جفت ارز کراس (Cross Currency Pair) چیست؟ تحلیل 2024

جفت ارز کراس

با اختراع ارزهای کراس، فرآیند تبدیل ارزها به راحتی و مستقیماً بین دو ارز غیردلاری و بدون نیاز به تبدیل ارزها به دلار آمریکا صورت می‌گیرد. این تکنیک معاملاتی (معامله با جفت ارز کراس) نه تنها در زمان و هزینه صرفه جویی می‌کند، بلکه برای معامله‌گران ارز حرفه‌ای فرصت‌های جدیدی را به ارمغان می‌آورد.

در واقع، جفت ارزهای کراس یکی از جفت ارزهای معامله شده در فارکس است که شامل دلار آمریکا نمی شود. این جفت ارز به معامله‌گران ارز امکان می‌دهد تا از تفاوت‌های قیمتی بین دو ارز غیردلاری استفاده کنند و به سوددهی بیشتری دست پیدا کنند. معمولاً جفت ارز رایج استفاده شده کراس شامل یورو و ین ژاپن است

در این مقاله، به توضیحاتی بیشتر درباره این موضوعات خواهیم پرداخت که ارز کراس چیست؟ جفت ارز کراس چیست؟نحوه محاسبه‌ی جفت ارزهای کراس چگونه است؟ معاملات یا تراکنش ارزی کراس چگونه است؟ همچنین به بیان مزیت‌ها و چالش‌های مزایای معاملات کراس و جفت ارز کراس و راهکارهای مدیریت ریسک در این نوع معاملات خواهیم پرداخت.

ارز کراس چیست؟

ارزهای کراس (Cross Currency یا currency crosses) به ارزهایی اشاره دارند که هیچ ارتباط مستقیمی با دلار آمریکا (USD) ندارند. در واقع، این ارزها به صورت مستقیم با یکدیگر معامله می‌شوند، بدون اینکه نیازی باشد تا اول به دلار آمریکا تبدیل شوند. به عبارت دیگر، معامله‌گران می‌توانند بین این ارزها بدون درنظر گرفتن دلار آمریکا به عنوان واسطه، مستقیماً معامله کنند. یعنی دیگر برای چنج کردن یک ارز نیازی نیست ابتدا آن را به دلار و سپس دلار را به ارز جدید تبدیل نمایید.

در پایان جنگ جهانی دوم و در آغاز فرآیند جهانی شدن، نیاز به ارزش‌گذاری یکنواخت ارزهای کشورها وجود داشت. به همین دلیل، ارزهای همه کشورها با دلار مقایسه و قیمت گذاری می‌شدند.

این مسئله به این دلیل بود که در طول جنگ جهانی دوم، ایالات متحده یکی از قوی‌ترین اقتصادها و ارزهای جهان را داشت و واحد پول آن نیز به طلا متصل بود و «استاندارد طلا» را تشکیل می‌داد. در نتیجه، هر ارز یک مبادله ارز کراس با دلار ایجاد کرد.

اگرچه دلار آمریکا همچنان به عنوان ارز ذخیره جهانی عمل می کند، ظهور و رشد بازار فارکس باعث شده است که معاملات ارزهای کراس و جفت ارز کراس امری عادی و رایج باشد. به عنوان مثال، جفت ارز GBP/JPY  برای کمک به افراد در انگلستان و ژاپن برای تبدیل پول خود ایجاد شد، بدون اینکه پول خود را به دلار آمریکا چنج کند.

جفت ارز کراس چیست؟

پروسه قیمت گذاری ارز یک کشور با قرار دادن آن در جفت ارز با یک ارز دیگر (که اغلب دلار است) یک جفت ارز تولید می کند. به عنوان مثال، یورو و دلار آمریکا که یکی از پر معامله‌ترین جفت ارزهای موجود در بازار فارکس است را در نظر بگیرید.

