الگوی سقف و کف گرد در برگشت روند

الگوی سقف و کف گرد

الگوی سقف و کف گرد یکی دیگر از الگو های تغییر روند در پرایس اکشن می باشد. در درس های قبلی 6 مورد از الگوهای برگشتی را بررسی کردیم و در این درس (23) الگوی سقف و کف گرد را بررسی می کنیم. این دوره توسط وبسایت ایتسکا الهام گرفته از سبک البروکس به زبان فارسی به صورت رایگان ایجاد شده است. تا کاربران به راحتی بتوانند از منابع مفید خارجی بهره مند شوند.

الگوی سقف و کف گرد

الگوی سقف و کف گرد Rounded Bottoms and Tops یکی دیگر از الگوی های برگشتی بوده و در صورت داشتن شرایط و موقعیت مناسب می تواند باعث تغییر روند بازار شود. شاید نامگذاری این الگو زیاد مناسب نباشد. زیرا در واقع این الگو نوعی از الگو های دیگر مانند الگوی mtr ، الگوی مثلث برگشتی ، final flag و … می باشد.

طبق نظر ال بروکس اکثر تلاش ها برای شکست به نتیجه نرسیده و نا کام می ماند. و بازار تمایل دارد به روند فعلی خود ادامه دهد.

الگوی سقف گرد

الگوی سقف گرد Rounded Tops همانطور که از نامش پیداست الگویی چتر مانند در سقف می باشد. مانند شکل زیر

الگوی سقف گرد
الگوی سقف گرد

در شکل بالا یک الگوی سقف گرد را می بینید که نتوانسته روند صعودی بازار را تغییر دهد و بعد از این الگو بازار همچنان به روند صعودی خودش ادامه داده است.

اگر به این الگو در شکل دقت کنید ، قبل از آنکه الگوی سقف گرد باشد ، یک روند رنج بسیار باریک است.

حرفه ای ها این الگو را بیشتر به عنوان یک پرچم صعودی در نظر می گیرند تا الگوی برگشتی سقف گرد. و در این نقطه نمی فروشند. اگر به انتهای الگوی سقف گرد در شکل بالا توجه کنید ، در واقع یک الگوی کف دوقلو را مشاهده خواهید کرد که نشان از شروع روند صعودی بعد از روند رنج کوتاه دارد.

بعد از کف دوقلو سیگنال بار و کی بار تشکیل شده که نشان از صعودی شدن دوباره روند بازار دارد.

در این نمودار می توانید در کف روند رنج خریده و سوئینگ پرایس اکشن کنید.

برای معامله می توانید در قیمت پایانی کندل سیگنال خریده و حد ضرر خود را نیز در زیر کندل سیگنال قرار دهید.

حال فرض کنید در نمودار یک سقف گرد بدون کندل سیگنال فروش داریم.

برای تایید شدن این الگو باید خط روند در جهت نزولی شکسته شود. و نیز یک کندل سیگنال فروش قوی ایجاد شود.

اگر در نمودار هیچکدام از اینها را مشاهده نکردید ، بهتر است معامله نکرده و منتظر بمانید تا شرایط گفته شده ایجاد شود.

بعد از تایید الگو می توانید سفارش فروش خود را قرار دهید. قبل از سفارش گذاری بهتر است الگوی برگشت روند ماژور را در نمودار مشاهده کنید.

در شکل زیر یک روند صعودی قوی را می بینید.

الگوی سقف گرد در برگشت روند
الگوی سقف گرد در برگشت روند

در قسمت مشخص شده (A) الگوی سقف گرد ایجاد شده است.  در قسمت B نیز شاهد یک اکسند شدن خط روند نزولی قوی در نمودار هستیم. این شکست تا حد زیادی از سقف دور شده و پایین آمده است.

پایین هر کدام از این کندل های شکست می تواند موقعیت مناسبی برای فروش باشد. اگر به شکل بالا دقت کنید می بینید در انتهای گودی سقف گرد اندیکاتور ma نیز شکسته شده و نشانه خوبی برای برگشت روند می باشد.

در قسمت C شاهد الگوی کنج پارابولیک که می توان آن را مثلث و یا پرچم نیز در نظر گرفت. اگر می خواهید در قسمت D اقدام به فروش کنید بهتر است دست نگه دارید . افراد با ریسک پذیری بالاتر در این نقطه سفارش فروش خود را قرار می دهند و افراد محتاط تر صبر می کنند تا روند بازار مشخص گردد.

در قسمت C کندل های سیگنال مناسبی برای فروش می توان دید. اکثر کندل های قسمت C بدنه بلند با سایه کم می باشند.

در این قسمت هم می توانید در پایین هر کدام از این کندل های سیگنال بفروشید و سوئینگ کنید. و یا قسمت C را به تنهایی یک روند رنج در نظر گرفته و در داخل این روند اسکالپ تریدینگ کنید. یعنی در کف خریده و در سقف بفروشید و سود کنید.

اگر به شکل دقت کنید در داخل الگوی مثلث C می توان الگوی سقف دوقلو را نیز مشاهده کرد. که همان ستاپ فروش L2 محسوب می شود. بعد از سقف دوم یک کندل سیگنال فروش که کندل برگشتی نیز نامیده می شود ، می بینید. این کندل سیگنال مناسبی برای روند نزولی و سوئینگ می باشد.

در قسمت E نیز الگوی برگشت روند ماژور با سقف پایین تر را می بینید. و می توانیم در این قسمت سوئینگ کنیم.

با توجه به مواردی که بیان کردیم شرایط لازم برای الگوی سقف گرف در برگشت روند وجود دارد.

از قسمت E به بعد شاهد روند نزولی قوی و کندل های نزولی پی در پی در نمودار هستیم.

پس می توان به این نتیجه رسید که الگوی سقف گرد قدرت و اعتبار زیادی نداشته و در صورت مشاهده این الگو باز کردن معامله ریسک بالایی خواهد داشت.

بهتر است تریدر ها با مشاهده این الگو تا کندل های بعدی منتظر مانده و در صورت شکست خط روند و مشاهده کندل های سیگنال و نیز مشاهده ی سایر الگوی معتبر برگشتی سفارش فروش خود را باز کنند. یعنی در نقطه E از نمودار شکل بالا.

الگوی کف گرد

تحلیل و بررسی الگوی کف گرد نیز کاملا شبیه الگوی سقف گرد می باشد. به این صورت که این الگو در انتهای روند نزولی ایجاد شده و انتظار داریم بازار را منفی کند. اعتبار الگوی کف گرد نیز مانند سقف گرد کم بوده و برای تایید آن باید شکست خط روند نزولی به صعودی رخ داده و نیز کندل سیگنال صعودی قوی داشته باشیم.

قبلا بار ها گفته ایم اکثر تلاش ها برای تغییر روند ناکام می مانند . این اصل در مورد این الگو نیز کاملا صدق می کند. در بسیاری از موارد این لگو شکست خورده و بعد از مشاهده الگوی کف گرد در نمودار ، روند بازار تغییر نکرده و بازار به روند نزولی خود ادامه داده است.

برای مثال در شکل زیر نمودار در روند نزولی قرار دارد. در قسمت مشخص شده شاهد الگوی کف گرد در نمودار هستیم.

الگوی کف گرد
الگوی کف گرد

همانطور که می بینید این الگو موفق نبوده و باعث برگشت روند و تغییر روند نزولی به صعودی نشده است و بعد از این الگو نمودار دوباره به روند نزولی خود ادامه داده است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.