ارز دیجیتال ترا ( Terra) چیست؟

ارز دیجیتال terra

امروزه خبرهای زیادی در مورد ارزهای دیجیتال می شنویم. سرمایه گذاری در این ارزها محبوبیت زیادی پیدا کرده به شکلی که بسیاری از افراد این کار را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کرده اند. در این مطلب درباره پلتفرم ترا ( Terra) و توکن آن لونا (LUNA) صحبت می کنیم. ترا یک شبکه غیرمتمرکز است که باعث پرداخت های ساده تر، راحت تر و البته امن تر شده است.

 معمولا ارز ترا با نماد LUNA شناخته می شود. در ادامه درباره وضعیت امنیت ترا، میزان لونا در گردش، اهداف و کاربردهای ترا، نحوه کار، صرافی های ارائه دهنده و غیره صحبت خواهیم کرد.  

ضمنا در مطلب جداگانه ای درباره ویژگی ها، مزایا و معایب ارز ترا اطلاعاتی را در اختیارتان قرار داده ایم.

ارز دیجیتال ترا ( Terra) چیست؟

ترا در حقیقت شبکه پرداخت مالی غیر متمرکزی است که تغییراتی در سیستم بلاکچین به وجود آورده است. از این پلتفرم برای پرداخت های راحت تر و قابل برنامه ریزی و نیز توسعه زیر ساخت های مالی استفاده می شود. ترا در این مسیر از ارز ذخیره لونا و الگوریتم های تثبیت شده استفاده می کند. طراحی توکن در این پلتفرم از جمله قابلیت های خاص آن محسوب می شود.

ترا در ژانویه 2018 توسعه یافته و در آوریل 2019 به صورت رسمی شروع به کار کرد. برای تثبیت قیمت استیبل کوین های پروتکل از لونا استفاده می شود. صاحبان لونا می توانند پیشنهادهایی را به اشتراک گذاشته و برای آن ها رای گیری هم انجام دهند.

ارز دیجیتال Terra یا LUNA چیست؟

همان طور که گفتیم لونا در واقع توکن ترا است اما احتمال دارد عباراتی مثل ارز دیجیتال Terra هم به گوش تان بخورد. توکن گفته شده سه وظیفه مهم دارد. استخراج معاملات در قیمت استیکینگ، ایجاد و حفظ انگیزه برای اعتبار سنج ها و تلاش برای ثبات قیمت استیبل کوین ها، وظایف گفته شده هستند.

خوب است بدانید که ترا با استفاده از POS یا همان الگوریتم اثبات سهام اجرا می گردد. همین موضوع باعث می شود که ماینرها برای استخراج معاملات، لونا را سهام کنند. می توان گفت اعتبار سنجی که لونای بیشتری دارد برای تولید بلوک بعدی ترا شانس بیشتری هم دارد.

به صورت کلی می توان گفت که لونا قدرت استخراج را نشان می دهد و از توکن های پشتوانه پلتفرم ترا می باشد.

استیبل کوین ترا

استیبل های ترا شامل موارد زیادی است که عبارتند از: TerraUSD ،TerraEUR ، TerraGBP ،TerraKRW، TerraCNY، TerraSDR و TerraJPY. همه این موارد توسط ارزهایی مثل USD ،EUR ،CNY و غیره و نیز پول رایج صندوق بین المللی که

SDR است، پشتیبانی می گردد.

این ارزها می توانند به شکل ترا با هم معامله گردند. شاید برایتان سوال باشد که در ترا ارزش روز ارزها چگونه تعیین می شود؟ در این زمینه باید بدانید که ارزش آن ها با رای گیری تعیین می شود. از ماینرها درباره میزان ذخیره تثبیت کننده، نظرسنجی می شود. توسعه دهندگان این رمز ارز از یک سری الگوریتم ها استفاده می کنند تا میزان ذخیره پشتوانه برای استیبل کوین ها تغییر کند. علاوه بر این صندوق ذخیره لونا هم جهت تثبیت قیمت مورد استفاده قرار می گیرد.

خوب است بدانید که لونا در حقیقت قدرت بهره برداری همه شبکه ترا است و در نقش تثبیت کننده قیمت استیبل کوین ها قرار دارد.

امنیت ترا قابل اعتماد است؟

امنیت این شبکه توسط الگوریتم اجماع سهام که بر Tendermint مبتنی است تامین می گردد. اعتبار سنجی معاملات این گونه انجام می شود که دارندگان ترا توکن هایشان را به عنوان وثیقه در نظر گرفته و سپس بسته به میزان لونا موجود در سهام شان پاداش می گیرند. علاوه بر این افراد می توانند تایید توکن را به دیگران سپرده و سپس آن ها را در پاداش شریک کنند.

ارز دیجیتال ترا ( Terra) و امنیت آن
ارز دیجیتال ترا ( Terra) چیست؟ 1

پس از مدت زمان کمی از فعال شدن ترا، عملیاتی مثل تایید برای بلاک چین، تست CertiK به عنوان یک تست نفوذناپذری و ممیزی امنیتی انجام شد. بر اساس آن چه از CertiK مشخص شد، ترا یک شبکه مدل سازی و همراه با استدلال های صحیح ریاضی اعلام شد.

میزان لونا در گردش

خوب است بدانید که ترا یک میلیون توکن دارد. در صورتی که این تعداد بیشتر شود توکن لونا خواهد سوخت تا وقتی که در عرضه به تعادل برسیم. اگر لازم باشد توکن های جدید لونا ضبط می گردد تا در حفظ قیمت استیبل کوین ها کمک کننده باشد.

اولین بار لونا در صرافی هایی مثل بایننس و برخی صرافی های بزرگ دیگر عرضه شد. در ماه آگوست 2018 فروش آن به پایان رسیده و در نتیجه به میزان 32 میلیون دلار درآمد داشت.

کاربرد ترا و لونا

می توان گفت لونا برای تثبیت قیمت استیبل کوین های ترا استفاده می شود. پرداخت هزینه های مربوط به خرید کالا و خدمات در پلتفرم های تجارت الکترونیک که در اکو سیستم ترا فعالیت می کنند، توسط ترا انجام می شود.

علاوه بر این پاداش استخراج کنندگان رای دهنده که به تثبیت قیمت کمک می کنند هم توسط ترا پرداخت می شود.

ترا چه اهدافی دارد؟

45 میلیون کاربر و 25 میلیارد دلار کالا در پلتفرم های تجارت الکترونیک آسیا وجود دارد. وقتی این پلتفرم ها از ترا برای روش های پرداختی شان استفاده کنند چه اتفاقی می افتد؟ بووم! خریدهای زیادی را شاهد خواهیم بود که به سادگی انجام می شود و در حقیقت مبادلات مالی با تسهیل پیش خواهد رفت. این موضوع قطعا باعث بالاتر رفتن ارزش توکن لونا می شود.

بهترین کیف پول ترا را می شناسید؟

نحوه کار ارز لونا

می دانید که پروتکل ترا در واقع بلاکچینی در نظر گرفته می شود که به کاربران اجازه می دهد استیبل کوین هایی متصل به ارز فیات ایجاد کنند. مکانیسم حق بیمه برای این سکه ها وجود دارد.

پروتکل های ترا شامل مواردی مثل میرور و انکور است که همگی موفق هستند.

ترا می تواند برای بسیاری از استیبل کوین ها قابلیت قرارداد هوشمند ایجاد کند.

در بازارها ی مختلف آسیایی و تجارت الکترونیک محبوبیت بالای این پروژه را می بینیم و پایگاه کاربری بزرگی در کره جنوبی هم دارد. مثلا در مغولستان شما می توانید کرایه تاکسی تان را با TerraMNT پرداخت نمایید.

توکن هایی که بر روی پلتفرم ترا ضرب می شوند را به عنوان ارز لونا می شناسیم که ابزار مفیدی برای لونا هستند. پس می توان بیشتر به این نتیجه رسید که ترا و لونا مکمل هم هستند.

ترا استیبل کوین هایی دارد که به ارزهایی مثل دلار، وون و غیره متصل هستند و ارزش و کاربرد گسترده ای هم پیدا کرده است.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با نحوه خرید و فروش و استخراج ارز ترا این مطالب را بخوانید:

چگونگی خرید و فروش ارز ترا

نحوه استخراج ارز ترا

دلایل ایجاد ارز دیجیتال ترا

هدف از ایجاد ارز ترا داشتن کوین هایی بود که نوسان کمتری را در قیمت شان شاهد باشیم. وثیقه های لازم کمک می کند که ترا به ثبات قیمت برسد و این مهم ترین خواسته تیم آن می باشد. مثلا می توانید ترا را به عنوان پشتوانه ای در نظر بگیرید که جهت صدور استیبل کوین هایی با پشتوانه رمزنگاری، استفاده می شود.

چگونه ارزش استیبل کوین های ترا ثابت می ماند؟

پروتکل بند باعث می شود ارزش استیبل کوین های ترا به صندوق بین المللی پول گره بخورد. همان طور که می دانید صندوق بین المللی پول یا همان SDR متشکل از ارزهای مختلفی مثل یورو، دلار، پوند و غیره می باشد. SDR ارزهای مهم دنیا را شامل می شود و در نتیجه مرجعی غیر نوسانی برای استیبل کوین ترا ایجاد شده است.

فرآیندهای Expanding و Contracting به شکلی انجام می شود که بدون این که نیازی به نگه داری فیزیکی وجود داشته باشد، قیمت استیبل کوین ها ثابت نگه داشته می شود و ارزهای فیات هم در این میان نقش مهمی دارند.

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال terra

Terra در حال حاضر در صرافی های زیر موجود است:

صرافی Uphold یکی از صرافی‌های برتر برای ساکنان ایالات متحده و بریتانیا است که طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد. آنها همچنین LUNA staking را ارائه می دهند اما در کشورهای آلمان و هلند در دسترس نیست.

صرافی های ارائه دهنده ترا
ارز دیجیتال ترا ( Terra) چیست؟ 2

صرافی Kraken در سال 2011 تاسیس شد. Kraken یکی از قابل اعتماد ترین نام ها برای تریدر ها در صنعت با بیش از 9,000,000 کاربر و بیش از 207 میلیارد دلار حجم معاملات سه ماهه است. صرافی Kraken دسترسی تجاری به بیش از 190 کشور از جمله استرالیا، کانادا، اروپا را ارائه می دهد و یک صرافی برتر شناخته شده برای ساکنان ایالات متحده است. ( به استثنای ایالت نیویورک و واشنگتن ).

صرافی WazirX بخشی از تیم Binance است که کیفیت بالای معامله را تضمین می کند.

بیشتر بخوانید : refi چیست؟

سخن پایانی

ترا یک پروتکل دو توکنی ایجاد کرده و در حوزه دیفای می درخشد. توسعه دهندگان آن سعی می کنند ترا را به پول رایج تبدیل کرده و علاوه بر آن شبکه استفاده از آن را گسترش داده و پلتفرم های فعال را افزایش دهند تا ارزش لونا را به عنوان توکن ذخیره بالا ببرند.

با توجه به مطالبی که ذکر شد توکن لونا یک ارز دیجیتال قوی بود که سرعت رشد چشمگیری داشت اما همان طور که هیچ ضمانت قطعی وجود ندارد، این ارز نیز سقوط کرده و به سرمایه تمام تریدر ها نیز آسیب جدی وارد نمود. در نتیجه اگرچه ارزهای دیجیتالی همراه با مزایا و فرصت‌هایی قابل توجه هستند، اما در عین حال با چالش‌ها و ریسک‌هایی نیز همراه هستند.

همچنین نگرانی هایی درباره آینده ارز ترا هم وجود دارد. تغییرات قیمتی ناپایدار، مسائل مربوط به امنیت و حریم خصوصی و همچنین نگرانی‌های حاکمیت‌ها در خصوص کنترل ارزهای دیجیتالی تنها بخشی از این چالش‌ها هستند. به همین دلیل، توسعه و پذیرش ارزهای دیجیتالی نیازمند تعادلی میان نوآوری‌های فناورانه و محیط مناسب قانونی و نظارتی است.

سوالات پر تکرار

ارز دیجیتال terra چیست؟

ارز ترا یک رمز ارز دیجیتال است که بر اساس تکنولوژی بلاک‌چین کار می‌کند. این ارز با هدف ایجاد امنیت بیشتر در تراکنش‌ها و افزایش حریم خصوصی توسعه داده شده است.

آیا ارز لونا دوباره بر می گردد؟ پیش بینی آینده ارز دیجیتال luna

در دنیای ارزهای دیجیتال، لونا به عنوان یکی از پروژه‌های مهم مطرح شده است. اما آیا واقعاً ارزش لونا در آینده با توجه به افت قیمتی اخیر آن، همچنان می‌تواند تأثیرگذار باشد؟ اگرچه دون کوان، موسس اصلی ارز لونا اعلام کرده است که با حمایت مالی پایدار به قیمت قبلی خود بازخواهد گشت، اما آیا این تصور به همان اندازه واقع‌گرایانه است؟

منابع معتبرزیادی وبسایت در این خصوص به تحلیل‌ و بررسی پرداخته اند که با بررسی آن ها در خصوص برگشت ارز لونا با دو دیدگاه مواجه می شویم: در دیدگاه اول، پس از افت قیمت لونا، سرمایه‌گذاران نگرانی‌های خود را بیان کرده‌اند.

این اتفاق نشان‌دهنده‌ی نگرانی‌های احتمالی از دست دادن سرمایه و سود کسب‌شده از پروژه‌های مرتبط با لونا می‌باشد. از این رو، سرمایه‌گذاران در آینده نیز برخورد محتاطانه‌تری با لونا خواهند داشت و این موضوع می‌تواند به کاهش چشمگیر سود حاصل از پروژه‌های این ارز منجر شود.

در دیدگاه دوم از آن جایی که توسعه دهندگان این پروژه در تلاشند تا راه حل هایی کارسازبرای این موضوع به کار گیرند، می بینیم که امیدواری هایی در خصوص بازگشت این ارز وجود دارد.

لونا کلاسیک (Luna Classic) چیست؟

این اصطلاح جدید و جالب به رمز ارز های اصلی شبکه ترا خطاب داده می شود؛ ترا نیز شامل مجموعه ای از کوین های پایدار است.

بیشتر نامگذاری استیبل کوین ها نیز با توجه به اینکه چقدر از قیمت های فیات پیروی می کنند یا نه، اتفاق می افتد. روند تولید کوین های پایدار ترا با سوزاندن کوین های لونا انجام می گیرد.

سرمایه گذاری در ترا را پیشنهاد می دهید؟

به صورت کلی بازار ارزهای دیجیتال پر از بالا و پایین است اما می توان گفت لونا ارز پر سودی به نظر می رسد. سعی کنید قبل از سرمایه گذاری دانش کافی درباره بازارهای مالی به دست آورده و سپس این کار را انجام دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x