این جفت ارز با نماد EUR/USD نشان داده می شود. آن ارزی که در اول نوشته می شود، ارز پایه (base currency) و ارز دومی، ارز مظنه (quote currency) است. پس در جفت ارز یورو و دلار آمریکا، یورو ارز پایه و دلار ارز مظنه یا قیمت گذاری شده است. در نتیجه، اگر قیمت گذاری این ارز 0.8472 باشد، ما می فهمیم که برای اینکه یک یورو بخریم به 0.8472 دلار نیاز داریم.

در دوران باستان، اگر کسی می خواست ارز خود را چنج کند، ابتدا باید ارزهای خود را به دلار آمریکا تبدیل می کرد و تنها پس از آن می توانست دلار را به ارز مورد نظر خود تبدیل کند. برای مثال، اگر شخصی می خواست استرلینگ خود را به ین ژاپن تبدیل کند، ابتدا باید استرلینگ را به دلار آمریکا و سپس این دلارها را به ین تبدیل می کرد.

جفت ارز متقاطع یا جفت ارز کراس (Cross Currency Pair) به ترکیبی از دو ارز غیردلاری اشاره دارد که در بازار فارکس معامله می‌شوند. با ابداع این جفت ارزها، افراد اکنون می توانند پروسه تبدیل ارزهای خود را بدون دلار آمریکا انجام داده و ارز خودشان را مستقیماً به ارز مورد نظر تبدیل کنند.

در واقع، جفت ارز کراس، جفت ارزی است که شامل دلار آمریکا نمی شود، نه به عنوان ارز پایه نه به عنوان ارز مظنه. به عنوان مثال، USD/JPY یک جفت اصلی (major pair) نامیده می شود زیرا حاوی دلار آمریکا است، در حالی که EUR/GBP به دلیل اینکه حاوی دلار آمریکا نیست، یک جفت کراس (cross pair) نامیده می شود.

 ارزهای کراس می‌توانند شامل جفت‌ ارزهایی مانندGBP/JPY ، EUR/JPY، EUR/CHF و EUR/GBP باشند. در این نوع معاملات، نرخ تبادل بین دو ارز غیردلاری به عنوان مبنا برای تعیین قیمت و معامله استفاده می‌شود.

نحوه محاسبه‌ی جفت ارزهای کراس

قطعاً درک مفهوم قیمت‌های Bid و Ask برای جفت ارز کراس مهم است. با درک این مفهوم، شما می‌توانید به طور دقیق قیمت‌های خرید و فروش جفت ارزهای کراس را در بازار فارکس محاسبه کنید.

ما از قیمت‌های Bid و Ask که توسط بروکرها ارائه می‌شوند، برای محاسبه قیمت‌های جفت ارز GBP/JPY استفاده می‌کنیم.

مرحله اول در محاسبه قیمت Bid/Ask برای GBP/JPY، بررسی قیمت‌های Bid و Ask برای جفت ارزهای GBP/USD و USD/JPY است. (این دو جفت ارز را انتخاب کردیم چون USD در هر دوی آنها مشترک است)

سپس با استفاده از این دو جفت ارز و با در نظر گرفتن ارتباط آنها از طریق دلار آمریکا، قیمت‌های Bid و Ask برای جفت ارز GBP/JPY را محاسبه می‌کنیم.

با ضرب قیمت Bid در جفت ارز GBP/USD با قیمت Bid در جفت ارز USD/JPY، می‌توانیم قیمت Bid برای جفت ارز GBP/JPY را محاسبه کنیم.

GBP/USD: 1.5630 (Bid) / 1.563 (Ask)

USD/JPY: 89.38 (Bid) / 89.43 (Ask)

همچنین با ضرب قیمت Ask در جفت ارز GBP/USD با قیمت Ask در جفت ارز USD/JPY، می‌توانیم قیمت Ask برای جفت ارز GBP/JPY را محاسبه کنیم.

در نتیجه، با محاسبه قیمت‌های Bid و Ask برای جفت ارز GBP/JPY، می‌توانید اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری در مورد خرید یا فروش این جفت ارز را در بازار فارکس به دست آورید.

معاملات یا تراکنش ارزهای کراس چگونه استفاده می شود؟

ارزهایی که بیشترین معامله را انجام می دهند عبارتند از:

 • یورو
 • دلار آمریکا
 • پوند استرلینگ
 • دلار استرالیا
 • دلار نیوزلند
 • دلار کانادایی
 • فرانک سوئیس
 • ین ژاپن

بنابراین جفت ارز کراس زمانی وجود دارد که دو ارز اصلی بالا، به استثنای دلار آمریکا، معامله شوند. جفت ارز اگزاتیک یا عجیب (exotic currency pair) زمانی در نظر گرفته می شود که یک جفت ارز، حاوی یکی از ارزهای اصلی و یک ارز غیر از یک ارز اصلی و ارزی ناشناخته‌تر یا ارزی نوظهور (معمولاً یک اقتصاد کوچکتر یا یک اقتصاد در حال ظهور) باشد. نمونه ای از اEUR/ZAR است – یورو و راند آفریقای جنوبی.

سوآپ ارز کراس، که قراردادهایی است که برای وام گرفتن پول با نرخ پایین‌تر استفاده می‌شود، اغلب در معاملات بدهی با ارزهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوآپ ارز، توافقی است بین دو طرف برای مبادله پرداخت های بهره و اصل پول به ارزهای مختلف.

هنگامی که سرمایه گذاران تمایل به پوشش در برابر نوسانات ارز خارجی دارند، معاملات ارزی کراس نیز با سپرده های ارزی استفاده می شود.

در نتیجه، سرمایه گذارانی که در معاملات چند ارزی شرکت می کنند، اغلب این کار را به منظور کاهش ریسک های مالی انجام می دهند. سرمایه گذاران همچنین ممکن است بخواهند از معاملات ارز کراس به عنوان بخشی از یک طرح آربیتراژ برای کسب سود استفاده کنند.

علاوه بر این، پرداخت های برون مرزی از تراکنش های بین ارزی استفاده می کنند. مشتریانی که از بانک هایی استفاده می کنند که چنین تراکنش هایی را می پذیرند، گزینه های بیشتری برای دریافت و ارسال پرداخت های برون مرزی دارند. همچنین تقاضا برای تجارت و پرداخت های بین المللی را افزایش می دهد.

مزایای معاملات کراس و جفت ارز کراس
چرا ارز کراس را ترید کنیم

مزایای معاملات کراس و جفت ارز کراس

استفاده از تراکنش‌ها و جفت ارز کراس به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارز امکان می‌دهد که به صورت کارآمدتر و با کاهش هزینه‌ها، به بازارهای ارزی جهانی دسترسی پیدا کنند و سوددهی خود را افزایش دهند.

با پایان استاندارد طلا و افزایش تجارت جهانی در سطح عمده، تراکنش‌های ارزی کراس به قسمتی از زندگی مالی روزمره تبدیل شده‌اند. این نوع تراکنش‌ها، نه‌تنها پرداخت‌های بین‌المللی را آسان‌تر می‌کنند، بلکه هزینه‌های آن‌ها را به شدت کاهش داده‌اند.

جفت ارز کراس به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران فارکس اجازه می‌دهد تا ارزها را سریع‌تر و کارآمدتر مبادله کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بهتر در اطراف نوسانات بازار فارکس مانور دهند. به عنوان مثال، سرمایه گذاران فارکس می توانند به منظور سرمایه گذاری بر مبنای  Brexit یک جفت ارز کراس از پوند انگلیس و یورو ایجاد کنند.

به دلیل عدم نیاز به تبدیل ارز به دلار آمریکا و از آنجایی که یک فرد مجبور نیست ابتدا ارز را به دلار آمریکا سوآپ کند، تنها یک تراکنش صورت می‌گیرد، به این معنی که فقط یک اسپرد پرداخت می‌شود.

