تریگر چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

تریگر چیست

می دانید که تریگر چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟ با مزایا ومعایب آن آشنا هستید؟

تریگر واژه ای است که در بورس و بازارهای مالی زیاد درباره آن می شنویم. حتما شما هم تا به حال زیاد درباره تحلیل تکنیکال و نقش آن در موفقیت های مالی شنیده اید. با کمک ابزارهای مختلف این تحلیل ها، می توانید معاملات بهتر و پرسودتری داشته باشید. تریگر یکی از ابزارهای مهمی است که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد.

تریگر چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

همان طور که گفتیم تریگر یکی از ابزارهای مهم تحلیل تکنیکال است و در لغت معنی ماشه می دهد. در بازارهای مالی منظور از تریگر، نقاطی است که با تحلیل های انجام شده، قصد داریم در آن ها معامله کنیم. به بیان دیگر می توان گفت که تریگر نقاط حساسی است که می توان برای ورود وخروج از آن استفاده کرد.

بسته به نوع استراتژی تان شما می توانید بهترین استفاده را از این مفهوم داشته باشید. در حقیقت تریگر شرطی است که شما برای ورود به معامله تعیین می کنید و باعث می شود دقیقا بدانید که چه می خواهید. تریگر انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

  1. اندیکاتور
  2. پولبک
  3. شکست
  4. الگوی قیمت
  5. کندل استیک

 

تریگر تنها برای ورود به معامله است؟

این یکی از سوالاتی است که در زمینه تریگرزیاد می شنویم. خیر، تریگر فقط برای ورود به معاملات نیست. تریگر می تواند برای ورود به معامله، خروج از آن، مدیریت سرمایه و بسیاری موارد دیگر استفاده شود. در حقیقت ورود به معامله تنها یکی از کاربردهای تریگر است.

حرفه ای ها برای خروج از معاملات هم تریگر دارند و می دانند که بدون انجام این کار ریسک بیشتری در معاملات شان خواهند داشت. علاوه بر این، برای مدیریت سرمایه هم به تریگر احتیاج دارید و در غیر این صورت، ممکن است زیان های شدیدی را تجربه کنید.

انواع مختلف تریگرها

تریگرها در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. استراتژی های معاملاتی مشخص می کند که چه تریگری را باید مورد استفاده قرار دهید. در مورد تریگرها، بسته به نوع معاملات، تایم فریم هم می تواند متفاوت باشد. در ادامه در مورد برخی از تریگرها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اندیکاتورها

یکی از پر استفاده ترین تکنیک ها در تحلیل تکنیکال، اندیکاتورها هستند. اندیکاتورها انواع مختلفی دارند که بسته به موقعیت می توانید از آن ها استفاده کنید.

نقش ادیکاتورها در تریگر
تریگر چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟ 1

برخی از مهم ترین اندیکاتورها عبارتند از: پارابولیک اس ای آر، مکدی، متحرک ساده، باندهای بولینگر و غیره.

پولبک

یکی از روش های ورود به معامله پولبک است. تریدرهای زیادی به این روش علاقه مند هستند و معتقدند که کم ریسک و امن است. در واقع پولبک موقعیتی است که تریدر در یک شرایط خوب وارد معامله می شود. معمولا منظور از پولبک، آغاز یک روند صعودی و یا نزولی خفیف در قیمت ها است. پولبک را هم در روندهای نزولی و هم در روندهای صعودی شاهد هستیم.

تریگر چیست و تعریف پولبک در تریگر
تریگر چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟ 2

وقتی یک روند صعودی شروع می شود، تعدادی از افراد احتمالا با گمان موقتی بودن شرایط، فروش را شروع کنند. این موقعیت باعث می شود روند دوباره صعودی شود.  به این حالت، پولبک گفته می شود.

شکست

شکست و پولبک تا حد زیای شبیه به یک دیگر هستند. وقتی قیمت یک دارایی به شکست می رسد، با شرایط خاصی این شکست ادامه پیدا می کند. در بسیاری از اوقات الگوی شکست ممکن است جعلی باشد و این حالت را هم نمی توان نادیده گرفت. تریدرهای زیادی با علم به همه این مسائل، در شکست ها وارد معامله شده و برای بازگشت قیمت منتظر نمی مانند.

الگوی قیمت

الگوی قیمت تنوع زیادی دارد و با استفاده از آن تغییرات قیمتی در نظر گرفته می شود.الگوی پرچم، سر و شانه و غیره از جمله این الگوها هستند.

کندل استیک

نمودارها به صورت کلی در سه نوع کندل استیک، خطی و میله ای وجود دارند. کندل استیک نسبت به بقیه نمودارها مزایای بیشتری داشته و توجه تریدرهای زیادی را جلب می کند. استفاده از این نمودارها راحت است و با استفاده از آن می توانید روند صعودی یا نزولی را به درستی تشخیص دهید.

برای این که از کندل استیک استفاده کنید، شرط های زیادی وجود دارد. یکی از مهم ترین این شرط ها این است که تغییرات قیمتی روندی صعودی و یا نزولی داشته باشد.

الگوهای زیای در کندل استیک ها داریم که برخی از آن ها شامل دوجی، دوجی سنگ قبر و غیره می باشد.

مزایا و معایب استفاده از تریگر

همان طور که گفتیم تریگر به شما کمک می کند سیگنال های خوبی برای ورود و خروج بگیرید. البته مانند هر مفهوم دیگری تریگر می تواند معایبی هم داشته باشد که باید مراقب آن ها باشید.

تصمیم گیری با آگاهی بیشترعدم قطعیت نتایج
بازدهی بیشتر معاملاتنیاز به ترکیب با دیگر ابزارها
تشخیص خط روند 
  

مزایای استفاده از تریگر

  • با آگاهی و قدرت بیشتری تصمیم می گیرید و در نتیجه ریسک معاملات تان پایین می آید.
  • معاملات تان بازدهی بیشتری پیدا می کند.

تریگر در تشخیص خط روند به شما کمک کرده و در نتیجه بهتر می توانید برای روزهای بعدی معاملات تان هم تصمیم بگیرید.

مزایا و معایب استفاده از تریگر
تریگر چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟ 3

معایب استفاده از تریگر

  • گاهی ممکن است به نتایج قطعی نرسید.
  • بسیاری از اوقات تریگر به تنهایی کافی نیست و لازم است آن را با دیگر ابزارها هم ترکیب کنید.

سخن پایانی

برای داشتن معاملات سود ده و هدفمند، باید دانش و تجربه کافی داشته باشید. استفاده از تحلیل ها و ابزارهای مختلف کمک می کند بتوانید معاملات بهتری را تجربه کنید.

منبع:

docs.cryptohopper

سلام تریگر چیه؟

درود. همان طور که گفتیم تریگر در واقع نقطه ای است که در آن سفارش خرید و یا فروش می دهید. وقتی قیمت به قیمتی برسد که تعیین کرده اید، انجام سفارش تان شروع می شود.

سلام استفاده از تریگر می تواند به ضرر تریدر باشد؟

درود. در دنیای بازارهای مالی معمولا هیچ وقت یک فاکتور به تنهایی نمی تواند باعث موفقیت شما شود. تریگر یکی از مفاهیمی است که کمک می کند در کنار دانش و تجربه خودتان، معاملات موفق تری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *