اشباع خرید و فروش چیست؟

اشباع خرید و فروش چیست؟

هر روزه عبارات مختلفی مثل اشباع فروش در بورس، اشباع خریداران، اشباع خرید و فروش چیست؟ و غیره در گوگل جستجو می شود. شما می دانید اشباع خرید و اشباع فروش چیست؟ در این مطلب سعی می کنیم مهم ترین اطلاعاتی که در این مورد لازم دارید را در اختیارتان قرار دهیم.

در تحلیل تکنیکال و با استفاده از اندیکاتورهای مختلف می توان سیگنال های مناسبی برای خرید و فروش را دریافت کرد. هنگامی که قیمت از حدی بالاتر برود و یا پایین تر بیاید، اندیکاتور منطقه هشدار را برای شما مشخص می کند. به مناطق گفته شده، مناطق اشباع هم می گوییم که هنگام رسیدن قیمت به این نواحی، پتانسیل برگشت آن زیاد می شود.

اشباع خرید و فروش چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

اشباع خرید و فروش را می توانید هشدارهایی در نظر بگیرید که در انجام بهتر معاملات به شما کمک می کند.

اشباع خرید

اشباع خرید یا همان Overbought در واقع حالتی است که دارایی ها بیش از ارزشی که واقعا دارند، در بازار معامله می شوند. با نگاهی دیگر می توانیم در نظر بگیریم که این دارایی ها اصلاح قیمت را تجربه نکرده و روندی صعودی دارند. وقتی یک سهم در وضعیت اشباع خرید قرار دارد، قیمت زیاد می شود و پس از آن هر لحظه ممکن است ریزش قیمت را تجربه نماید.

شاید برایتان سوال باشد که اشباع خرید را چگونه باید تشخیص داد؟ این کار را می توان با استفاده از دو روش تکنیکال و بنیادی انجام داد. استفاده از روش بنیادی یا همان P/E برای افرادی که تازه وارد هستند، دشوار خواهد بود. به صورت کلی تعیین ارزش واقعی یک سهم یا هر دارایی دیگری، کاری است که به دانش و تجربه زیادی احتیاج دارد.

اشباع فروش چیست؟

اشباع فروش یا همان Oversold رامی توانید مفهوم مقابل اشباع خرید در نظر بگیرید. وقتی دارایی با ارزشی معامله شود که کمتر از ارزش واقعی آن سات، در حالت اشباع فروش قرار دارد. چه اتفاقی افتاده است؟ معمولا در این حالت افراد زیادی به دلیل اخبار و یا در نتیجه احساسات شان فروش را انتخاب کرده اند در صورتی که این تصمیم منطقی نبوده است.

برای تشخیص اشباع فروش می توان از اندیکاتورهایی مثل RSI و یا روش P/E استفاده کرد.

همه چیز درباره اشباع خرید و فروش
اشباع خرید و فروش چیست؟ 1

تفاوت مهم اشباع خرید و اشباع فروش

تفاوت این دوحالت در تعریف شان هم مشخص است. در اشباع فروش، دارایی با ارزشی پایین تر از ارزش واقعی خود معامله می شود در حالی که در اشباع خرید ماجرا کاملا برعکس است.

بهترین اندیکاتور اشباع خرید و فروش

یکی از موضوعات مهمی که می تواند به تریدرها کمک کند، معاملات سودآورتری داشته باشند این است که سطوح اشباع خرید و فروش را تشخیص دهند. با آگاهی از اشباع خرید شما می توانید در زمان مناسبی دارایی تان را بفروشید. برای تشخیص اشباع خرید می توان از دو روش استفاده کرد که عبارتند از: تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال. در ادامه 2 اندیکاتورمهم برای تحلیل این دو اشباع را هم معرفی خواهیم کرد.

تحلیل بنیادی برای تشخیص اشباع خرید

برای تحلیل ارزنده بودن دارایی از نسبت قیمت به درآمد یا همان P/E استفاده می شود. شما می توانید از گزارش ها و برآورد درآمد شرکت استفاده کرده و قیمت واقعی دارایی را تشخیص دهید.

در صورتی که P/E بیشتر از شاخص مربوطه باشد می تواند نتیجه بگیرید که ارزش آن بیش از حد منطقی است. این موضوع و دیگر بررسی ها نشان می هد که دارایی مد نظر در وضعیت اشباع خرید قرار گرفته است.

تحلیل تکنیکال برای تشخیص اشباع خرید

راه دیگری که برای تشخیص اشباع خرید دارید، استفاده از تحلیل تکنیکال است. این روش برای افرادی که مبتدی بوده و تجربه کمی در زمینه بررسی بنیاد نمادها دارند، مناسب تر و راحت تر خواهد بود.

برای تشخیص اشباع فروش هم شما می توانید از هر دو روش تکنیکال و بنیادی استفاده نمایید.

2 اندیکاتور مهم برای اشباع خرید و فروش

برای این منظور از اندیکاتورهای زیادی می توانید استفاده کنید که مهم ترین آن ها عبارت است از:

اندیکاتور RSI

این اندیکاتور با استفاده از امکانات مختلفی که دارد، نوسانات قیمت را اندازه گرفته و گرایش مومنتوم را تجزیه و تحلیل می کند. اندیکاتور RSI می تواند به خوبی میزان ارزش واقعی دارایی را تشخیص دهد.

اشباع خرید و فروش چیست - اندیکاتورها
اشباع خرید و فروش چیست؟ 2

اندیکاتور stochastic

استوکاستیک از جمله مهم ترین اندیکاتورهایی است که برای این منظور استفاده می شود. استوکاستیک، در یک تایم فریم مشخص، ارتباط میان قیمت پایانی و بازه قیمتی آن را بررسی کرده و شتاب روند را مشخص می کند. این اندیکاتور می تواند به خوبی ارزش یک سهم را مشخص کند.

اندیکاتور استوکاستیک
اشباع خرید و فروش چیست؟ 3

نکته مهم درباره اشباع فروش

افراد زیادی فکر می کنند اشباع فروش سیگنالی برای خرید است. باید بدانید که این موضوع صحت ندارد بلکه اشباع فروش را بیشتر می توان یک هشدار در نظر گرفت. شرایط اشباع فروش کمک می کند بدانید که یک دارایی با نسبتی پایین تر از حد معمول در حال معامله است. این موضوع نشان دهنده این نیست که باید آن دارایی را بخرید!

تریدرهای زیادی شرایط اشباع فروش را در نظر می گیرند. آن ها منتظر می مانند تا قیمت به سمت بالا حرکت کند و سپس برای خریدی مطمئن اقدام می کنند.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم به  سوالاتی مثل اشباع خرید چیست؟ بهترین اندیکاتور اشباع خرید و فروش کدام است؟ و غیره پاسخ دهیم. آشنایی و اطلاع از شرایط اشباع خرید و فروش می تواند به شما کمک کند معاملات بهتر و امن تری داشته باشید.

منبع:

investopedia

سلام. اشباع خرید مهمتره یا فروش؟

درود. بسته به این که چه هدفی دارید، هر دوی این شرایط می تواند نکات مهمی را در معاملات به شما گوشزد کند بنابراین نمی توان گفت یکی از دیگری مهم تر است.

سلام. اندیکاتورها نتایج خوبی میدن؟

درود. بله هر کدام از اندیکاتورها می تواند اطلاعات بسیار خوبی در اختیار شما قرار دهد. البته دقت کنید این که از کدام اندیکاتور استفاده کنید، آن را با چه نتایج دیگری ترکیب کنید و به صورت کلی چگونه به خوبی از آن استفاده کنید، نیازمند دانش وتجربه کافی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *