چه ارز هایی بیشتر در رنج هستند؟ | لیست 6 ارز با بیشترین محدوده رنج

ارز هایی که بیشترین رنج را دارند

بیشترین محدوده رنج در فارکس برای همه معامله گران موضوع مهمی است. برای بسیاری از افراد سوال است که کدام جفت ارز فارکس بیشترین محدوده را دارند؟ بیشترین رشد و روند برای کدام یک از آن هاست؟

وضعیت جفت های فارکس مهم است

وقتی به نمودارهایی از فارکس با دوره های طولانی تر مثل D1 نگاه می کنید متوجه می شوید که دو ویژگی مشترک در آن ها وجود دارد. قیمت در این جفت ها یا در جهت مشخصی حرکت می کند که به آن روند می گویند و یا بین دو سطح تثبیت شده، با مقاومت و حمایت لازم و در محدوده مشخصی در جهش است.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که معامله گران فارکس باید بدانند این است که یک جفت در حال روند است و یا در حال نوسان؟ بسته به این که بازار در چه شرایطی است باید استراتژی مناسب را در پیش گرفته و روش مناسب معاملاتی را انتخاب نمایید. انتخاب بهترین جفت ارز فارکس برای ترید کمک می کند معاملات بهتری داشته باشید.

کدام ارز ها بیشترین رنج را دارند.
چه ارز هایی بیشتر در رنج هستند؟ | لیست 6 ارز با بیشترین محدوده رنج 1

منظور از محدوده در معاملات فارکس چیست؟

محدوده در معاملات فارکس در واقع کانال قیمت افقی ای را نشان می دهد که یک جفت می تواند ایجاد کند.

منظور از سطح حمایت مرز پایین دامنه است و سطح مقاومت هم مرز بالای یک محدوده را نشان می دهد که می تواند حرکت بیشتر قیمت را رد کند.

دقت کنید که معاملات فارکس می تواند در هر بازه زمانی شکل بگیرد اما موارد طولانی تر مثل H4 یا D1 می تواند نتایج دقیق تری به شما بدهد.

https://itsca-brokers.com/forex/trading-range-part-13/

نحوه شناسایی محدوده معاملات فارکس

بیشترین محدوده رنج

نمودار فارکس به همه معامله گران کمک می کند تا محدوده معاملاتی بالقوه را شناسایی کنند. اتصال های بالا و پایین در یک بازه زمانی مشخص یک محدوده مالیاتی را تعیین می کند. معمولا شما برای تشکیل سطوح حمایت و مقاومت به سه نقطه داده احتیاج دارید.

بیشتر معامله گران پس از این که سطح قیمت به سطح حمایت می رسد خریدشان را انجام می دهند. معمولا در نقطه مقاومت فروش انجام می شود. البته باید همیشه شکست های محدوده و موارد کاذب را در نظر داشته باشید.

بعضی از معامله گران فارکس کاری در این زمینه انجام می دهند و آن هم این است که خط سومی در وسط محدوده رسم می کنند. شکست بالاتر از این سطح را به عنوان فرصت خرید و شکست زیر آن را به عنوان سیگنال فروش در نظر می گیرند. به صورت کلی هر معامله گری باید در نظر داشته باشد که محدوده معاملاتی خود به خود سیگنال معاملاتی نمی دهد و تنها شاخصی است که در کنار دیگر تحلیل ها می تواند به شما کمک کند.

تعریف کلی روند به زبان ساده

منظور از روند جهت کلی بازار یا قیمت یک دارایی خاص می باشد. به صورت کلی می توان گفت روند چیزی نیست به جز جهت گیری کلی بازار در یک دوره خاص یا همان عبارت “ترند” شدن که در زمینه های مختلف از جمله مد هم زیاد آن را می شنوید.

بیشترین محدوده رنج
چه ارز هایی بیشتر در رنج هستند؟ | لیست 6 ارز با بیشترین محدوده رنج 2

خوب است بدانید که هیچ معیار مشخصی برای یافتن روند در زمان مد نظر وجود ندارد. برای تشخیص روند بازار باید تحلیل های زیادی انجام داده و در دوره های مختلف به گردآوری اطلاعات مشغول باشید. تحلیل روند شامل ابزارهای خاصی است.

تشخیص روند در بازار فارکس

تحلیل بنیادی بسیاری اوقات دست کم گرفته می شود و مخصوصا در بازار ارزها افراد زیادی آگاهی کافی درباره آن ندارند. تحلیل بنیادی تنها درباره شرایط آینده اقصاد یک کشور حرف نمی زند بلکه شامل بررسی احساسات افراد هم هست. این تحلیل با مسائل زیادی در حیطه های تورم، تولید ناخالص داخلی، اشتغال، تولید ناخالص ملی و غیره سر و کار دارد. پیش بینی ها و انتظارات در این زمینه می تواند کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد. به عبارت دیگر می توان گفت انتظارات همیشه تغییر می کنند.

این دیدگاه را می توانید شبیه به ساختار جنبش های ارزی دانست که مشابهتی با کشفیات بوزون هیگز (Higgs Boson) دارد. این کشف به ما نشان داد که الکترون ها هنگامی که از میدان بوزون هیگز عبور می کنند جرم شان را دریافت می نمایند. به صورت مشابهی در بازار مالی می توان گفت قیمت دارایی ها از میان عوامل زیادی از نیروهای بنیادی و تکنیکالی گذشته و روند خود را به دست می آورد.

در این میان احساسات را می توانید به منزله پلی میان انتظارات اقتصادی کوتاه مدت و بلند مدت در نظر بگیرید که بر قیمت اثر گذاشته و به تشخیص روندها هم کمک می کند.

معامله گران و تحلیل گران باید با توجه به تحلیل بنیادی، تشخیص روندها و نقش احساسات بتوانند تشخیص دهند که محرک های اصلی بازار چیست؟

تحلیل تکنیکال و بنیادی در فارکس

در فارکس در کنار تحلیل تکنیکال، معامله گران تحلیل بنیادی را هم انجام می دهند زیرا می دانند که فاکتورهای مربوط به تحلیل بنیادی در روندهای صعودی و نزولی نقش مهمی دارد. این فاکتورها باعث می شود خطوط روند شکل بگیرد. خوب است با تفاوت های تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی هم آشنا باشید.

تحلیل تکنیکال استاتیک بوده و تمرکزش بر روی نقشه برداری از قیمت است. هر تحلیلی در این فضا در دو بعد زمان و قیمت بررسی می شود و سعی بر تشخیص روند صعوی یا نزولی دارد.

در تحلیل بنیادی علاوه بر این دو بعد، بعد دیگری هم در شناسایی و تشخیص روندها نقش دارد که نیروی بنیادی است. نیروهای بنیادی که فوق العاده پویا هستند در میان تحلیل گران فارکس و ارزهای دیجیتال بسیار پر طرفدار می باشد.

نیروهای بنیادی به دو دسته نیروهای رشد و افول طبقه بندی می شود.

نیروهای رشدنیروهای افول
نوآوری رکود اقصادی
موارد مربوط به بهبود فندرگیری بیشتر جامعه با بیکاری
رشد اقتصادی و جنبه های مختلف آنوضعیت بدتر در سطوح کلان اقتصادی
رشد در آینده و انتظارات آن
افزایش اشتغال
دیگر عواملی که بر بهبود وضعیت اقتصاد کلان اثر می گذارد
نیروهای رشد و نیروهای افول

برخی موارد در میان فاکتورهای بنیادی نقش مهمی در تشخیص روند بازار فارکس دارد که عبارتند از: قیمت کامودیتی ها، بیانیه های بانک مرکزی مربوط به کشورهای توسعه یافته و صنعتی مهم و ابرواژه ها در بیانیه های بانک مرکزی.

توضیح کوتاهی درباره هر کدام از این سه مورد در انتهای همین مطلب ارائه شده است.

منظور از نوسان در فارکس چیست؟

همان طور که از نام این کلمه مشخص است، نوسان را در بازه زمانی خاصی نشان می دهد. هنگامی که در بازار شاهد حرکات بزرگ صعودی یا نزولی باشیم، نوسان بالاست و وقتی که این حرکات کم و در دامنه کوچک انجام شود می گوییم نوسان بازار پایین است. دلیل نوسان عوامل متعددی است و به صورت کلی فارکس پر از نوسان های مختلف است.معامله گران باید نوسان گیری بدانند و از این موقعیت ها به نفع خودشان استفاده کنند.

بیشترین محدوده رنج
چه ارز هایی بیشتر در رنج هستند؟ | لیست 6 ارز با بیشترین محدوده رنج 3

بیشترین محدوده رنج در کدام جفت های فارکس وجود دارد؟ کدام ارز ها بیشتر در رنج هستند؟

هر جفت فارکس یک محدوده معاملاتی را تشکیل می دهد ولی بعضی از این جفت ها بیشتر از روندشان دامنه دارند و معمولا مناطق حمایت و مقاومت را به خوبی ایجاد می کنند. معمولا قسمت های تلاقی ارزها برای افرادی که ارز پایه شان دلار آمریکا نیست  قابل اعتمادتر خواهد بود.

در ادامه درباره جفت هایی از فارکس حرف می زنیم که معمولا بهترین محدوده ها را دارند.

لیست ارز هایی که بیشتر از باقی ارز ها رنج میزنند یا در محدوده رنج هستند:

  1. EUR/CHF ( یورو – فرانک سوئیس)
  2. EUR/GBP ( یورو – پوند بریتانیا)
  3. AUD/NZD ( دلار استرالیا – دلار نیوزیلند)
  4. AUD/CAD ( دلار استرالیا – دلار کانادا)
  5. NZD/CAD ( دلار نیوزیلند – دلار کانادا)
  6. USD/JPY ( دلار آمریکا – ین ژاپن)

EUR/CHF ( یورو – فرانک سوئیس)

تا قبل از این که در سال 2015 بانک ملی سوئیس فرانک را از یورو جدا کند، این جفت بهترین محدوده را به خود اختصاص داده بود. هم چنین در بین بهترین جفت های معاملاتی فارکس هم این جفت را می بینیم زیرا اقتصاد سوئیس و منطقه یورو از خیلی جهات شبیه هم است مثلا هر دو رویکرد مالی محافظه کارانه ای دارند و به مازاد تجاری و بودجه اهمیت زیادی می دهند. علاوه بر این فرانک سوئیس را به عنوان یک دارایی امن و ارز کالایی غیر مستقیم در نظر می گیرند که برای بسیاری از معامله گران در جستجوی شکست جذابیت دارد.

EUR/GBP ( یورو – پوند بریتانیا)

این جفت نقدینگی بالاتری ارائه می دهد. می دانید که بیشترین تراکنش های بازار فارکس در بریتانیا است؟ دو منطقه گفته شده معمولا رویکرد مشابهی در سیاست های پولی دارند و شرکای تجاری اصلی هم محسوب می شوند.

AUD/NZD ( دلار استرالیا – دلار نیوزیلند)

این دو، به عنوان جفت ارز پیشرو در محدوده مشخص و محدود شناخته می شوند. اقصاد استرالیا و نیوزیلند هر دو به یک دیگر وابسته است، هردو صادر کننده کالا هستند اما برای کالاهای مشابه در رقابت نیستند. با این جفت ارز محدوده های معاملاتی واضحی را تجربه می کنید که با نوسانات کم برای معامله گران مبتدی و همچنین برای با تجربه ها انتخاب خوبی است.

AUD/CAD ( دلار استرالیا – دلار کانادا)

این جفت ارز در حقیقت دو صادر کننده کالا را در مقابل هم قرار می دهد. استرالیا و کانادا کالاهای متفاوتی را صادر می کنند اما هر دو به عنوان صادر کنندگان کالاهای سخت معروف هستند. قیمت کالاها یکی از متغیرهایی است که در این جفت ارز وجود دارد. قیمت هر کالا با توجه به دلار آمریکا تعیین شده و قراردادها هم با دلار بسته می شود و یک متغیر چهارم برای ارزیابی معامله گران اضافه می شود.

NZD/CAD ( دلار نیوزیلند – دلار کانادا)

این دو مانند جفت قبلی هستند اما نیوزیلند به صادرات کالاهای نرم می پردازد .منظور کالاهایی است که تولید و برداشت می شوند و پیچش کالای متفاوتی را ارائه می دهد.

USD/JPY ( دلار آمریکا – ین ژاپن)

این جفت را می توان یک استثنا در قانون متقاطع ارز در نظر گرفت. این جفت ارز از نظر تاریخی اصلی ترین جفت ارز برای معاملات مربوط به حمل و نقل بوده است و هر دوی آن ها امن هستند. به دلیل تفاوت نرخ بهره بین آن ها، نرخ های پایه بانک مرکزی از دلار پایین تر است که می تواند باعث محدوده های تثبیت شده شود.

به صورت کلی تعیین این که یک جفت ارز در روند و یا نوسان قرار دارد از جنبه های اساسی فعالیت پرسود در فارکس است.

مدیریت ریسک در فارکس

افراد فعال در فارکس می توانند با استفاده از استراتژی های مختلف، پروفایل های مدیریت ریسک را تعریف نمایند. معمولا بهترین جفت های فارکس صلیب های ارز می باشند که دلار آمریکا را حذف می نمایند. در مورد بازارهای محدود به محدوده جفت ارزهای EUR/CHF و AUD/NZD پیشرو محسوب می شوند. شما می توانید از تحلیل تکنیکال برای شناسایی جفت ارزها در کنار رویدادهای ژئوپلیتیک استفاده نمایید.

به قیمت کامودیتی ها توجه داشته باشید

تحلیل گران اقتصادی قیمت نفت خام را بازتابی از خوش بینی یا بدبینی در مورد اقتصاد یک جامعه می دانند. بارها شاهد افزایش قیمت نفت خام در مقابل بحران های ژئوپلیتیکی بوده ایم. از طرفی هم اوپک نسبت به قبل، کنترل کمتری روی کنترل عرضه و قیمت نفت خام دارد. عامل دیگری هم وجود دارد که قدرت مانور نفت خام را کاهش داده و آن تلاش کشورهای مختلف برای جایگزینی منابع تجدید پذیر به جای سوخت های فسیلی است. با این همه باید بدانید که باز هم نفت جایگاه اول مصرف انرژی در جهان را دارد.

این اطلاعات چه ربطی به معامله گران فارکس دارد؟ در صورتی که نفت با افزایش قیمت روبه رو شود دلار کانادا متقاضیان بیشتری پیدا می کند. معامله گر می تواند در این شرایط برابری دلار کانادا با دیگر ارزها را پیش بینی کرده و از آن سود به دست آورد. برای دیگر کامودیتی ها هم شرایط همین است.

حواستان به بیانیه های بانک مرکزی باشد

توجه به بیانیه های بانک مرکزی در کشورهایی که ارزهایشان در برابر هم معامله می شود می تواند در شناخت روندها به شما کمک کند. مثلا وقتی نرخ بهره توسط بانک مرکزی تعیین می شود می توانید پیام هایی از آن دریافت کنید. مثلا اگر بانک مرکزی انگلیس نرخ تورمی اعلام کند که از نرخ فعلی بالاتر است، می توانید حدس بزنید که در دوره هدف گذاری مشخص شده، این کشور شاهد رونق اقتصادی خواهد بود و در نتیجه واحد پولی آن تقویت خواهد شد. توجه به این موارد باعث می شود حاشیه سود مناسبی داشته باشید.

ابرواژه ها در بیانیه های بانک مرکزی مهم است

باید ابرواژه ها یا همان پر تکرارترین واژه ها را در بیانیه های بانک های مرکزی کشورهای توسعه یافته و یا صنعتی شناسایی نمایید. این کار کمک می کند دیدگاه این بانک ها نسبت به مواردی مثل رشد، تورم و نرخ بهره را شناسایی کنید. وقتی بانکی در بیانیه هایش یک واژه را زیاد تکرار می کند یعنی آن واژه در آینده قیمتی ارزش ارز مربوطه نقش مهمی خواهد داشت و باید نسبت به آن هوشیار باشید.

وب سایت Planet Forex لیستی از ابرواژه ها و فراوانی آن ها در اختیار شما قرار می دهد.

معامله رنج چیست؟

خوب است همین جا کمی در این مورد هم صحبت کنیم. منظور از معامله رنج معامله ای است که در فاز سایدوی بازار بر روی یک دارایی انجام می شود. پس از این که بازار به فاز خنثی وارد می شود، می توانید بر اساس سطوح حمایت یا مقاومت معامله کنید. محدوده های رنج را می توانید روی نمودارهای مختلف و همچنین چارت های گوناگون ببینید. ضمنا 4 نوع مهم رنج عبارت است از: رنج مستطیلی، رنج مورب، رنج بی قاعده و رنج ادامه دهنده.

سخن پایانی

در این مطلب درباره بیشترین محدوده رنج در جفت های فارکس صحبت کردیم. تشخیص این جفت ها باعث می شود بتوانید تصمیمات بهتر و سودآورتری در معاملات تان بگیرید.

بیشترین دامنه مربوط به کدام جفت های فارس است؟

همه جفت های فارکس امکان آن را دارند که وارد یک محدوده معاملاتی شوند. از جمله جفت های ارزی که محدود به محدوده هستند آنهایی می باشند که دلار آمریکا ارز پایه شان نیست. این جفت ها عبارتند از:

EUR/CHF، EUR/GBP، AUD/NZD، AUD/CAD، NZD/CAD، و USD/JPY

کدام جفت فارکس پر دامنه ترین است؟

اولین جفت ارز در این زمینه EUR/CHF و پس از آن هم AUD/NZD است. محدوده کران پایین برای EUR/CHF تا سال 2015 ثابت بود اما از وقتی که بانک ملی سوئیس فرانک را از یورو جدا کرد تغییراتی ایجاد شد و AUD/NZD تبدیل به جفت ارز رایج برای معامله گران محدوده شد.

منظور از محدوده محدود در معاملات فارکس چیست؟

به معامله جفت ارز میان سطوح حمایت، مقاومت تثبیت شده، کران پایین و کران بالا اشاره دارد. معامله گران می توانند با ترسیم سطوح حمایت و مقاومت این موارد را شناسایی نموده و سود بیشتری با توجه به آن به دست آورند.

در بازارهای متنوع کدام جفت ارزها بهتر عمل می کنند؟

صلیب ارزها در این زمینه بهترین هستند. این ارزها کمتر معامله می شوند و شامل دلار آمریکا نمی باشند. EUR/CHF و AUD/NZD جفت ارزهای خوبی برای معامله گرانی است که دنبال فرصت هایی در بازار فارکس محدود هستند.

منظور از حد پایین محدوده چیست؟

منظور از کران پایین محدوده سطح حمایت است. هر محدوده معاملاتی به دو محدوده قیمتی احتیاج دارد.انتهای بالای محدوده کران بالا یا مقاومت می باشد و کران پایین هم برابر با حمایت است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x