بهترین اندیکاتور برای تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم

بازنگری توسط: سعید محمدی
بهترین اندیکاتور برای تحلیل بورس ایران

در این مقاله نیز مثل بقیه مقالات تاکید میکنیم که عبارت بهترین در بازار های مالی معنا ندارد. اگر در حال فعالیت در بورس ایران هستید، یک سری اندیکاتور ها میتوانند به شما کمک های شایانی نمایند اما هر اندیکاتور مزایا و معایب خودش را دارد. پس از خواندن این مقاله، بر اساس استراتژی خودتان، اقدام به انتخاب یک یا چند اندیکاتور برای فعالیت و تحلیل بورس ایران نمایید.

شما هم مانند بسیاری از افراد به دنبال بهترین اندیکاتور برای ورود و خروج هستید؟ اندیکاتور خرید و فروش خوب برای بورس می خواهید؟ یا شاید هم دغدغه تان اندیکاتور سیگنال خرید و فروش بسیار قوی فارکس است؟ در این مطلب اطلاعات خوبی درباره بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران در اختیارتان قرار می دهیم.

اندیکاتور ها هدفشان بررسی بازار بر اساس داده های قبلی مارکت است! پس یک سری داده از چارت و قیمت دریافت میکنند و به ما اعدادی را به عناون خروجی نمایش میدهند. حال اگر یک شرکت ورشکست شود، آیا این اندیکاتور ها میتوانند آن را پیش بینی کنند؟ خیر!
وقتی در بورس ایران فعالیت میکنید، توصیه میکنم حتما به اخبار و موارد فاندامنتال نیز توجه ویژه ای نمایید. تحلیل فاندامنتال در فارکس نیز مهم است اما اخبار در بورس ایران به نظر من تاثیر بسیار ویژه تری دارد!

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران

آنچه در این مقاله خواهید آموخت پنهان

اندیکاتورها یکی از مهم ترین امکاناتی است که در تحلیل فنی یا تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد. مخصوصا اگر شما تازه کار هستید و تجزیه و تحلیل بازار برایتان دشوار است این اندیکاتورها قطعا به شما کمک بزرگی خواهد کرد. استفاده از اندیکاتورهای مختلف معمولا ساده است و یادگیری آن هم کار سختی به حساب نمی آید. اگر برایتان سوال است که اندیکاتورها دقیقا چه می کنند، باید بگوییم که آن ها اطلاعات مختلف را از نمودارهای گوناگون جمع آوری کرده و سپس به شکل مناسب در اختیار شما قرار می دهند.

اندیکاتورهای زیادی وجود دارد که استفاده از هر کدام می تواند مزایای خودش را داشته باشد. بسیاری از اندیکاتورها با این که اندیکاتورهای خوبی هستند اما ممکن است برای بورس ایران قابل استفاده و نتیجه بخش نباشند. شما باید اندیکاتوری انتخاب کنید که با استراتژی تان هماهنگ بوده و بتواند سود خوبی هم نصیب تان کند.

در ادامه تعدادی از بهترین اندیکاتورهایی که برای تحلیل بورس ایران مناسب هستند را به شما معرفی می کنیم.

  1. اندیکاتور میانگین متحرک
  2. اندیکاتور باند بولینگر
  3. اندیکاتور RSI
  4. اندیکاتور مکدی (MACD)
  5. اندیکاتور CCI
  6. اندیکاتور ( ابزار) فیبوناچی
اندیکاتورعملکردمزایامعایب
میانگین متحرک (MA)صاف کردن نوسانات قیمت برای شناسایی روند• ساده و قابل فهم • تأیید روند • نقاط ورود و خروج احتمالی• تأخیر در سیگنال‌ها • عدم دقت در نوسانات شدید
باند بولینگرشناسایی روند، نقاط اشباع خرید/فروش، احتمال شکست• بصری و قابل فهم • شناسایی سطوح حمایت و مقاومت • مناسب برای معاملات نوسانی• تأخیر در سیگنال‌ها • غیرقابل اعتماد در بازارهای رنج
RSIاندازه‌گیری شتاب، شناسایی اشباع خرید/فروش• پیش‌بینی احتمال برگشت روند • ساده و قابل فهم • مناسب برای معاملات کوتاه‌مدت• تأخیر در سیگنال‌ها • غیرقابل اعتماد در بازارهای خنثی
MACDشناسایی قدرت روند، نقاط برگشت احتمالی• تأیید روند • پیش‌بینی احتمال برگشت روند • مناسب برای معاملات نوسانی• تأخیر در سیگنال‌ها • پیچیدگی نسبی
CCIشناسایی روند، نقاط اشباع خرید/فروش• شناسایی سطوح اشباع خرید/فروش • مناسب برای معاملات در جهت روند• تأخیر در سیگنال‌ها • غیرقابل اعتماد در بازارهای رنج
فیبوناچیشناسایی سطوح حمایت و مقاومت، پیش‌بینی اهداف قیمتی• ابزاری قدرتمند برای تحلیل تکنیکال • مناسب برای معاملات کوتاه‌مدت و بلندمدت• نیاز به تجربه و مهارت • عدم دقت در همه موارد
جدول عملکرد، مزایا و معایب اندیکاتور های مناسب بورس ایران

اندیکاتور میانگین متحرک

این اندیکاتور برای بسیاری از تحلیل گران می تواند مفید و موثر باشد. شما می توانید با استفاده از این اندیکاتور، قیمت پایانی را در روزهای گذشته ببینید. شما می توانید اندیکاتور میانگین متحرک را روی خود نمودار هم رسم کنید اما بعضی ابزارها به قسمت هایی مجزا احتیاج خواهد داشت.

اندیکاتور میانگین متحرک
بهترین اندیکاتور برای تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 1

این اندیکاتور در دو گروه ساده و متحرک دسته بندی می شود.

  • SMA میانگین متحرک ساده است که در آن هر قیمت پایانی، وزن یکسانی دارد.
  • EMA میانگین متحرک نمایی است که در آن عوامل دیگری بر روی قیمت پایانی اثر می گذارند.

معمولا معامله گران استفاده از EMA را بیشتر مد نظر قرار می دهند. دلیل این ارجحیت هم این است که EMA بیشتر نسبت به تغییرات قیمت واکنش نشان می دهد.

اندیکاتور باند بولینگر

این اندیکاتور از میانگین متحرک ساده ساخته شده و یکی از مهم ترین اندیکاتورهاست که می توانید از آن استفاده نمایید. این اندیکاتور در هر دو دسته روندی و نوسانی قرار می گیرد زیرا با آن می توانید نوسانات بازار را شناسایی کنید.

این اندیکاتور یک خط میانی دارد که همان میانگین متحرک ساده است. دوخط بالا و پایین در باند بولینگر، انحراف معیار نسبت به خط میانی هستند. این دو خط با هم تشکیل یک نوار می دهند.

اندیکاتور باند بولینگر
بهترین اندیکاتور برای تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 2

اگر خط ها از هم دور شوند یعنی نوسان بالایی داریم و در صورتی که به هم نزدیک باشند یعنی نوسان پایین است. بسیاری از تحلیل گران معتقدند وقتی شمع نمودار از نوار بالایی بگذرد، زمان خوبی برای خرید است. هم چنین وقتی شمع از نمودار پایینی بگذرد وقت خوبی برای فروش خواهد بود.

اندیکاتور RSI

RSI یکی از اندیکاتورهایی است که معمولا تریدرها زیاد از آن استفاده می کنند. درست است که آر اس آی اندیکاتور ساده ای به نظر می رسد اما بسیاری از اوقات سیگنال های خیلی خوبی دارد. تغییرات با این اندیکاتورمعمولا در محدوده 0 تا 100 نمایش داده می شود.

اگر می خواهید وضعیت اشباع خرید و فروش را مشخص کنید استفاده از آر اس آی را به شما توصیه می کنیم. عدد بالاتر از 70 نشان دهنده اشباع خرید و هم چنین عدد کمتر از 30 نشان دهنده اشباع فروش است. می توانید از این استراتژی برای دریافت سیگنال های خرید و فروش استفاده نمایید.

بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران - آر اس آی
بهترین اندیکاتور برای تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 3

معمولا توصیه می شود از اندیکاتورها به صورت ترکیبی استفاده کنید تا کارایی بیشتری یتری برایتان داشته باشند. در شرایطی که بازار روند خاصی ندارد، آر اس آی بهتر جواب می دهد.

اندیکاتور مکدی (MACD)

از این اندیکاتور هم برای تحلیل بورس ایران زیاد استفاده می شود. وقتی از این اندیکاتور استفاده می کنید در واقع در حال استفاده از ترکیبی از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها هستید و ابزاری جدید در اختیار شما قرار گرفته است. این اندیکاتور دو خط و یک هیستوگرام دارد. خط اول تفاوت بین دو میانگین متحرک با طول دوره های مختلف را نشان داده و خط دوم هم در نقش میانگین متحرک خط اول قرار دارد.

در یک هیستوگرام گرافیکی شما تفاوت این دو خط را می بینید. وقتی این دوخط یک دیگر را قطع کنند هیستوگرام به صفر می رسد. دور شدن این دو خط ازهم، نشان دهنده بالا رفتن مکدی و کم یا زیاد شدن آن نسبت به صفر خواهد بود.

اندیکاتور مکدی
بهترین اندیکاتور برای تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 4

به صورت کلی از مکدی استفاده می شود تا از تایید روندی مشخص در نمودار قیمت مطمئن شویم. وقتی می بینیم که یک میله نسبت به میله قبلی بالاتر قرار گرفته باید منتظر روند صعودی باشیم. عکس این حالت هم درباره روند نزولی صادق است.

اندیکاتور CCI

با این اندیکاتورمی توانید قیمت فعلی یک سهم را با قیمت آن در دوره مشخص دیگری بررسی کنید. قیمت می تواند بین 100- تا 100+ تغییر کند. وقتی عدد شاخص بالاتر از صفر باشد می توان نتیجه گرفت که تغییرات سنگینی داریم و باید سهم را بررسی کنیم. از سی سی آی معمولا برای نمودارهای کوتاه مدت استفاده می شود تا سیگنال های قابل اعتمادتری داشته باشیم.

اندیکاتور سی سی آی
بهترین اندیکاتور برای تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 5

اندیکاتور فیبوناچی

فیبوناچی ابزاری است که خیلی وقت ها هم به عنوان اندیکاتورمعرفی می شود زیرا سهم های مختلف به سطوح آن واکنش نشان می دهند و در تحلیل بورس ایران هم نقش مهمی دارد.

اندیکاتور فیبوناچی
بهترین اندیکاتور برای تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 6

نسبت طلایی در فیبوناچی برای تحلیل تکنیکال اهمیت بالایی دارد. از این عدد برای تشخیص سطوح اصلاح استفاده می شود. معمولا با استفاده از فیبوناچی مناطق بازگشت سهم را متوجه می شویم و نه خط های دقیق آن.

سخن پایانی

افراد زیادی به دنبال بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری در بورس ایران هستند. مسلم است که اندیکاتورها در  تحلیل درست بورس نقش مهمی دارند. توصیه می کنیم برای دریافت نتیجه بهتر از ترکیب اندیکاتورها با هم استفاده کنید. بسته به این که دقیقا چه استراتژی و هدفی دارید اندیکاتورهای مختلفی می تواند برایتان مناسب باشد که در این مطلب به توضیح مختصر تعدادی از آن ها پرداختیم.

بهترین اندیکاتور تحلیل تکنیکال در بورس ایران کدام است؟

عبارت بهترین در بازار های مالی معنا ندارد. اگر در حال فعالیت در بورس ایران هستید، یک سری اندیکاتور ها میتوانند به شما کمک های شایانی نمایند اما هر اندیکاتور مزایا و معایب خودش را دارد. پس از خواندن این مقاله، بر اساس استراتژی خودتان، اقدام به انتخاب یک یا چند اندیکاتور برای فعالیت و تحلیل بورس ایران نمایید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.