تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال چیست؟

تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال

چقدر با دنیای رمزارزها آشنا هستید؟ ممکن است افرای که به تازگی با این دنیا آشنا شده اند، تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال را ندانند. بروکر و صرافی هر دو مفاهیم مهمی در دنیای بازارهای مالی هستند. هر دوی این ها به شما اجازه می دهد معاملات ارز دیجیتال را انجام دهید اما تفاوت هایی با هم دارند. صرافی واسط بین معامله گران است در حالی که بروکر معاملات غیر مستقیم را ارائه می دهد.

تفاوت بروکر و صرافی

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

تفاوت این دو را از جنبه های مختلفی می توان بررسی کرد که در ادامه درباره مهم ترین آن ها صحبت خواهیم کرد. ابتدا کمی بیشتر با بروکر و صرافی و نحوه فعالیت آن ها آشنا شده و سپس تفاوت های آن ها را از جهات زیر بررسی می کنیم:

  1. تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال از نظر عملکرد
  2. تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال از نظر معامله
  3. تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال از نظر امنیت
  4. تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال از نظر درآمد

بروکر چیست؟

منظور از بروکر بستری است که معامله گران روی آن کار می کنند. صرافی ها معمولا بروکرهای خودشان را دارند. در صرافی شما دارایی مورد معامله را در اختیار دارید در حالی که در بروکر این گونه نیست. کارگزاری مقدار مشخصی از حساب شما را قفل کرده و به شما اهرم در فارکس می دهد. همین موضوع باعث شده کارگزاری بتواند با وثیقه به تمامی بازارهای مالی دنیا دسترسی داشته باشد.

تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال
تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال چیست؟ 1

معمولا تازه واردها از فضای کارگزاری به خوبی استقبال می کنند.

صرافی چیست؟

خب با مفهوم بروکر آشنا شدید. حال برای این که بدانیم فرق آن با صرافی در چیست ابتدا باید یک تعریف هم از صرافی داشته باشیم.

شما می توانستید در بروکر وثیقه گذاشته و به دارایی مد نظر دسترسی پیدا کنید اما در صرافی این گونه نیست. در صرافی شما باید ابتدا یک دارایی داشته باشید تا پس از آن بتوانید دارایی خود را با دارایی دیگری معامله نمایید.

صرافی و تفاوت آن با بروکر
تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال چیست؟ 2

مزایای کار با صرافی

در صرافی می توانید خیلی سریع و در شرایط مناسب، معامله تان را انجام دهید. این در حالی است که در بروکر تنها می توانید به  دارایی های با نقدینگی بالا فکر کنید. بروکر تنها وثیقه هایی را قبول می کند که ارزش بالایی داشته باشد.

البته باید بگوییم استفاده درست و ترکیبی از بروکرها و صرافی ها می تواند برایتان بهترین حالت باشد.

تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال از نظر عملکرد

صرافی در معاملات شما دخالت نمی کند بلکه تنها شما و طرف دیگر معامله را به هم وصل می کند. کارگزاری چه می کند؟ به نمایندگی از مشتری اش معامله می کند، یعنی دارایی را می خرد و یا می فروشد. بروکرها برای اجرای معاملات به یک معامله گر مشخص احتیاجی ندارند.

تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال از نظر معامله

کار با صرافی خیلی ساده است. هر صرافی بر اساس عمق بازار نقدینگی متفاوتی دارد. وقتی نقدینگی بالاتر است یعنی فاصله کمتری میان سفارشات خرید و فروش وجود دارد.

صرافی ها معمولا خدمات اساسی را ارائه می دهند که البته برای بسیاری از کاربران کافی است. البته اکنون تعدادی از صرافی ها ابزارهای معاملاتی مثل فیوچرز و غیره را هم ارائه می دهند.

در صرافی می توانید روی تعداد زیادی ارز پایه معامله کنید که این خودش یک مزیت بزرگ است.

تفاوت صرافی با بروکر از نظر عملکرد
تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال چیست؟ 3

در مقابل بروکرها برای برخی معاملات مواردی مثل مشتقات و غیره را هم فراهم می کند. کارگزاری ها ابزارهای خاصی هم دارند که می تواند در معاملات به شما کمک کند. برخی از این ابزارها شامل اندیکاتورها، میانگین متحرک و غیره می باشد. همچنین استفاده از استراتژی های مختلف معاملاتی هم به شما کمک می کند عملکرد بهتری داشته و سود بیشتری هم به دست آورید.

دقت کیند که معاملات اهرمی برای معامله گران با تجربه خوب است و مبتدیان نمی توانند از آن ها استفاده کنند.

تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال از نظر امنیت

بروکرها اسپردهای محدودتری دارند و همین موضوع باعث می شود مورد توجه بسیاری از افراد از جمله آنهایی که معاملات مارجین انجام می دهند، قرار بگیرد. صرافی ها بسیاری از اوقات مورد هک و حمله قرار می گیرند و این موضوع حتی برای بزرگ ترین آن ها هم می تواند پیش بیاید. در مقابل بروکرها هم با این که ممکن است در معرض چنین خطراتی باشند اما به دلیل محافظت بیشتر، حداقل مقداری امن تر محسوب می شوند.

معمولا مرجع خاصی بروکرها را تحت نظر دارد که این خودش نشانه خوبی است. یک بروکر معتبر خیلی امن تر از یک صرافی است که حتی پیشینه خوبی هم دارد. علاوه بر این ها کارگزاران معمولا وجوه شان را در حساب های بانگی نگه می دارند تا امنیت بیشتری داشته باشد.

تفاوت بروکر و صرافی از نظر درآمد

صرافی و بروکر هر دو از شما کارمزد می گیرند البته تفاوت هایی در نحوه انجام این کار وجود دارد.

تفاوت بروکر و صرافی در درآمد
تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال چیست؟ 4

معمولا مشترین یک صرافی با جفت های معاملاتی سر و کار دارند که گسترش زیادی هم دارد. به صورت کلی در صرافی ها کارمزد برای موارد مختلف بالاست. در کارگزاری ها، کارمزدها پایین تر است ولی مقادیر معاملات بیشتر می باشد. به صورت کلی و با توجه به نوع معاملات، میزان کارمزد برای این دو در سطح هم اندازه ای در نظر گرفته می شود.

توجه به جدول زیر هم می تواند در درک تفاوت میان بروکر و صرافی به شما کمک کند.

صرافی / بروکرقیمت داراییمیزان امنیتهزینهکاربران
صرافیتعیین شده توسط بازاربستگی به شرایط داردکم تا متوسطمعمولا تریدرهای کوتاه مدت
بروکرتعیین شده توسط کارگزاریبالامتوسطمعمولا تریدرهای بلند مدت

دسترسی به بروکرها در ایران

اکنون که درباره بروکرها صحبت می کنیم خوب است کمی در مورد دسترسی آن در کشورمان هم بگوییم. متاسفانه همان طور که می دانید ما برای پرداخت های برون مرزی همواره با مشکلاتی رو به رو هستیم. بارها دیده ایم که دارایی هم میهنان مان در صرافی های معتبر دنیا حتی مسدود هم شده است. همین موضوع برای بروکرها هم صادق است یعنی نمی توانید صد در صد مطمئن باشید که مساله ای پیش نخواهد آمد.

سخن پایانی

همان طور که در متن اشاره کردیم استفاده ترکیبی از صرافی و بروکر می تواند برای بسیاری از افراد مناسب باشد. در هر دوی این حالات، مخصوصا اگر تازه کار هستید پیشنهاد می کنیم با مبالغ کم شروع کنید و علاوه بر آن صرافی و بروکرمطمئنی را هم انتخاب نمایید.

منبع:

bitpanda

بروکر چیست؟

سلام. منظور از بروکر می تواند یک فرد یا شرکت باشد که نقش واسط را در بازار کریپتو ایفا می کند.

لطفا یک بروکر امن معرفی کنید

درود. بروکر کوین بیش پرو می تواند گزینه خوبی باشد.

سلام می توان به بروکرها اعتماد کرد؟

سلام . بله. بروکرها تحت نظارت نهادهای خاصی بوده  و از این نظر قابل اعتماد می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *