الگوی تری درایو (three-drive) در پرایس اکشن چیست؟ – نحوه معامله با الگوی 3drive

الگوی تری درایو و معامله با آن

الگوی تری درایو (three-drive) یکی از الگوهای قیمتی در تحلیل تکنیکال و پرایس اکشن است که از آن برای تشخیص تغییر روند در فارکس استفاده می شود. این الگو بر پایه نسبت معروف فیبوناچی ابداع شده است و با پسوند فیبوناچی 127% و یا 618% تکمیل می شود.

این الگو سه موج نوسانی دارد که معمولا قیمت در آن ها به نقطه قابل توجهی می رسد و به نوعی بازار از حرکت فعلی خود خسته شوده و قیمت با رسیدن به زون عرضه و یا تقاضای جدید بر خواهد گشت.

این مقاله درس 15 از دوره rtm می باشد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا بر اساس دوره rtm اف میانته و به زبان فارسی و به صورت کاملا رایگان ایجاد شده و در اختیار دانشجویان این دوره قرار گرفته است.

دوره rtm رایگان

الگوی تری درایو (three-drive) در پرایس اکشن چیست؟

الگوی تری درایو یکی از الگو های برگشتی پرایس اکشن و نوعی از الگوی فشردگی CP می باشد. در این الگو قیمت در مسیر رسیدن به ناحیه عرضه و یا تقاضا سه مثلث می سازد. این مثلث ها باعث می شوند اوردر هایی که در مسیر روند قرار دارند پر شده و از قدرت روند کاسته شود و قیمت با رسیدن به زون عرضه و یا تقاضای پیش رو با قدرت زیادی برگشت داده شود.

الگوی 3drive الگوی معتبری نبوده و از آن فقط برای تایید تغییر روند استفاده می شود. برای مثال در یک روند صعودی قرار داریم و یه ناحیه عرضه معتبر در پیش رویمان قرار دارد. حال در صورتی که در مسیر رسیدن به زون عرضه الگوی تری درایو نیز ظاهر شود با اطمینان بیشتری می توانیم در ناحیه عرضه سفارش SELL قرار دهیم.

در شکل زیر الگوی هارمونیک تری درایو در تحلیل تکنیکال نشان داده شده است و بعد از آن نیز الگوی تری درایو در پرایس اکشن را رسم کرده ایم.

الگوی هارمونیک تری درایو
الگوی هارمونیک تری درایو
الگوی تری درایو در پرایس اکشن rtm
الگوی تری درایو در پرایس اکشن rtm یک الگوی برگشتی می باشد.

هدف الگوی تری درایو

هدف الگوی تری درایو کمک به تشخیص تغییر روند در بازار می باشد. این الگو به تنهایی قابل استفاده نبوده و تریدر ها از آن برای تایید تغییر روند در بازار استفاده می کنند. زمانی که در یک روند (مثلا نزولی) قرار دارید و قبلا ناحیه تقاضا را برای روند رسم کرده اید.

در این حالت با مشاهده الگوی تری درایو می توان به این نتیجه رسید که سفارش های فروش در میانه راه پر شده اند و قدر فروشندگان کاهش یافته است و با رسیدن به ناحیه تقاضا تسلط خریداران بر فروشندگان بیشتر خواهد شد و تغییر روند نزولی به صعودی خواهیم داشت.

الگوی تری پوش در پرایس اکشن

در الگوی تری درایو اگر سه مثلث ایجاد شده در انتهای روند رخ دهند ، به آن الگوی تری پوش در پرایس اکشن نیز گفته می شود و عملکرد آن با عملکرد الگوی تری درایو یکسان می باشد.

در الگوی تری درایو از زمان حرکت قیمت تا رسیدن آن به ناحیه تقاضا در کل باید سه مثلث داشته باشیم. و این سه مثلث ممکن است در میانه روند و یا ابتدای آن تشکیل شوند. ولی در الگوی تری پوش این سه مثلث به صورت متوالی و در انتهای روند و یا در اصطلاح در قله (روند صعودی) تشکیل می شوند.

نحوه معامله با الگوی تری درایو

برای آموزش نحوه معامله با الگوی تری درایو از یک مثال استفاده می کنیم.

در شکل زیر زون عرضه را رسم کرده ایم. همانطور که بیان کره ایم الگوی تری درایو به تنهایی قابل ترید کردن و سیگنال نبوده و به عنوان تایید کننده از آن استفاده می شود. در مثال زیر قیمت در حال رسیدن به زون عرضه می باشد. در مسیر رسیدنش به این زون الگوی تری درایو دیده می شود که آن را رسم کرده ایم.

پس با اطمینان بیشتری می توان هنگام رسیدن به زون تقاضا سفارش فروش قرار داد. زیرا الگوی 3drive نشانه ای بر تغییر روند بازار می باشد.

نحوه معامله در الگوی تری درایو
نحوه معامله در الگوی تری درایو

دقت کنید که اگر در الگوی تری درایو (three-drive) گپ وجود داشته باشد الگو اعتبار کافی نخواهد داشت. در این صورت باید موارد بیشتری را بررسی نمایید.

نکته مهم دیگری که باید به آن دقت کنید این است که هیچ الگویی نمی تواند نتیجه قطعی به شما بدهد. پیدایش الگوی تری درایو (three-drive) هم هیچ وقت به معنی برگشت قطعی نیست. در صورتی که الگو به شکست برسد احتمال ادامه حرکت، قوی تر می شود.

هنگام استفاده از این الگو باید استراتژی کاملی هم داشته باشید. به بیان ساده تر باید بگوییم هیچ الگویی به تنهایی نمی تواند شما را در دنیای بازارهای مالی موفق کند.

الگوی cp drive

الگوی تری درایو همان الگوی cp (فشردگی) می باشد ؛ با این تفاوت که ما در الگوی 3drive سه عدد وج (گوه) داریم و وج ها همان مثلث های ما هستند. به این دلیل به الگوی تری درایو الگوی الگوی cp drive نیز گفته می شود.

مزایا و معایب الگوی تری درایو (three-drive)

این الگو همچون هر الگوی دیگری مزایا و معایب خودش را دارد. توجه به همه این موارد باعث می شود معاملات موفق تری داشته باشید.

مزایامعایب
سادگی تشخیصتشکیل دشوار
تایید رونداعتبار پایین
قابل استفاده برای همه تایم فریم هاعدم کارایی در حرکات خنثی

مزایا

  • به سادگی می توانید آن را تشخیص دهید.
  • از آن برای تایید روند استفاده می شود و یک الگوی کمکی می باشد.
  • برای همه تایم فریم ها قابل استفاده است.

معایب

  • لازم است همه شرایط تشکیل آن برقرار باشد و این ساده نیست.
  • اعتبار پایینی دارد و به تنهایی قابل معامله نیست.
  • در حرکات خنثی کارایی ای ندارد.

نحوه تشخیص الگوی هارمونیک تری درایو

همان طور که در قسمت های مختلف متن ذکرکرده ایم این الگو اصول خودش را دارد. مواردی که در زیر می خوانید از جمله مهم ترین این اصول هستند.

امواج شدید ( درایو 1): این امواج معمولا تحرک قیمت به بالا یا پایین را نشان می دهند و بازوی پر نوسانی را ایجاد می کند.

امواج درایو 2 ( کنترل کننده): این امواج حرکت قیمت برخلاف حرکت موج اول را نشان می دهد. در الگوی تری درایو (three-drive) معمولا از حداقل 61.8% فیبوناچی ایجاد می شود.

امواج درایو 3 ( نهایی): با این امواج می توان فهمید که قیمت در حال بازگشت به سمت خط ترند و یا همان ترند اصلی است. معمولا این امواج به نقطه شروع الگو برمی گردد.

از این الگو برای شناسایی نقاط ورود و خروج استفاده می شود. معمولا تریدرها نقاط ورود را نزدیک به نقطه بازگشت تعیین می کنند. نقاط خروج هم اکثرا در نزدیکی نقطه ایجاد الگو قرار می گیرد.

میزان اهمیت الگوی تری درایو

همان طور که گفتیم الگوی تری درایو (three-drive) یکی از الگوهای مهم است که می تواند برایتان سودآور باشد. افراد زیادی فکر می کنند باید یک الگو یا ابزار پیدا کنند و سپس کار با آن باعث شود که حسابی پولدار شوند! این امکان نه در مورد تری درایو و نه در مورد هیچ الگوی دیگری وجود ندارد. اما الگوی تری درایو و تمرکز بر شیوه صحیح کار با آن باعث می شود بتوانید تصمیمات بهتری گرفته و در نتیجه موفق تر عمل کنید.

قبل از هر تصمیمی مطمئن شوید که الگو را به درستی شتخیص داده اید. متاسفانه بارها شاهد این موضوع هستیم که افراد الگوها را به درستی تشخیص نمی دهند و این برایشان درسرهای مختلفی ایجاد می کند.

کلام آخر

الگوی تری درایو یکی ازروش هایی است که در تحلیل تکنیکال از آن استفاده می شود. همان طور که بارها گفته ایم موفقیت در بازارهای مالی نیازمند دانش و تجربه کافی است.

الگوی هارمونیک سه درایو که با الگو تری هم از آن یاد می شود، شبیه به الگوی آی باترن هم هست. تفاوت این دو این است که آی باترن، چهار موج دارد.

این الگو چیست؟

الگوی تری درایو (three-drive) یکی از الگوهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال است که در صورت استفاده صحیح و در کنار یک استراتژی کامل و همه جانبه می تواند شما را به سود خوبی برساند.

می شود به تنهایی از آن استفاده کرد؟

بله اما همان طور که گفتیم استفاده از هیچ الگویی نمی تواند به تنهایی کافی باشد و شما را به نتایج ایده آل برساند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.