اشباع خرید و فروش چیست؟ آیا این نقاط مهم اند؟

بازنگری توسط: سعید محمدی
اشباع خرید و فروش چیست؟

در تحلیل تکنیکال و با استفاده از اندیکاتورهای مختلف می توان سیگنال های مناسبی برای خرید و فروش را دریافت کرد. هنگامی که قیمت از حدی بالاتر برود و یا پایین تر بیاید، اندیکاتور منطقه هشدار را برای شما مشخص می کند. به مناطق گفته شده، مناطق اشباع هم می گوییم که هنگام رسیدن قیمت به این نواحی، پتانسیل برگشت آن زیاد می شود. منظور از اشباع خرید زمانی است که دارایی ها با قیمتی بیش از ارزش واقعی خود معامله می شوند و در اشباع فروش عکس این موضوع اتفاق می افتد.

استفاده از اندیکاتور RSI، اندیکاتور stochastic و برخی روش های تحلیل بنیادی می تواند در شناسایی این نقاط به شما کمک کند.

طبق تجربه من محدوده های اشباع خرید و فروش مهم هستند اما نقاط جادویی نیستند! این موارد چند نکته بر اساس تجربه های من در خصوص نقاط اشباع خرید و فروش است:
این نقاط به شما سیگنال هایی جهت بازگشت بازار را میدهند اما هیچ ( و باز هم تاکید میکنم هیچ ) گارانتی ای وجود ندارد. در بسیاری از مواقع به محدوده اشباع خرید RSI رسیدیم و مارکت از ان نقطه مجدد به بالا حرکت کرده.
توصیه میکنم حتما از تاییدیه ها استفاده کنید.
فقط به این اشباع ها نچسبید! این موارد تنها روش های موجود در مارکت نیستند. بازار فارکس پیچیده است و روش های مختلفی برای پیش بینی روند ادامه ی چارت وجود دارد. اگر فقط بخواهید از اشباع ها استفاده کنید، احتمالا با مشکلات جدی رو به رو خواهید شد.
پس، آیا این محدوده ها واقعی اند؟ به نظر من این محدوده ها گاهی در مسیر قیمت و فشار خرید و فروش تاثیر میگذارند.
آیا من خودم با این موارد ترید میکنم؟ گاهی اوقات محدوده های اشباع خرید و فروش را در نظر میگیرم و سپس اقدام به ترید میکنم اما، بر اساس این محدوده ها، خیر!

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

اشباع خرید و فروش چیست؟

اشباع خرید و فروش را می توانید هشدارهایی در نظر بگیرید که در انجام بهتر معاملات به شما کمک می کند.

اشباع خرید و فروش چیست؟ آیا این نقاط مهم اند؟ - اشباع خرید و فروش
اشباع خرید و فروش چیست؟ آیا این نقاط مهم اند؟ 1

اشباع خرید

اشباع خرید یا همان Overbought در واقع حالتی است که دارایی ها بیش از ارزشی که واقعا دارند، در بازار معامله می شوند. با نگاهی دیگر می توانیم در نظر بگیریم که این دارایی ها اصلاح قیمت را تجربه نکرده و روندی صعودی دارند. وقتی یک سهم در وضعیت اشباع خرید قرار دارد، قیمت زیاد می شود و پس از آن هر لحظه ممکن است ریزش قیمت را تجربه نماید.

اصطلاحتوضیحاتسیگنال
اشباع خریدقیمت به طور قابل توجهی بدون اصلاح قیمت افزایش یافته استاصلاح احتمالی قیمت به سمت پایین
اشباع فروشقیمت به طور قابل توجهی بدون حرکت صعودی کاهش یافته استجهش احتمالی قیمت به سمت بالا

شاید برایتان سوال باشد که اشباع خرید را چگونه باید تشخیص داد؟ این کار را می توان با استفاده از دو روش تکنیکال و بنیادی انجام داد. استفاده از روش بنیادی یا همان P/E برای افرادی که تازه وارد هستند، دشوار خواهد بود. به صورت کلی تعیین ارزش واقعی یک سهم یا هر دارایی دیگری، کاری است که به دانش و تجربه زیادی احتیاج دارد.

