توکن سوزی ارز دیجیتال چیست؟-جدیدترین توکن سوزی های 2024

توکن سوزی ارز دیجیتال

توکن سوزی ارز دیجیتال به زبان ساده یعنی حذف کردن توکن های یک ارز دیجیتال بنابر دلایل خاص. در این مقاله ابتدا با مفهوم توکن سوزی و نحوه انجام آن آشنا شده و بعد جدیدترین توکن سوزی های 2024 را باهم مرور و بررسی می کنیم. در اکثر مواقع بعد از توکن سوزی قیمت و ارزش ارز افزایش می یابد. توکن سوزی به انگلیسی Token burn می باشد.

بنابراین اگر به دنبل کسب سود از بازار ارز های دیجیتال هستید ، بهتر است با انواع توکن سوزی ها ، توکن سوزی های اخیر و جدید آگاهی داشته باشید. در اکثر مواقع قبل از سوزاندن توکن ها خبر توکن سوزی از طرف مدیران شرکت ها در توئیتر اعلام می شود. پس بهتر است افراد مهم و تاثیر گذار در جامعه ارز های دیجیتال را دنبال کنید تا از اخبار و تاثیر آن بر قیمت ارز های دیجیتال غافل نشوید.

توکن سوزی چیست ؟

ایده توکن سوزی به قبل از پیدایش ارز های دیجیتال بر می گردد. از زمان پیدایش بازار سهام برای افزایش قیمت یک سهم ، سهام داران عمده اقدام به خرید عمده آن سهم می کردند.

توکن سوزی ارز دیجیتال در سال 2017 و 2018 زمانی که بایننس بیت کوین کش و استلار را برای کاهش عرضه و افزایش تقاضا سوزاند مورد محبوبیت قرار گرفت. اخیرا این امر با مقادیر بسیار بزرگی از توکن ها انجام می شود. توکن سوزی زمانی افزایش پیدا کرده و رایج تر شد که ارز های دیجیتال با مقادیر کم شروع به کار کرده و بعد قیمت آن را با روش های مصنوعی مختلفی از جمله توکن سوزی ارز دیجیتال افزایش می دهند.

به عنوان مثال در عرضه اولیه ارز دیجیتال توکن ها با ارزش کمتر از 1 سنت عرضه شده و مورد فروش قرار می گیرد. حتی در مواردی رایگان نیز عرضه می گردد. بعد از مدتی با تلاش و تبلیغات زیاد قیمت ارز را بالا می برند و بعد طی دوره های مختلفی اقدام به سوزاندن حجم عظیمی از توکن ها کرده و قیمت ارز دیجیتال مورد نظر را بالا می برند.

بیشتر بخوانید : توکن چیست؟

در حالت عادی با توکن سوزی و یا همان از بین بردن توکن ها تعداد توکن های در گردش کمتر شده و به احتمال زیاد تقاضا برای آن رمز ارز افزایش خواهد یافت.

توکن سوزی ارز دیجیتال
توکن سوزی ارز دیجیتال

توکن سوزی رمز ارز چیست؟

تمامی کاربرانی که یک و یا چند ارز دیجیتال خریده اند ، آنها را در کیف پول ارز دیجیتال و یا کیف پول صرافی مورد نظرشان نگهداری می کنند. این کیف پول ها دارا یک آدرس خصوصی و یک آدرس عمومی هستند. شما با استفاده از آدرس خصوصی خود حق برداشت و انتقال کوین های خود را دارید. و آدرس عمومی خود را در اختیار دیگران قرار می دهید تا برای هنگام انتقال وجه به کیف پول شما رمز ارز واریز کنند.

در دنیای رمز ارز ها کیف پول هایی بدون آدرس خصوصی هستند که فقط آدرس عمومی دارند و با عنوان burner address شناخته می شوند.

به این کیف پول ها فقط می توان ارز دیجیتال ارسال کرد و امکان بازگشت آنها وجود ندارد.

زمانی که مقداری از توکن یک ارز دیجیتال به این آدرس های بی بازگشت فرستاده می شود ، در اصطلاح گفته می شود  توکن سوزی ارز دیجیتال انجام شده و یا توکن های یک ارز دیجیتال سوزانده شده و از بین رفته اند.

توکن سوزی چگونه است ؟

توکن سوزی با ارسال توکن ها به یک آدرس عمومی انجام می شود که امکان بازگشت آنها وجود ندارد. در این حالت گفته می شود توکن ها از گردش خارج شده اند و یا در اصطلاح سوزانده شده اند.

آیا توکن سوزی خوب است؟

در سوزاندن ارز های دیجیتال ، توکن ها از بلاکچین ها خارج می شوند. این کاهش به احتمال زیاد باعث افزایش تقاضا شده و ممکن است باعث افزایش قیمت نیز شود. البته ممکن است در مواردی نتیجه عکس نیز داشته باشد.

به عنوان مثال اگر در زمان سقوط یک ارز بلافاصله از توکن سوزی استفاده شود ، نشان از بحرانی بودن اوضاع بوده و بیشتر دارندگان رمز ارز مورد نظر را ترغیب به فروش می کند تا خرید!

آیا توکن سوزی خوب است؟
آیا توکن سوزی خوب است؟

جدیدترین توکن سوزی ها 2024

در این قسمت جدید ترین و بزرگترین توکن سوزی های سال 2024 را بیان می کنیم. توکن سوزی ها اغلب تاثیر زیادی در افزایش قیمت یک رمز ارز دارند و دانستن زمان توکن سوزی ارز های مهم و نیز بزرگترین توکن سوزی های سال امری مهم برای بسیاری از تریدر ها می باشد.

توکن سوزی بایننس Binance Coin Burn

20 امین توکن سوزی بایننس در 13 جولای 2022 برگزار شد و صرافی بایننس آخرین توکن سوزی BNB را تایید کرد. توکن سوزی بایننس هر سه ماه یک بار انجام می گیرد. صرافی بایننس بخشی از سود صرافی را صرف سوزاندن بایننس کوین و خرید دوباره آنها می کند. سوزاندن کوین ها باعث کاهش تعداد کوین ها در چرخه حیات شده و ارزش آن افزایش پیدا می کند. این توکن سوزی با اینکه از نوزدهمین توکن سوزی بایننس کمتر بود ، ولی حدود 772 میلیون دلار توکن بایننس سوزانده شد.

توکن سوزی بایننس
توکن سوزی بایننس

آخرین توکن سوزی بایننس (20 امین) در توئیتر تایید شده است و با یننس در این توئیت جزئیات آن را نیز به اشتراک گذاشت. توکن سوزی جدید بایننس نیز در ماه اکتبر انجام خواهد شد (زمان نگارش مقاله 23 جولای). چون میزان توکن های سوزانده شده بایننس bnb از سود حاصل از تراکنش ها و معاملات صرافی بایننس حاصل می شود ، تعداد توکن هایی که قرار است سوزانده شود ، به تعداد تراکنش ها و سود صرافی بستگی داشته و چند روز قبل از توکن سوزی محاسبه می گردد.

توکن سوزی شیبا

توکن سوزی Bigger Entertainment یکی از بزرگترین توکن سوزی های شیبا که در آن بیش از یک میلیارد ارز دیجیتال شیبا سوزانده شد. بازی های موبایل نیز درآمد حاصل از تبلیغات و بخشی از فروش توکن های nft که به صورت توکن شیبا می باشد را می سوزانند تا تعداد سکه های در گردش کم شده و ارزش شیبا افزایش یابد.

اخیرا پورتال توکن سوزی شیبا راه اندازی شده است. کاربران در این پورتال با سوزاندن شیبا از دو طریق سود می کنند. سوزاندن شیبا باعث افزایش قیمت آن شده و سود خواهند کرد. از طرف دیگر پورتال با سوزاندن توکن ها به آنها توکن burnSHIB داده و هولدر های این توکن می توانند RYOSHI دریافت کنند.

توکن سوزی شیبا
توکن سوزی شیبا

توکن سوزی ترون

پروژه ترون در سال ۲۰۱۸ راه اندازی شده است. و از آن زمان تاکنون توکن های زیادی را سوزانده و از چرخه خارج کرده اند. شاید تاکنون قیمت هیچ ارز دیجیتالی به اندازه ترون شاهد افزایش قیمت بعد از توکن سوزی نبوده است.

 بنابر گزارش انجمن ترون تاکنون بیش از ۱۲۵ میلیون ترون به ارزش ۱۰ میلیون دلار از شبکه خارج شده است.

سوزاندن توکن های ترون بیشتر به دلیل ارائه استیبل کوین جدیدش یعنی USDD و توسعه آن می باشد. ترون با افزایش و سوزاندن توکن های ترون قیمت استیبل کوین USDD را در یک دلار کنترل کرده و ثابت نگه می دارد.

توکن سوزی لونا

در ماه دسامبر ۲۰۲۱ بیش از ۲۷ میلیون توکن لونا به ارزش ۲.۷ میلیارد دلار با هدف پشتیبانی از استیبل کوین UST ترا سوزانده شد. از زمان سقوط لونا در ۲۰۲۲ ارز لونا به لونا کلاسیک تغییر نام داده است. با وجود مخالفت های زیاد اکثریت جامعه لونا رای دادند تا ۸۳ درصد از توکن های لونا سوزانده شود تا لونا دوباره به چرخه حیات خود برگردد!

در طرح توکن سوزی جدید لونا در هر تراکنش لونا ۱.۲ درصد از توکن های آن سوزانده شده و به عنوان مالیات از حساب کاربران کسر می گردد.

 از طرف دیگر ۵۰ درصد توکن های لونا در شبکه لونا نیز باید سوزانده شوند. این ۵۰ درصد مشمول توکن های موجود در کاربرانی که در صرافی ها لونا دارند ، نمی شوند. و باید شبکه لونا آنها را بسوزاند. تمامی این توکن سوزی های اخیر در جهت احیای دوباره لونا LUNA می باشد.

توکن سوزی اتریوم Ethereum (ETH)

اتریوم همواره در حال کاهش عرضه خود می باشد. و از زمان انتشار خود تاکنون حدود ۶۵ درصد از توکن های عرضه اولیه خود را کاهش داده است. برخی کارشناسان اعتقاد دارند توکن سوزی ارز دیجیتال اتریوم به نوعی ناهمگن بوده است.

توکن سوزی اتریوم
توکن سوزی اتریوم

توکن سوزی ریپل XRP

 بر اساس اطلاعات سایت خبری XRParcade 47.8 میلیارد ریپل قفل شده در نزد شرکت آن وجود دارد. در حالی که برای افزایش قیمت و ارزش ریپل می توانند مقداری از آن را بسوزانند. بر اساس سایت کوین مارکت کپ این میزان معادل 66 ملیارد دلار و یا 105% از عرضه اولیه ریپل می باشد.

با توکن سوزی قرار نیست کل دارایی ریپل نابود گردد ، فقط مقدار مشخصی جهت افزایش ارزش آن نابود خواهد شد.

توکن سوزی بیبی دوج

توکن سوزی بیبی دوج یکی از برگترین توکن سوزی ها در دنیای ارز دیجیتال می باشد. روز 1 جولای 2022 ، 50 کوادریلیون توکن بیبی دوج سوزانده شد. و دقیقا 24 ساعت بعد از آن نیز 1 کوادریلیون بیبی دوج سوزانده شد. در حال حاضر بیبی دوج 232 سکه در گردش دارد.

توکن سوزی بیت تورنت جدید BTT

بیت تورنت بیش از 656 میلیارد توکن BTT را در ماه مارس 2022 در آتش سوزاند. یعنی بیش از 57 درصد از توکن های BTT سوزانده شده اند. توکن سوزی ارز دیجیتال بیت تورنت برای تغییر نام بیت تورنت از BTT به BTTC انجام شده است. خبر توکن سوزی اغلب در توئیتر به صورت رسمی اعلام می شود.

توکن سوزی بیت تورنت BTT
توکن سوزی بیت تورنت BTT

توکن سوزی تتر Tether

تتر یک استیبل کوین 1 دلاری است که با سوزاندن توکن هایش قیمتش را ثابت نگه می دارد. زمانی که قیمت ارز دیجیتال افت کرده و قیمت تتر نیز افت می کند ، باید توکن جدید جهت رسیدن به قیمت 1 دلار خریداری شود. و اگر خرید ها بیش از حد بوده و قیمت بالاتر رود توکن هایی سوزانده می وشد تا تعادل حفظ گردد.

به عنوان مثال در 21 ژانویه 2022 ، تتر 11.1 میلیارد دلار استیبل کوین های USDT خود را در طی بازخرید های گذشته سوزاند. به گفته پائولو آردوینو CTO Tether ، 6.6 میلیارد توکن در شبکه TRC-20 و 4.5 میلیارد توکن در شبکه ERC-20 در این تاریخ سوزانده است.

توکن سوزی سولانا

توکن سوزی سولانا مانند اغلب توکن سوزی های دیگر ارز های دیجیتال به یک باره انجام نشده و مانند لونا طی تراکنش هایی مقداری از توکن سولانا به عنوان کارمزد کسر شده و سوزانده می شود. مدیران اعلام کرده اند سوزاندن توکن های سولانا به منظور ایجا هماهنگی و تعادل هنگام عرضه 500 میلیون توکن سولانا انجام می شود.

توکن سوزی فیک

در توکن سوزی فیک یک صرافی و یا شرکت یک رمز ارز ادعا می کند که مقدار مشخصی از ارز های خود را سوزانده است. در حالی که هیچ توکنی نسوزانده و بیشتر به فکر تبلیغ و بالا بردن ارزش رمز ارز بدون توکن سوزی دارد.

ولی زمانی که صرافی ادعا می کند توکن سوزی داشته باید جزئیات دقیق این عملیات را به اشتراک گذاشته و میزان سکه های کم شده از کیف پول مورد نظر قبل و بعد از توکن سوزی نمایش داده شده و در شبکه اجتماعی و سایت همی مهم ارز دیجیتال نمایش داده شود. در غیر این صورت توکن سوزی ابطال گشته و توکن سوزی فیک نامیده می شود.

 آیا توکن سوزی بیت کوین امکان پذیر است؟

بله ، توکن سوزی در واقع فرستادن کوین ها به یک آدرس اشتباه و از بین بردن آن توکن است. با توجه به ارزش بالای بیت کوین سوزاندن توکن های بیت کوین عملا مفهومی ندارد.

سوالات متداول

توکن سوزی چند روز طول میکشد؟

بستگی به نوع توکن سوزی دارد. بعضی یکباره توکن سوزی می کنند ، بعضی طی تراکنش ها توکن به عنوان کارمزد کسر شده و سوزانده می شوند و …

علت توکن سوزی چیست ؟

اغل توکن سوزی برای افزایش تقاضا و افزایش قیمت رمز ارز استفاده می شود. در استیبل کوین ها نز برای ایجاد ثبات در قیمت آن توکن هایی سوزانده می شوند.

آیا توکن سوزی باعث افزایش قیمت میشود؟

در اکثر مواقع بله ، ولی موارد زیادی نیز دیده شده است که توکن سوزی تاثیری در جلوگیری از کاهش قیمت ها هنگام نزولی بودن بازار نداشته است. مانند توکن سوزی شیبا در چند ماه اخیر که نتوانست ریزش ارز شیبا را مانند سایر ارز های دیجیتال بگیرد.

توکن سوزی بایننس bnb چه زمانی است ؟

توکن سوزی بایننس هر سه ماه یکبار انجام می گیرد. 20 امین توکن سوزی در ماه 13 جولای انجام گرفت. و 21 امین توکن سوزی آن نیز در اکتبر 2022 انجام خواهد شد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.