حجم در بورس چیست؟ – آموزش تشخیص حجم مشکوک

حجم مشکوک در بورس

تکنیک تابلو خوانی بورس از مهم ترین تکنیک هایی می باشد که در بازار بورس مورد توجه قرار گرفته است. حجم معاملات از فاکتور های بسیار مهمی می باشد که در تابلو خوانی بورس بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در معاملات بورس زمانی پیش می آید که حجم بسیار زیاد و خارج از حد معمول وارد سهم می شود .

در این حالت گفته می شود در این روز معاملاتی حجم مشکوک در سهم وجود دارد. تشخیص حجم مشکوک در سهم بسیار مهم بوده و با بررسی آن می توان به خرید و یا فروش سهم اقدام کرد. اگر تازه وارد دنیای بورس شده اید آموزش تابلو خوانی بورس می تواند برایتان مفید باشد.

بیشتر بخوانید : آموزش تابلو خوانی بورس

حجم در بورس چیست؟

حجم در بورس که آن را حجم معاملات نیز می نامیم ، به حجم معامله شده در یک سهم گفته می شود. در ساعات معاملات بازار ، شاهد انجام معاملات بسیار زیادی می باشیم. در تابلوی بورس برای هر سهم حجم معاملات نشان داده می شود. و معامله گران با بررسی حجم معاملات در دوره های زمانی می توانند رفتار سهم را تشخیص داده و بر اساس آن تصمیم گیری کنند.

حجم در بورس
حجم در بورس

به عنوان مثال در این شکل حجم معاملات برای سهم شسینا برابر با 2.672 میلیون می باشد. آنچه برای ما بیشتر اهمیت دارد تغییر حجم معاملات در بازه های زمانی مختلف می باشد.

حجم مشکوک چیست؟

حجم معاملات برای هر سهم در تابلوی معاملات سهم نشان داده می شود. و باید بر اساس اطلاعات این تابلو حجم مشکوک در سهم را تشخیص دهیم. برای تشخیص حجم مشکوک فقط مشاهده حجم معاملات در یک روز کافی نمی باشد و باید در چند روز متوالی آن را زیر نظر گرفت. بدین منظور از تابلوی معاملات قسمت سابقه را باز کرده و حجم معاملات سهم را در روز های متوالی مشاهده کنید.

حجم مشکوک در سهم شسینا
حجم مشکوک در سهم شسینا

ما برای مثال سهم شسینا (صنایع شیمیایی سینا) را در نظر گرفته ایم. این سهم دارای سهام شناور 61 درصد می باشد. یعنی ۶1 درصد سهامداران این سهم حقیقی بوده و 39 درصد سهام آن دست افراد حقوقی می باشد. سهامی که افراد حقیقی آن نسبت حقوقی بیشتر باشد جهت تابلو خوانی شناخت رفتار سهم بسیار مناسب می باشند.

زیرا افراد حقوقی در بسیاری از موارد به دلایل بسیار زیادی بدون هدف کسب سود و … اقدام به خرید و فروش سهم می کنند ، در صورتی که سهام داران حقیقی فقط به دنبال کسب سود در این بازار می باشند.

حال جهت تشخیص حجم مشکوک در سهم در بازه های زمانی مختلف حجم معاملات برای سهم را مشاهده کنید. به عنوان مثال برای این سهم در اکثر روزها حجم معاملات چند صد هزار می باشد. و اگر در روز هایی این مقدار به میلیون برسد یعنی در معامله حجم مشکوک وجود دارد. البته بعضی سهم های شاخص ساز بازار به صورت عادی حجم معاملات میلیونی دارند. شما باید میانگین را در نظر بگیرید.

روش های تشخیص حجم مشکوک

جهت تشخیص حجم مشکوک در سهم‌ روش های متفاوتی وجود دارد، ما در اینجا سه روش تشخیص حجم مشکوک را بیان خواهیم کرد.

تابلوی معاملات سهام و قسمت سابقه

در این روش جهت تشخیص حجم مشکوک در سهم وارد صفحه معاملاتی نماد مورد نظر شده و قسمت سابقه را باز کنید. در این قسمت قیمت های معاملاتی سهم و نیز حجم معاملات را زمان های مختلف مشاهده خواهید کرد. همانطور که می بینید معمولاً حجم‌ معاملات در این سهم چند صد هزار بوده و به میلیون نمی رسد.

دقت کنید در زمان هایی که حجم معاملات به میلیون رسیده یعنی در سهم حجم مشکوک وجود دارد. در ادامه نحوه استفاده از حجم مشکوک در معاملات را بیان خواهیم کرد.

تشخیص حجم مشکوک با نمودار میله ای سهم

جهت رویت نمودار میله ای مربوط به سهم مورد نظر وارد کارگزاری خود شده و سهم مورد نظر خود را در قسمت جست و جو وارد کرده و نمودار را برای سهم مشاهده کنید. این نمودار نمودار شمعی نامیده می شود. جهت تشخیص حجم مشکوک در سهم به نمودار میله ای واقع در قسمت زیرین نمودار میله ای سهم همانطور که در شکل مشاهده می کنید نیاز داریم.

نمودار میله ای
نمودار میله ای

این نمودار از میله های به رنگ قرمز و سبز تشکیل یافته است. زمانی که اندازه این میله ها در تاریخ هایی خاصی بسیار بالا تر از میله های دیگر باشد ، یعنی در سهم حجم مشکوک وجود دارد. رنگ سبز در این میله ها یعنی در این روز حجم معاملات نسبت به روز قبل افزایش پیدا کرده است. و رنگ قبل در یک روز مشخص یعنی حجم معاملات نسبت به روز قبل کاهش پیدا کرده است.

تشخیص حجم مشکوک با فیلتر نویسی

ممکن است در شبکه های اجتماعی و یا در سایت های مختلف سهم هایی که حجم مشکوک خورده اند را مشاهده کنید. ولی با استفاده از فلیتر نویسی به راحتی می توانید این لیست سهم هایی که حجم مشکوک خورده اند را مشاهده کرده و با بررسی بقیه جوانب و در زمان های مناسب آنها را مورد معامله قرار دهید. جهت مشاهده سهم هایی که در روز جاری معاملاتی حجم مشکوک داشته اند ، می توانید از فیلتر زیر استفاده کنید.

(ct).Buy_I_Volume>[is5]*5

برای نوشتن این فیلتر ابتدا وارد سایت بورس اوراق بهادار تهران شده و قسمت دیده بان بازار را باز کنید.

سایت مدیریت فناوری بورس تهران
سایت مدیریت فناوری بورس تهران

سپس گزینه فیلتر را کلیک کرده و با انتخاب گزینه فیلتر جدید در قسمت مورد نظر فیلتر بالا را تایپ کنید. بعد از رفع مواردی که در قسمت اعتبار سنجی بیان خواهد شد ، ثبت را زده و آمار سهم هایی مه در روز معاملاتی جاری حجم مشکوک داشته اند را مشاهده کنید. مراحل را طبق اعداد نشان داده شده در شکل دنبال کنید.

فیلتر حجم مشکوک
فیلتر حجم مشکوک
سهام با حجم مشکوک
سهام با حجم مشکوک

استفاده از حجم مشکوک در تابلو خوانی و معاملات سهام

اگر مطالب آموزشی ما را با دقت مطالعه کرده باشید ، تا این قسمت روز هایی که یک معامله حجم مشکوک خورده است را به راحتی پیدا خواهید کرد. ما برای مثال سهم شسینا را انتخاب کرده ایم. حال وارد صفحه معاملات سهم شده و از قسمت سابقه حجم معاملات را در روزهای متوالی با دقت نگاه کنید.

علاوه بر آن وارد صفحه معاملاتی خود شده و نماد مورد نظر را جستجو کرده و نمودار آن را باز کنید. حال تاریخ هایی را که در آن حجم معاملات خارج از حالت عادی است را در نظر بگیرید. حال همان تاریخ را در نمودار میله ای نیز با دقت نگاه کنید. می بینید که هم حجم معاملات زیاد بوده و هم نمودار میله ای آن هم بالا تر می باشد. پس در این تاریخ به احتمال بسیار بالا حجم‌ مشکوک وجود دارد.

حال باید ببینید که آیا در این نقاط سهم در نزدیکی های نقاط حمایت و یا مقاومت خود قرار دارد یا خیر. اگر در یک روند نزولی در سهم حجم مشکوک مشاهده کردید به احتمال زیاد تغییر روند را در سهم مشاهده خواهید کرد. و برعکس اگر سهم مورد نظر شما در روند صعودی بود و حجم مشکوک مشاهده کردید ، به احتمال زیاد در چند روز آتی شاهد اصلح سهم و تغییر روند آن و نزولی شدن نمودار خواهید بود.

حجم مشکوک در نقاط حمایت و مقاومت

حال فرض کنید در یک روز معاملاتی قرار داریم. و یک سهم را چند روزی است که برای معامله زیر نظر داریم. حال می بینیم در این روز معاملاتی سهم با توجه به سابقه و نمودار میله  ای حجم مشکوک خورده است. حال باید نقاط حمایت و مقاومت سهم را مشخص کنید. اگر حجم مشکوک در نقطه حمایتی روی داده است.

به احتمال بسیار زیاد فرد حقیقی اقدام به ورود پول بزرگی به سهم کرده است و سهم به احتمال زیاد تغییر روند خواهد داد و رشد خود را شروع خواهد کرد.

اگر حجم مشکوک در نقطه مقاومت سهم رخ دهد ، یعنی به احتمال بسیار زیاد سهامداران حقیقی بزرگ در حال فروش سهم می باشد. و در چند روز آتی سهم تغییر روند داده و اصلاح خود را آغاز خواهد کرد و بهتر است سهم خود را به فروش رسانده و بعد از اصلاح در زمان مناسب وارد سهم شوید.

حجم مشکوک
حجم مشکوک

به عنوان مثال همان سهم شسینا را در نظر می گیریم. در تابلوی معاملات به تاریخ 1 دی ماه 1399 دقت کنید و به نمودار میله ای سهم نیز همان تاریخ به دقت نگاه کنید.

نمودار میله ای سهم شسینا
نمودار میله ای سهم شسینا

از طرف دیگر این سهم در نقطه مقاومت خود قرار دارد. پس بعد از یک روند صعودی و در یک نقطه مقاومتی در سهم حجم مشکوک مشاهده شده است. پس به احتمال زیاد سهم اصلاح خواهد شد . می بینیم که همین اتفاق نیز افتاده است و در این نقطه روند بازار تغییر کرده و نزولی شده است. پس این نقطه بهترین زمان برای خروج از سهم و بدترین زمان برای ورود به سهم می باشد.

اهمیت تکنیک تابلو خوانی بورس

تابلو خوانی بورس از جمله تکنیک هایی می باشد که جهت انجام معاملات پرسود و سنجیده به آن نیاز دارید. تکنیک تابلو خوانی از جمله مباحث بسیار مهم بورس می باشد که باید برای معامله گران آموزش داده شود. بازار بورس بسیار پر ریسک بوده و متأسفانه شاهد از دست رفتن سرمای بسیاری از افراد در این بازار می باشیم. تنها دلیل از دست رفتن سرمایه در این بازار معامله بدون دانش و بدون کسب آموزش های لازم می باشد.

سایت آموزشی ایتسکا با آموزش های رایگان و کاربردی بهترین مکان جهت آموزش دیدن معامله گران در این بازار می باشد. این سایت از تجربه افراد فعال و کارشناس در این حوزه بهره گرفته و آموزش های لازم در هر حوزه بورس را در این سایت قرار داده است.

حجم مشکوک در بورس
حجم مشکوک در بورس

کلام آخر

سایت آموزشی ایتسکا علاوه بر ارائه دوره های آموزشی بورس در زمینه آموزش بازار فارکس و ارز های دیجیتال نیز فعال می باشد. معامله در این بازار ها نیز با ریسک همراه بوده و در صورت وارد شدن به این بازار ها بدون کسب علم و تجربه به احتمال بسیار زیاد سرمایه تان را از دست خواهید داد.

قبل از سرمایه گذاری در بازار ها خارجی به این نکته توجه کنید ایران مورد تحریم های کشور های دیگر می باشد و باید در بروکر های ایرانیان ثبت نام کرده و فقط در این بروکر ها حساب باز کنید. ممکن است بعضی بروکر ها به شما اجازه افتتاح حساب و تکمیل موجودی را بدهند ولی بعد از مدتی و احراز هویت مکانی شما ، حساب شما را مسدود کنند و نتوانید از حساب خود پول برداشت کنید.

دوستان عزیز و دانشجویان این دوره ، این نکته را در نظر داشته باشید که سهام معرفی شده در این سایت و مقاله های آموزشی آن فقط جهت آموزش شما عزیزان و برای تدریس بیان شده اند و قصد پیشنهاد هیچ گونه خرید و یا فروشی از سهام بیان شده را نداریم.

شاد و پرسود باشید …..

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.