علاوه بر این، به دلیل رایج‌تر شدن معاملات غیردلاری و از آنجایی که جفت‌های غیر دلاری در حال حاضر بیشتر معامله می‌شوند، اسپردها بسته شده و هزینه چنج یک ارز به ارز دیگر به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. پس، تراکنش‌ها و جفت ارز کراس دارای مزیت‌هایی از جمله مزایای زیر هستند:

 • کاهش هزینه‌ها: استفاده از تراکنش‌های ارزی کراس منجر به کاهش هزینه‌های تراکنش ارزی می‌شود. عدم نیاز به تبدیل ارز به دلار آمریکا، هزینه‌های تبدیل ارز را به شدت کاهش می‌دهد.
 • سادگی و آسانی: تراکنش‌های ارزی کراس فرایند تبدیل ارز را ساده‌تر و آسان‌تر می‌کنند. فرد معامله‌گر نیازی به انجام دو تراکنش جداگانه ندارد و می‌تواند به طور مستقیم بین دو ارز غیردلاری معامله کند.
 • بهبود نرخ اسپرد: با رایج‌تر شدن معاملات غیردلاری، اسپردها بسته شده است. این به معامله‌گران امکان می‌دهد با هزینه کمتری از یک ارز به ارز دیگر حرکت کنند.
 • افزایش قابلیت دسترسی: جفت ارز کراس افزایش قابلیت دسترسی به بازارهای بین‌المللی را به همراه دارد. افراد و شرکت‌ها از این طریق می‌توانند به راحتی در بازار جهانی ارز معامله کنند و از فرصت‌های سودآور در سراسر جهان بهره‌برداری کنند.

جفت ارز کراس در معاملات فارکس

جفت ارز کراس می‌تواند ابزاری عالی برای معامله‌گران فارکس باشد. برخی از معاملات ارزی کراس می‌توانند برای قرار دادن معامله‌گران در رویدادهای جهانی خاص مفید باشند، مانند استفاده از جفت ارز EUR/GBP برای شرط‌بندی درباره رویدادهای برگزاری خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برکسیت). این معامله با استفاده از جفت ارزهای USD/GBP و USD/EUR پیچیده تر و و نیازمند سرمایه بیشتر خواهد بود.

اما این روش همچنان برای ایجاد جفت ارز اگزاتیک یا عجیب که به طور گسترده معامله نمی شوند، استفاده می شود. نرخ های رایج ارز کراس شامل ین ژاپن است. بسیاری از معامله گران از استراتژی مبادلات انتقالی یا  Carry Trade استفاده می کنند و سود می برند. جایی که آنها یک ارز با بازده بالا مانند دلار استرالیا یا دلار نیوزیلند دارند و و در مقابل آن، ین ژاپنی که ارز کم بازدهی است را به فروش می‌رسانند.

بنابراین، جفت ارز کراس در معاملات فارکس می‌توانند ابزارهای مفیدی برای تریدرها باشند. از این ارزها می‌توان در رویدادهای جهانی خاص، ایجاد جفت ارز اگزاتیک یا عجیب و استراتژی‌های کری ترید استفاده کرد.

جمع بندی

جفت ارز کراس در بازار فارکس نقش مهمی ایفا می‌کند و برای معامله‌گران ارز فرصت‌های جذابی را به ارمغان می‌آورد. این جفت‌ ارزها به صورت مستقیم بین دو ارز غیردلاری معامله می‌شوند و نیازی به تبدیل به دلار آمریکا ندارند. در این مقاله یاد گرفتیم که:

 • جفت ارز کراس هر جفت ارزی است که حاوی دلار آمریکا نباشد، مثل جفت ارز EURGBP (یورو و پوند)
 • جفت ارز اگزاتیک یا عجیب یک جفت ارز است که از یک ارز اصلی و یک ارز ناشناخته‌تر یا ارزی نوظهور تشکیل شده است، مثل EUR/ZAR  (یورو و راند آفریقای جنوبی)
 • ترکیب جفت ارزهای کراس میزان فرصت های معاملاتی را افزایش می دهد.
 • جفت ارز کراس به دلیل نقدینگی پایین تر، تمایل به نوسان دارد.
 • جفت ارزهای اگزاتیک یا عجیب به دلیل نقدینگی و جابجایی های حجم بالا، هزینه تراکنش بالاتر و ریسک بیشتری دارند.

در نهایت، با ترید ارزهای کراس، شما به فرصت‌های متنوعی در بازار فارکس دسترسی دارید. به جای محدود شدن به جفت‌های ارزی که دلار آمریکا در آنها حضور دارد، می‌توانید به تنوعی از جفت‌های ارزی دسترسی پیدا کنید که فرصت‌های سودآوری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

همچنین می‌توانید از تاثیرات مستقیم دلار آمریکا بر بازار فارکس فاصله بگیرید. این به شما امکان می‌دهد تا با تحلیل و پیش‌بینی نرخ ارزهای خارجی به صورت مستقل از دلار آمریکا، به معامله بپردازید و از فرصت‌های سودآور برخوردار شوید.

اما یادتان باشد با اینکه ترید با جفت ارز کراس می‌تواند به معامله‌گران ارز فرصت‌های جدید و متنوعی را در بازار فارکس ارائه دهد و امکان مدیریت بهتر ریسک‌ها را فراهم کند، نیاز است که به دقت و با آگاهی کافی در این بازار معامله کنید تا به نتایج مطلوب دست یابید.

جفت ارزهای فارکس به چند دسته کلی تقسیم می شوند؟

• جفت ارزهای اصلی یا ماژور (شامل دلار آمریکا هستند)
• جفت ارزهای کراس یا مینور (شامل دلار آمریکا نمی باشند)
• جفت ارزهای اگزاتیک یا عجیب ( شامل یک ارز اصلی و یک ارز ناشناخته‌تر و نوظهور می باشند)

جفت ارز‌های اصلی کدامند؟

یورو دلار با نماد EURUSD
دلار ین با نماد USDJPY
پوند دلار با نماد GBPUSD
دلار سوئیسی با نماد USDCHF  
دلار لونی با نماد USDCAD        
دلار اوزی با نماد AUDUSD       
کیوی دلار با نماد NZDUSD      

جفت ارزهای غیر اصلی یا کراس کدامند؟

کراس‌های یورو: EURCHF، EURGBP، EURCAD، EURAUD و EURNZD
کراس‌های ین: EURJPY، GBPJPY، CHFJPY، CADJPY، AUDJPY و NZDJPY
کراس‌های پوند: GBPCHF، GBPAUD، GBPCAD و GBPNZD
سایر کراس‌ها: AUDCHF، AUDCAD، AUDNZD، CADCHF، NZDCHF و NZDCAD

معامله با جفت ارزهای کراس چه مزیت هایی دارد؟

معامله با جفت ارزهای کراس می‌تواند هزینه‌های تبدیل ارز را کاهش دهد، زیرا فرد معامله‌گر نیازی به تبدیل ارز به دلار آمریکا ندارد. همچنین، برخی از جفت‌های ارز کراس اسپردهای معاملاتی محدود‌تری دارند که این امر معامله‌گران را قادر می‌سازد با هزینه کمتری یک ارز را به ارز دیگر چنج کنند.

آیا معامله با جفت ارزهای کراس دارای ریسک است؟

همانند هر نوع معامله‌ای، معامله با جفت ارز کراس نیز دارای ریسک‌هایی است. معامله‌گران باید با آگاهی کامل از ریسک‌های احتمالی و با استفاده از روش‌های مدیریت ریسک مناسب، به معامله‌گری در بازارهای مالی بپردازند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x