شاخص Puell multiple‌ چیست و چه کاربردی دارد؟ تفسیر و بررسی روند

شاخص Puell multiple‌ چیست و چه کاربردی دارد؟ تفسیر و بررسی روند -

شاخص Puell Multiple‌ به عنوان نسبت ارزش روزانه سکه صادر شده به دلار تقسیم بر میانگین متحرک ۳۶۵ روز است که ارزش روزانه سکه‌های صادر شده به دلار را تعریف می‌کند.

بیشتر بخوانید: شاخص FTSE 100 چیست؟

شاخص Puell multiple چیست؟

شاخص Puell multiple ‌ به سمت عرضه اقتصاد بیت‌ کوین، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین و درآمد آنها‌ می‌پردازد. ماینرهای‌ بیت‌کوین‌ گاهی اوقات به دلیل نیاز به پوشش هزینه‌های ثابت سخت افزار استخراج‌ در بازاری که قیمت آن نوسان زیادی دارد، به عنوان فروشندگان اجباری نامیده می‌شود. بنابراین، درآمدی که آنها تولید می‌کنند، می‌تواند در طول زمان بر قیمت تاثیر بگذارد.

تفسیر

شاخص Puell Multiple‌ را اینگونه می‌توان تفسیر کرد: اگر تمام بیت‌کوین‌های استخراج شده بلافاصله در بازار فروخته شوند، این مقادیر استخراجی در مقایسه با یک سال گذشته چقدر سودآور است؟ این معیار چرخه‌های بازار را از دیدگاه درآمد جهانی تفسیر می‌کند.
ماینرها‌ تنها نهادهایی هستند که به طور ثابت به هزینه‌های ثابتی چون برق نیاز دارند. بنابراین، رفتارهای ماینرها‌ تا حد معینی مرتبط با قیمت است. Puell multiple ‌ میانگین درآمد تخمینی ۳۶۵ روز را با درآمد کوتاه مدت معیار ها مقایسه می‌کند.

بیشتر بخوانید: شاخص تولید ناخالص داخلی GDP چیست؟

کاربردهای شاخص Puell multiple

برای تشخیص سقف‌ و کف اصلی بازار، حد بالا برابر ۴ و حد پایین برابر ۵/۰ در نظر گرفته می‌شود. این شاخص به معامله‌گران برای سنجش چرخه‌های بازار در مقیاس کلان کمک می‌کند.

پیش‌بینی قیمت بالا و پایین با نمای کلی شاخص Puell Multiple

برای پیش‌بینی قیمت‌ها و روند بالا و پایین آن، باید سیگنال‌های کوتاه مدت و طولانی مدت بررسی شود.

شاخص Puell multiple‌ چیست و چه کاربردی دارد؟ تفسیر و بررسی روند -
شاخص Puell multiple‌ چیست و چه کاربردی دارد؟ تفسیر و بررسی روند 1

مقادیر بیش از ۴: سیگنال کوتاه مدت

اگر Puell‌ چند برابر افزایش یابد، نشان می‌دهد که درآمد ماینرها‌ به میزان قابل توجهی در مقایسه با هزینه پرداختی، بیشتر می‌شود. در این مرحله، بیت کوین‌ به جایی می‌رسد که درآمد ماینرها‌ بیشتر از هزینه‌هایی است که پرداخت می‌کنند.
اگر ارزش واقعی بیت‌کوین‌ را در نظر بگیریم، هزینه‌ ماینرها‌ و هش‌ریت‌ها، می‌تواند نشان‌دهنده گرانی بیت‌کوین باشد. این موضوع موجب انگیزه ماینر‌ برای فروش بیشتر می‌شود.

مقادیر زیر ۵/۰: سیگنال طولانی‌

اگر Puell ‌ چند برابر کاهش یابد، نشان می‌دهد که درآمد ماینر‌ نسبت به هزینه‌ای که می‌پردازد،به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. در این مرحله، بیت کونی‌ می‌تواند به شدت نوسان داشته باشد و قیمت‌ها تا حدی سقوط کند.
بنابراین استخراج‌کنندگان نمی‌توانند هزینه‌های ثابت برق را پوشش دهند. سخت‌ افزار ماینینگ‌ آنها باعث می‌شود که برخی ماینرها‌ فعالیت استخراج خود را متوقف کنند. یعنی این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده آن باشد که قیمت همراه با انگیزه افزایش یافته ماینر برای نگهداری ذخایر بیت‌کوین‌ خود کم ارزش شده است.

محدوده Puell multiple شرحتاثیر بر قیمت
بالاتر از ۴سیگنال کوتاه مدتافزایش قیمت
زیر ۰/۵سیگنال بلند مدتکاهش قیمت

بیشتر بخوانید: شاخص سفارشات کارخانه Factory Orders چیست؟

بررسی روند

درآمدهای کوتاه مدت ماینرها‌ را نسبت به سود بلند مدت نشان می‌دهد:

شاخص Puell multiple‌ چیست و چه کاربردی دارد؟ تفسیر و بررسی روند -
شاخص Puell multiple‌ چیست و چه کاربردی دارد؟ تفسیر و بررسی روند 2
  • روند افزایشی: قیمت بازار در مقایسه با هزینه ماینرها در حال افزایش است.
  • روند کاهشی: قیمت‌ مارکت‌ کپ‌ در مقایسه با هزینه ماینرها‌ در حال کاهش است.

چگونه می‌توان از شاخص Puell multiple ‌ استفاده کرد؟

دوره‌هایی وجود دارد که ارزش بیت‌کوین‌های استخراجی که به اکوسیستم وارد می‌شوند، نسبت به نوسان‌های تاریخی خیلی زیاد یا خیلی کم است. درک بهتر این دوره‌های زمانی می‌تواند برای سرمایه‌گذار استراتژیک‌ بیت‌کوین‌ مفید است.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد شاخص Puell multiple ‌ را برای شما تعریف کرده و تمامی جزئیات مربوط به آن را برای شما توضیح دهیم. شاخص Puell multiple ‌ یکی از شاخص‌های مربوط به بازار ارزهای دیجیتال است که افزایش قیمت آن بستگی به هزینه‌های پرداختی ماینرها‌ دارد.

سوالات متداول

Puell multiple ‌ چیست؟

شاخص Puell multiple ‌ یکی از شاخص‌های مربوط به بازار ارزهای دیجیتال است که افزایش قیمت آن بستگی به هزینه‌های پرداختی ماینرها‌ دارد.

بهترین شاخص فندامنتال‌ کدام است؟

معمولا شاخص‌های بلند مدت از بهترین شاخص‌های فندامنتال محسوب می‌شود.0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.