پرایس اکشن چیست؟-مقایسه پرایس اکشن و کندل های شمعی (درس 1 از سبک البروکس)

پرایس اکشن چیست؟

قبل از شروع آموزش پرایس اکشن به سبک ال بروکس بهتر است با خود پرایس اکشن آشنا شوید. در اولین درس از این دوره آموزشی ابتدا با زبان ساده پرایس اکشن را توضیح داده و در ادامه آن را با تحلیل تکنیکال و کندل های شمعی مقایسه می کنیم.

وبسایت ایتسکا این دوره را با زبان ساده و روان برای فهم راحتتر شما عزیزان ایجاد کرده است. تمامی درس ها الهام گرفته از سبک البروکس بوده و با همان ترتیب آورده شده اند ؛ دقیقا 53 درس.

برای هر درس نیز یک ویدئوی آموزشی ایجاد کرده ایم تا به درک بیشتر شما کمک کند. ویدئوها نیز کاملا مطابق با سبک ال بروکس بوده و برای آموزش بهتر مواردی به آن افزوده شده است.

پرایس اکشن چیست؟

هر تغییری در قیمت ها که در بازار های مالی (فارکس ، بورس ، ارز های دیجیتال ، اوراق بهادار و …) رخ می دهد پرایس اکشن نامیده می شود. قیمت ها هر لحظه در حال تغییر هستند. و هر تغییر نشانه از پرایس اکشن است. پرایس اکشن در تمامی چارت ها مانن چارت خطی ، شمعی ، رنکو ، میله ای و … قابل اجراست.

زمانی که نمودار قیمتی یک سهم یا ارز را باز می کنید ، ابتدا کم و زیاد شدن قیمت ها را می بینید که شاید برایتان نشان گر چیزی نباشد. ولی هر اتفاقی و هر الگویی که در این نمودار در حال شکل گرفتن است یک فرد و یا شرکت حقوقی تصمیم گرفته تا آن اتفاق بیفتد و هدف ما سود بردن همراه این شرکت های بزرگ و حقوقی های بازار است.

هدف ما پیدا کردن رد پای نهاد های حقوقی است. زیرا این نهاد ها قیمت ها را به نفع خودشان تغییر می دهند. و ما با پیگیری رفتار حقوقی ها تلاش می کنیم همراه آنها سود کنیم. اگر به چارت های قیمتی نگاه کنیم ، گاهی رفتار هایی را می بینیم که شاید بی اهمیت به نظر می رسند. ولی با دقت بیشتر می توان به الگو هایی رسید و معاملات موفقی داشت.

مطابق نظر البروکس رفتار پرایس اکشن مانند ژنتیک می باشد. و به نوعی بازتاب رفتار انسان هاست.

اگر به نمودار های قیمتی چند سال پیش حتی 100سال را نگاه کنید ، می بینید که پرایس اکشنی که در حال حاضر می بینید ، مانند 100 سال پیش است. و این نشان دهنده ژنتیک و رفتار انسان هاست که در طول تاریخ تکرار می شود.

به عنوان مثال در دو شکل زیر چارت قیمتی جفت ارز یورو/دلار EURUSD را در دو سال 2010 و 2022 می بینید. این دو نمودار از 1 فوریه تا 23 آوریل در تایم فریم های 4 ساعته رسم شده اند. سابقه سال های قبل یک نماد ها و جفت ارز ها را از سایت هست دیتا دانلود کنید.

شکل اول مربوط به سال 2022 و شکل بعدی مربوط به 10 سال قبل یعنی سال 2010 می باشد.

چارت قیمتی جفت ارز یورو/دلار EURUSD را در دو سال 2010
چارت قیمتی جفت ارز یورو/دلار EURUSD را در دو سال 2010
چارت قیمتی جفت ارز یورو/دلار EURUSD را در دو سال 2022
چارت قیمتی جفت ارز یورو/دلار EURUSD را در دو سال 2022

اگر به شکل ها دقت کنید الگو ها در هر دو نمودار یکسان هستند. این دو نمودار در تایم فریم H4 قرار دارند. اگر شما تایم فریم ها را در هر دو زمان عوض کنید دوباره الگو های مشابه را خواهید دید. یعنی رفتار تریدر ها در معاملات سال 2022 مشابه رفتار آنها در 12 سال پیش است.

اگر دقت کنید روند بازار در هر دو زمان (الان و 12 سال پیش) یکسان است. یعنی در هر دوره قیمت دلار نسبت به یورو کاهش یافته است.

برای ادامه کار به یک مقایسه بسیار مهم نیاز داریم.

پرایس اکشن بهتر است یا کندل های شمعی؟

قبل از مقایسه ابتدا تحلیل تکنیکال و تحلیل با استفاده از کندل استیک ها را بررسی می کنیم.

آیا کندل استیک ها می توانند سودآور باشند؟

افرادی که تازه وارد بازار فارکس ، بورس ، ارز دیجیتال و … می شوند ابتدا برای آموزش در اینترنت پرس و جو کرده و مطالبی را پیدا کرده و مطالعه می کنند. افرادی نیز که بیشتر دنبال آموزش خود و بالا بردن حرفه ترید هستند ، کتاب های معروفی در این زمینه خریداری کرده و مطالعه می کنند.

تمامی تازه وارد ها آموزش خود را از کندل ها شروع می کنند. و مربیان و … همیشه تاکید دارند کندل ها بسیار مهم بوده و نکات بسیار مهمی در آنها وجود دارد. و اعتقاد دارند ، آموزش و تشخیص و تحلیل کندل ها رمز موفقیت در بازار های مالی است.

اما ، نکته بسیار جالب اینجاست تریدر های موفق جهان ، افرادی که از طریق فارکس و معامله در بورس پولدار شده اند ، شرکت های خدماتی مالی و بانکداری که مدیریت صندوق های سرمایه گذاری و مبادلات کالا را بر عهده دارند مانند گلدساکس و … هیچکدام از الگو های شمعی استفاده نمی کنند.

این شرکت های بانکداری و مدیران صندوق ها سود های بسیار بالای از معاملات در بازار های مالی کسب می کنند.

در این قسمت به یک سوال بسیار مهم می رسیم…

اگر بزرگترین شرکت های جهان و صندوق های سرمایه گذاری بسیار سودآور از کندل ها و تحلیل تکنیکال استفاده نمی کنند ، پس چرا ما باید از این روش ها استفاده کنیم؟

اگر به سخنان تردیر های حرفه ای ، (نه صرفا افرادی که خودشان ترید نکرده و فقط مربی هستند) گوش دهید ، خواهید دید که این افرد در مورد انواع نمودار ها ، کندل ها و … سخنی ندارند. بله فقط در مورد کانال ها و روندها (Channels and Trends) صحبت می کنند.

بر خلاف تصور ما معامله گران حرفه ای بسیار کلی و ساده صحبت می کنند. مثلا صریح می گویند قیمت ها در کف کانال قرار دارند و زمان مناسبی برای خرید است. و یا قیمت ها بیش از حد رشد کرده اند و احتمال اشباع خرید وجود دارد. یعنی زمان مناسبی برای فروش است. به همین سادگی.

برای درک بیشتر یک مثال می زنیم. به شکل زیر دقت کنید. نمودار شمعی یک نماد را می بینید که در یک روند نزولی قرار دارد.

کندل مستطیل
کندل مستطیل

در نقطه مشخص شده یک کندل پر قدرت قرمز رنگ که نشان از فشار فروش دارد ، می بینید. اکثر معامله گرانی که به امید افزایش قیمت با این گونه نماد ها همراه بوده اند اغلب در این نقاط که نشان از ادامه دار بودن روند نزولی دارد ، از معامله خارج می شوند.

همانطور که گفتین حرفه ای ها نمودار را با دید کلی تری مشاهده می کنند. یعنی شکل زیر

نمای کلی چارت نماد بالا
نمای کلی چارت نماد بالا

در این شکل کانالی که قیمت در داخل آن در حال حرکت است را می بینید. اکثر معامله گران حرفه ای درست زمانی که آماتور ها با ضرر از معامله خارج می شوند ، ورود می کنند. یعنی درست در کف کانال نزولی!

نقطه ای که در شکل بالا مشخص کرده ایم ، همان نقطه شکل قبل آن می باشد که یک کندل قرمز رنگ پرقدرت مشاهده کردید.

به این دلیل هنگام تحلیل اکثرا کندل ها دچار اشتباه می شوند.

دوباره با یک مثال بحث را روشن تر می کنیم. به شکل زیر دقت کنید.

روند صعودی
روند صعودی

در این شکل شاهد یک روند صعودی هستیم . درست در نقطه مقاومت یک کندل قرمز رنگ مستطیلی که نشان از قدرت فروش دارد می بینید. و نمادی که در بورس با +5 باز شده بود با -5 بسته می شود. بسیاری از معامله گران در این نقطه از معامله خارج می شوند.

