تغییرات روند در مارکت استراکچر BOS (اسمارت مانی پیشرفته) – Break of Structure

تغییرات روند در مارکت استراکچر

تغییرات روند و تشخیص تغییر روند یکی از مهم ترین مسائلی است که هر تریدری در تلاش است تا این تغییرات را سریع تر تشخیص دهد. در صورتی که تریدر بتواند تغییرات روند را سریعتر تشخیص دهد ، می توانند سفارش های صحیح تر و معاملات سودآوری داشته باشد. در درس 16 از دوره آموزش پرایس اکشن به آموزش تغییر روند ، نحوه تشخیص آن و … پرداختیم.

در این درس نیز تغییرات روند در مارکت استراکچر را بررسی می کنیم. البته این مبحث ظاهری ساده دارد . ولی زمانی که در مارکت واقعی به ترید مشغولید به اهمیت این موضوع و نقص دانشتان از آن پی خواهید برد.

این مقاله درس 27 از دوره اسمارت مانی ایتسکا می باشد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا ایجاد شده و در آن به آموزش کسب درآمد از فارکس از مبتدی تا پیشرفته می پردازیم.

تغییرات روند در مارکت استراکچر BOS

در بازار فارکس روند صعودی و یا نزولی همیشگی نبوده و بالاخره به اتمام خواهد رسید. البته روند های ادامه دار صعودی و یا نزولی می تواند در بازار های سهام و یا کریپتو رخ دهد. ولی در فارکس هر روند بالاخره به پایان رسیده و روند جدیدی آغاز خواهد شد.

انواع روند در فارکس

برای بررسی تغییرات روند در مارکت استراکچر BOS از مثال زیر استفاده می کنیم. چون در ابتدای دوره قرار داریم برای دوری از پیچیدگی فعلا در مثال هایمان از کندل ها دوری کرده و از خطوط صاف برای آموزش استفاده می کنیم. به نمودار شکل زیر توجه کنید.

در شکل زیر نمودار قیمتی یک جفت ارز را می بینید. (مثال فرضی برای آموزش)

تغییرات روند در مارکت استراکچر
تغییرات روند در مارکت استراکچر

در شکل بالا نمودار را به سه ناحیه A ، B و C تقسیم کرده ایم. و هر کدام از این نواحی نشان دهنده یک روند می باشد که در ادامه بیشتر بررسی می کنیم.

در ناحیه A شاهد یک روند صعودی هستیم. زیرا سقف ها HH ها و کف ها HL های بالاتری ایجاد شده اند. آخرین HL ایجاد شده در ناحیه A یک کف قوی محسوب می شود . زیرا بعد از این کف بازار سقف قبلی را رد کرده و یک سقف HH بالاتر ایجاد کرده است. ولی بعد از آن در اولین نقطه چین می بینید بازار این کف قوی را رد کرده و یک LL جدید ایجاد کرده است.

در قسمت نقطه چین ما انتظار داریم بازار پولبک ….. زده و روند صعودی ادامه پیدا کند. در صورتی که بر خلاف انتظار ما بازار پایین آمده و کف قبلی را شکسته و BOS باس جدید و به طبع آن LL جدیدی ایجاد کرده است. (شروع ناحیه B)

پس فعلا در ناحیه نزولی (ناحیه B) هستیم. خط نقطه چین نشان دهنده آغاز روند نزولی می باشد. زمانی که این سطح شکسته شد طبق استدلال ما تغییر روند رخ داده و بازار نزولی شده است.

برخی تریدر ها و تحلیل گران برای تایید تغییر روند می خواهند هم LL و هم LH را در نمودار مشاهده کنند. ولی ممکن است LH را نبینند. زیرا عوامل متعددی از قبیل لیکوئیدیتی و یا اشباع خرید و … ممکن است دوباره قیمت را بالا برده و HH جدیدی ایجاد کرده و بازار دوباره برگشته و به روند صعودی خود ادامه دهد. به این دلیل بسیاری از تریدر ها هم به LL و هم به LH دقت زیادی دارند و تا این دو را با هم نبینند ، اعتقادی بر تغییر روند بازار ندارند.

ولی ما زمانی که LL را دیدیم می گوییم تغییر روند رخ داده است. و تلاش می کینم تا حد ممکن تحلیل هایمان را ساده نگه داریم.

بعد از تشکیل اولین LL باید به دنبال کف ها و سقف های ضعیف و قوی در بازار باشید. در فارکس این نکته را به یاد داشته باشید برای ایجاد یک LL به ورود پول زیادی در بازار نیاز است. زیرا تنها با ورود پول های بزرگ روند بازار تغییر خواهد کرد.

فرض کنید تشخیص شما درست بود و بازار روند نزولی در پیش گرفت (ناحیه B در شکل بالا). در این حالت در اولین LH موجود در ناحیه نزولی B که یک پولبک می باشد ، می توانید یک سفارش Short باز کنید.

تغییرات روند در مارکت استراکچر
تغییرات روند در مارکت استراکچر

مارکت استراکچر مسائل ساده زیادی در دل خود دارد که بنیه و اساس ترید ها را تشکیل می دهند و با توجه و آموزش آنها می توانید بستری مستحکم برای تریدر خود ایجاد کرده و معاملات سود آوری داشته باشید. این روند نزولی ادامه پیدا می کند تا به انتهای روند در نقطه چین دوم برسیم. (یعنی انتهای ناحیه B و شروع ناحیه C)

در آخرین LL موجود در ناحیه B بازار بالا رفته و LH را نیز رد کرده و سقفی بالا تر ایجاد کرده است که ما آن را HH می نامیم. و بر اساس تحلیل های ما این HH نشان از تغییر روند نزولی به صعودی دارد.

در این قسمت و برای ایجاد BOS و تغییر روند پول زیادی وارد بازار شده است. پس ما در روند نزولی انتظار داشتیم LH جدیدی ایجاد شود. ولی بر خلاف انتظار ما پول بزرگی وارد بازار شده و به جای LH شاهد ایجاد HH در بازار هستیم.

CHOCH در تغییرات روند

CHOCH (Change Of Character) نیز به نوعی تغییر روند می باشد که کمی با مطالب بیان شده در بالا متفاوت است. در CHOCH به ساختار داخلی بازار می پردازیم. و دنبال حرکات کوچکی در بازار هستیم.

در این مورد حرکات ریز بسیار زیادی در بازار ایجاد می شود. و برای مثال بازار صعودی بوده و HH ها و HL های پی در پی ایجاد می شود. و زمانی که به جای ایجاد HL شاهد ایجاد یک LL در بازار باشیم ، یک چاک CHOCH رخ داده است.

تغییرات کلی بین سوئینگ های سقف و کف چاک نامیده می شود. در روند نزولی نیز زمانی که LH شکست خورده و HH ایجاد شود ، CHOCH رخ داده است.

قدرت تحلیل بر اساس CHOCH زیاد معتبر نبوده و احتمال اشتباه آن هم وجود دارد. در درس بعدی به صورت مفصل در مورد چاک ها و نحوه معامله در آنها صحبت خواهیم کرد.

تغییرات روند و مارکت استراکچر مباحث پیشرفته ای می باشند. و در چند درس بعدی نیز به ادامه این موضوعات و تمرین های مختلف در این خصوص خواهیم پرداخت.

درس بعدی از دوره اسمارت مانی ایتسکا : چاک CHOCH در مارکت استراکچر

سوالات متداول

تفاوت تغییرات روند و Change Of Character در چیست؟

تغییر روند به ساختار خارجی بازار و CHOCH به ساختار داخلی بازار می پردازد. ولی هر دو سیگنالی برای شناسایی تغییر روند در بازار می باشند.

4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه