ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا

ارز دیجیتال terra

امروزه خبرهای زیادی در مورد ارزهای دیجیتال می شنویم. سرمایه گذاری در این ارزها محبوبیت زیادی پیدا کرده به شکلی که بسیاری از افراد این کار را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کرده اند. در این مطلب درباره پلتفرم ترا ( Terra) و توکن آن لونا (LUNA) صحبت می کنیم. معمولا ارز دیجیتال terra با نماد LUNA شناخته می شود.

پلتفرم ترا چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

ترا در حقیقت شبکه پرداخت مالی غیر متمرکزی است که تغییراتی در سیستم بلاکچین به وجود آورده است. از این پلتفرم برای پرداخت های راحت تر و قابل برنامه ریزی و نیز توسعه زیر ساخت های مالی استفاده می شود. ارز دیجیتال terra در این مسیر از ارز ذخیره لونا و الگوریتم های تثبیت شده استفاده می کند. طراحی توکن در این پلتفرم از جمله قابلیت های خاص آن محسوب می شود.

ترا در ژانویه 2018 توسعه یافته و در آوریل 2019 به صورت رسمی شروع به کار کرد. برای تثبیت قیمت استیبل کوین های پروتکل از لونا استفاده می شود. صاحبان لونا می توانند پیشنهادهایی را به اشتراک گذاشته و برای آن ها رای گیری هم انجام دهند.

ارز دیجیتال Terra یا LUNA چیست؟

همان طور که گفتیم لونا در واقع توکن ارز دیجیتال terra است اما احتمال دارد عباراتی مثل ارز دیجیتال Terra هم به گوش تان بخورد. توکن گفته شده سه وظیفه مهم دارد. استخراج معاملات در قیمت استیکینگ، ایجاد و حفظ انگیزه برای اعتبار سنج ها و تلاش برای ثبات قیمت استیبل کوین ها، وظایف گفته شده هستند.

خوب است بدانید که ارز دیجیتال terra با استفاده از POS یا همان الگوریتم اثبات سهام اجرا می گردد. همین موضوع باعث می شود که ماینرها برای استخراج معاملات، لونا را سهام کنند. می توان گفت اعتبار سنجی که لونای بیشتری دارد برای تولید بلوک بعدی ترا شانس بیشتری هم دارد.

به صورت کلی می توان گفت که لونا قدرت استخراج را نشان می دهد و از توکن های پشتوانه پلتفرم ارز دیجیتال terra می باشد.

ارز دیجیتال terra چگونه به وجود آمد؟

همان طور که گفتیم ترا در حقیقت پلتفرم ارائه دهنده لونا است و توسط Daniel Shin و Do Kwon تاسیس شد. هدف این دو در واقع سرعت بخشی به بلاکچین و ارز رمزگذاری شده به وسیله تمرکز بیشتر بر ثبات قیمت بود.

Kwoin در واقع در نقش مدیر Labs Terraform که پشتیبان ارز دیجیتال terra است، می باشد. Shin هم قبل از این که ترا توسعه پیدا کند، به عنوان بنیان گذار پلتفرم مطرحی در زمینه تجارت الکترونیک شناخته می شد. بنیان گذاران ترا البته باز هم در زمینه های دیگری شناخته شده هستند که وارد آن نمی شویم.

البته خوب است بدانید که مدیر تحقیقات مالی این تیم هم Evan Kereiakes است که  برای مدت 7 سال مدیر پرتفوی ژاپنی در صندوق معاملات خارجی بوده است. او در بانک فدرال رزرو نیویورک مشغول به کار بوده است. همچنین در سوابق او ارتباط با شورای اقتصادی کاخ سفید و فعالیت های مختلف به عنوان اقتصاد دان را می بینیم.

تلاش ترا برای ثبات قیمت استیبل کوین ها

از لونا برای تثبیت قیمت استیبل کوین های ارز دیجیتال terra استفاده می گردد. اما این کار چگونه انجام می شود؟ ترا استیبل کوین هایی مثل KRT – UST و SDT را ارائه کرده است. برای این که قیمت استیبل کوین های گفته شده ثابت بماند، از الگوریتم های لازم در شبکه ترا استفاده می شود. این الگوریتم ها بر اساس نوسانات تقاضا برای استیبل کوین ها تنظیم می شود.

به بیان ساده می توانید در نظر بگیرید که وقتی تقاضا برای یک استیبل کوین زیاد باشد، تراکنش ها هم زیاد شده و در نتیجه قیمت افزایش پیدا می کند. عکس این موضوع هم با کاهش تقاضا اتفاق خواهد افتاد.

دلیل خاص بودن ارز دیجیتال terra چیست؟

ارز دیجیتال terra سعی می کند تمایز خود را با استفاده از استیبل کوین ها حفظ نماید. توکن لونا و الگوریتم های موجود باعث می شود ثبات قیمت حفظ شده و عرضه و تقاضا هماهنگ شوند.

در حقیقت می توان گفت هر کاری که انجام می شود برای این است که انگیزه افرادی که رمز ارز لونا را در اختیار دارند، حفظ شود.

امنیت ارز دیجیتال terra قابل اعتماد است؟

امنیت این شبکه توسط الگوریتم اجماع سهام که بر Tendermint مبتنی است تامین می گردد. اعتبار سنجی معاملات این گونه انجام می شود که دارندگان ترا توکن هایشان را به عنوان وثیقه در نظر گرفته و سپس بسته به میزان لونا موجود در سهام شان پاداش می گیرند. علاوه بر این افراد می توانند تایید توکن را به دیگران سپرده و سپس آن ها را در پاداش شریک کنند.

امنیت ارز دیجیتال ترا
ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا 1

پس از مدت زمان کمی از فعال شدن ارز دیجیتال terra ، عملیاتی مثل تایید برای بلاک چین، تست CertiK به عنوان یک تست نفوذناپذری و ممیزی امنیتی انجام شد. بر اساس آن چه از CertiK مشخص شد، ترا یک شبکه مدل سازی و همراه با استدلال های صحیح ریاضی اعلام شد.

میزان لونا در گردش

خوب است بدانید که ارز دیجیتال terra یک میلیون توکن دارد. در صورتی که این تعداد بیشتر شود توکن لونا خواهد سوخت تا وقتی که در عرضه به تعادل برسیم. اگر لازم باشد توکن های جدید لونا ضبط می گردد تا در حفظ قیمت استیبل کوین ها کمک کننده باشد.

اولین بار لونا در صرافی هایی مثل بایننس و برخی صرافی های بزرگ دیگر عرضه شد. در ماه آگوست 2018 فروش آن به پایان رسیده و در نتیجه به میزان 32 میلیون دلار درآمد داشت.

کیف پول مناسب برای Terra LUNA))

کیف پول مناسب دغدغه افراد زیادی است. شما می توانید از کیف پول سخت افزاری و یا نرم افزاری برای این منظور استفاده نمایید.

نام کیف پولسخت افزاری / نرم افزاری
لجر(Ledger)سخت افزاری
ترزور (Trezor)سخت افزاری
کیپ کی (KeepKey)سخت افزاری
کوینومی (Coinomi)نرم افزاری
والت تراست (Trust Wallet)نرم افزاری
ترا والت (Terra Wallet)نرم افزاری
مث ولت (Math Wallet)نرم افزاری
میرور والت (Mirror Wallet)نرم افزاری
آکسیس (Oxis)نرم افزاری
ترا استیشن (Terra Station)نرم افزاری

کیف پول های سخت افزاری برای ارز دیجیتال terra

3 کیف پول سخت افزاری برای ذخیره این ارز به شما پیشنهاد می دهیم.

لجر(Ledger)

کیف پول لجر در دو نوع وجود دارد که عبارتند از: لجر نانو ایکس و لجر نانو اس. اگر به دنبال بهترین کیف پول سخت افزاری برای ذخیره ارز دیجیتال terra هستید، ما  لجر را به شما پیشنهاد می دهیم.

در اینجا برخی از ویژگی ها و جنبه های مهم و چشمگیر کیف پول سخت افزاری لجر را بیان می کنیم:

ذخیره سازی سرد (آفلاین)

 کیف پول های سخت افزاری لجر کیف پول سرد محسوب می شوند زیرا کلیدهای خصوصی را به صورت آفلاین ذخیره می کنند. این به طور قابل توجهی خطر حملات آنلاین یا تلاش های هک را کاهش می دهد.

مدیریت کلید خصوصی

 کیف پول سخت افزاری لجر کلیدهای خصوصی را در خود دستگاه تولید و ذخیره می کند. کلیدهای خصوصی هرگز دستگاه را ترک نمی کنند و حداکثر امنیت را تضمین می کنند.

ویژگی‌های امنیتی

کیف‌پول‌های لجر دارای چندین لایه امنیتی از جمله کدهای پین و محافظت از عبارت عبور هستند. آنها همچنین دارای یک صفحه نمایش داخلی برای تایید تراکنش ها به طور مستقیم بر روی دستگاه هستند.

رمز ارزهای پشتیبانی شده

 کیف پول های لجر از طیف گسترده ای از ارزهای رمزنگاری شده، از جمله ارزهای محبوب مانند بیت کوین، اتریوم و لایت کوین، و همچنین آلت کوین ها و توکن های مختلف پشتیبانی می کنند.

رابط کاربری

دستگاه معمولا دارای یک صفحه نمایش کوچک است که اطلاعات و درخواست ها را نمایش می دهد. کاربران با استفاده از دکمه های فیزیکی با دستگاه تعامل دارند.

نرم افزار Companion

برای مدیریت و تعامل با کیف پول، کاربران باید نرم افزار همراه مانند Ledger Live را روی رایانه یا دستگاه تلفن همراه خود نصب کنند. این نرم افزار به شما امکان می دهد تا مانده ها را بررسی کنید، معاملات را آغاز کنید و حساب ها را مدیریت کنید.

امضای تراکنش

هنگامی که می خواهید ارز دیجیتال را از کیف پول لجر خود ارسال کنید، تراکنش بر روی رایانه یا دستگاه تلفن همراه آماده می شود و سپس برای تأیید و امضا به کیف پول سخت افزاری منتقل می شود. این تضمین می کند که کلیدهای خصوصی امن باقی می مانند.

Recovery Seed

در طول فرآیند راه‌اندازی، کیف‌پول‌های لجر یک بذر بازیابی (که به عنوان عبارت یادگاری نیز شناخته می‌شود) ارائه می‌کنند که به عنوان پشتیبان عمل می‌کند. این دانه می تواند برای بازگرداندن دسترسی به وجوه شما در صورت گم شدن یا آسیب دیدن دستگاه استفاده شود.

به‌روزرسانی‌های منظم

 Ledger اغلب به‌روزرسانی‌های میان‌افزار را برای بهبود امنیت و افزودن ویژگی‌های جدید منتشر می‌کند. مهم است که سیستم عامل و نرم افزار دستگاه را به روز نگه دارید تا از آخرین پیشرفت های امنیتی اطمینان حاصل کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که چشم انداز ارزهای دیجیتال به طور مداوم در حال تغییر است و بهتر است قبل از استفاده از هر کیف پول رمزنگاری آخرین اطلاعات و بررسی ها را بررسی کنید.

ترزور (Trezor)

این کیف پول که در سال 2018 وارد بازار شد دو نوع دارد که عبارتند از: Trezor One و Trezor T.

کیپ کی (KeepKey)

از کیف پول کیپ کی می توانید برای بیش از 40 دارایی مختلف استفاده کنید.

کیف پول  نرم افزاری برای ارز دیجیتال terra

هنگام استفاده از کیف پول نرم افزاری باید به امنیت آن توجه زیادی داشته باشید.

کوینومی (Coinomi)

این کیف پول را می توانید به عنوان یک کیف پول امن و با خیال راحت مورد استفاده قرار دهید.

**دقت کنید که به صورت کلی کیف پول سخت افزاری نسبت به نوع نرم افزاری امنیت بیشتری دارد اما خب حسابی گران تر هم هست! افراد زیادی ترجیح می دهند از کیف پول های نرم افزاری استفاده کنند.

علاوه بر این ها کیف پول های دیگری هم هستند که اعتبار بالایی داشته و می توانید از آن ها استفاده نمایید.

والت تراست (Trust Wallet)

تراست والت یکی از معتبرترین کیف پول های نرم افزاری است که می توانید از آن استفاده نمایید. این نرم افزار غیر متمرکز و آزاد هست و می توانید برای سیستم عامل اندروید و ios از آن استفاده نمایید. چیزی بیش از 160 هزار دارایی دیجیتال و بلاک چین توسط این والت پشتیبانی می شود.

خوب است بدانید که این والت در ابتدا برای توکن های ERC20 و ERC223 طراحی شده اما بعدها دیگر ارزها را هم به محدوده پشتیبانی خود اضافه کرده است.

خدمات این والت 24 ساعته است و امکان خرید و فروش و ترید را به راحتی در اختیار شما قرار می دهد! یکی از مزایای  مهم این والت این است که اطلاعات شخصی شما را روی سرور ذخیره نمی کند و استفاده از آن هم رایگان است.

ویژگی های این کیف پول عبارتند از:

پشتیبانی چند ارزی

Trust Wallet از مجموعه وسیعی از ارزهای دیجیتال، از جمله ارزهای محبوب مانند بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، بایننس کوین (BNB) و بسیاری از توکن های ERC-20 پشتیبانی می کند.

کلیدهای خصوصی کنترل شده توسط کاربر

کاربران کنترل کاملی بر کلیدهای خصوصی خود دارند و امنیت و مالکیت دارایی های رمزنگاری خود را تضمین می کنند.

غیر حافظی

 Trust Wallet یک کیف پول غیر نگهبانی است، به این معنی که کاربران بدون اتکا به شخص ثالث، کنترل بر وجوه و تراکنش‌های خود را حفظ می‌کنند.

تجارت درون کیف پول

 کاربران می‌توانند با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مستقیماً در اپلیکیشن Trust Wallet با ارزهای دیجیتال معامله کنند.

Staking

 برخی از ارزهای رمزپایه پشتیبانی شده توسط Trust Wallet به کاربران اجازه می دهند در شرط بندی شرکت کنند و برای نگهداری و اعتبارسنجی تراکنش ها در شبکه جوایزی کسب کنند.

رابط کاربر پسند

 کیف پول با یک رابط بصری و آسان برای استفاده طراحی شده است که آن را برای کاربران مبتدی و با تجربه مناسب می کند.

دسترسی به تلفن همراه

Trust Wallet یک اپلیکیشن تلفن همراه است که برای هر دو سیستم عامل iOS و Android موجود است و مدیریت دارایی‌های رمزنگاری خود را برای کاربران راحت می‌کند.

ویژگی‌های امنیتی

Trust Wallet از اقدامات امنیتی مختلفی مانند احراز هویت بیومتریک، کد پین و یکپارچه‌سازی کیف پول سخت‌افزاری برای افزایش ایمنی وجوه کاربران استفاده می‌کند.

مرورگر Web3

 کیف پول شامل یک مرورگر داخلی Web3 است که به کاربران امکان می دهد مستقیماً از این برنامه با برنامه های غیر متمرکز (dApps) تعامل داشته باشند.

دائم در حال توسعه بودن کیف پول Trust Wallet

Trust Wallet دارای یک جامعه فعال و درگیر است و با به روز رسانی ها و بهبودهای مستمر برای پاسخگویی به نیازهای در حال تغییر فضای رمزنگاری به تکامل خود ادامه می دهد.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که Trust Wallet سطح بالایی از امنیت و کنترل بر وجوه شما را فراهم می کند، کاربران باید همیشه احتیاط کنند و بهترین شیوه ها را برای اطمینان از ایمنی ارزهای دیجیتال خود دنبال کنند. همیشه مطمئن شوید که برنامه را از منابع رسمی دانلود کنید و مراقب تلاش های فیشینگ یا کلاهبرداری باشید.

ترا والت (Terra Wallet)

ترا والت از جمله کیف پول های نرم افزاری است که می توانید به آن اعتماد کنید. این کیف در واقع یکی از والت های رسمی برای ارز دیجیتال terra می باشد و توسط توسعه دهندگان خودش ایجاد شده است.

نکته ای که باید بدانید این است که ترا والت تنها از ارز دیجیتال terra پشتیبانی کرده و برای دیگر ارزها قابل استفاده نیست. برای دسکتاپ، اندروید و آیفون می توانید از آن استفاده نمایید.

درست است که این کیف پول توسط توسعه دهندگان لونا ایجاد شده و از این نظر قابل اطمینان است اما از آن جایی که شفافیت کافی درباره آن به خرج نداده اند، افراد زیادی در این مورد شک دارند.

مث ولت (Math Wallet)

با این والت می توانید ارز لونا و دیگر ارزهای احتمالی خود را ذخیره و یا ترید کنید. رابط کاربری آن ساده است اما کاربران زیادی ندارد! مث ولت از 70 نوع ارز و توکن پشتیبانی می کند و برای دیوایس های مختلف قابل استفاده است. برای استیک کردن رمز ارزها هم می توان از آن استفاده کرد. می توان گفت که این کیف پول امنیت خوبی دارد.

ویژگی های کیف پول مث ولت
ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا 2

ویژگی های مهم این کیف پول شامل موارد زیر هستند:

پشتیبانی از چند پلتفرم 

مث ولت اغلب به عنوان افزونه مرورگر، برنامه موبایل (iOS و اندروید) و برنامه دسکتاپ در دسترس است و برای کاربران در دستگاه‌های مختلف ارائه می‌شود.

پشتیبانی چند ارزی

 می‌تواند انواع ارزهای دیجیتال و توکن‌های شبکه‌های بلاک چین مختلف مانند اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس، پولکادات و غیره را مدیریت کند.

مدیریت کیف پول

 کاربران می‌توانند کیف پول‌های متعددی را در رابط Math Wallet ایجاد و مدیریت کنند و برای کسانی که می‌خواهند دارایی‌ها یا پروژه‌های مختلف را از هم جدا کنند، راحت است.

یکپارچه سازی DApp

Math Wallet اغلب یک مرورگر داخلی برای برنامه های غیر متمرکز (DApps) ارائه می دهد که به کاربران امکان می دهد مستقیماً از رابط کیف پول با خدمات مبتنی بر بلاک چین تعامل داشته باشند.

Staking و DeFi

بسیاری از کیف‌ پول‌های نرم‌ افزاری از جمله کیف پول مث ولت، ویژگی‌های مربوط به شرط‌بندی و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را ارائه می‌دهند که به کاربران امکان می‌دهد پاداش دریافت کنند یا در فعالیت‌های مالی مختلف شرکت کنند.

ویژگی های امنیتی

 Math Wallet با هدف ارائه یک محیط امن برای ذخیره و مدیریت دارایی های دیجیتال است. این ممکن است شامل ویژگی‌هایی مانند کدهای پین، احراز هویت بیومتریک و پشتیبان‌گیری از عبارت اولیه باشد.

هم چنین در وب سایت terra.money کیف پول های مورد تایید ارز دیجیتال terra اعلام شده است که در ادامه درباره آن ها توضیح می دهیم.

میرور والت (Mirror Wallet)

این والت غیر حضانتی است و از ارزهای مختلفی پشتیبانی می کند. علاوه بر آن میرور از دارایی های مربوط به پروتکل میرور هم پشتیبانی می نماید. می توانید از این والت برای سیستم عامل اندروید و یا آی اواس استفاده نمایید.

آکسیس (Oxis)

آکسیس والتی غیر حضانتی است و به شما اجازه می دهد فیات را به صورت مستقیم به ارزهای دیجیتال تبدیل نمایید. برای استفاده از این والت باید در وب سایت مربوطه به نشانی app.oxis.com ثبت نام نمایید.

ترا استیشن (Terra Station)

همان طور که می بینید در نام این کیف اسم ارز دیجیتال terra هم آمده است. ترا استیشن کیف پول اختصاصی و داشبورد ترا می باشد که اجازه می دهد به وجوه و استیک دسترسی داشته و به عنوان هولدر لونا در حاکمیت شبکه هم مشارکت داشته باشید. از ترا می توان برای اندروید، آی او اس، لینوکس و مک استفاده کرد و هم چنین افزونه آن برای کروم هم قابل استفاده است.

با این والت می توان پروپوزال های جدید ایجاد کرده و با واریز 512 واحد لونا آن ها را به رای گیری گذاشت. در صورتی که خودتان توکن کافی نداشته باشید دیگران می توانند این کار را به انجام برسانند. دیگر هولدرهایی که مایل به رای گیری هستند باید ارزهایشان را استیک نمایند.

بخش استیکینگ توکن امکانات زیادی را فراهم کرده است که عبارتند از: بررسی پاداش های مختلف، شرکت در مراحل DPoS، اعطای نمایندگی ها، باند کردن ارز و غیره.

چگونگی خرید ارز دیجیتال terra

ترا را نمی توانید مستقیما بخرید بلکه ابتدا باید ارزی مثل تتر را خریداری کرده و سپس آن را به ترا تبدیل نمایید. دقت کنید که نماد ارز دیجیتال terra در صرافی ها LUNA است. شما می توانید با هر کدام از صرافی های معتبر کار کنید و برای این کار باید ابتدا در صرافی ثبت نام نمایید.

صرافی های مختلفی از جمله بایننس، Huobi Global، Upbit و… هم از این ارز پشتیبانی می کنند.

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال terra
ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا 3

چگونگی فروش ارز دیجیتال terra

فروش این ارز هم همچون خرید آن از طریق صرافی ها انجام می شود. برای این کار باید در صرافی ثبت نام نموده و سپس رمز ارز را بفروشید.

نکته ای که باید بدانید این است که صرافی های خارجی نسبت به داخلی ها کارمزد کمتری دارند و می توانید ارزتان را از طریق آن ها بفروشید. البته در مورد بسیاری از صرافی های خارجی مسائلی مثل تحریم و غیره وجود دارد که گاها می تواند دردسر ساز شود.

می توان ارز دیجیتال terra را استخراج کرد؟

همان طور که می دانید 2 راه برای داشتن یک ارز وجود دارد اولی این است که ارز مربوطه را بخرید و دومین راه هم این است که آن را استخراج کنید. شاید برایتان سوال باشد که می توانید ترا را استخراج کنید؟ در پاسخ باید گفت که استخراج برای این ارز امکان ندارد. ارز دیجیتال terra از الگوریتم اجماع اثبات سهام و یا PoS استفاده می کند و نوع الگوریتم به گونه ای است که نمی توان استخراج را انجام داد.

وضعیت ارز دیجیتال terra در آینده

افراد زیادی وقتی می خواهند یک ارز را برای سرمایه گذاری و مخصوصا سرمایه گذاری بلند مدت انتخاب کنند، برایشان سوال است که آینده این ارز چه خواهد بود؟ وب سایت Walletinvestor با استفاده از تحلیل های دقیق و عمیق وضعیت ترا را در آینده صعودی پیش بینی کرده است. بر اساس پیش بینی آن ها در چند سال آینده ارز دیجیتال terra رشد قیمت بسیار خوبی خواهد داشت و احتمالا تا آخر سال 2021 به قیمت ۳۵.۴۸۷ دلار خواهد رسید.

هم چنین وب سایت DigitalCoinPrice به عنوان یکی از فعال ترین ها در زمینه رمز ارزها پیش بینی کرده است که ارز دیجیتال terra روندی صعودی دارد و تا پایان سال 2025 مرز 50 دلار را خواهد گذراند.

استیبل کوین ارز دیجیتال terra

استیبل های ارز دیجیتال terra شامل موارد زیادی است که عبارتند از: TerraUSD ،TerraEUR ، TerraGBP ،TerraKRW، TerraCNY، TerraSDR و TerraJPY. همه این موارد توسط ارزهایی مثل USD ،EUR ،CNY و غیره و نیز پول رایج صندوق بین المللی که SDR است، پشتیبانی می گردد.

این ارزها می توانند به شکل ارز دیجیتال terra با هم معامله گردند. شاید برایتان سوال باشد که در ترا ارزش روز ارزها چگونه تعیین می شود؟ در این زمینه باید بدانید که ارزش آن ها با رای گیری تعیین می شود. از ماینرها درباره میزان ذخیره تثبیت کننده، نظرسنجی می شود. توسعه دهندگان این رمز ارز از یک سری الگوریتم ها استفاده می کنند تا میزان ذخیره پشتوانه برای استیبل کوین ها تغییر کند. علاوه بر این صندوق ذخیره لونا هم جهت تثبیت قیمت مورد استفاده قرار می گیرد.

استیبل کوین ارز دیجیتال ترا
ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا 4

خوب است بدانید که لونا در حقیقت قدرت بهره برداری همه شبکه ارز دیجیتال terra است و در نقش تثبیت کننده قیمت استیبل کوین ها قرار دارد.

کاربرد ارز دیجیتال terra و لونا

می توان گفت لونا برای تثبیت قیمت استیبل کوین های ارز دیجیتال terra استفاده می شود. پرداخت هزینه های مربوط به خرید کالا و خدمات در پلتفرم های تجارت الکترونیک که در اکو سیستم ترا فعالیت می کنند، توسط ترا انجام می شود.

علاوه بر این پاداش استخراج کنندگان رای دهنده که به تثبیت قیمت کمک می کنند هم توسط ارز دیجیتال terra پرداخت می شود.

ارز دیجیتال terra چه اهدافی دارد؟

45 میلیون کاربر و 25 میلیارد دلار کالا در پلتفرم های تجارت الکترونیک آسیا وجود دارد. وقتی این پلتفرم ها از ارز دیجیتال terra برای روش های پرداختی شان استفاده کنند چه اتفاقی می افتد؟ بووم! خریدهای زیادی را شاهد خواهیم بود که به سادگی انجام می شود و در حقیقت مبادلات مالی با تسهیل پیش خواهد رفت. این موضوع قطعا باعث بالاتر رفتن ارزش توکن لونا می شود.

سکه لونا

اکو سیستم ارز دیجیتال terra ، لونا را به عنوان دومین ارز دیجیتال صادر کرده است. افرادی که ارز لونا را دارند با توجه به کارمزدهای شبکه می توانند پاداش دریافت کنند. به صورت کلی در هر معامله ۰.۵٪ پاداش برای شما در نظر گرفته خواهد شد. وقتی رفتار لونا توسعه پیدا می کند دارندگان آن پاداش بیشتری دریافت کرده و ارزش لونا افزایش می یابد.

سکه لونا
ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا 5

می دانید که این پروتکل در سابقه خود، چند رمز ارز دیگر را توسعه داده و در این کار موفق هم بوده است؟ میرور پروتکل (Mirror Protocol)  و انکر پروتوکول  (Anchor Protocol) از جمله مهم ترین آن ها هستند. این پروژه ها با موفقیت کافی پیش رفته و در نتیجه به موفقیت لونا هم کمک کرد.

منظور از استیبل کوین چیست؟

در قسمت های مختلف این مطلب با عبارت استیبل کوین مواجه خواهید شد بنابراین خوب است مفهوم دقیق آن را بدانید.

منظور از استیبل کوین یک نوع ارز دیجیتال است که میزان ارزش آن را دارایی دیگری تعیین می کند. مثلا همان طور که دارایی هایی مثل طلا پشتیبان ارزهای فیات بود، استیبل کوین ها هم پشتیبان هایی دارند. پشتیبان می تواند یک ارز فیات معتبر و یا یک ارز دیجیتال باشد.

نحوه کار ارز لونا

می دانید که پروتکل ارز دیجیتال terra در واقع بلاکچینی در نظر گرفته می شود که به کاربران اجازه می دهد استیبل کوین هایی متصل به ارز فیات ایجاد کنند. مکانیسم حق بیمه برای این سکه ها وجود دارد.

ارز دیجیتال terra می تواند برای بسیاری از استیبل کوین ها قابلیت قرارداد هوشمند ایجاد کند.

در بازارها ی مختلف آسیایی و تجارت الکترونیک محبوبیت بالای این پروژه را می بینیم و پایگاه کاربری بزرگی در کره جنوبی هم دارد. مثلا در مغولستان شما می توانید کرایه تاکسی تان را با TerraMNT پرداخت نمایید.

توکن هایی که بر روی پلتفرم ارز دیجیتال terra ضرب می شوند را به عنوان ارز لونا می شناسیم که ابزار مفیدی برای لونا هستند. پس می توان بیشتر به این نتیجه رسید که ترا و لونا مکمل هم هستند.

ارز دیجیتال terra استیبل کوین هایی دارد که به ارزهایی مثل دلار، وون و غیره متصل هستند و ارزش و کاربرد گسترده ای هم پیدا کرده است.

دلایل ایجاد ارز دیجیتال terra

هدف از ایجاد ارز دیجیتال terra داشتن کوین هایی بود که نوسان کمتری را در قیمت شان شاهد باشیم. وثیقه های لازم کمک می کند که ترا به ثبات قیمت برسد و این مهم ترین خواسته تیم آن می باشد. مثلا می توانید ترا را به عنوان پشتوانه ای در نظر بگیرید که جهت صدور استیبل کوین هایی با پشتوانه رمزنگاری، استفاده می شود.

کاربردهای ارز دیجیتال terra

ترا راهی برای مشارکت در پلتفرم است یعنی شما می توانید پیشنهاد تغییراتی در مورد بلاکچین ارز دیجیتال terra را داده و به آن رای بدهید.

کاربردهای ارز دیجیتال ترا
ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا 6
 • نوسانات استیبل کوین ها را جذب می کند.
 • می توان آن را به عنوان روشی برای پرداخت هزینه ها در سیستم گس اون در نظر گرفت.
 • امکان مشارکت در مکانیسم اجماع DPOS مبتنی بر Tendermint را ایجاد می کند.
 • قابلیت همکاری با پروتکل Terra Bridge را ایجاد کرده است.

آینده لونا

حتما می دانید که به صورت کلی در بازار ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی را تجربه می کنیم. این نوسانات باعث می شود پیش بینی در مورد آینده ارزها کار دشواری باشد. موقعیت اقتصادی، اخبار و وضعیت اجتماعی، اهداف تیم، میزان تقاضا و بسیاری موارد دیگر در پیش بینی آینده ارز لونا هم اثرگذار خواهد بود.

اهداف تیم لونا قطعا در آینده این ارز اثر می گذارد. خوب است بدانید که توسعه دهندگان لونا اعلام کرده بودند که می خواهند همکاری ای را با صرافی بیترکس گلوبال ایجاد کرده و اولین اهداف شان هم شبکه های اتریوم و سولانا خواهد بود. افزایش تقاضا برای استیبل کوین ها باعث این اقدام بوده است. می توان گفت چینن هدفی مشخص می کند که آینده ارز دیجیتال terra روشن خواهد بود و باید منتظر خبرهای بهتر و بهتری از آن باشیم.

علاوه بر موارد گفته شده ترا یک سیستم خلاقانه و دو ارزی است که استحکام کافی داشته و می توان از طریق TerraUSD به افزایش مقیاس پذیری در اکوسیستم های بلاک چین کمک کرد.

ارز دیجیتال terra امکانات گسترده ای دارد و در آینده احتمالا با پروژه های بیشتری همکاری خواهد کرد. اضافه شدن پروژه ها قطعا بر اعتبار لونا خواهد افزود. در صورت پذیرش بیشتر این ارز در کشورهای دیگر، باز هم شاهد موفقیت های بیشتر آن خواهیم بود.

دلایل سقوط لونا در 1401

چندی قبل بالا رفتن نرخ بهره توسط فدرال رزرو باعث سقوط ارز لونا شد. البته دلیل اصلی این سقوط ممکن است به موارد دیگری هم مربوط باشد. بالا رفتن نرخ بهره باعث از بین رفتن پیوند میان ترا و دلار شد. این موضوع باعث افت قیمت لونا و به عبارتی سقوط آزاد آن شد!

بد بیاری دیگر لونا این بود که صرافی بایننس برداشت های مربوط به آن را متوقف کرد و این موضوع هم اثر بدی برای لونا داشت. البته چنین اتفاقاتی گاه و بیگاه برای همه ارزها می افتد و پس از آن معمولا سرمایه گذاران و تیم توسعه دهنده دوباره ارز را به جای خوبی برمی گرداند.

نحوه کار در بلاک چین ارز دیجیتال terra

با استفاده از Cosmo SDK بلاک چین ترا ساخته شده است. این سیستم از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می نماید.

ماینرها قسمتی از ارز را خریداری کرده و تخصیص آن به شبکه انجام می شود. ارز دیجیتال terra همچون برخی دیگر از بلاکچین های مبتنی بر کازماس، حدود 100 اعتبار سنج دارد. اعتبار سنج ها باعث شده اند این شبکه را نسبت به بسیاری از دیگر شبکه های اثبات سهام، غیر متمرکز در نظر بگیرند.

به صورت معمول معاملات ترا در حدود 6 ثانیه انجام شده و هزینه آن ها حدود چند سنت است. خوب است بدانید که در هر ثانیه حدودا صدها تراکنش در این شبکه انجام می شود.

می توان گفت ارز دیجیتال terra راهی منحصر به فرد برای ایجاد استیبل کوین ها است که به شکلی غیر متمرکز به ارزهای فیات وابستگی دارند. ارزش استیبل کوین ها نسبت به ارزش دارایی های سنتی کاهش یافته و در نهایت هدف کاهش نوسانات قیمت را دارد.

نحوه کار در بلاکچین ترا
ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا 7

استیبل کوین های ترا خودشان وثیقه ای ندارند و این برخلاف آن چیزی است که در استیبل کوین های غیر متمرکز می بینیم. برای این که استیبل کوین ارز دیجیتال terra ایجاد شود باید قدری ارز لونا سوزانده شود. مثلا اگر قیمت لونا 20 دلار است و ما بخواهیم یک استیبل کوین 20 دلاری تولید کنیم به سوزاندن یک لونا احتایج خواهد بود. وقتی یک کوین سوزانده می شود به صورت دائمی از موجودی در گردش حذف خواهد شد. نکته دیگری که خوب است بدانید این است که می توانید استیبل کوین ها را با لونا معاوضه کنید مثلا در مثال اخیر می توانید یک استیبل کوین ایجاد شده را سوزانده و یک لونا به دست آورید.

دلایل منحصر به فرد بودن بلاک چین ترا

ارز دیجیتال terra با استفاده از استیبل کوین ها سعی می کند خود را از دیگر بلاکچین ها جدا کند. استیبل های کوین های این ارز پشتوانه ارز فیات را دارند و در نتیجه ترا از مزایای ارزهای دیجیتال استفاده می کند و علاوه بر آن ثبات ارز فیات را هم با آن ترکیب می نماید.

اما این کار چگونه انجام می شود؟ الگوریتم هایی وجود دارد که با توجه به میزان تقاضا موجودی استیبل کوین ها را کاهش می دهد. این موضوع باعث می شود دارندگان لونا انگیزه گرفته و باعث مبادله لونا و استیبل کوین ها می شود و سپس موجودی استیبل کوین ها با توجه به شرایط در انقباض و یا انبساط قرار می گیرد و با میزان تقاضا هماهنگ می گردد.

ترا در مناطق مختلف از جمله آسیا و اقیانوسیه با چندین پلتفرم گوناگون همکاری می کند. به عنوان مثال chai یک برنامه پرداخت تلفن همراه است که در کره جنوبی مستقر است و با ترا همکاری دارد. خریدهای این سیستم از طریق ارز دیجیتال terra انجام شده و هر تراکنش کارمزد مشخصی دارد.

خوب است بدانید اتحادی به نام اتحاد ترا هم داریم که شامل گروه بزرگی از مشاغل و پلتفرم های مختلف است. در سال 2019 شنیدیم که پلتفرم های زیادی از 10 کشور دنیا که نماینده 45 میلیون کاربر و ارزش ناخالص کالای 25 میلیارد دلاری محسوب می شود با اتحادیه ارز دیجیتال terra همکاری می کنند.

نحوه کار بلاکچین ترا چگونه است؟

ترا بر اساس پروتکل proof of stake کار می کند یعنی ماینرها ارز بومی ارز دیجیتال terra را به عنوان وثیقه در شبکه می گذارند و با توجه به تایید سفارش ها پاداش خودشان را دریافت می کنند.

نگرانی ها درباره ترا

به صورت کلی در بازارهای مالی نگرانی های زیادی وجود دارد و البته همزمان افراد زیادی از این بازارها به خوبی برای کسب سود استفاده می کنند. DeFi صنعتی پیچیده است و نمی توان گفت که هیچ پلتفرمی کامل است. ارز دیجیتال terra برای این که بتواند به بلاکچین هایی مثل اتریوم برسد، راه درازی را پیش رو دارد. خوب است بدانید که استیبل کوین های ترا به صورت پیوسته رشد می کنند و در رقابت با تتر به عنوان پرطرفدارترین استیبل کوین قرار دارند.

نگرانی ها درباره ترا
ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا 8

اولین ایرادی که توسط کارشناسان بلاکچین به ارز دیجیتال terra وارد شد این بود که نسبت به دیگر بلاکچین ها غیرمتمرکزتر است. تعداد اعتبار سنج ها و نیز نگرانی هایی در جهت تمرکز زدایی درباره اتریوم وجود دارد. البته Terraform Labs هم درباره ارز دیجیتال terra نظراتی داشته که باید دید چه اتفاقی می افتد. آن ها درباره مشکلاتی در زمینه قوانین اوراق بهادار و مسائل مربوط به آن ها صحبت کرده اند.

سینیورژ ارز دیجیتال terra

سینیورژ در واقع درآمد ناشی از چاپ و انتشار پول است که در مباحث اقتصادی زیاد نام آن را می شنویم. در حقیقت می توانید در نظر بگیرید که این مفهوم به تفاوت هزینه صدور دارایی و ارزش اسمی آن اشاره می کند. مثلا اگر تولید یک اسکناس 1 دلاری برای کشوری 0.01 دلار هزینه ببرد پس سود دولت برابر با 0.90 دلار خواهد بود.

البته سینیورژ برای دارایی های استیبل کوین قانون خودش را دارد و از تفاوت میان ارز تولید شده منهای هزینه وثیقه به دست می آید. پس می توان گفت هر بار که در ارز دیجیتال terra استیبل کوین به صورت الگوریتمی صادر می شود سودی هم به پلتفرم می رسد. چه اتفاقی برای سودها می افتد؟ از این سودها برای پاداش دهی به کاربران و توسعه ترا استفاده می شود.

مکانیزم اجماع اثبات سهام در ترا چگونه فعالیت می کند؟

همان طور که می دانید بلاک چین ترا با کازموس اس دی کی ساخته شده است. این بلاکچین از مکانیزم Tendermint DpoS استفاده می کند. می توان گفت که مکانیزم اجماع بخشی از فناوری کازموس است که جایگزینی با ویژگی دوست دار محیط زیست برای الگوریتم اثبات کار می باشد.

بر اساس آن چه از Terra.Stake.id مشخص است تا آذر ماه سال 1400 حدود 130 اعتبار سنج در لونا پردازش ها را تراکنش می کردند. از طرفی اعتبارسنج ها یا همان ولیدیتورها وظیفه استیک کردن توکن های کاربران را هم بر عهده دارند. اعتبار سنج ها پردازش تراکنش ها را انجام داده و امنیت شبکه را تامین می کنند. کاربران یا همان دلگیتورها یک ولدیتور امن انتخاب کرده و توکن های لونا را به او می سپارند. اعتبار سنج ها معمولا درصد مشخصی را برای توزیع پاداش میان کاربران تعیین می کنند.

اعتبار سنج باید میزان مشخصی ارز لونا را در شبکه برای مدت 21 روز بلاک نماید که به این فرآیند باندینگ گفته می شود. کاربران هم باید این زمان را پشت سر گذاشته و ببینند که آیا ریسکی در نتیجه تصمیمات اعتبار سنج برایشان پیش خواهد آمد و یا خیر.

به عنوان مثال اگر یک اعتبار سنج تراکنش نادرستی را در شبکه قرار دهد پاداش هایش ممکن است به عنوان جریمه در نظر گرفته شده و ضبط گردد یا این که ارزهای استیک شده او از بین برود. مالیات ارز دیجیتال terra برای تراکنش ها و ایردراپ ها در نظر گرفته شده و برای کاربران و اعتبار سنج ها پاداش دارد. این که هر دلگیتور چقدر پاداش دریافت می کند به نرخ کمیسیون اعتبار سنج و میزان رمز ارزی که استیک شده بستگی دارد.

چگونه ارزش استیبل کوین های ترا ثابت می ماند؟

پروتکل بند باعث می شود ارزش استیبل کوین های ارز دیجیتال terra به صندوق بین المللی پول گره بخورد. همان طور که می دانید صندوق بین المللی پول یا همان SDR متشکل از ارزهای مختلفی مثل یورو، دلار، پوند و غیره می باشد. SDR ارزهای مهم دنیا را شامل می شود و در نتیجه مرجعی غیر نوسانی برای استیبل کوین ترا ایجاد شده است.

فرآیندهای Expanding و Contracting به شکلی انجام می شود که بدون این که نیازی به نگه داری فیزیکی وجود داشته باشد، قیمت استیبل کوین ها ثابت نگه داشته می شود و ارزهای فیات هم در این میان نقش مهمی دارند.

کسب سود از تفاوت قیمت استیبل کوین های ترا

در تبادلات میان استیبل کوین های ارز دیجیتال terra و لونا ارزش هر واحد از UST به میزان 1 دلار فرض می شود. حالا تصور کنید قیمت هر واحد از UST 2 سنت کمتر شود. چه اتفاقی می افتد؟ آربیتراژرها فرصت را حس می کنند! این افراد تعداد مشخصی از  USTرا با قیمت پایین تری خریده و بعد آن را به لونا تبدیل می کنند.

اکنون آن ها دو گزینه پیش رو دارند. می توانند لونا خریداری شده را حفظ کنند یا این که آن را تبدیل به فیات نمایند. در هر صورت از هر واحد خریداری شده سود مشخصی به دست خواهند آورد.

پروتکل های بلاکچین ترا لونا

همان طور که می دانید تعدادی پروتکل موفق بر روی این بلاک چین ساخته شده که در قسمت های مختلف این مطلب نام آن ها به میان آمده است.

پروتکل میرور (Mirror Protocol)

پروتکل میرور از جمله برنامه های غیر متمرکزی است که از استیبل کوین های ارز دیجیتال terra استفاده می کند. این پروتکل فرصتی فراهم ساخته که قیمت دارایی های دنیای واقعی به شکل ریل تایم ردیابی شود. این موضوع باعث می شود معامله مصنوعی سهام آسان تر صورت گرفته به شکلی که بدون نیاز به نگه داری فیزیکی سهام می توانید وارد بازار آن شوید. میرور پروتکل از عناصر مهم در برنامه های قرارداد هوشمند است و افراد را تشویق می کند که دارایی های واقعی شان را به بلاک چین بیاورند.

ارز دیجیتال terra و CosmWasm سازندگان پروتکل میرور هستند و TerraUSD دارایی پایه آن محسوب می شود. دارایی مصنوعی این پروتکل mAsset نامیده شده و کاربران برای داشتن آن باید 150 درصد از ارزش mAsset را به شکل TerraUSD قفل کرده و به عنوان وثیقه نگه دارند. اگر قیمت mAsset به حد مد نظربرسد آن گاه وثیقه لیکویید می شود.

پروتکل انکور (Anchor Protocol)

انکور از جمله اپلیکیشن های موفق و غیر متمرکزی است که روی بلاکچین ارز دیجیتال terra – لونا ساخته شده است. این پروتکل با هدف کمک به افراد نا آشنا در حوزه کریپتوکارنسی ایجاد شده تا آن ها بتوانند از یک سیستم مالی غیر متمرکز استفاده کرده و خیلی سریع و راحت هم با آن کار کنند. این انکور محصولات استیکینگ متنوعی را ارائه داده و همچنین نسبت های ریسک به پاداش آن هم زیاد و متنوع است.

ویژگی های کلیدی ای در زیر ساخت انکور داریم که باعث می شود شاهد بازده های ثابت در سپرده های ارز دیجیتال terra باشیم. Principal protection یکی از این ویژگی هاست که در مواقع لازم وهنگام به خطر افتادن، وثیقه ها را لیکویید می کند. ویژگی دیگری که انکور دارد این است که می توانید برداشت آنی داشته باشید بدون این که قفل شدگی لازم باشد.

انکور نرخ سود ثابتی برای سپرده دارایی های ارز دیجیتال terra دارد. بازده این پروتکل بر پاداش بلوک متمرکز است.

پروتکل آلیس فایننس (Alice Finance)

می توان گفت این پروتکل هنوز به صورت کامل روی ارز دیجیتال terra لونا پیاده نشده است. تقریبا همه جامعه کریپتو درباره این پروتکل و شکل کارکرد آن کنجکاو هستند. به نظر می رسد آلیس فایننس می تواند میرور و انکور را در یک جا جمع کند البته پس از پیاده سازی کامل انکور، شاهد عمومی شدن آلیس خواهیم بود.

ماجرای فروپاشی ترا و ساخت LUNA 2

در اردیبهشست ماه سال 1401 شاهد سقوط لونا و کاهش ارزش استیبل کوین UST بودیم. نتیجه این اتفاق این بود که ارز قبلی نام لونا کلاسیک یا همان LUNC را به خود گرفته و بلاک چین جدید لونا ایجاد شد.

قبل از فروپاشی ترا لونا چیزی حدود 2 میلیارد از استیکینگ در انکر پروتکل خارج شد. اتفاقی که افتاد به فروش رفتن صدها میلیون دلار از این استیبل کوین بود. این کار می تواند به قصد حمله ای خرابکارانه انجام شده و یا دلیل دیگری داشته باشد. عده ای معتقدند دلیل اصلی فروپاشی ترا لونا در آن زمان کاهش 20 درصدی سود برای استیکینگ ارزها بود. علاوه بر این ها در همان زمان حدود 250 میلیون دلار در طی 2 تراکنش از صرافی کرو فایننس برداشت شد. نتیجه این فروش عظیم چه بود؟

قیمت ترا یو اس دی به 91 سنت رسید و معامله گران ترجیح دادند آن را فروخته و توکن لونا بخرند. تمامی بازار کریپتو در آن برهه در حال سقوط بود و لونا تا 99.99 درصد ریزش کرد. اتفاقی که افتاد این بود که ارزش لونا به زیر ترا یو اس دی رسید.

ماجرای فروپاشی ترا
ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا 9

اتفاقات افتاده شده باعث سقوط بیشتر هر دو توکن شد. لونا و UST به هم وابسته هستند و در نتیجه کمبود سرمایه و قدرت خرید UST باعث شد قیمت UST هم حسابی پایین بیاید و مردم را نگران کند.

سازمان LFG به کمک ارز دیجیتال terra لونا آمد

قیمت لونا و UST در حال ریزش بود و افراد از سازمان LFG انتظار داشتند که بیت کوین ها را فروخته و به قدرت گرفتن ترا لونا کمک کند. اما مشکلاتی هم در این زمینه وجود داشت مثلا فروش بیت کوین می توانست بر آن و دیگر ارزها فشار وارد کند. از سوی دیگر سرمایه این سازمان محدود بود و خیلی نمی توانست کمک کند. با این حال بخش زیادی از بیت کوین ها فروخته شد تا قیمت UST و LUNA بهبود یابد اما باز هم نتیجه کافی نبود. در 26 ام اردیبهشت 1401 ارز دیجیتال terra و لونا کاملا بی ارزش شده بوند!

ساخت بلاکچین Terra 2 و تولد دوباره ترا لونا

در اوایل خرداد سال 1401 بلاک چین Terra 2 ایجاد شد و لونا و ارز دیجیتال terra متحول شدند. این بار خبری از استیبل کوین UST شنیده نمی شد. بلاکچین جدید از قبلی کاملا مستقل بود. توکن اصلی شبکه که باز هم روی زنجیره قبلی فعال است، نام LUNA را به خود گرفت.

توکن جدید گفته شده عرضه ای معادل 1 میلیارد واحد ثابت دارد که نسبت به عرضه لونا کلاسیک مقدار خیلی پایین تری است. شاید برایتان سوال باشد که این توکن چگونه توزیع شد؟

 • 35 درصد از این توکن جدید برای دارندگان قبلی لونا کلاسیک ایردراپ شد.
 • 10 درصد از آن به افرادی تعلق گرفت که قبل از سقوط، استیبل کوین ترا یو اس دی داشتند.
 • 25 درصد از آن به افرادی تعلق گرفت که در حال حاضر LUNC و UST هولد شده دارند.
 • و 30 درصد از آن هم در اختیار استخر جامعه قرار گرفته که از همین میزان، 10 درصد آن به توسعه دهندگان هدیه داده شده است.

پس از پشت سر گذاشتن همه اتفاقات گفته شده، مقامات کره جنوبی حکم جلب دوکوان را صادرکرده و پاسپورتش را هم باطل نمودند. او در لیست افراد تحت تعقیب از سوی پلیس اینترپل قرار گرفت. دوکوان و شرکت ترافوم ابز به کلاهبرداری های گسترده در زمینه اوراق بهادار دارایی های ارزی متهم شدند. در آخر او در مونتگرو دستگیر شد درحالی که اتهامات زیادی علیه او وجود داشت. کوان در زندان مونتگرو در بازداشت بود و احتما می رفت که در اسناد و مدارک مربوط به اتهامات او تقلب هایی صورت گرفته باشد.

لونا کلاسیک آپدیت شد

در 24 ام خرداد 1402 لونا آپدیت شد و در نتیجه تغییرات زیادی در آن اتفاق افتاد. به روز رسانی ها در بلاک 13215800 اجرایی گشت. بر اساس آن چه نسخه گیت هاب نشان می دهد تیل زیگلر و دوین نگوین توسعه دهندگان این زمینه هستند و 9 مورد را از آپدیت حذف کرده و 19 مورد را به آن اضافه نموده اند. تعدادی از تغییرات به وجود آمده از قرار زیر است.

 • برخی لیبل های گمراه کننده در Wasm برطرف شد.
 • لاگ ها تغییراتی داشتند.
 • ماشین مجازی Wasm به روز رسانی شد.
 • همه ولیدیتورها از پاداش 5 درصدی بهره مند هستند.
 • 2 آپدیت امنیتی جدید به سیستم اضافه شد.
 • باگ های موجود همگی حذف شدند.

قیمت LUNC و افزایش قابل ملاحظه

پس از اعمال آپگرید گفته شده روی شبکه ارز دیجیتال terra لونا، LUNC توانست در 24 ساعت حدود 15 درصد رشد کند. معاملات آن هم صعود 120 درصدی را تجربه کرد که این خودش نشان از علاقه سرمایه گذاران به این ارز دارد.

خوب است بدانید که میزان استیکینگ توکن لونا به حدود 1 تریلیون دلار رسید و در واقع این ارز یک نقطه عطف را تجربه کرد. بیش از 63 میلیارد واحد از رمز ارز LUNC توسط جامعه سوزانده شد.

چه بر لونا گذشت؟

خب هر آن چه درباره این ارز باید می دانستید را گفتیم. در این قسمت خوب است که در چند جمله خلاصه همه اتفاقات افتاده را مرور کنیم.

ارز دیجیتال terra یک بلاکچین است که برای ساخت و صدور استیبل کوین های الگوریتمی از آن استفاده می شد. UST استیبل کوین اصلی این شبکه بود و لونا هم توکن بومی آن محسوب می شد. در سال 1401 در صرافی های غیر متمرکز شاهد فروش سنگین توکن های UST بودیم که باعث افت قیمت آن و در نتیجه سقوط عجیب لونا شد. پس از آن هم همانطور که گفتیم از این ارز حمایت شد و با ایجاد بلاک چین Terra 2.0 اوضاع بهتر شد. پس از این اتفاقات ارز اصلی لونا به LUNC تغییر نام داد و دیگر UST را در این جا نداریم.

ارز دیجیتال terra چه مشکلاتی را حل می کند؟

ارز دیجیتال terra یا لونا به دنبال کاهش بسیاری از مشکلاتی است که در حال حاضر برای استیبل کوین های برتر جهان با آن مواجه هستند. برای اولین بار، شبکه می خواهد تمرکز در بازار را کاهش دهد. برخلاف رقبا، پروتکل Terra در چندین بلاک چین عمل می کند. این شبکه همچنین به دنبال حذف محدودیت‌های فنی این دارایی‌ها از طریق زیرساخت مالی باز است. ترا یک پروتکل بلاکچین است که به منظور حل مشکلاتی که در استیبل‌کوین‌های برتر جهان وجود دارند، ایجاد شده است. این مشکلات عبارتند از:

نوسانات قیمت

 یکی از اصلی‌ترین مشکلات استیبل‌کوین‌ها، نوسانات شدید قیمت است. ارز دیجیتال Terra با استفاده از یک سیستم دوتایی ارزی، که از یک ارز دیجیتال محلی (LUNA) و توکن‌های استیبل (مانند UST) تشکیل شده است، سعی می‌کند تا نوسانات را به حداقل برساند. این سیستم به طور دینامیک و با استفاده از مکانیزم‌های بازار و عرضه و تقاضا، قیمت توکن‌های استیبل را در محدوده استوایی نگه می‌دارد.

تمرکز در بازار

 برخی از استیبل‌ کوین‌ها تنها بر یک بلاکچین عمل می‌کنند، که ممکن است باعث ایجاد مشکلات ترافیک و کندی در شبکه شود. ارز دیجیتال terra با ایجاد چندین بلاک‌چین کناری (side chain)، تمرکز در بازار را کاهش داده و امکان پرداخت‌های سریع‌تر و کارایی بالاتر را فراهم می‌کند.

محدودیت‌های فنی

 تعدادی از استیبل‌کوین‌ها به محدودیت‌های فنی مرتبط با ارسال و دریافت پرداخت‌ها وابسته هستند. Terra به دنبال از بین بردن این محدودیت‌ها از طریق ایجاد زیرساخت‌های مالی باز است، که به کاربران اجازه می‌دهد تا به طور سریع و بدون محدودیت‌های غیرضروری اقدام به تراکنش کنند.

در کل، Terra با ترکیب این ویژگی‌ها، به دنبال ایجاد یک اکوسیستم پایدار، با پرداخت‌های قابل اعتماد، کارآمد و با کاهش نوسانات قیمت استیبل‌کوین‌ها می‌باشد.++

ویژگی ها و مزایای ارز دیجیتال luna

تا این بخش از مطلب درمورد بسیاری از ویژگی ها و مزایای این ارز خواندیم. خوب است در این قسمت به صورت متمرکز با مزایای ارز دیجیتال terra آشنا شوید. ترا مزایای زیادی را برای بازار به ارمغان می آورد. ماهیت غیرمتمرکز و بدون مجوز آن را برای اقتصاد دیجیتال ایده آل می کند. این شبکه پرداخت‌های قابل برنامه‌ریزی رقابتی، لجستیک و زیرساختی را ارائه می‌کند که برای ساده‌سازی توسعه Dapp و stablecoin طراحی شده است. 

ویژگی ها و مزایای ارز لونا
ارز دیجیتال terra یا luna چیست؟ معرفی 10 کیف پول ترا لونا 10

1. منحصر به فرد و غیرمتمرکز

 ارز دیجیتال terra به عنوان یک پروتکل غیر متمرکز اجرا می‌شود که بدون وجود یک موسسه مرکزی یا واسطه‌ای به عنوان کنترل‌کننده عمل می‌کند. این امر به کاربران اعتماد بیشتری در معاملات و تراکنش‌هایشان باعث می‌شود.

2. ارزش پایدار ارز دیجیتال terra

 ترا توکنهای پایدار به نام‌های “توکنهای مهندسی مالی” (که معمولاً به عنوان “معتبرها” شناخته می‌شوند) ایجاد کرده است که به ارزهای قانونی مرتبط هستند. این توکن ها با استفاده از مکانیسم‌های اقتصادی پایدار نگهداری می‌شوند تا ارزش آنها به طور پایدار حفظ شود.

3. پرداخت‌های قابل برنامه‌ریزی و ارزان

ارز دیجیتال terra امکان انجام پرداخت‌های قابل برنامه‌ریزی را فراهم می‌کند. این به معنی این است که توکنهای معتبرها می‌توانند با استفاده از قراردادهای هوش مصنوعی و قوانین مشخص شده، تراکنش‌هایی را انجام دهند که شرایط مشخصی برای آنها تعیین کرده‌اند. این مزیت می‌تواند در حوزه‌های مختلفی مانند لجستیک، تجارت بین‌الملل و حتی پرداخت‌های روزانه استفاده شود.

4. سهولت توسعه Dapp

ترا ابزارها و منابعی را برای توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد تا به سادگی اپلیکیشن‌ها و Dapp های خود را روی این شبکه ایجاد کنند. این امکان به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا از زیرساخت‌های موجود برای ایجاد برنامه‌های خود بهره‌برداری کنند.

5. مقاومت در برابر نوسانات بازار

به دلیل مکانیسم‌های اقتصادی پایدار ارز دیجیتال ترا، توکن های مرتبط با ارزهای قانونی به خوبی در برابر نوسانات بازار مقاومت می‌کنند. این امر می‌تواند به عنوان یک ابزار مناسب برای مدیریت ریسک در محیط‌های مالی استفاده شود.

6. پتانسیل ارتقاء اقتصاد‌ها

با ایجاد ارتباط میان ارزهای رمزنگاری و ارزهای قانونی، ترا می‌تواند به بهبود اقتصاد‌ها و تسهیل تجارت جهانی کمک کند. این امر می‌تواند در کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت تراکنش‌ها و افزایش دسترسی به خدمات مالی در سراسر جهان مؤثر باشد.

7. قابلیت همکاری در ارز دیجیتال terra

Terra همه چیز در مورد قابلیت همکاری است. این شبکه برای اجرا بر روی چندین زنجیره که توسط Cosmos IBC به هم متصل شده اند، طراحی شده است. در حال حاضر، Terra روی اتریوم و سولانا به صورت زنده پخش می شود. توسعه‌دهندگان برنامه‌هایی را برای گسترش پروتکل خود به‌منظور گنجاندن سایر بلاک چین‌های با عملکرد برتر در آینده نزدیک اعلام کرده‌اند. 

8. پروتکل لنگر

این شبکه پروتکل Anchor را به عنوان وسیله ای برای دارندگان استیبل کوین Terra برای کسب پاداش معرفی می کند. استیبل کوین های Terra پاداش هایی مشابه حساب پس انداز دریافت می کنند. این پروتکل از سپرده گذاری و برداشت فوری پشتیبانی می کند. Anchor همچنین به‌عنوان یک پروتکل وام‌دهی عمل می‌کند که به وام‌گیرندگان اجازه می‌دهد تا دارایی‌های PoS با سهام نقدینگی را از زنجیره‌های بلاک اصلی به عنوان وثیقه برای وام‌های کوتاه‌مدت قرار دهند.

صرافی های ارائه دهنده ارز دیجیتال terra

Terra در حال حاضر در صرافی های زیر موجود است:

صرافی Uphold یکی از صرافی‌های برتر برای ساکنان ایالات متحده و بریتانیا است که طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد. آنها همچنین LUNA staking را ارائه می دهند اما در کشورهای آلمان و هلند در دسترس نیست.

صرافی Kraken در سال 2011 تاسیس شد. Kraken یکی از قابل اعتماد ترین نام ها برای تریدر ها در صنعت با بیش از 9,000,000 کاربر و بیش از 207 میلیارد دلار حجم معاملات سه ماهه است. صرافی Kraken دسترسی تجاری به بیش از 190 کشور از جمله استرالیا، کانادا، اروپا را ارائه می دهد و یک صرافی برتر شناخته شده برای ساکنان ایالات متحده است. ( به استثنای ایالت نیویورک و واشنگتن ).

صرافی WazirX بخشی از تیم Binance است که کیفیت بالای معامله را تضمین می کند.

سخن پایانی

ترا یک پروتکل دو توکنی ایجاد کرده و در حوزه دیفای می درخشد. توسعه دهندگان آن سعی می کنند ترا را به پول رایج تبدیل کرده و علاوه بر آن شبکه استفاده از آن را گسترش داده و پلتفرم های فعال را افزایش دهند تا ارزش لونا را به عنوان توکن ذخیره بالا ببرند.

با توجه به مطالبی که ذکر شد توکن لونا یک ارز دیجیتال قوی بود که سرعت رشد چشمگیری داشت اما همان طور که هیچ ضمانت قطعی وجود ندارد، این ارز نیز سقوط کرده و به سرمایه تمام تریدر ها نیز آسیب جدی وارد نمود. در نتیجه اگرچه ارزهای دیجیتالی همراه با مزایا و فرصت‌هایی قابل توجه هستند، اما در عین حال با چالش‌ها و ریسک‌هایی نیز همراه هستند. تغییرات قیمتی ناپایدار، مسائل مربوط به امنیت و حریم خصوصی و همچنین نگرانی‌های حاکمیت‌ها در خصوص کنترل ارزهای دیجیتالی تنها بخشی از این چالش‌ها هستند. به همین دلیل، توسعه و پذیرش ارزهای دیجیتالی نیازمند تعادلی میان نوآوری‌های فناورانه و محیط مناسب قانونی و نظارتی است.

سوالات پر تکرار

ارز دیجیتال terra چیست؟

ارز ترا یک رمز ارز دیجیتال است که بر اساس تکنولوژی بلاک‌چین کار می‌کند. این ارز با هدف ایجاد امنیت بیشتر در تراکنش‌ها و افزایش حریم خصوصی توسعه داده شده است.

آیا ارز لونا دوباره بر می گردد؟ پیش بینی آینده ارز دیجیتال luna

در دنیای ارزهای دیجیتال، لونا به عنوان یکی از پروژه‌های مهم مطرح شده است. اما آیا واقعاً ارزش لونا در آینده با توجه به افت قیمتی اخیر آن، همچنان می‌تواند تأثیرگذار باشد؟ اگرچه دون کوان، موسس اصلی ارز لونا اعلام کرده است که با حمایت مالی پایدار به قیمت قبلی خود بازخواهد گشت، اما آیا این تصور به همان اندازه واقع‌گرایانه است؟

منابع معتبرزیادی وبسایت در این خصوص به تحلیل‌ و بررسی پرداخته اند که با بررسی آن ها در خصوص برگشت ارز لونا با دو دیدگاه مواجه می شویم: در دیدگاه اول، پس از افت قیمت لونا، سرمایه‌گذاران نگرانی‌های خود را بیان کرده‌اند.

این اتفاق نشان‌دهنده‌ی نگرانی‌های احتمالی از دست دادن سرمایه و سود کسب‌شده از پروژه‌های مرتبط با لونا می‌باشد. از این رو، سرمایه‌گذاران در آینده نیز برخورد محتاطانه‌تری با لونا خواهند داشت و این موضوع می‌تواند به کاهش چشمگیر سود حاصل از پروژه‌های این ارز منجر شود.

در دیدگاه دوم از آن جایی که توسعه دهندگان این پروژه در تلاشند تا راه حل هایی کارسازبرای این موضوع به کار گیرند، می بینیم که امیدواری هایی در خصوص بازگشت این ارز وجود دارد.

لونا کلاسیک (Luna Classic) چیست؟

این اصطلاح جدید و جالب به رمز ارز های اصلی شبکه ترا خطاب داده می شود؛ ترا نیز شامل مجموعه ای از کوین های پایدار است.

بیشتر نامگذاری استیبل کوین ها نیز با توجه به اینکه چقدر از قیمت های فیات پیروی می کنند یا نه، اتفاق می افتد. روند تولید کوین های پایدار ترا با سوزاندن کوین های لونا انجام می گیرد.

سرمایه گذاری در ترا را پیشنهاد می دهید؟

به صورت کلی بازار ارزهای دیجیتال پر از بالا و پایین است اما می توان گفت لونا ارز پر سودی به نظر می رسد. سعی کنید قبل از سرمایه گذاری دانش کافی درباره بازارهای مالی به دست آورده و سپس این کار را انجام دهید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه