خرید سهم در صف فروش با شرایط

خرید سهم در صف فروش

تکنیک تابلو خوانی بورس از مفاهیم بسیار مهم بورسی بوده و سرمایه گذاران بهتر است به جای گرفتن سیگنال هنگام خرید و یا فروش سهام ، وقت خود را صرف آموزش کرده و با یادگیری کامل وارد بازار های سرمایه گذاری شوند. سایت آموزشی ایتسکا با آموزش های رایگان انواع بازار های سرمایه گذاری پیشرو در زمینه علم و آموزش تریدر ها می باشد. در حال حاضر در قسمت ۵ از آموزش تابلو خوانی بورس قرار داریم. لینک تمامی دروس در قسمت پایین مقاله آمده است. در این مقاله خرید سهم در صف فروش را مورد بررسی قرار خواهیم داد. قبل از پرداختن به اصل موضوع ابتدا جهت درک بیشتر اصل مطلب به بیان چند مفهوم کلی می پردازیم.

صف خرید چیست؟

زمانی که در یک سهم تقاضا برای یک سهم افزایش یابد تا حدی که قیمت سهم به بالاترین قیمت مجاز روزانه خود برسد ، و قدرت خریدار نسبت به فروشنده بالا باشد. در این صورت برای خرید سهم صف خرید تشکیل شده است. یعنی تعداد خریداران زیاد و فروشندگان کم بوده و یا کسی حاضر به فروش سهم خود نباشد.

صف خرید
صف خرید

صف فروش چیست؟

زمانی که در یک سهم حجم عرضه نسبت به تقاضا بسیار زیاد بوده و قیمت سهم در پایین ترین قیمت مجاز روزانه معامله می شود ، و تعداد فروشندگان نسبت به خریداران زیاد بوده و در سمت راست تابلو خریداری مشاهده نمی شود ، در این صورت در سهم صف فروش تشکیل شده است.

صف فروش
صف فروش

خرید سهم در صف فروش

یکی از تکنیک هایی که بسیاری از معامله گران حرفه ای از آن استفاده می کنند ، خرید سهم در صف فروش می باشد. البته نه هر سهمی و نه در هر زمانی . هنگام آموزش بورس شاید این توصیه را بسیار شنیده اید که همیشه در صف فروش خریدار باشید و در صف خرید فروشنده. این توصیه فقط با رعایت شرایط خاصی صحت داشته و پس از انجام تحلیل ها و تابلو خوانی باید اقدام به خرید و یا فروش سهم خود کنید. برای خرید سهم در صف فروش باید شرایط خاصی را مد نظر خود قرار دهید. در این قسمت این شرایط را بیان می کنیم تا با رعایت شرایط در صف فروش یک سهم خریدار آن باشید.

بالا بودن ارزش ذاتی سهم نسبت به قیمت سهم در بازار بورس

ارزش ذاتی یک سهم بر اساس اطلاعاتی که در سایت کدال موجود می باشد ، قابل محاسبه است (البته جهت راحتی کار و اجتناب از انجام محاسبات برای یافتن ارزش ذاتی سهم با سرچ کردن قیمت ارزش ذاتی سهم مورد نظر می توانید در سایت های تحلیلی مختلف آن را مشاهده کنید) ارزش ذاتی یک سهم همان طور که از نامش پیداست قیمت واقعی یک سهم را بیان می کند. و قیمت سهم در بازار بورس نیز قیمت فعلی سهم که سهام مورد نظر شما با آن در حال حاضر معامله می شود می باشد.

در کل اگر می خواهید در صف فروش سهم بخرید بهتر است سهامی را مد نظر قرار دهید که فعلاً زیر قیمت ذاتی خود در حال معامله است. و سهم هایی که بالا تر از قیمت ذاتی خود معامله می شوند را مد نظر قرار ندهید. به عنوان مثال سهم وغدیر (سرمایه گذاری غدیر) ارزش ذاتی هر سهم آن در بازار بورس برابر با ۲۲ هزار و ۱۰۵ ریال می باشد . ولی در حال حاضر با قیمت ۱۲ هزار و ۸۰ ریال در بورس تهران در حال معامله می باشد. همانطور که می بینید این سهم تقریباً با نصف قیمت اصلی خود در بازار در حال معامله می باشد. هنگام خرید سهم در صف فروش سهام این چنینی را یافته و در صورت برقراری بقیه شرایط اقدام به خرید سهم کنید.

