کد به کد در بورس – نحوه تشخیص کد به کد شدن سهم در بورس

کد به کد در بورس

تکنیک تابلو خوانی بورس از مباحث بسیار مهم بازار سرمایه گذاری می باشد و هر ساله دانشجویان زیادی را به سمت خود و آموزش آن جذب می کند. در این مقاله مبحث دیگری از تابلو خوانی را با عنوان کد به کد در بورس با زبان ساده ولی بسیار کاربردی مورد آموزش و بررسی قرار خواهیم داد تا حتی افرادی که تازه وارد بورس شده اند بتوانند سهم های مستعد رشد را شناسایی کرده و به سود های شیرین و دلچسبی در این بازار دست یابند. همچنین به جای سیگنال گرفتن از افراد دیگر خودشان زمان های خروج از سهم را شناسایی کرده و در زمان درست از سهم خارج شده و حفظ سود کنند.

بیشتر بخوانید : آموزش تابلو خوانی

کد به کد در بورس

در بازار بورس ایران هر سهمی دارای چندین کد حقوقی می باشد. این افراد حقوقی علاوه بر کد حقوقی می توانند چندین کد حقیقی نیز داشته باشند. زمانی که فرد حقوقی اقدام به مبادله سهام در بین کد های خود می کند ، در اصطلاح گفته می شود در مبادلات سهم کد به کد وجود دارد. افراد حقوقی در چهار حالت می توانند در بین کد های خود سهام را رد و بدل کنند. سهامداران می توانند با مشاهده روند کد به کد و نحوه خرید و فروش ، سیگنال خرید و یا فروش سهم را تشخیص دهند. افراد حقوقی با اهداف خاصی عملیات کد به کد را انجام می دهند و سهامداران می توانند با تشخیص درست خود و استفاده از تحلیل های تکنیکال و بنیادی سهم مورد نظرشان را خریده و یا بفروشند.

کد به کد در بورس
کد به کد در بورس

نحوه تشخیص کد به کد در سهم با تابلو خوانی

تشخیص کد به کد در سهم بسیار مهم بوده و با تشخیص درست می توانید سیگنال های مهمی کسب کرده و سهم را در موقع مناسب بخرید و یا به فروش برسانید. معمولاً در روزی که در سهم کد به کد وجود دارد حجم معاملات آن روز سهم زیاد بوده و خارج از حد عادی روزانه آن سهم می باشد. برای مشاهده کد به کد در سهم برای مثال سهم سرمایه گذاری توسعه گوهران امید (گوهران) را در نظر می گیریم.

حجم معاملات در تابلوی سهام
حجم معاملات در تابلوی سهام

از قسمت سابقه ، سابقه معاملات سهم را مشاهده کنید. حال می بینید که در تاریخ 26 بهمن ماه سال 1399 حجم معاملات برابر با 27 میلیون می باشد . در صورتی که اگر ما بقی روز ها را مشاهده نمایید ، تقریباً حجم معاملات روزانه برابر با 3 یا 4 میلیون می باشد. پس حج معاملات سهم در این تاریخ خارج از روال عادی بوده و احتمالاً کد به کد در سهم وجود دارد.

سابقه در تابلوی معاملات سهام
سابقه در تابلوی معاملات سهام

حال روی سطر مورد نظر دابل کلیک می کنیم. تا صفحه مربوط به روز معامله باز شود.

نمایش معاملات در طول روز
نمایش معاملات در طول روز

روی تب معاملات کلیک می کنیم تا لیست معاملات سهم را در ساعات معاملات بازار مشاهده کنید. اسکرول را پایین کشیده و در قسمت هایی که حجم های مساوی با قیمت های مساوی و در زمان های تقریبا مساوی وجود دارد ، یعنی کد به کد صورت گرفته است.

کد به کد حقوقی به حقیقی
کد به کد حقوقی به حقیقی

حال همانطور که در تابلوی معاملات سهم در قسمت اطلاعات خرید و فروش سهامداران حقیقی و حقوقی مشاهده می کنید ، حقوقی در ظاهر ۸۵.۵ درصد از سهام را فروخته و حقیقی ۷۱.۷ درصد از سهم را خریداری کرده است. ولی در اصل کد به کد شده است. و خریدار و فروشنده یک نفر می باشد.

خرید و فروش حقیقی و حقوقی
خرید و فروش حقیقی و حقوقی

با مطالب بیان شده باید متوجه شده باشید که این کد به کد حقوقی به حقیقی می باشد.در کل زمان وقوع کد به کد حقوقی به حقیقی برای سهامداران سیگنال خرید می باشد. و باید سهم را از نظر تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بررسی کرده و در صورتی که در موقعیت خوبی قرار داشته باشند سهم مورد نظر را خریداری کرد. جهت مشاهده نمودار تکنیکال وارد صفحه کارگزاری خود شده و برای سهم مورد نظر نمودار آن را مشاهده کنید. حال برای سهم گوهران نمودار تکنیکالی آن به صورت زیر می باشد.

نمودار تکنیکال سهم گوهران
نمودار تکنیکال سهم گوهران

همانطور که در شکل مشخص است در تاریخ بیان شده ورود پول به سهم وجود داشته و سهم در نقطه حمایتی بسیار خوبی قرار گرفته است. و می تواند سیگنال خرید برای سهامداران در این تاریخ باشد.

انواع کد به کد در سهام شرکت

کد به کد در چهار حالت صورت می گیرد که هر کدام تفسیر خاص خود را دارد.

کد به کد حقوقی به حقیقی

کد به کد حقیقی به حقوقی

کد به کد حقیقی به حقیقی

کد به کد حقوقی به حقوقی

کد به کد حقوقی به حقیقی

در این کد به کد فرد حقوقی با کد حقوقی خود سهم را فروخته و در سمت دیگر با کد حقیقی خود سهم را می خرد. این نوع کد به کد سیگنال خرید برای سهامداران می باشد. همانند مثال بیان شده در پاراگراف قبلی

کد به کد حقیقی به حقوقی

در این کد به کد فرد حقوقی با کد حقیقی خود سهم را فروخته و در سمت دیگر با کد حقوقی خود سهم را می خرد. این نوع کد به کد برای فرد سیگنال فروش می باشد. البته معیار فقط تکنیک تابلو خوانی نبوده و باید از تحلیل تکنیکال و بنیادی در سهم نیز استفاده کرده و بعد در صورت مناسب بودن تمامی شرایط اقدام به تصمیم گیری کرد.

کد به کد حقوقی به حقوقی و حقیقی به حقیقی

تصمیم گیری بر اساس کد به کد های حقوقی به حقوقی و حقیقی به حقیقی نیاز به شرایط خاصی داشته و باید جهت گرفتن سیگنال خرید و یا فروش عوامل دیگر را با دقت بیشتری بررسی کرده و بعد اقدام به خرید و یا فروش گرفت. فقط دقت کنید چون در زمان کد به کد حجم معاملات بالا می رود ، یعنی اتفاقی در سهم روی خواهد داد. یا در زمان نزدیک نزولی خواهد شد و یا صعودی. پس تصمیم گیری در این موقعیت بسیار مهم بوده و باید بررسی زیادی بر سهم مورد نظر انجام داد.

تعداد افراد حقوقی در کد به کد

زمانی که کد به کد انجام می شود ، علاوه بر موارد بیان شده اگر تابلوی معاملات سهم را به دقت مشاهده کنید ، با اینکه حجم معاملات بالاست ، ولی کد به کد معمولاً در تعداد پایین اتفاق می افتد. همانطور که در شکل مشاهده می کنید تعداد افراد حقوقی که خرید کرده اند برابر با ۷ و تعداد حقوقی های فروشنده برابر با ۲ می باشد.

تعداد افراد حقوقی در کد به کد
تعداد افراد حقوقی در کد به کد

نحوه تشخیص کد به کد در سهم با فیلتر نویسی

فیلتر نویسی در بورس بورس یکی از مهارت هایی می باشد که شما را در یافتن سهام مورد نظرتان یاری خواهد کرد. همانطور که بیان شد ، چهار حالت کد به کد وجود دارد و با استفاده از فیلتر نویسی می توان سهم هایی را که در هر مدل کد به کد شده اند را پیدا کرد . ما در این مقاله فقط فیلتر نویسی سهامی که در آنها کد به کد حقوقی به حقیقی انجام شده است را بیان خواهیم کرد. حال فرض کنید می خواهید سهامی را که در آن کد به کد حقوقی به حقیقی صورت گرفته را پیدا کنیم. وارد سایت tsetmc شده و روی دیده بان بازار کلیک کنید.

سایت tsetmc
سایت tsetmc

در صفحه دیده بان بازار روی تب فیلتر نویسی کلیک کرده و صفحه فیلتر نویسی را باز کنید. و برای نوشتن فیلتر جدید روی دکمه فیلتر جدید کلیک کرده تا صفحه باز شود.

دیده بان بازار بورس
دیده بان بازار بورس

در قسمت مورد نظر کد مربوطه را نوشته و ثبت بزنید و علامت بستن صفحه را بزنید تا از صفحه فیلتر نویسی خارج شده و نتایج را مشاهده کنید. می توانید با بررسی این سهام و استفاده از تحلیل های دیگر و نمودار های مقاومت و حمایت سهم در مورد سهم مورد نظر تصمیم گیری نمایید.

فیلتر کد به کد حقوقی به حقیقی
فیلتر کد به کد حقوقی به حقیقی
سهام کد به کد
سهام کد به کد حقوقی به حقیقی

کلام آخر

مقاله های آموزشی رایگان موجود در سایت ایتسکا به صورت هدفمند در راستای آموزش و بالا بردن علم هموطنان عزیزمان به فعالیت می پردازد تا این فرهنگ را در جامعه ایرانیان ایجاد کند که قبل از ورود به بازار های سرمایه گذاری ، ابتدا دانش لازم را کسب کرده و بعد از گذراندن دوره های آموزشی اقدام به معامله و سرمایه گذاری در این بازار کنند. همیشه این نصیحت را به یاد داشته باشید که بازار بورس فقط در صورتی سود آور خواهد بود که با برنامه و استراتژی مشخص وارد آن شده و بعد از انجام تحلیل های تکنیکال و بنیادی و روانشناسی بازار اقدام به معامله کنید. و اینکه سهامی که در مقالات آموزشی ما مورد بررسی و آموزش قرار می گیرند ، فقط جنبه آموزشی دارند و ما قصد پیشنهاد خرید و یا فروش برای سهم مورد نظر و تدریس شده را نداریم.

شاد و پر سود باشید …

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.