اندیکاتور cci و کاربردهای آن

اندیکاتور سی سی آی و کاربردهای آن

برای شما هم سوال است که اندیکاتور cci چیست؟ به عنوان فردی که در حال خواندن این مطلب هستید قطعا تا حد خوبی با بازارهای مالی و اهمیت تحلیل آن ها آشنا هستید. اندیکاتور cci از جمله معتبرترین اندیکاتورهایی است که در این زمینه می تواند به شما کمک کند.

تحلیل گران تکنیکال با استفاده از این اندیکاتور، سعی می کنند نقاط ورود و خروج بهتری پیدا کنند. دقت کنید که تحلیل گران همیشه از روش های مختلفی برای پیدا کردن بهترین راه حل کمک می گیرند و تنها به استفاده از یک مورد خاص بسنده نمی کنند.

اندیکاتور cci چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

از این اندیکاتور در بازار اوراق بهادار و بورس های مختلف به کرات استفاده می شود. این اندیکاتور در دسته اسیلاتورها قرار می گیرد. در فرمول محاسباتی این اندیکاتور از قیمت روز و میانگین متحرک استفاده می شود. اسیلاتورها از دو کران در بالا و پایین نمودار استفاده کرده و محدوده ای را ایجاد می کنند. شما می توانید با رسم یک خط روند در این محدوده نوسان های قیمت را شناسایی کنید.

بیشترین نوسانات برای این اندیکاتور در نقاط + و – 100 وجود دارد. نوساناتی که در خارج از این محدوده قرار دارد، اشباع خرید و فروش را نشان می دهد.

مهم ترین نکاتی که با این اندیکاتور می توانید به آن ها برسید عبارتند از:

 1. تشخیص روندهای جدید بعد از اشباع خرید و فروش
 2. تشخیص سطوح خرید و فروش اشباع شده
 3. پیدا کردن روندهای ضعیف

مزایای استفاده از اندیکاتور cci

 • می توانید به سادگی نقاط اشباع خرید و فروش را تشخیص دهید.
 • می توانید تغییرات روند را پیش بینی نمایید.
 • می توانید با ترسیم خطوط روند و بررسی شکست ها، سیگنال خرید و فروش بگیرید.
 • این اندیکاتور در بازار گاوی روندی صعودی و در بازار خرسی روند نزولی دارد. دقت کنید که موقع واگرایی در سهم این نکته صادق نخواهد بود.
مزایا و معایب اندیکاتور سی سی آی
اندیکاتور cci و کاربردهای آن 1

معایب استفاده از اندیکاتور cci

 • گاهی سیگنال ها را با تاخیر ارائه می دهد.
 • ممکن است احساسات تحلیل گران در آن دخیل شود.

** به صورت کلی و برای حصول نتیجه بهتر، همیشه سعی کنید از اندیکاتورهای  مختلف به صورت ترکیبی استفاده نمایید.

مزایامعایب
پیش بینی نقاط اشباعتاخیرهای گاه و بیگاه در سیگنال ها
پیش بینی تغییرات روندامکان دخالت احساسات در آن
دریافت سیگنال خرید و فروش 
تشخیص روندهای صعودی و نزولی بسته به بازار 

نحوه استفاده از اندیکاتور cci

برای استفاده از این اندیکاتور مشخص می کنید که چه دوره ای را نمایش دهد. در این جا عدد استاندارد معمولا 20 است. در صورتی که عددی زیر این عدد را تعیین کنید، نوسانات و اشتباهات بیشتر می شود. طبیعی است که در این شرایط نتیجه خیلی قابل اعتماد نخواهد بود.

اندیکاتور cci و کاربردهای آن -

وقتی به اندیکاتور نگاه می کنید متوجه چند نکته می شوید.

 • تشخیص روندهای جدید بعد از اشباع خرید و فروش
 • تشخیص سطوح خرید و فروش اشباع شده
 • پیدا کردن روندهای ضعیف

هنگامی که اندیکاتور از زیر صفر شروع به حرکت می کند و به سمت نقطه 100 می رود، شما می توانید منتظر یک حرکت صعودی باشید. البته می توانید صبر کنید تا عدد مربوطه از100 دوباره به 0 برگشته و بازار در مسیر اصلاح قرار بگیرد. شما می توانید از همین مدل برای یک روند نزولی هم استفاده کنید.

 

برداشت ها از اندیکاتور cci

از این اندیکاتور برای تشخیص سطوح اشباع خرید و فروش استفاده می شود. در حالت دیگر و وقتی که اندیکاتور و روند قیمتی واگرا شده است، برای کشف نقاط چالشی از آن استفاده می شود.

هنگامی که اندیکاتور از یک ناحیه منفی و یا نزدیک به صفر، به بالای 100 حرکت می کند احتمال دارد که قیمت در حال شروع روند صعودی جدیدی باشد. در این جا به احتمال زیاد شاهد یک پولبک و سپس اوج گرفتن در قیمت ها خواهیم بود. منظور از پولبک، معکوس شدن روند قیمت برای زمانی کوتاه است.

همچنین وقتی یک اندیکاتور از سطح مثبت یا نزدیک به صفر، به زیر 100- می رسد ممکن است روند نزولی را شاهد باشیم.  با توجه به این سیگنال ها می توان متوجه شد که در مورد نگهداری سهام یا کالا باید چگونه برخورد کرد تا در صورت کاهش قیمت احتمالی ضرر زیادی نکنیم.

این اندیکاتور، بدون کران در نظر گرفته می شود زیرا نواحی بیش خرید و بیش فروش ثابت نیستند. معامله گران سعی می کنند به مشاهدات قبلی خود برگردند تا احتمال معکوس شدن احتمالی روند قیمت را بررسی نمایند.

واگرایی در این اندیکاتور وقتی رخ می دهد که جهت حرکت قیمت و اندیکاتور متفاوت باشد. در صورتی که قیمت در حال افزایش باشد و CCI کاهش یابد، ضعف در خط روند را خواهیم داشت. این وضعیت می تواند حتی نشان دهنده معکوس شدن قیمت هم باشد که البته الزاما این اتفاق نخواهد افتاد.

 

استراتژی های مفید برای استفاده از CCI

خوب است بدانید که هیچ اندیکاتور یا استراتژی ای بدون ریسک نخواهد بود. سیستم های مختلف ممکن است با زیان مواجه شوند اما شما می توانید یک حد ضرر تعیین کرده و تا حد زیادی از مشکلات این چنینی جلوگیری نمایید.

علاوه بر آن شما می توانید ابتدا استراتژی مد نظر را آزمایش کرده و سپس مورد استفاده قرار دهید.

 

استراتژی های اندیکاتور سی سی آی
اندیکاتور cci و کاربردهای آن 2

استراتژی ابتدایی

یکی از ساده ترین استراتژی ها این است که مسیر را در حرکات 100+ ردیابی کنید که نشان دهده سیگنال های خرید خواهد بود. از طرفی حرکات 100- هم می تواند نشان دهنده سیگنال فروش باشد.

 

استراتژی مبتنی بر چند چارچوب زمانی

از این اندیکاتور می توان در چند چارچوب زمانی استفاده کرد. در این جا از نمودارهای کوتاه مدت و بلند مدت به شکل همزمان استفاده می شود. وقتی که CCI  در چارچوب بلند مدت با بیشتر از 100+ برسد یعنی روندی صعودی خواهیم داشت. همچنین در چارت کوتاه مدت هم باید منتظر دریافت سیگنال خرید باشیم. روند تنها تا وقتی صعودی در نظر گرفته می شود که CCI بلند مدت تا 100- برود.

 

سخن پایانی

شما می توانید با استفاده از اندیکاتور cci نقاط اشباع خرید وفروش را شناسایی کرده و معاملات هوشمندانه تری داشته باشید. با این حال باز هم تاکید می کنیم که برای کسب نتیجه بهتر هیچ گاه به یک روش یا یک اندیکاتور اکتفا نکنید.

منبع:

investopedia

استفاده ازش کافیه؟

بهتر است از اندیکاتور CCI در ترکیب با دیگر اندیکاتورها استفاده نمایید.

چقد میشه به نتیجش اعتماد کرد؟

این اندیکاتور تا حد زیادی می تواند به شما کمک کند اما باز هم تاکید می کنیم که بهتر است تحلیل هایتان در بازارهای مالی همیشه چند جانبه باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x