خرید سهم با ارزش ذاتی بالا
خرید سهم با ارزش ذاتی بالا

بررسی روند کلی بازار

زمانی که بازار در حال ریزش می باشد و روند بازار حالت نزولی دارد ، بهتر است تا تثبیت شدن بازار هیچ سهامی را در صف فروش و یا صف خرید خریداری نکنید. زیرا در زمان افت بازار معمولاً شاخص هم وزن منفی بوده و بسیاری از نماد ها منفی شده و حتی به خاطر هیجانات بازار کل بازار به احتمال بسیار زیاد منفی خواهد شد. در این گونه موارد خطوط حمایت بسیاری از سهم ها شکسته شده و در اصلاح گفته می شود بازار ریزش دارد و اگر اقدام به خرید سهم کنید به احتمال بسیار زیاد دچار ضرر مالی خواهید شد.

خرید در صف فروشی که در حال جمع شدن است

زمانی که ارزش ذاتی سهم را تحت نظر گرفته اید که بالاتر از قیمت آن در بازار بوده و یا حداقل برابر است و سهم در صف فروش است باید ارزش ریالی صف فروش سهم را محاسبه کنید. این مقدار باید عدد بالایی باشد. مثلاً قیمت سهم شتوکا (توکا رنگ فولاد سپاهان) 51700 ریال بوده و صف فروش سهم 5462639 است. ارزش ریالی صف فروش حاصلضرب این دو مقدار ارزش ریالی سهم می شود ؛ یعنی برابر با 282418436300 ریال یعنی حدود 28 میلیارد تومان. و اگر شاهد جمع شدن صف فروش سهم باشید . احتمالاً نقدینگی در حال ورود به سهم می باشد و در آینده ای نزدیک سهم روند صعودی خواهد داشت. زمانی گفته می شود که صف فروش یک سهم در حال جمع شدن است که در سمت راست (سمت خریدار) تقاضایی را در تابلوی معاملات بورس برای سهم مشاهده کنید.

جمع شدن صف فروش
جمع شدن صف فروش

خرید در صف فروش سهمی در نزدیکی حمایت خود قرار دارد

اگر تمامی شرایط برای سهم مورد نظر برقرار بود . حال وارد صفحه کارگزاری خود شده و نمودار تکنیکالی سهم مورد نظر را مشاهده نمایید. اگر سهم در نزدیکی محدوده حمایتی قرار دارد و صف فروش سهم هم در حال جمع شدن می باشد ، با رعایت حد ضرر ۵ درصد تا ۱۰ درصد سهم مورد نظر را در صف فروش خریداری کنید. ولی اگر خط حمایت سهم شکسته شد و سهم حمایت نشد در این صورت به حفظ حد ضرر خود سهم را به فروش رسانده و از سهم خارج شوید.

خرید در نقطه حمایت سهم
خرید در نقطه حمایت سهم

در معاملات خود دقت کنید که همیشه برای خود حد سود و ضرر مشخص کنید و در صورت رسیدن به حد ضرر  به امید برگشتن قیمت سهم را نگه ندارید. زیرا به احتمال بسیار زیاد متحمل زیان زیادی خواهید شد. به نمودار سهم مورد نظر خود دقت کنید.

در چه شرایطی سهم نخریم؟

سرمایه گذاری در بازار بورس به بیشتر به دلیل اینکه با سرمایه کم هم می توان به راحتی در آن سرمایه گذاری کرد ، مورد استقبال قرار گرفته است. و بیشتر افراد به آن به چشم یک حساب پس انداز نگاه کرده و هر ماه با مبلغی از پول خود سهام خریداری می کنند. ولی دقت کنید هر زمانی برای خرید سهم مناسب نیست. حال به بیان‌ این زمان ها خواهیم پرداخت.

زمان ریزش و نزولی بودن بازار

دقت کند زمانی که کل بازار در حال ریزش می باشد اصلاً معامله ای انجام ندهید و شما نیز با توجه به روند بازار ، با حفظ حد سود و ضرر بر موج سوار شده و در موقع مناسب سهام خود را فروخته و بعد هز افت قیمت ها و تثبیت شدن آنها دوباره سهم خود را بخرید. در زمان ریزش حتی نوسان گیری نیز توصیه نمی شود. زیرا ممکن است بر اساس تحلیل های خود سهمی را در منفی بخرید تا در مثبت و یا بعد هز چند درصد رشد بفروشید. ولی این اتفاق (رشد) هرگز روی نداده و دچار ضرر شوید.

زمانی که سهم به حد کافی رشد کرده است.

دقت کنید یک سهم را بررسی کرده و متوجه می شوید که این سهم در چند روز متوالی صف خرید بوده و تا به امروز در چند روز متوالی رشد تقریبا ۸۰ درصدی داشته است. و امروز حجم معاملات آن خارج از حد نرمال بوده و در سهم حجم مشکوک مشاهده می کنید. در این مواقع نیز هیچ گاه سهم مورد نظر را نخرید. زیرا به احتمال بسیار زیاد خروج پول هوشمند در این سهم وجود داشته و در آینده ای نزدیک سهم اصلاح خواهد کرد.

سهم با رشد شارپی
سهم با رشد شارپی

زمانی که سهم به نقطه مقاومت خود رسیده است.

هیچ گاه سهمی را در محدوده مقاومت خود خریداری نکنید. منتظر شوید تا سهم مقاومت خود را رد کرده و خط مقاومت شکسته شود و بعد از تثبیت قیمت و تبدیل شدن خط مقاومت به خط حمایت با مشخص کردن حد ضرر و سود اقدام به خرید سهم کنید. در کل اگر دیدید صف فروش در محدوده حمایتی در حال برچیده شدن می باش و حمایت خوبی از سهم می شود بهتر است اقدام به خرید سهم کنید.

خرید در مقاومت سهم
خرید در مقاومت سهم

سهامی که حجم معاملات روزانه آنها کم است.

هنگام خرید سهم به میانگین حجم معاملات آن دقت کنید. بهتر است سهامی را برای خرید انتخاب کنید که حجم معاملات آن در کل بالا باشد. زیرا نقد شوندگی آن بسیار راحت است. معمولاً سهامی که حجم معاملات در آن بالاست ، قفل شدن در صف خرید بسیار کم دیده می شود و در زمان منفی شدن سهم و قصد فروش داشتن به راحتی می توانید سهم خود را به فروش برسانید.

خرید سهم در صف فروش
خرید سهم در صف فروش

کلام آخر

بازار های سرمایه گذاری مکانی بسیار جذاب و پرسود برای سرمایه گذاران می باشند. البته برای کسانی که فقط بر اساس جو روانی و بدون دانش وارد این بازار ها می شوند همیشه با خود خاطره تلخ از دست رفتن سرمایه شان را به دوش می کشند. و بسیاری از افراد بعد از شکست در این بازار به صورت کامل از آن خارج شده و هیچ گاه در آن سرمایه گذاری نمی کنند. همین امر اهمیت آموزش و کسب تجربه در این بازار را بیان می کند.

دوستان عزیز باز هم خدمت شما عزیزان اعلام می کنم سهامی که در این سایت مورد آموزش قرار می گیرند ، صرفاً جنبه یادگیری و تدریس دارند و ما قصد هیچ پیشنهادی برای خرید و یا فروش سهام بیان شده در این مقالات را نداریم. هدف ما فقط آموزش شما عزیزان می باشد.

شاد و پر سود باشید …

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.