پروتکل های ارز ترا

پروتکل های ارز ترا

همان طور که می دانید ترا یک رمز ارز است که توکن آن لونا نام دارد. این ارز شبکه ای غیر متمرکز است که پروتکل های موفقی هم بر روی آن ساخته شده است.

مهم ترین این پروتکل ها عبارتند از:

  1. میرور
  2. انکور
  3. آلیس فایننس

برای آشنایی بیشتر با ارز ترا خواندن این مطالب را به شما پیشنهاد می دهیم:

ویژگی ها، مزایا و معایب ارز ترا

بهترین کیف پول ترا

پروتکل های ارز ترا

آنچه در این مقاله خواهید آموخت پنهان

همان طور که گفتیم تعدادی پروتکل موفق بر روی این بلاک چین ساخته شده است که در ادامه درباره آن ها بیشتر صحبت خواهیم  کرد.

پروتکل میرور (Mirror Protocol)

پروتکل میرور از جمله برنامه های غیر متمرکزی است که از استیبل کوین های ترا استفاده می کند. این پروتکل فرصتی فراهم ساخته که قیمت دارایی های دنیای واقعی به شکل ریل تایم ردیابی شود. این موضوع باعث می شود معامله مصنوعی سهام آسان تر صورت گرفته به شکلی که بدون نیاز به نگه داری فیزیکی سهام می توانید وارد بازار آن شوید. میرور پروتکل از عناصر مهم در برنامه های قرارداد هوشمند است و افراد را تشویق می کند که دارایی های واقعی شان را به بلاک چین بیاورند.

ترا و CosmWasm سازندگان پروتکل میرور هستند و TerraUSD دارایی پایه آن محسوب می شود. دارایی مصنوعی این پروتکل mAsset نامیده شده و کاربران برای داشتن آن باید 150 درصد از ارزش mAsset را به شکل TerraUSD قفل کرده و به عنوان وثیقه نگه دارند. اگر قیمت mAsset به حد مد نظربرسد آن گاه وثیقه لیکویید می شود.

میرور یکی از پروتکل های ارز ترا
پروتکل های ارز ترا 1

تا چه حد با چگونگی خرید و فروش ارز ترا آشنا هستید؟

امکان مینت

میرور به شما امکان مینت کردن می دهد. یعنی چه؟ یعنی شما می توانید توکنی داشته باشید که با توجه به قیمت برخی از دارایی های واقعی مثل سهام، ارزش آن تعیین شود. هدف اصلی از پروتکل میرور این است که سرمایه گذاران بتوانند از نوسانات قیمت یک دارایی در دنیای کریپتو سود ببرند بدون این که مالک واقعی آن باشند!

کاربران با واریز وثیقه می توانند mAsset ها را بسازند. این کار به شکل غیر متمرکز انجام می شود. این پروتکل تضمین می کند که وثیقه همیشه به قدر کافی وجود خواهد داشت. میزان وثیقه در مقایسه با دارایی واقعی سنجیده می شود. علاوه بر این، پروتکل گفته شده دارایی های مصنوعی را در صرافی تراسواپ فهرست کرده و به مدیریت آن ها می پردازد.

نقدینگی

برای این که در تامین نقدینگی این پروتکل مشارکت داشته باشید لازم است دارایی هایتان را در تراسواپ قفل نمایید. بسته به میزان دارایی، شما صاحب  LP یا همان توکن نقدینگی می شوید. میزان این توکن نشان می دهد که چقدر از نقدینگی استخر در اختیار شماست.

به روز رسانی های جدید پروتکل

پروتکل میرور در بروز رسانی های جدیدش امکان وام گیری، ترید، حاکیمت و غیره را در اختیار کاربران قرار داده است. کابران می توانند به عنوان وثیقه از توکن های مختلفی مثل UST – ANC – MIR و بسیاری از دارایی های آینه ای استفاده کنند. علاوه بر این ها در این پروتکل امکان آربیتراژ تریدینگ هم وجود دارد.

پروتکل انکور (Anchor Protocol)

انکور از جمله اپلیکیشن های موفق و غیر متمرکزی است که روی بلاکچین ترا لونا ساخته شده است. این پروتکل با هدف کمک به افراد نا آشنا در حوزه کریپتوکارنسی ایجاد شده تا آن ها بتوانند از یک سیستم مالی غیر متمرکز استفاده کرده و خیلی سریع و راحت هم با آن کار کنند. این انکور محصولات استیکینگ متنوعی را ارائه داده و همچنین نسبت های ریسک به پاداش آن هم زیاد و متنوع است.

ویژگی های کلیدی ای در زیر ساخت انکور داریم که باعث می شود شاهد بازده های ثابت در سپرده های ترا باشیم. Principal protection یکی از این ویژگی هاست که در مواقع لازم وهنگام به خطر افتادن، وثیقه ها را لیکویید می کند. ویژگی دیگری که انکور دارد این است که می توانید برداشت آنی داشته باشید بدون این که قفل شدگی لازم باشد.

انکور نرخ سود ثابتی برای سپرده دارایی های ترا دارد. بازده این پروتکل بر پاداش بلوک متمرکز است.

این پروتکل در واقع فضایی میان وام دهندگان و وام گیرندگان ایجاد می کند و به صاحبانشر سود 20 درصدی می دهد. پشتوانه این استیبل کوین دلار است و توانسته سیستمی برای پس انداز ایجاد کند که سود آن ثابت است.

پروتکل انکور
پروتکل های ارز ترا 2

انکور از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

بازار پول

 وام گیرنده ها می توانند با کمک این قسمت وام هایی با سود ثابت دریافت کنند. وام دهنده ها چطور؟ آن ها کوین هایشان را قرض داده و در عوض سود بالای 3 درصد دریافت می کنند.

دارایی‌های bAssets

این توکن ها قابل سرمایه گذاری هستند و با توجه به الگوریتم اثبات سهام قفل می شوند. از این توکن ها به عنوان وثیقه برای گرفتن وام استفاده می شود. افرادی که هولدر هستند می توانند سود استیکینگ داشته باشند.

توکن ANC

انک در واقع توکن بومی پروتکل است که برای تصمیمات حاکمیتی از آن استفاده می شود. سودهای حاصله میان اعضای پروتکل تقسیم شده و هولدرها می توانند درتصمیمات مرتبط هم نقش داشته باشند.

برای آشنایی با استخراج ارز ترا این مطلب را بخوانید: نحوه استخراج ارز ترا

پروتکل آلیس فایننس (Alice Finance)

می توان گفت این پروتکل هنوز به صورت کامل روی ترا لونا پیاده نشده است. تقریبا همه جامعه کریپتو درباره این پروتکل و شکل کارکرد آن کنجکاو هستند. به نظر می رسد آلیس فایننس می تواند میرور و انکور را در یک جا جمع کند البته پس از پیاده سازی کامل انکور، شاهد عمومی شدن آلیس خواهیم بود.

پروتکل آلیس
پروتکل های ارز ترا 3

پروژه آلیس سعی دارد تمامی علاقه مندان به حوزه بلاکچین و هولدرهای رمزارزها را جذب کند. این پروژه در چگونگی پذیرش رمزارزها بسیار موثر است.

از جمله کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خرید دارایی ها برای بازی  My Neighbor Alice
  • همکاری در سیستم مدیریت غیرمتمرکز
  • بهره مندی از جوایز استیک

سخن پایانی:

ترا یکی از ارزهای مهم شبکه غیرمتمرکز بلاکچین است ک البته نگرانی هایی برای آینده ترا وجود دارد. روی این شبکه پروتکل های موفق زیادی ایجاد شده است که میرور، انکور و آلیس از جمله مهم ترین آن ها هستند.

مهم ترین پروتکل های ترا کدام هستند؟

میرور، انکور و آلیس فایننس از مهم ترین این پروتکل ها هستند.

هدف از پروتکل میرور چه بوده است؟

این پروتکل باعث می شود بدون نیاز به نگه داری فیزیکی و مالکیت ارزها، از نوسانات آن ها سود ببرید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.