ولی

افراد حرفه ای و آنهایی که واقعا از معامله در بازار های مالی سود می کنند و درآمد دارند می دانند که این نماد مثلا در زمان های پیشین زیادی در همین شرایط وقتی در کانال صعودی قرار دارد ، بعد از افت 10 درصدی در یک روز دوباره روند صعودی به خود می گیرد و دقیقا در همین نقطه وارد می شوند. شکل کامل این نمودار را در شکل زیر می بینید.

تحلیل بر اساس پرایس اکشن
تحلیل بر اساس پرایس اکشن

حرفه ای ها دقیقا در این نقطه و زمانی که قیمت به اندیکاتور میانگین متحرک رسید وارد می شوند.

حرفه ای ها حتی از میانگین متحرک که من در این نمودار قیمتی رسم کرده ام استفاده نمی کنند. این روند یک روند صعودی قوی بوده و آنها از این کندل نزولی برای ورود و کسب سود بیشتر استفاده می کنند.

اگر آموزش کندل های شمعی را دیده باشید متوجه خواهید شد که اگر نماد و یا ارز در روند صعودی قرار داشته باشد و به نقطه مقاومت خود رسیده و این کندل نزولی (مستطیل قرمز رنگ) را ببینیم باید از معامله خارج شویم.

پس حرفه ای ها و کسانی که واقعا از این بازار سود می کنند مواردی را از نمودار ها و بازار مشاهده می کنند که ما قادر به دیدن آنها نیستیم.

آنها بسیار ساده این مطلب را بیان می کنند.

“زمانی که در یک روند صعودی پرقدرت قرار داریم ، اکثر پولبک ها شکس می خورن و تبدیل به پرچم های صعودی می شوند. و این کاهش قیمت یک روزه زمان مناسبی برای ورود است.”

بررسی بازار معاملاتی

بازار های مالی به گونه ای روند های قبلی خودشون رو تکرار می کنند. یعنی اگر می خواهید بدانید چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد نمودرا را به سمت چپ کشیده و گذشته آن را بررسی کنید.

یعنی اگر در روند صعودی قرار داریم ، 80 درصد پولبک ها شکست خورده و بازار به روند صعودی خود ادامه می دهد و اگر در روند نزولی قرار داریم در 80 درصد مواقع و شکست ها بازار به روند نزولی خود ادامه خواهد داد؛ به همین سادگی.

یکی از ویژگی های اصلی معامله گران موفق این است که آنها هیچگاه در خلاف روند بازار معامله نمی کنند. مثالا هیچگاه در روند نزولی پرقدرت خرید و یا همان معامله Buy ندارند و منتظر می مانند تا بازار به کف قیمتی رسیده و آن را بخرند.

پس طبق نظر ال بروکس برای داشتن معامله موفق و سودآور استفاده از کندل ها ضروری نیست.

دشواری معامله گری

تمامی معامله گران بازار های مالی به این نتیجه رسیده اند که معامله گری بسیار دشوار بوده و سرمایه در این بازار ها به راحتی می تواند از دست برود.

معامله گران تلاش زیادی کرده و در دوره های مختلف شرکت می کنند و مدام اخبار اقتصادی را دنبال می کنند. و باز هم نمی توانند درآمدی از این بازار ها داشته باشند. و یا اگر سودی کسب می کنند با ضرر دیگر سودشان از دست می رود!

معامله گران موفق بر چه اساسی معامله می کنند؟

اگر به سخنان معامله گران موفق گوش دهید خواهید دید که انها سخنی از کندل ها به میان نمی آورند. آنها همیشه بیاناتی مانند جملات زیر دارند:

 • نقاط حمایت و مقاومت
 • کانال ها (مثلا بازار در نزدیکی کف کانال قرار دارد و موقعیت خرید خوبی است)
 • بررسی سقف ها و کف های قبلی

و اگر شاهد روند های قوی باشند:

 • در روند صعودی قله های ایجاد شده بالاتر از قله قبلی تشکیل می شوندو
 • در روند نزولی دره های ایجاد شده پایین تر از دره های قبلی هستند.
 • فشار خرید و فروش
 • قدرت روند
 • احتمال ، ریسک و میزان سود (مثلا یک معامله را از لحاظ ریاضی بررسی می کنند و میگن میزان ریسک و احتمال پایینه اما بازدهی بالاست)
 • مدیریت معامله

مدیریت معامله

این مورد نیز بسیار مهم می باشد. مثلا آیا حد ضرر خود را تغییر می دهید؟ مثلا از تریلینگ استاپ استفاده می کنید؟ و یا اگر معامله بر خلاف نظرتان پیش برود حجم معامله Lot را افزایش می دهید؟

به عنوان مثال تریدر های واقعی می گویند وارد بازار شدم و دیدم بازار کمی اصلاح کرد و دوباره خریدم. آنها برای خرید دوباره از تحلیل تکنیکال و یا کندل های شمعی استفاده نمی کنند.

آنها روند بازار را صعودی قوی تشخیص داده اند و اصلاح قیمتی را یک پولبک ناموفق در روند صعودی تشخیص داده و اقدام به خرید دوباره می کنند.

شاید از نظر بسیاری از افراد کندل ها مهم به نظر برسند ، ولی بررسی سمت چپ نمودار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طبق نظر ال بروکس معامله فقط بر اساس کندل ها قطعا با شکست همراه خواهد بود. ولی معامله بدون کندل ها و بر اساس پرایس اکشن می تواند سودآوری خوبی داشته باشد. و بررسی اتفاقاتی که در گذشته در بازار اتفاق افتاده مهم تر از الگو های شمعی هستند.

هدف اصلی معامله پدا کردن ستاپ های معاملاتی می باشد. و فقط با استفاده از پرایس اکشن می توان این ستاپ ها را پیدا کرد. یعنی خرید در نقطه حمایت و فروش در نقطه مقاومت. حال ممکن است در این نقاط می توان از کندل ها نیز کمک گرفت و سیگنال خرید و فروش را تایید کرد. ولی ضروری نیست.

 در تحلیل با استفاده از کندل ها فقط کندل فعلی اهمیت دارد ولی در پرایس اکشن چند کندل قبلی!

پرایس اکشن ال بروکس
پرایس اکشن ال بروکس

هدف ما عدم استفاده از اندیکاتور های مختلف و گیج شدن میان آنها و تنها استفاده از چارت قیمتی و کشیدن خط روند ها و پیدا کردن الگو ها و معامله بر اساس آنهاست.

نوع چارت اصلا اهمیتی ندارد. آنچه اهمیت دارد تکرار الگو ها در چارت های قیمتی است. که نشان دهنده رفتار تریدر ها در آن نقطه از نمودار است.

درس بعدی از آموزش پرایس اکشن به سبک ال بروکس : رعایت نکات مهم قبل از معامله

سوالات متداول

پرایس اکشن بهتر است یا تحلیل با استفاده از کندل های شمعی؟

طبق نظر البروکس پرایس اکشن کاربردی تر و سودآورتر از کندل های شمعی می باشد.

چرا پرایس اکشن ال بروکس سودآور است؟

زیرا از رفتار حقوقی ها و شرکت های سودآور جهانی تقلید کرده و سعی می کند همراه آنها سود کند.

4.8/5 - (21 امتیاز)

4 دیدگاه برای “پرایس اکشن چیست؟-مقایسه پرایس اکشن و کندل های شمعی (درس 1 از سبک البروکس)

  • تیم نویسندگان گفته:

   سلام. وقتتون بخیر.
   ویدئو ها در یوتیوب و آپارات هستند. میتونید از اونجا دانلود و مشاهده کنید.

 1. Yousefi گفته:

  وقت شما بخیر
  ضمن تشکر از مطالب سازنده سایت

  در قسمت شروع درس اول آقای البروکس ( متن پایین ) از موجود بودن فیلم آموزشی این 53قسمت گفتید اما چیزی پیدا نکردم لطفا راهنمایی کنید -ممنون

  ((برای هر درس نیز یک ویدئوی آموزشی ایجاد کرده ایم تا به درک بیشتر شما کمک کند. ویدئوها نیز کاملا مطابق با سبک ال بروکس بوده و برای آموزش بهتر مواردی به آن افزوده شده است.))

  باتشکر یوسفی

  • تیم نویسندگان گفته:

   سلام و درود.
   بنا بر این بود که تمام دروس ویدئو داشته باشند.
   اما به دلیل اینکه تیم ما درگیر چند پروژه دیگر شد، ضبط ویدئو ها به تاخیر خورد. به زودی مجدد این ویدئو ها ایجاد خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه