بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم

بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران

همه فعالان بورس و بازارهای مالی می دانند که تحلیل بازار تا چه اندازه مهم است. از طرفی نقش بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران و یا خارج را هم نمی توان در موفقیت تریدرها نادیده گرفت.

شما هم مانند بسیاری از افراد به دنبال بهترین اندیکاتور برای ورود و خروج هستید؟ اندیکاتور خرید و فروش خوب برای بورس می خواهید؟ یا شاید هم دغدغه تان اندیکاتور سیگنال خرید و فروش بسیار قوی فارکس است؟ در این مطلب اطلاعات خوبی درباره بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران در اختیارتان قرار می دهیم.

بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

اندیکاتورها یکی از مهم ترین امکاناتی است که در تحلیل فنی مورد استفاده قرار می گیرد. مخصوصا اگر شما تازه کار هستید و تجزیه و تحلیل بازار برایتان دشوار است این اندیکاتورها قطعا به شما کمک بزرگی خواهد کرد. استفاده از اندیکاتورهای مختلف معمولا ساده است و یادگیری آن هم کار سختی به حساب نمی آید. اگر برایتان سوال است که اندیکاتورها دقیقا چه می کنند، باید بگوییم که آن ها اطلاعات مختلف را از نمودارهای گوناگون جمع آوری کرده و سپس به شکل مناسب در اختیار شما قرار می دهند.

اندیکاتورهای زیادی وجود دارد که استفاده از هر کدام می تواند مزایای خودش را داشته باشد. بسیاری از اندیکاتورها با این که اندیکاتورهای خوبی هستند اما ممکن است برای بورس ایران قابل استفاده و نتیجه بخش نباشند. شما باید اندیکاتوری انتخاب کنید که با استراتژی تان هماهنگ بوده و بتواند سود خوبی هم نصیب تان کند.

در ادامه تعدادی از بهترین اندیکاتورهایی که برای تحلیل بورس ایران مناسب هستند را به شما معرفی می کنیم.

  1. اندیکاتور میانگین متحرک
  2. اندیکاتور باند بولینگر
  3. اندیکاتور RSI
  4. اندیکاتور مکدی (MACD)
  5. اندیکاتور CCI
  6. اندیکاتور ( ابزار) فیبوناچی

اندیکاتور میانگین متحرک

این اندیکاتور برای بسیاری از تحلیل گران می تواند مفید و موثر باشد. شما می توانید با استفاده از این اندیکاتور، قیمت پایانی را در روزهای گذشته ببینید. شما می توانید اندیکاتور میانگین متحرک را روی خود نمودار هم رسم کنید اما بعضی ابزارها به قسمت هایی مجزا احتیاج خواهد داشت.

اندیکاتور میانگین متحرک
بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 1

این اندیکاتور در دو گروه ساده و متحرک دسته بندی می شود.

  • SMA میانگین متحرک ساده است که در آن هر قیمت پایانی، وزن یکسانی دارد.
  • EMA میانگین متحرک نمایی است که در آن عوامل دیگری بر روی قیمت پایانی اثر می گذارند.

معمولا معامله گران استفاده از EMA را بیشتر مد نظر قرار می دهند. دلیل این ارجحیت هم این است که EMA بیشتر نسبت به تغییرات قیمت واکنش نشان می دهد.

اندیکاتور باند بولینگر

این اندیکاتور از میانگین متحرک ساده ساخته شده و یکی از مهم ترین اندیکاتورهاست که می توانید از آن استفاده نمایید. این اندیکاتور در هر دو دسته روندی و نوسانی قرار می گیرد زیرا با آن می توانید نوسانات بازار را شناسایی کنید.

این اندیکاتور یک خط میانی دارد که همان میانگین متحرک ساده است. دوخط بالا و پایین در باند بولینگر، انحراف معیار نسبت به خط میانی هستند. این دو خط با هم تشکیل یک نوار می دهند.

اندیکاتور باند بولینگر
بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 2

اگر خط ها از هم دور شوند یعنی نوسان بالایی داریم و در صورتی که به هم نزدیک باشند یعنی نوسان پایین است. بسیاری از تحلیل گران معتقدند وقتی شمع نمودار از نوار بالایی بگذرد، زمان خوبی برای خرید است. هم چنین وقتی شمع از نمودار پایینی بگذرد وقت خوبی برای فروش خواهد بود.

اندیکاتور RSI

RSI یکی از اندیکاتورهایی است که معمولا تریدرها زیاد از آن استفاده می کنند. درست است که آر اس آی اندیکاتور ساده ای به نظر می رسد اما بسیاری از اوقات سیگنال های خیلی خوبی دارد. تغییرات با این اندیکاتورمعمولا در محدوده 0 تا 100 نمایش داده می شود.

اگر می خواهید وضعیت اشباع خرید و فروش را مشخص کنید استفاده از آر اس آی را به شما توصیه می کنیم. عدد بالاتر از 70 نشان دهنده اشباع خرید و هم چنین عدد کمتر از 30 نشان دهنده اشباع فروش است. می توانید از این استراتژی برای دریافت سیگنال های خرید و فروش استفاده نمایید.

بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران - آر اس آی
بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 3

معمولا توصیه می شود از اندیکاتورها به صورت ترکیبی استفاده کنید تا کارایی بیشتری یتری برایتان داشته باشند. در شرایطی که بازار روند خاصی ندارد، آر اس آی بهتر جواب می دهد.

اندیکاتور مکدی (MACD)

از این اندیکاتور هم برای تحلیل بورس ایران زیاد استفاده می شود. وقتی از این اندیکاتور استفاده می کنید در واقع در حال استفاده از ترکیبی از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها هستید و ابزاری جدید در اختیار شما قرار گرفته است. این اندیکاتور دو خط و یک هیستوگرام دارد. خط اول تفاوت بین دو میانگین متحرک با طول دوره های مختلف را نشان داده و خط دوم هم در نقش میانگین متحرک خط اول قرار دارد.

در یک هیستوگرام گرافیکی شما تفاوت این دو خط را می بینید. وقتی این دوخط یک دیگر را قطع کنند هیستوگرام به صفر می رسد. دور شدن این دو خط ازهم، نشان دهنده بالا رفتن مکدی و کم یا زیاد شدن آن نسبت به صفر خواهد بود.

اندیکاتور مکدی
بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 4

به صورت کلی از مکدی استفاده می شود تا از تایید روندی مشخص در نمودار قیمت مطمئن شویم. وقتی می بینیم که یک میله نسبت به میله قبلی بالاتر قرار گرفته باید منتظر روند صعودی باشیم. عکس این حالت هم درباره روند نزولی صادق است.

اندیکاتور CCI

با این اندیکاتورمی توانید قیمت فعلی یک سهم را با قیمت آن در دوره مشخص دیگری بررسی کنید. قیمت می تواند بین 100- تا 100+ تغییر کند. وقتی عدد شاخص بالاتر از صفر باشد می توان نتیجه گرفت که تغییرات سنگینی داریم و باید سهم را بررسی کنیم. از سی سی آی معمولا برای نمودارهای کوتاه مدت استفاده می شود تا سیگنال های قابل اعتمادتری داشته باشیم.

اندیکاتور سی سی آی
بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 5

اندیکاتور فیبوناچی

فیبوناچی ابزاری است که خیلی وقت ها هم به عنوان اندیکاتورمعرفی می شود زیرا سهم های مختلف به سطوح آن واکنش نشان می دهند و در تحلیل بورس ایران هم نقش مهمی دارد.

اندیکاتور فیبوناچی
بهترین اندیکاتور تحلیل بورس ایران + 6 اندیکاتور مهم 6

نسبت طلایی در فیبوناچی برای تحلیل تکنیکال اهمیت بالایی دارد. از این عدد برای تشخیص سطوح اصلاح استفاده می شود. معمولا با استفاده از فیبوناچی مناطق بازگشت سهم را متوجه می شویم و نه خط های دقیق آن.

سخن پایانی

افراد زیادی به دنبال بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری در بورس ایران هستند. مسلم است که اندیکاتورها در  تحلیل درست بورس نقش مهمی دارند. توصیه می کنیم برای دریافت نتیجه بهتر از ترکیب اندیکاتورها با هم استفاده کنید. بسته به این که دقیقا چه استراتژی و هدفی دارید اندیکاتورهای مختلفی می تواند برایتان مناسب باشد که در این مطلب به توضیح مختصر تعدادی از آن ها پرداختیم.

منبع:

ies

چقدر میشه به اندیکاتورها اعتماد کرد

تحلیل بازارهای مالی نیازمند دانش و تجربه کافی است. شما می توانید به اندیکاتورها به عنوان یکی از ابزارهایی که برای تحلیل در اختیارتان است نگاه کرده و به آن اعتماد کنید. اما پیشنهاد می دهیم با فراگیری روش های تحلیل، یک تحلیل همه جانبه و دقیق داشته باشید.

فقط اندیکاتورهای خاصی قابل استفاده هستند؟

خیر. بسته به هدف و استراتژی شما اندیکاتورهای مختلفی می تواند برای تحلیل بورس ایران مناسب باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x