خرید حقوقی نشانه چیست؟ – آمار خرید و فروش حقوقی در بورس

خرید و فروش حقوقی

در این قسمت آمار خرید و فروش حقوقی برای یک سهم را نشان داده و بر اساس آن بر خرید و یا فروش یم سهم تصمیم می گیریم. آموزش تکنیک تابلو خوانی بورس مورد استقبال بسیاری از سرمایه گذاران بازار قرار گرفته است. زیرا با استفاده از آن می توان روند بازار را پیش بینی کرده و با خرید و فروش های به موقع هم کسب سود و هم حفظ سود کرد.

بیشتر بخوانید : آموزش تابلوخوانی

در سایت آموزشی ایتسکا پکیج های آموزشی مفید و تدریس شده به زبان بسیار ساده موجود می باشد که به راحتی می توانید روی لینک های مرتبط مورد نظر در قسمت زیرین هر مقاله کلیک کرده و آموزش جلسه مورد نظر را مطالعه کنید. در این قسمت خرید و فروش حقوقی را مورد بررسی قرار می دهیم .

خرید و فروش حقوقی نشانه چیست؟

خرید و فروش حقوقی در بازار سرمایه از دیگر مواردی است که باید تحلیل شده و بر اساس آن و دیگر موارد بر خرید و یا فروش سهم تصمیم گیری کرد. بر خلاف ظاهر امر همیشه خرید و فروش حقوقی برای کسب سود نبوده و می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد که در ادامه بیان خواهد شد.

همین امر تحلیل سهم بر اساس خرید و فروش حقوق را بسیار سخت می کند. با این وجود با زیر نظر گرفتن رفتار حقوقی ها در سهم ها و همچنین استفاده از سایر تکنیکها تا حدودی می توان رشد سهم و یا اصلاح آن را پیش بینی کرده و در مورد سهم تصمیم گیری کرد.

آمار خرید و فروش حقوقی در بورس 

برای مشاهده آمار خرید و فروش حقوقی در بورس  تابلوی معاملاتی سهم را باز کرده و از قسمت تب ها ، حقیقی – حقوقی را کلیک کنید. با توجه به این قسمت اطلاعات بسیار مفید و کاربردی در مورد خرید و فروش حقوقی و حقیقی در بازه های مشخص زمانی کسب خواهید کرد. می توانید از این قسمت رفتار حقوقی را مورد بررسی قرار داده و بر اساس آن در مورد سهم مورد نظر تصمیم گیری کنید.

آمار خرید و فروش حقوقی در بورس
آمار خرید و فروش حقوقی در بورس

حقوقی ها در بورس چه کسانی هستند؟

کسانی که در بورس سرمایه گذاری کرده و اقدام به معامله در این بازار می کنند ، در دو گروه قرار می گیرند: سهامداران حقیقی و سهامداران حقوقی

سهامداران حقیقی

در واقع افرادی هستند که مثل من و شما که این مطلب را می خوانید ، برای معامله و وارد شدن به این بازار ، ابتدا به یک کارگزاری مراجعه کرده وبعد از احراز هویت و طی کردن مراحل مورد نیاز ، اقدام به سرمایه گذاری سرمایه خود در بازار می کنند.

سرمایه این افراد معمولاً کمتر 2 و یا 3 میلیارد تومان می باشد. و فقط به دنبال کسب سود شخصی در بازار بورس می اشد. به این دلیل تحلیل گران در تحلیل های بورسی بیشتر رفتار حقیقی ها را مد نظر قرار می دهند. البته رفتار حقوقی ها نیز با اینکه به سختی قابل تحلیل است ولی بسیار مهم می باشد.

سهامداران حقوقی

سهامداران حقوقی یک فرد خاص نمی باشند. صندوق های سرمایه گذاری ، شرکت های سبد گردانی ، کارگزاری ها ، شرکت های سرمایه گزاری و … می باشند و هر کدام به عنوان یک نهاد مالی ، به عنوان یک سهامدار حقوقی محسوب می شوند. سهامداران حقوقی سرمایه بسیار بیشتری نسبت به سهامداران حقیقی دارند و در در دوران نزولی و صعودی بودن بازار سیاست های بلند مدت و خاصی را دنبال می کنند.

حقوقی ها گاهی به دلیل نیاز شرکت به نقدینگی اقدام به فروش سهام شرکت کرده و یا اگر به رشد سهم نیز امیدوار نباشند سهم را می فروشند. از طرف دیگر بسیاری از سهامداران حقوقی یک سهم هنگام ریزش و نزولی بودن اقدام به خرید سهم کرده و از سهم حمایت می کنند. پس خرید و فروش حقوقی ها باید مورد توجه قرار گیرد.

رفتار شناسی حقوقی ها در بورس

رفتار شناسی حقوقی ها در بورس امری بسیار مهم بوده و می توان با بررسی رفتار حقوقی ها در کنار استفاده از تحلیل های تکنیکال و بنیادی به اطلاعات بسیار مهمی از سهام مورد نظر دست یافت. حال خرید و فروش حقوقی را مورد بررسی قرار داده و آن را از جنبه های گوناگون مورد بررسی قرار می دهیم.

خرید حقوقی ها امروز

برای مشاهده خرید و فروش روزانه حقوقی ها وارد صفحه کارگزاری خود شوید . تمامی کارگزاری ها اطلاعات مفید و مهمی از رفتار حقوقی ها را نشان می دهند. همانطور که در شکل نشان داده شده است ، می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد میزان کل خرید حقوقی ها و حقیقی ها کسب کنید.

خرید حقوقی ها امروز
خرید حقوقی ها امروز

فروش حقوقی ها و خرید سهامداران حقیقی

خرید و فروش حقوقی ها در هر سهمی نمی تواند نشان دهنده سیگنال خرید و یا فروش سهم باشد. البته می توان با بررسی سهم به اطلاعات بسیار مهمی دست یافت و سیگنال خرید و یا فروش را دریافت کرد. حال فروش حقوقی ها و خرید سهامداران حقیقی را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می دهیم.

کد به کد حقوقی به حقیقی

زمانی که در یک سهم از یک طرف حقوقی با حجم زیاد در حال فروش بوده و حقیقی نیز در حال خرید باشد و از ظرفی حجم معاملات روزانه سهم از میانگین حجم معاملات ماهانه بالاتر باشد و نیز سهم در نقطه حمایتی خود قرار دارد ، در این صورت کد به کد حقوقی به حقیقی در سهم وجود دارد که نشانه خوبی است.

بهتر است از قسمت پایین مقاله قسمت 7 از آموزش ما را مطالعه نمایید. معمولاً سهامداران حقوقی علاوه بر کد حقوقی دارای کد حقیقی نیز می باشند و در موارد اقدام به انتقال سهام از یک کد به کد دیگر می کنند.

کد به کد حقوقی به حقیقی
کد به کد حقوقی به حقیقی

کد به کد حقوقی به حقیقی زمانی رخ می دهد که حقوقی به این نتیجه رسیده است که سهم در کف قیمتی قرار دارد و احتمال رشد آن بسیار بالاست و اگر بخواهد خرید سنگین بکند صف خرید در سهم تشکیل خواهد شد . پس سهام خود را کد به کد کرده و در تابلو فروش حقوقی و خرید حقیقی نمایش داده می شود.

پس حقیقی هایی که از رفتار حقوقی ها پیروی می کنند نیز اقدام به فروش سهم خود کرده و سهامداران حقوقی در اصطلاح سهام را از بازار جمع می کنند. پس زمانی که کد به حقوقی به حقیقی در بازار وجود دارد ، و سهم در محدوده حمایتی خود قرار دارد ، سیگنال خرید می باشد.

فروش حقوقی در نقطه مقاومت سهم

هنگام فروش حقوقی اگر کد به کدی وجود نداشت و حقوقی بیشتر فروشنده بود . به نمودار سهم دقت کنید. اگر سهم به نقطه مقاومت خود رسیده است در این صورت اگر فشار فروش حقوقی بیشتر بود ، احتمالاً سهم دچار اصلاح خواهد شد و بهتر است شما نیز به صورت پله ای از سهم خارج شوید.

فروش حقوقی در نقطه مقاومت
فروش حقوقی در نقطه مقاومت

همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است ، سهم در محدوده حمایتی قرار گرفته و حقوقی اقدام به فروش سهم می کند. حال باید سهم را برای چند روز متوالی تحت نظر گرفت رفتار حقوقی ها را بررسی کرد.

فروش حقوقی در نقطه مقاومت سهم
فروش حقوقی در نقطه مقاومت سهم

بدین منظور رفتار حقوقی را تحت نظر بگیرید. اگر حقوقی در محدوده مقاومتی فروش سنگین داشته باشد ، و این رفتار ادامه داشته باشد باید از سهم خارج شوید ولی اگر فروش نرمال داشته باشد و سهم محدوده مقاومتی خود را رد کرده باشد ، جای نگرانی نیست و سهامداری بهترین انتخاب است.

خرید حقوقی نشانه چیست؟

مانند فروش حقوقی خرید حقوقی هم به عوامل زیادی بستگی دارد. و باید جوانب را بررسی کرده و بتوان تحلیل های مورد نظر را انجام داد.

خرید حقوقی و حمایت کوتاه مدت

زمانی که یک سهم به محدوده حمایتی خود رسیده است و حقوقی فقط اندکی از خود حمایت نشان می دهد ، نشانه خوبی نبوده و احتمال شکست حمایت وجود دارد و باید با حد ضرر از سهم خارج شد. حمایت حقوقی زمانی ارزشمند می باشد که حقوقی به خرید های پیوسته خود ادامه داده و از سهم حمایت خوبی کند و در روز های آتی سهم مثبت شود.

خرید حقوقی و حمایت پیوسته

خرید حقوقی و حمایت پیوسته زمانی پیش می آید که سهم به محدوده حمایتی خود رسیده و به حد کافی اصلاح کرده است ، در این صورت حقوقی وارد عمل شده و پیوسته صف های فروش را جمع می کند و به این روند در روز های متوالی ادامه می دهد. تا سهم مثبت شود. به عنوان مثال تابلوی معاملات سهم زیر را مشاهده نمایید. همانطور که مشاهده می کنید حقوقی از سهم حمایت می کند.

خرید سنگین حقوقی و فروش حقیقی
خرید سنگین حقوقی و فروش حقیقی

البته باید برای بررسی رفتار حقوقی باید در چند روز پیوسته سهم را مورد بررسی قرار دهیم. و به نمودار سهم که در شکل زیر نشان داده شده است دقت کنید که در محدوده حمایتی قرار داشته و حقوقی این سهم در حال حمایت از سهم می باشد.

نمودار حمایت حقوقی از سهم
نمودار حمایت حقوقی از سهم

فیلتر خرید حقوقی و فروش حقیقی

اگر دوست دارید سهامی را شناسایی کنید که در آنها حقوقی در حال حمایت از سهم می باشد و سهامداران حقوقی سهم را خریده و فروشندگان حقیقی می باشند می توانید از فیلتر نویسی نیز استفاده کنید. به این صورت که وارد سایت tsetmc شده و در قسمت دیده بان بازار قسمت فیلتر نویسی فیلتر زیر را همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است تایپ کنید. با پیدا کردن این سهام و بررسی خرید و فروش حقوقی می توانید سهام خوبی برای خرید و معامله شناسایی کنید.

فیلتر خرید سنگین حقوقی و فروش حقیقی
فیلتر خرید سنگین حقوقی و فروش حقیقی

کد به کد حقیقی به حقوقی

زمانی که حقوقی بیش از حد خرید می کند حتماً دقت کنید که آیا کد به کد می باشد و یا خیر. به این صورت که وارد تابلوی معاملات سهم شده و اگر حجم معاملات بیشتر از میانگین حجم ماهانه باشد و در سمت حقیقی – حقوقی ، حقیقی بیشتر فروشنده بوده و حقوقی خریدار باشد از قسمت سابقه کد به کد بودن سهم را مورد بررسی قرار دهید.

زیرا حقوقی احتمال می دهد رشد سهم متوقف شده و سهام را از کد حقیقی خود به کد حقوقی خود انتقال می دهد و نشانه حمایت از سهم نمی باشد. و در واقع می توان گفت سیگنال فروش است.

 بزرگترین حقوقی های بورس

بزرگترین حقوقی های بورس در واقع شرکت هایی هستند که سهام شناور آنها کمتر بوده و در اصطلاح سهام کمی از شرکت در دست افراد حقیقی می باشد. زمانی که بیشتر سهام شرکت در دست افراد حقوقی باشد ، در این صورت رفتار سهم دست افراد حقوقی بوده و تحلیل آن برای سهامداران مشکل خواهد بود.

حداقل سهام شناور برای شرکت هایی بورسی برابر با 20 درصد کی باشد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید این اصل برای سهم زیر رعایت نشده است.

سهام شناور شبندر
سهام شناور شبندر

بازی حقوقی ها در بورس

برای تشخیص بازی حقوقی ها در بورس ابتدا باید دقت کنید میزان سهام شناور شرکت چقدر است. اگر میزان سهام شناور زیاد باشد یعنی میزان کمی از سهام شرکت در دست افراد حقوقی می باشد و بازی حقوقی ها تأثیر زیادی بر روند رشد و یا اصلاح سهم ندارد. ولی اگر سهام در دست حقوقی زیاد باشد می توان با توجه به مطالبی که بیان شد بازی حقوقی ها را تشخیص داده و از آن برای منفعت خود استفاده کرد.

بارزترین مثال برای بازی حقوقی ها، اردر ترس می باشد . که در آن حقوقی ها زمانی که یک سهم مستعد رشد را شناسایی کرده اند و می خواهند آن را در کف قیمت خریداری کنند ، اقدام به ساخت صف های فروش جعلی می کنند تا کسی سهم را نخرد و سهامداران سهم هایشان را بفروشند. در مقابل در سمت خریدار اقدام به خرید سهم مورد نظر می کند.

از طرف دیگر حقوقی ها بعد از رشد شارپی یک سهم برای حفظ سود خود اقدام به ساخت صف های خرید جعلی کرده و در سمت فروشنده سهام خود را به فروش می رسانند. همین امر اهمیت بررسی خرید و فروش حقوقی را نشان می دهد. از طرف دیگر ممکن است حقوقی خرید سنگین داشته باشد و سهامداران خرد تصور کنند سهم مستعد رشد است. در صورتی که ممکن است کد به کد بوده و حقوقی اهداف دیگری را دنبال می کند.

خرید و فروش حقوقی
خرید و فروش حقوقی

کلام آخر

در خدمتتان بودیم با دهمین جلسه از آموزش تکنیک تابلو خوانی بورس با موضوع خرید و فروش حقوقی . تلاشمان این است مطالب را با بیانی شیوا و رسا با شما در میان بگذاریم تا بتوانیم به نشر این علم و هنر خرید و فروش معاملات در بورس و بازار های سرمایه گذاری خارجی کمکی کرده باشیم. اگر قصد سرمایه گذاری در بازار فارکس و ارز های دیجیتال را نیز دارید با ما همراه باشید.

دقت کنید برای سرمایه گذاری در بازار های خارجی باید از بروکر های ایرانیان استفاده کنید. تا بتوانند شما را پشتیبانی کرده و سرمایه شما در امان باشد. و همانطور که در آموزش های قبلی نیز بیان شد ، سهامی که در این مقالات آموزشی بیان شده و مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرند ، فقط جنبه آموزشی داشته و سیگنال خرید و یا فروش سهم نمی باشند.

شاد و پرسود باشید ….

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.