جفت ارز در فارکس چیست؟ 7 جفت ارز معروف در فارکس

جفت ارز در فارکس

فارکس بازار خرید و فروش ارز است. یک بازار بین المللی با حجم گردش مالی بسیار بالا که برای فعالیت در آن باید از مفاهیم جدید و بی سابقه ای اطلاع داشته باشید و آنها را در معاملات به کار بگیرید. معاملات فارکس در واقع تبدیل ارز یک کشور به ارز دیگری است و این پایه ای ترین حالت این بازار محسوب می شود. هر چند در سال های اخیر کالا و خصوصا نفت و فلزات هم به این مجموعه قابل معامله اضافه شده است. مفهوم جفت ارز یکی از مفاهیم بنیادی و پایه ای در فارکس محسوب می شود که برای آشنایی با آن در ادامه به تفصیل در مورد آن سخن خواهیم گفت.

این مقاله درس 8 از دوره اسمارت مانی ایتسکا می باشد. در دوره اسمارت مانی تمامی تلاش خود را کرده ایم تا یک دوره واقعی صفر تا صد ایجاد کنیم. حتی اگر کوچکترین تجربه ای از فارکس و ترید کردن نداشته باشید ، در انتهای دوره اگر به خوبی آموزش دیده و تمرین های لازم را انجام داده باشید ، به یک تریدر درآمد زا و مستقل تبدیل شوید. در مقاله بعدی که ادامه درس 8 می باشد ، به آموزش پیپ در فارکس می پردازیم.

جفت ارز در فارکس یعنی چه ؟

فارکس محل مبادلات ارزی و تبدیل آنها به یکدیگر است و هر ارزی که به ارز دیگر منتقل شود، با آن تشکیل جفت ارز را می دهد. در واقع آنچه در فارکس معنا دارد، مفهوم تکی ارز نیست بلکه جفت ارز می باشد. برای درک دقیق موضوع به اتفاقی که در کف بازار کشورمان در مورد خرید و فروش دلار اتفاق می افتد دقت کنید که به صورت ریالی خرید شده و به صورت ریالی به فروش می رسد. بنابراین جفت ارز (دلار- ریال) رایج ترین جفت ارز قابل معامله در کف بازار ارز ایران است. 

آنچه که محل درآمد معامله گران از معاملات جفت ارزها است، سودی است که از تفاوت قیمتی خرید و فروش رخ می دهد. در واقع سود در خرید ارز پایه دلار در زمان افزایش قیمت رخ می دهد و در زمان کاهش قیمت آن، سود اصلی در فروش نهفته است و این ها اصول اولیه حاکم بر تمام بازارهای مالی است که در بازار فارکس به عنوان یک بازار پایه ای بیشتر به چشم می آید.

جفت ارز در فارکس
جفت ارز در فارکس

ارز های مهم برای ترید

برای انتخاب بهترین جفت ارز ها برای ترید به لینک زیر مراجعه کنید.

بهترین جفت ارز برای ترید-بهترین جفت ارز برای معامله در فارکس

در بازار فارکس محصول مورد معامله ما ارز می باشد. ارز های بسیار زیادی برای ترید کردن وجود دارند. ولی اکثر تریدر های موفق جهان با 8 ارز اصلی معامله می کنند.

 • دلار آمریکا USD
 • یورو EUR
 • ین ژاپن JPY
 • پوند انگلیس GBP
 • دلار استرالیا AUD
 • دلار کانادا CAD
 • فرانک سوئیس CHF
 • دلار نیوزیلند NZD

بررسی نماد یک ارز

در فرکس یک ارز از سه حرف تشکیل شده است. دو حرف اول ارز نشان دهنده کشور آن ارز می باشد. برای مثال US در ابتدای نماد دلار آمریکا نشان دهنده کشور آمریکا و یا EU در ابتدای نماد یورو نشان دهنده اروپا می باشد.

حرف سوم نیز نشان دهنده ارز آن کشور می باشد. برای مثال D در انتهای نماد USD نشان دهنده ارز دلار می باشد.

شما می توانید علاوه بر این 8 ارز بیان شده با ارز های دیگری نیز از قبیل لیر ترکیه ، یا رنت آفریقا و … نیز ترید کنید. ولی این ارز های ناشناخته حجم معاملاتی کمتری دارند. اگر حجم معاملات یک جفت ارز بالا باشد ، هزینه تراکنش ها کاهش خواهد یافت.

هر چه تعداد افرادی بیشتری یک جفت ارز را معامله کنند ، لیکوئیدیتی افزایش یافته و خارج شدن از معامله راحتتر بوده و با هزینه کمتری خواهد بود.

پس دلیلی برای ریسک با سرمایه خود و استفاده از ارز های ناشناخته و با حجم معاملاتی کم وجود ندارد.

بررسی مفهمو جفت ارز

یک ارز به خودی خود ارزش ذاتی ندارد. و زمانی اهمیت پیدا می کند که آن را با ارز دیگری بسنجیم. به این دلیل در فارکس ارز ها به صورت جفتی هستند. زمانی که ارز ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند ، می توانیم آنها را نسبت به یکدیگر مقایسه کنیم.

پس بررسی یک ارز به تنهایی ارزشی نداشته و باید جفتی در نظر گرفته و مقایسه گردند. برای مثال پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا، یورو در برابر دلار و …

برای مثال پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا را در نظر بگیرید: GBP/USD

زمانی که پوند انگلیس را می خرید یعنی روی این ارز پوزیشن لانگ Long باز کرده اید. پس شما پوند خریده اید و اعتقاد دارید قیمت پوند نسبت به دلار آمریکا بالاتر خواهد رفت و شما پوندی که خریده اید را به قیمت بالاتری خواهید فروخت و سود خواهید کرد.

پس زمانی که جفت ارز GBP/USD می خرید ، یعنی پوند انگلیس خریده و دلار خود را فروخته اید.

زمانی هم وجود دارد که شما بنابر تحلیل هایی که کرده اید و آموزش هایی که دیده اید ادعا دارید قیمت پوند در برابر دلار کاهش خواهد یافت. در این حالت نیز باید دلار خریده و پوند بفروشید. یعنی هنگام سفارش گذاری باید پوزیشن Short باز کنید. یعنی پوند را در قیمت پایین فروخته و در قیمت بالا بخرید و از این اختلاف قیمت سود کنید.

پس زمانی که جفت ارز GBP/USD را می فروشید ، یعنی دلار خریده و پوند را فروخته اید. اگر تازه کار باشید ف شاید این مفاهیم تا حدودی برایتان گیج کننده باشد. ولی به مرور زمان برایتان ملموس خواهد بود.

زمانی که این 8 جفت ارز را در کنار یکدیگر قرار دهیم ، 28 جفت ارز قابل ترید ایجاد خواهد شد. از این 28 تا جفت ارزهایی که یک طرفشون دلار آمریکا USD دارند ، جفت ارز اصلی محسوب می شوند. مابقی جفت ارزها نیز جفت ارزهای فرعی (ماینر ، کراس) محسوب می شوند.

برای موفقیت در فارکس فقط روی تعداد محدودی جفت ارز ها تمرکز کرده و این چند مورد را به دقت بررسی کنید و در تلاش باشید تا همیشه اطلاعات زیادی از این جفت ارز ها کسب کنید.

زیرا هر چه اطالاعات شما بالاتر برود ، بهتر می توانید ارز مورد نظر را تحلیل کنید و برای ترید تصمیمات بهتری بگیرید.

جفت ارز BGP/USD را نظر بگیرید. ارز سمت چپ ارز اصلی و ارز سمت راست ارز ثانویه نامیده می شود. ارز چپ همیشه یک بوده و ارز سمت راست شامل یک عدد می باشد. یعنی برای خرید یک واحد از ارز پوند ، X مقدار دلار نیاز است. برای مثال اگر BGP/USD برابر با 1.2015 باشد ، یعنی برای خرید یک پوند به 1.2015 دلار نیاز دارید. و یا ارزش یک پوند برابر با 1.2015 دلار است.

بالاعکس اگر می خواهید پوند فروخته و دلار بخرید ، یعنی شما به ازای خرید 1 دلار باید 1.2015 پوند از ارز خود را بفروشید.

پس زمانی که بر روی یک جفت ارز پوزیشن لانگ باز می کنید ، یعنی ارز اصلی را خریده و ارز ثانویه را می فروشید. در مثال BGP/USD یعنی پوند خریده و دلار می فروشید. و زمانی این جفت ارز را می خرید که فکر می کنید ارزش پوند در برابر دلار بالا خواهد رفت و یا به عبارتی بازار صعودی خواهد شد.

زمانی هم که یک جفت ارز (برای مثال BGP/USD) را می فروشید ، یعنی شما فکر می کنید ، ارزش ارز ثانویه در برابر ارز ثانویه بالا تر خواهد رفت. و یا همان ارزش ارز پایه در برابر ارز دوم پایین تر خواهد رفت.

تمر کز بر جفت ارز های اصلی
تمر کز بر جفت ارز های اصلی

جفت ارزها

جفت ارزهای فعال در بازار فارکس به دو دسته ارزهای اصلی و فرعی تقسیم بندی می شوند. قبل از توضیحات در مورد این ارزها، باید مفاهیم پایه ای تر مانند ارزهای پایه و ارزهای دوم را مورد تحلیل قرار دهیم.

 1. ارزهای پایه ای : ارز پایه، ارزی است که مبنای قیمتی برای سایر ارزها محسوب می شود و نسبت های قیمتی بر پایه آنها تعیین و ثبت می شوند. در ساختار نوشتاری جفت ارزها، این ارز در سمت چپ نوشته می شود (USD/EUR)
 2. ارز دوم : این ارز هم جفت ارز پایه ای بوده و در سمت راست نوشته می شود.

در مورد جفت ارزهای اصلی و فرعی نیز باید این گونه شرح دهیم که جفت ارز اصلی عبارت است از وجود ارز دلار در یکی از طرفین جفت ارزها که آن را تبدیل به حالت اصلی می کند و در غیر این صورت و عدم وحود دلار چه به عنوان ارز پایه و چه ارز دوم، آن جفت ارز تبدیل به حالت فرعی می شود. این موضوع نشان دهنده ارزش و جایگاه ارز دلار در مناسبات جهان دارد و تاثیر آن را در اقتصاد و بازار فارکس به خوبی تعیین می کند.

به همین دلیل است که وجود دلار سبب اصلی شدن یک جفت ارز می شود. جفت ارزهای اصلی نسبت به حالت های فرعی آن از مزایایی برخوردار هستند. در جفت ارزهای اصلی، به دلیل وجود دلار، مبادلات توسعه یافته تر و حج پولی آنها بالاتر است بنابراین احتمال سود نیز به همین مقدار بالاتر می رود. همچنین به دلیل رواج استفاده از ارز دلار در کل دنیا و پشتیبانی آن از سرمایه های اساسی دولت ها، احتمال نقدشوندگی بسیار بالاتر از سایر ارزها بوده و در هر زمان از معاملات می توانید آن را تبدیل به پول رایج و قابل استفاده خود کنید.

این معرفی کوتاه از جفت ارزهای اصلی و پایه را نمی توان مبنای این دانست که سایر ارزها در فارکس سودده نیستند و باید فقط بر روی این ها تمرکز کرد، بلکه اصولا برای معامله گرهای موفق، هر فرصتی در هر ارزی قابل معامله بوده و نباید آن را به صرف دلایل بالا کنار گذاشت.

لیست جفت ارز های اصلی و فرعی

اساسی ترین سوال برای هر معامله گر در بازار فارکس این است که از کدام جفت ارز برای معامله استفاده کنم؟ این یک سوال بسیار عمومی است و نمی توان پاسخ قطعی به آن داد. هر معامله گر بر مبنای شرایط عمومی و اختصاصی خود، استراتژی متفاوتی در فارکس دارد و منفعت خود را در معامله یک ارز خاص می داند اما یک نکته مهم برای فعالیت در فارکس این است که نباید زیاد در مورد انتخاب جفت ارز دچار تردید شد و آن را عوض کرد.

این یکی از عوامل شکست است.  میان یک تا سه جفت ارز به صورت حداکثری در نوسان باشید و تمام تمرکز خود را روی آنها قرار دهید. جفت ارزهایی را انتخاب کنید که رایج تر باشند و حجم معامله آنها بالاتر است. مقدار سرمایه متمرکز بر روی یک ارز مشخص، می تواند در میزان نوسان و نقدشوندگی آن تاثیر بسزایی داشته باشد و شما برای عدم مواجهه با مشکلات بعدی حتما به این نکته توجه داشته باشید. و در نهایت اینکه بازار فارکس یک بازار خبر محور است که بسیار متاثر از اتفاقات سیاسی و اقتصادی دنیاست. بنابراین برای انتخاب جفت ارز در این مورد به روز باشید.

اسامی مستعار جفت ارزهای فارکس

اسامی مستعار و لیستی از جفت ارزهای اصلی به شرح زیر است :

 1. دلار آمریکا به دلار کانادا با نام مستعار “Loonie” و نماد : USD/CAD
 2. یورو به دلار آمریکا با نام مستعار “Fiber” و نماد : EUR/USD
 3. پوند به دلار آمریکا با نام مستعار “Cable” و نماد : GBP/USD
 4. دلار استرالیا به دلار آمریکا با نام مستعار “Aussie” و نماد : AUD/USD
 5. دلار نیوزیلند به دلار آمریکا با نام مستعار “Kiwi” و نماد : NZD/USD
 6. دلار آمریکا به ین ژاپن با نام مستعار “Gopher” و نماد : USD/JPY
 7. دلار آمریکا به فرانک سوییس با نام مستعار “Swissy” و نماد : USD/CHF

در مورد لیست جفت ارزهای فرعی به دلیل تعدد آنها می توان از برخی موارد مانند زیر اشاره کرد :

 1. دلار نیوزیلند به ین ژاپن : NZD/JPY
 2. فرانک سوییس به ین ژاپن : CHF/JPY
 3. یورو به دلار کانادا : EUR/CAD
 4. یورو به فرانک سوییس : EUR/CHF
 5. و بسیاری از موارد دیگر …

هر روز با توسعه کشورهای مختلف جفت ارزهای بیشتری وارد این لیست می شوند و تعداد گزینه ها برای معاملات را بالا می برد اما سعی کنید در انتخاب یک جفت ارز محتاط بوده و عاقلانه رفتار کنید. در این پروسه ابتدا به روحیه و ابعاد شخصیتی خود مراجعه کرده و میزان ریسک پذیری خود را بسنجید. با رویکرد علمی در کنار این خودشناسی بهترین استراتژی را برای ادامه مسیر انتخاب کنید.

هر بروکر فارکس، یک سری از جفت ارز ها را پشتیبانی می کند. ما برای معاملات شما، بروکر ویندزور و بروکر روبوفارکس را پیشنهاد میکنیم.

در همین راستا میتوانید مقاله زیر را نیز مطالعه کنید:

بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x