارهایی از این دست جلوگیری نماید. برای خرید اوراق بهادار حتما باید در این سامانه ثبت نام کرده باشید.

کد بورسی و کد سجام را دریافت نمایید

پس از این که ثبت نام کنید و مدارک را تحویل دهید، در صورت عدم وجود هر گونه مشکل، پس از چند روز کاری کد بورسی برایتان ارسال می گردد.

کد آنلاین را دریافت کنید

برای این که اوراق بهادار را خریداری نمایید به پلتفرم معاملاتی مربوطه احتیاج دارید. هم زمان با کد بورسی یک کد آنلاین هم برای شما ارسال می شود که می توانید به سایت کارگزار رفته، کد را وارد کرده و به سامانه معاملاتی دسترسی پیدا کنید.

تنها دانستن این که اوراق بهادار چیست کافی نیست و شما باید بتوانید خودتان این اوراق را خریداری نمایید.

زمان لازم را صبوری کنید

بر اساس قوانین سازمان بورس برای این که بتوانید اوراق بهادار بخرید باید  تا یک ماه بعد از تاریخ دریافت کد بورسی صبر کنید.

بورس اوراق بهادار تهران
اوراق بهادار چیست؟+ فیلم رایگان + 7 مرحله خرید 2

وجه لازم را پرداخت کنید

چه میزان قرار است سرمایه گذاری کنید؟ این مبلغ را باید به حساب معاملاتی که نزد کارگزار دارید، واریز نمایید.

اوراق بهادار را خریداری کنید

پس از گذشت یک ماه می توانید به سامانه معاملات آنلاین وارد شده و سهام مد نظر را خریداری کنید. کاری که کارگزار انجام می دهد در واقع نقشی به عنوان واسط میان شما و سازمان بورس است.

** تمام مراحل گفته شده را می توانید تنها در چند ثانیه انجام دهید. اکنون که می دانید اوراق بهادار چیست و راه خرید آن را هم می دانید وقت دست به کار شدن است.

توضیح بیشتر در مورد برخی از اوراق بهادار

با دانستن این که اوراق بهادار چیست و چگونه باید آن را خرید، در این قسمت در مورد تعدادی از اوراق بهادار توضیحات بیشتری می خوانید.

گواهی سپرده

این گواهی نوعی از اوراق بهادار است که فرد حامل می تواند با داشتن آن سود سپرده دریافت نماید. گواهی سپرده یک تاریخ سر رسید و نرخ سود ثابت دارد.

شاید برایتان جالب باشد که از نظر علم اقتصاد بدهی خودش یک نوع دارایی است. چگونه؟ با بازپرداخت بدهی ها دارایی های بیشتری خواهید داشت. در انتشار اوراق بدهی هم همین موضوع را داریم و شرکت ها به جای دریافت وام و غیره از این اوراق استفاده کرده و نقدینگی لازم را فراهم می کنند.

اوراق منفعت

این اوراق اسناد مالی بهاداری محسوب می شود که مالکیت آن به منافع آینده از یک دارایی اشاره دارد. برای خرید این اوراق باید مبلغ مربوط به آن را پرداخت نمایید. می توانید اوراق منفعت را شبیه به حق اقامتی در نظر بگیرید که یک اقامتگاه به شما می دهد و یا حتی بهره مندی از خدماتی که محل کاریا تحصیل در اختیار شما گذاشته است.

اوراق استصناع

این اوراق را به عنوان اوراقی با بازدهی ثابت می دانیم که هدف آن تامین مالی برای پروژه های گوناگون می باشد.

منظور از استصناع در علم حقوق و قانون این است که شخصی مبلغ مشخصی را دریافت کرده و در ازای آن تحویل یک پروژه را متعهد می شود. این اوراق بر اساس قرارداد سفارش ساخت، توسط ناشر منتشر می شود.

اوراق بهادار اسلامی

اوراق بهادار اسلامی از جمله دیگر اوراقی است که در بازار بورسی وجود دارد. به این اوراق صکوک هم گفته می شود. این اوراق برای تامین مالی دولت و سازمان های وابسته به آن استفاده می شود و برای بنگاه های اقتصادی منتشر می گردد.

نحوه سرمایه گذاری در اوراق بهادار

افراد زیاید برایشان سوال است که اوراق بهادار چیست و چگونه باید در آن سرمایه گذاری کرد. برای این کار 2 راه پیش روی شماست. یکی از این روش ها این است که مستقیما و با استفاده از کد بورسی سرمایه گذاری لازم را انجام دهید. در روش دوم ناشر می تواند مسئولیت انتشار اوراق را در اختیار بانک قرار دهد. بنابراین شما باید برای خرید اوراق به بانک یا بانک های مربوطه مراجعه نمایید.

اوراق بهادار چیست؟+ فیلم رایگان + 7 مرحله خرید - اوراق بهادار چیست
اوراق بهادار چیست؟+ فیلم رایگان + 7 مرحله خرید 3

نقش اوراق بهادار به عنوان یک دارایی مالی

همان طور که در پاسخ به سوال اوراق بهادار چیست گفتیم این اوراق ارزش مالی دارد و قابل معامله است. سرمایه گذاران و سرمایه پذیران مختلف می توانند با این قراردادها به سودهای کوچک و بزرگی دست پیدا کنند. اوراق بهادار می تواند توسط نهادهای خصوصی و یا دولتی منتشر شود.

به شرکتی که این اوراق را منتشر می کند ناشر و یا منتشر کننده گفته می شود. این اوراق در شکل های مختلفی منتشر شده و در اختیار همگان قرار داده می شود.

انتشار این اوراق می تواند با صدور گواهی همراه باشد یا این که از طریق اینترنت و بدون گواهی انجام شود. قیمت این اوراق بسته به اهداف و کارکردها متفاوت خواهد بود.

سود اوراق بهادار

اگر قرار بر سود نباشد پس اصلا اوراق بهادار چیست و چه نفعی دارد؟ قطعا شما با هدف کسب سود به خرید اوراق بهادار روی می آورید. افراد مختلف با خرید این اوراق سطح مالی خود را افزایش داده و در تجارت کشور سهیم می شوند. البته این که از این بازار چگونه سود می کنید یا خیر به نوع اوراق و تصمیمات و تجربه شما هم بستگی دارد.

افرادی که تمایل ندارند در بانک ها سپرده گذاری کنند می توانند خرید اوراق بدهی را انجام داده و از این کار سود لازم را هم به دست آورند. اوراق بهادار بدهی، در سر رسید مشخص، سود قطعی و پایداری به شما می بخشد. میزان سود اوراق بدهی می تواند با یک دیگر متفاوت بوده، کمی از سودهای بانکی بیشتر است و همین موضوع باعث شده برای سرمایه گذاران جذاب باشد. سودی که می توانید با خرید ابزار مشتقه به دست آورید هم با توجه به نوسان قیمت کالاهای پایه به دست می آید.

خرید اوراق صاحبان سهام می تواند برای شما به دو صورت سود داشته باشد. در اولین حالت شما از سود سالانه تقسیمی آن ها بهره مند می شوید. در حالت دوم افزایش قیمت آن ها می  تواند به نفع تان باشد.

اکنون که اطلاعات تان در مورد سوال اوراق بهادار چیست و راه های خرید و انواع مختلف آن، بیشتر شده است شاید برایتان سوال باشد که با چه میزان سرمایه می توانید در این زمینه فعالیت کنید.

برای خرید اوراق بهادار به چه میزان سرمایه احتیاج دارم؟

شما با هر میزان سرمایه ای می توانید در اوراق بهادار سرمایه گذاری نمایید. بر اساس قوانین سازمان بورس شما با داشتن 500 هزار تومان هم می توانید در این بازار سرمایه گذاری کنید. البته خوب است بدانید که در این بازار سرمایه های بسیار کلانی معامله می شود با این حال امکان معامله برای سرمایه های خرد هم فراهم است. سرچ زیاد عبارت اوراق بهادار چیست از طرف همه مردم، نشان می دهد که افراد زیادی مایل به فعالیت در این زمینه هستند و با امکان شروع با سرمایه کم این امکان در اختیار همه قرار خواهد گرفت.

سخن پایانی

اکنون می دانید که اوراق بهادار چیست. با داشتن اوراق بهادار شما یک ابزار مالی با ارزش دارید که اجازه معامله را به شما می دهد. اوراق بهادار می تواند به شکل های مختلفی از جمله سهام عادی، سهام ممتاز، اوراق مشارکت و سهام جایزه به مردم سپرده شود. اگر در این بازاربا دانش و تجربه کافی فعالیت کنید می توانید به عنوان یک منبع درآمد خوب به آن نگاه کنید.

پیشنهاد می کنیم قبل از خرید اوراق بهادار جوانب مختلف را بررسی کنید و تحت تاثیر جو عمومی این کار را انجام ندهید. متاسفانه بی ارزش شدن مداوم پول ملی باعث شده افراد زیادی به فکر سرمایه گذاری در قسمت های مختلف باشند. این موضوع به خودی خود نه تنها اشکالی ندارد بلکه خیلی هم خوب است اما اگر بدون دانش کافی این کار را انجام دهید با خوابیدن تلاطم ها ممکن است به خودتان بیایید و ببینید که حسابی ضرر کرده اید!

در صورتی که اهل ریسک نیستید یا این که بازارهای مالی با روحیات تان هم خوانی ندارد پس شاید بگویید برای من نفع اوراق بهادار چیست؟ اگر این چنین است پیشنهاد می کنیم به دیگر راه های سرمایه گذاری مثل خرید ملک، طلا و غیره فکر کنید. اما اگر به فعالیت و کسب تجربه در بازارهایی مثل بورس اوراق بهادار علاقه مند هستید می توانید به خوبی از آن بهره مند شوید.

اوراق بهادار چیست؟

همان طور که گفتیم این اوراق را می توانید به عنوان برگه یا سندی درنظر بگیرید که ارزش مالی مشخصی داشته و قابل انتقال به غیر هم می باشد.

اوراق بهادار چه انواعی دارد؟

درود. این اوراق در انواع مختلف مشارکت، مشتقات، سهام جایزه، آتی، صکوک و غیره وجود دارد.

منظور از اوراق بدهی چیست؟

در واقع شرکت ناشر این اوراق متعهد می شود که در زمان مشخص، مبلع مشخصی را به شما پرداخت کند. علاوه بر این اصل مبلغ هم باید در زمان مشخص شده پرداخت گردد.

قراردادهای مشتقه چیست؟

منظورنوعی از دارایی های مالی است که ارزش آن ها بر اساس کالای فیزیکی تعیین می شود. کالای فیزیکی همان دارایی پایه است و می تواند به صورت کالا، سهام، صنعت ساخت و ساز و غیره باشد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه