شاخص TEDPIX‌ چیست؟ کاربرد + عوامل تاثیرگذار

شاخص TEDPIX‌ چیست؟ کاربرد + عوامل تاثیرگذار -

شاخص TEDPIX‌ شاخص بازدهی و یا همان شاخص قیمت و بازده نقدی است. این شاخص را عموم مردم تحت عنوان شاخص بورس تهران می‌شناسند که در رسانه‌ها و اخبار راجع آن زیاد صحبت می‌شود.
شاخص tepix‌ از پرکاربردی‌ترین شاخص‌ها در بین سرمایه‌گذاران و فعالان بازار بورس است. به طور کلی این شاخص بیان‌کننده سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است.

بیشتر بخوانید: شاخص تولید ناخالص داخلی GDP چیست؟ 

شاخص کل Tedpix‌ چیست؟

بورس تهران را تحت عنوان شاخصی می‌شناسند که شاخص قیمت و بازدهی نقدی و یا همان شاخص Tedpix‌ نام دارد. شاخص کل بورس می‌تواند برای تحلیل سرمایه‌گذاران ابزار مناسبی باشد. این شاخص بازدهی سرمایه‌ای و نقدی سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس را نشان می‌دهد.

عنوانتوضیحات
شاخص Tedpix شاخص قیمت و بازده نقدی
کاربرد تحلیل وضعیت بورس، پیش‌بینی روند
نحوه محاسبه(ارزش جاری بازار سهام/ ارزش جاری بازار سهام در زمان مبدا)×۱۰۰
عوامل تاثیر گذارنرخ ارز، تورم، بازارهای جایگزین، احساسات و هیجاناتی عمومی
نکاتتوجه به میزان تغییرات، تحلیل در کنار سایر شاخص‌ها

کاربرد شاخص Tepix

افرادی که در بورس ایران فعالیت دارند، برای داشتن تحلیل‌های بهتر، در نمودارهای ارزش شاخص، از روش‌های تحلیل تکنیکال‌ استفاده می‌کنند، یکی از شاخص‌هایی که می‌تواند برای تحلیل فعالان بازار بورس کمک موثری باشد، شاخص Tepix ‌ است.
سرمایه‌گذاران رفتار شاخص در زمان گذشته را بررسی کرده و بدین ترتیب سطوح حمایت و مقاومت یا خطوط روند بر روی نمودار را تعیین می‌کنند. حال بر اساس رفتاری که شاخص در گذشته از خود نشان داده، رفتار احتمالی آن در آینده را پیش‌بینی می‌کنند.

شاخص TEDPIX‌ چیست؟ کاربرد + عوامل تاثیرگذار -
شاخص TEDPIX‌ چیست؟ کاربرد + عوامل تاثیرگذار 1

محاسبه شاخص Tepix

طراحی و فرمول‌سازی شاخص Tepix به گونه‌ای انجام شده که تمامی شرکت‌های پذیرفته شده در آن به نوبه خود بر روند شاخص تاثیر دارند. نوع تاثیر براساس وزن و حجمی است که شرکت‌ها دارند.
مقدار شاخص کل= (ارزش جاری بازار سهام در زمان محاسبه/ ارزش جاری بازار سهام در زمان مبدا) ×۱۰۰
شاخص کل بورس در هر روز کاری برابر با نسبت ارزش جاری بازار سهام در همان روز تقسیم بر ارزش جاری بازار سهام در روز مبدا عدد ۱۰۰ تصویب شده است.

بازدهی شاخص قیمت و بازدهی نقدی Tepix

بررسی شاخص قیمت و بازدهی نقدی بورس اوراق بهادار تهران، روشی برای سنجیدن میزان بازده بازار سرمایه است. فعالان بورس با کمک این شاخص می‌توانند وضعیت بورس را نسبت به بازه‌های زمانی دیگر بررسی کنند.

عوامل تاثیر گذار بر شاخص Tepix

پیش‌بینی شاخص Tepix، یکی از اهداف تحلیل‌گران است که با کمک آن بتوانند تحلیل‌های نسبتا درستی انجام دهند. عوامل متعددی بر روند شاخص‌ هایی چون شاخص Tepixموثر است. مواردی چون شرایط سیاسی خاص، بروز جنگ، بیماری و عوامل ساختاری را می‌توان نام برد. اما مهمترین عوامل تاثیر گذار بر شاخص Tepix شامل موارد زیر است.

شاخص TEDPIX‌ چیست؟ کاربرد + عوامل تاثیرگذار -
شاخص TEDPIX‌ چیست؟ کاربرد + عوامل تاثیرگذار 2

نرخ ارز

یکی از مهمترین عواملی که بر بازار بورس تاثیر دارد، نرخ ارز است. نرخ ارز از بسیاری جهات توانسته تاثیر زیادی بر اقتصاد و بورس داشته باشد. به عنوان مثال، بالا رفتن قیمت ارز، افزایش قیمت مواد اولیه را به دنبال دارد. در نتیجه می‌تواند افزایش قیمت کالاهای تولیدی را در پی داشته باشد.

بازارهای جایگزین‌

بورس بازاری است که سرمایه زیادی را در خود نگه می‌دارد. این بازار رقیب‌هایی چون، بانک، ارز، طلا و سکه را دارد. این بازارها تحت عنوان بازارهای جایگزین شناخته می‌شوند که تاثیر زیادی بر شاخص‌های بورس و نهایتا خود بورس دارند.

تورم

نرخ تورم به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌های تاثیرگذار بر شاخص سهام است. افزایش تورم باعث کاهش قدرت خرید مردم شده و در نهایت شاخص کل را کم می‌کند. زمانی که قدرت خرید مردم کم شود، سهام شرکت‌ها به تدریج به فروش می‌رود و روند شاخص به سمت سرازیری پیش خواهد رفت. برای بازارهای مالی بهترین شرایط تورم پایین با نوسان کم است.

عوامل مرتبط با احساسات و هیجانات عمومی

تحلیل‌گران بازار بورس‌ در هنگام تحلیل‌های خود، عوامل متعددی را در نظر می‌گیرند که از آن جمله می‌توان به احساسات و هیجانات مردم اشاره کرد. این موضوع مربوط به روانشناسی بازار است که باید به آن دقت بیشتری داشت.

بیشتر بخوانید: شاخص ‌realized loss‌ چیست؟

نکته لازم در ارتباط شاخص Tepix

زمان بررسی کردن شاخص Tepix، باید بیشتر به میزان تغییرات آن توجه کنیم. شاخص Tepix در کنار سایر شاخص‌ها باید تحلیل شده و از نتایج آن استفاده شود. نباید به تنهایی به تحلیل این شاخص اکتفا کنید.

حرف آخر

شاخص کل بازار بورس تهران در واقع متر و ابزاری برای ارزیابی شرایط کلی بازار بورس است. این شاخص حاوی عددی است که این اعداد برای سهام‌داران بسیار اهمیت دارد. شاخص Tepix اهمیت زیادی برای فعالان بازار بورس دارد، اما نباید به تنهایی از آن برای تحلیل استفاده کرد.

سوالات متداول

شاخص کل Tepix چیست؟

این شاخص میانگین تغییرات بازده کل یعنی بازدهی نقدی و بازدهی سرمایه‌ای را نمایش می‌دهد.

شاخص کل هم وزن به چه معناست؟

شاخص کل هم وزن نیز مانند شاخص کل محاسبه می‌شود. اما شاخص کل هم وزن برخلاف شاخص کل که اثر سهام بزرگ بیشتر است، ارزش تمامی سهم‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.