اشباع خرید و فروش چیست؟ آیا این نقاط مهم اند؟ - اشباع خرید و فروش
اشباع خرید و فروش چیست؟ آیا این نقاط مهم اند؟ 2

اشباع فروش چیست؟

اشباع فروش یا همان Oversold رامی توانید مفهوم مقابل اشباع خرید در نظر بگیرید. وقتی دارایی با ارزشی معامله شود که کمتر از ارزش واقعی آن است، در حالت اشباع فروش قرار دارد. چه اتفاقی افتاده است؟ معمولا در این حالت افراد زیادی به دلیل اخبار و یا در نتیجه احساسات شان فروش را انتخاب کرده اند در صورتی که این تصمیم منطقی نبوده است.

برای تشخیص اشباع فروش می توان از اندیکاتورهایی مثل RSI و یا روش P/E استفاده کرد.

همه چیز درباره اشباع خرید و فروش
اشباع خرید و فروش چیست؟ آیا این نقاط مهم اند؟ 3

تفاوت مهم اشباع خرید و اشباع فروش

تفاوت این دوحالت در تعریف شان هم مشخص است. در اشباع فروش، دارایی با ارزشی پایین تر از ارزش واقعی خود معامله می شود در حالی که در اشباع خرید ماجرا کاملا برعکس است.

تحلیل بنیادی برای تشخیص اشباع خرید

برای تحلیل ارزنده بودن دارایی از نسبت قیمت به درآمد یا همان P/E استفاده می شود. شما می توانید از گزارش ها و برآورد درآمد شرکت استفاده کرده و قیمت واقعی دارایی را تشخیص دهید.

نسبت پی ای
اشباع خرید و فروش چیست؟ آیا این نقاط مهم اند؟ 4

در صورتی که P/E بیشتر از شاخص مربوطه باشد می تواند نتیجه بگیرید که ارزش آن بیش از حد منطقی است. این موضوع و دیگر بررسی ها نشان می هد که دارایی مد نظر در وضعیت اشباع خرید قرار گرفته است.

تحلیل تکنیکال برای تشخیص اشباع خرید

راه دیگری که برای تشخیص اشباع خرید دارید، استفاده از تحلیل تکنیکال است. این روش برای افرادی که مبتدی بوده و تجربه کمی در زمینه بررسی بنیاد نمادها دارند، مناسب تر و راحت تر خواهد بود.

تحلیل تکنیکال
اشباع خرید و فروش چیست؟ آیا این نقاط مهم اند؟ 5

برای تشخیص اشباع فروش هم شما می توانید از هر دو روش تکنیکال و بنیادی استفاده نمایید.

نکات مهمی که باید در مورد اشباع خرید و اشباع فروش به خاطر داشته باشید:

  • آنها سیگنال هستند، نه تضمین: فقط به این دلیل که یک جفت ارز اشباع خرید یا اشباع فروش شده است، به طور قطعی به معنای معکوس شدن فوری قیمت نیست. روند می‌تواند برای مدتی ادامه یابد.
  • آنها را با سایر شاخص‌ها استفاده کنید: شرایط اشباع خرید و اشباع فروش به بهترین وجه در ترکیب با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند سطوح حمایت و مقاومت یا میانگین‌های متحرک برای یک استراتژی معاملاتی جامع‌تر استفاده می‌شوند.
  • زمینه بازار را در نظر بگیرید: عوامل بنیادی مانند رویدادهای خبری اقتصادی نیز می‌توانند بر حرکات قیمت تأثیر بگذارند. شرایط اشباع خرید/اشباع فروش را در زمینه احساسات کلی بازار تجزیه و تحلیل کنید.

بهترین اندیکاتور اشباع خرید و فروش

یکی از موضوعات مهمی که می تواند به تریدرها کمک کند، معاملات سودآورتری داشته باشند این است که سطوح اشباع خرید و فروش را تشخیص دهند. با آگاهی از اشباع خرید شما می توانید در زمان مناسبی دارایی تان را بفروشید. برای تشخیص اشباع خرید می توان از دو روش استفاده کرد که عبارتند از: تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال. در ادامه 2 اندیکاتورمهم برای تحلیل این دو اشباع را هم معرفی خواهیم کرد.

2 اندیکاتور مهم برای اشباع خرید و فروش

برای این منظور از اندیکاتورهای زیادی می توانید استفاده کنید که مهم ترین آن ها عبارت است از:

اندیکاتور RSI

این اندیکاتور با استفاده از امکانات مختلفی که دارد، نوسانات قیمت را اندازه گرفته و گرایش مومنتوم را تجزیه و تحلیل می کند. اندیکاتور RSI می تواند به خوبی میزان ارزش واقعی دارایی را تشخیص دهد.

اشباع خرید و فروش چیست - اندیکاتورها
اشباع خرید و فروش چیست؟ آیا این نقاط مهم اند؟ 6
اندیکاتور stochastic

استوکاستیک از جمله مهم ترین اندیکاتورهایی است که برای این منظور استفاده می شود. استوکاستیک، در یک تایم فریم مشخص، ارتباط میان قیمت پایانی و بازه قیمتی آن را بررسی کرده و شتاب روند را مشخص می کند. این اندیکاتور می تواند به خوبی ارزش یک سهم را مشخص کند.

اندیکاتور استوکاستیک
اشباع خرید و فروش چیست؟ آیا این نقاط مهم اند؟ 7

نکته مهم درباره اشباع فروش

افراد زیادی فکر می کنند اشباع فروش سیگنالی برای خرید است. باید بدانید که این موضوع صحت ندارد بلکه اشباع فروش را بیشتر می توان یک هشدار در نظر گرفت. شرایط اشباع فروش کمک می کند بدانید که یک دارایی با نسبتی پایین تر از حد معمول در حال معامله است. این موضوع نشان دهنده این نیست که باید آن دارایی را بخرید!

تریدرهای زیادی شرایط اشباع فروش را در نظر می گیرند. آن ها منتظر می مانند تا قیمت به سمت بالا حرکت کند و سپس برای خریدی مطمئن اقدام می کنند.

سخن پایانی

آشنایی و اطلاع از شرایط اشباع خرید و فروش می تواند به شما کمک کند معاملات بهتر و امن تری داشته باشید. اشباع خرید و فروش در واقع هشدارهایی است که به شما نشان می دهد چه زمانی وارد معامله شده و چه زمانی از آن خارج شوید. RSI و stochastic را می توانید دو تا از اندیکاتورهای مفیدی در نظر بگیرید که در تشخیص اشباع خرید و فروش به شما کمک می کنند. علاوه بر این می توانید از تحلیل بنیادی و نسبت P/E هم استفاده کنید.

اشباع خرید مهم تر است یا فروش؟

بسته به این که چه هدفی دارید، هر دوی این شرایط می تواند نکات مهمی را در معاملات به شما گوشزد کند بنابراین نمی توان گفت یکی از دیگری مهم تر است.

اندیکاتورها نتایج خوبی می دهند؟

بله هر کدام از اندیکاتورها می تواند اطلاعات بسیار خوبی در اختیار شما قرار دهد. البته دقت کنید این که از کدام اندیکاتور استفاده کنید، آن را با چه نتایج دیگری ترکیب کنید و به صورت کلی چگونه به خوبی از آن استفاده کنید، نیازمند دانش وتجربه کافی است.

اشباع فروش سیبگنال خرید است؟

خیر. اشباع فروش در واقع هشداری است برای نشان دادن این موضوع که دارایی در حدی پایین تر از حد معمول در حال معامله است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.