مقایسه بروکر و صرافی ارز دیجیتال – بررسی تفاوت ها و شباهت ها

بازنگری توسط: سعید محمدی
مقایسه بروکر و صرافی ارز دیجیتال

بروکر معمولا اشاره به صرافی هایی دارد که امکان ترید جفت ارز ها، Cfd ها و … را دارند. در بروکر های فارکس، گاها میتوانید کریپتو هم معامله کنید. مثلا در بروکر ویندزور، امکان ترید بیتکوین، بیتکوین کش و لایت کوین وجود دارد. در عین حال، صرافی کریپتو یا صرافی ارز دیجیتال، محلی ست صرفا برای معاملات کریپتو کارنسی ها. صرافی واسط بین معامله گران است در حالی که بروکر معاملات غیر مستقیم را ارائه می دهد.

شما میتوانید در ویدئو هایی که من در خصوص بروکر ها تولید کرده ام، نحوه ترید کریپتو در بروکر های فارکس را ببینید اما، به صورت کلی، وقتی میخواهید کریپتو کارنسی ها را ترید کنید، از صرافی های ارز دیجیتال استفاده کنید. وقتی میخواید ترید فارکس انجام دهید، از بروکر ها استفاده کنید.
در بروکر ها، شما باید سواپ پرداخت کنید – کمیسیون و اسپرد پرداخت کنید. این عبارات در صرافی های ارز دیجیتال اساسا وجود خارجی ندارند ( در واقع وجود دارند اما خیلی نسبت به فارکس کمتر هستند)

سغید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

بیشتر بخوانید: بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

تفاوت بروکر فارکس و صرافی کریپتو کارنسی

تفاوت این دو را از جنبه های مختلفی می توان بررسی کرد که در ادامه درباره مهم ترین آن ها صحبت خواهیم کرد. ابتدا کمی بیشتر با بروکر و صرافی و نحوه فعالیت آن ها آشنا شده و سپس تفاوت های آن ها را از جهات زیر بررسی می کنیم:

  1. عملکرد
  2. معامله
  3. امنیت
  4. درآمد
  5. افتتاح حساب و احراز هویت
  6. سپرده گذاری و برداشت

جدول مقایسه بروکر فارکس و صرافی ارز دیجیتال

ویژگیبروکر فارکسصرافی ارز دیجیتال
نوع دارایی هاارزهای سنتی (دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن)ارزهای دیجیتال (بیت کوین، اتریوم)
اهرممجاز استبه طور معمول ارائه نمی شود
تطابق سفارشممکن است به عنوان طرف مقابل عمل کندخریدار و فروشنده را به طور مستقیم متصل می کند
مقرراتبه طور کلی بیشتر تحت مقررات استکمتر تحت مقررات است

بروکر چیست؟

منظور از بروکر بستری است که معامله گران روی آن کار می کنند. صرافی ها معمولا بروکرهای خودشان را دارند. در صرافی شما دارایی مورد معامله را در اختیار دارید در حالی که در بروکر این گونه نیست. کارگزاری مقدار مشخصی از حساب شما را قفل کرده و به شما اهرم در فارکس می دهد. همین موضوع باعث شده کارگزاری بتواند با وثیقه به تمامی بازارهای مالی دنیا دسترسی داشته باشد.

مقایسه بروکر و صرافی ارز دیجیتال
مقایسه بروکر و صرافی ارز دیجیتال - بررسی تفاوت ها و شباهت ها 1

معمولا تازه واردها از فضای کارگزاری به خوبی استقبال می کنند.

صرافی چیست؟

خب با مفهوم بروکر آشنا شدید. حال برای این که بدانیم فرق آن با صرافی در چیست ابتدا باید یک تعریف هم از صرافی داشته باشیم.

شما می توانستید در بروکر وثیقه گذاشته و به دارایی مد نظر دسترسی پیدا کنید اما در صرافی این گونه نیست. در صرافی شما باید ابتدا یک دارایی داشته باشید تا پس از آن بتوانید دارایی خود را با دارایی دیگری معامله نمایید.

صرافی چیست؟
مقایسه بروکر و صرافی ارز دیجیتال - بررسی تفاوت ها و شباهت ها 2

تفاوت از نظر عملکرد

صرافی در معاملات شما دخالت نمی کند بلکه تنها شما و طرف دیگر معامله را به هم وصل می کند. کارگزاری چه می کند؟ به نمایندگی از مشتری اش معامله می کند، یعنی دارایی را می خرد و یا می فروشد. بروکرها برای اجرای معاملات به یک معامله گر مشخص احتیاجی ندارند.

تفاوت از نظر معامله

کار با صرافی خیلی ساده است. هر صرافی بر اساس عمق بازار نقدینگی متفاوتی دارد. وقتی نقدینگی بالاتر است یعنی فاصله کمتری میان سفارشات خرید و فروش وجود دارد.

صرافی ها معمولا خدمات اساسی را ارائه می دهند که البته برای بسیاری از کاربران کافی است. البته اکنون تعدادی از صرافی ها ابزارهای معاملاتی مثل فیوچرز و غیره را هم ارائه می دهند.

در صرافی می توانید روی تعداد زیادی ارز پایه معامله کنید که این خودش یک مزیت بزرگ است.

بروکر چیست؟
مقایسه بروکر و صرافی ارز دیجیتال - بررسی تفاوت ها و شباهت ها 3

در مقابل بروکرها برای برخی معاملات مواردی مثل مشتقات و غیره را هم فراهم می کند. کارگزاری ها ابزارهای خاصی هم دارند که می تواند در معاملات به شما کمک کند. برخی از این ابزارها شامل اندیکاتورها، میانگین متحرک و غیره می باشد. همچنین استفاده از استراتژی های مختلف معاملاتی هم به شما کمک می کند عملکرد بهتری داشته و سود بیشتری هم به دست آورید. دقت کیند که معاملات اهرمی برای معامله گران با تجربه خوب است و مبتدیان نمی توانند از آن ها استفاده کنند.

در صرافی می توانید خیلی سریع و در شرایط مناسب، معامله تان را انجام دهید. این در حالی است که در بروکر تنها می توانید به  دارایی های با نقدینگی بالا فکر کنید. بروکر تنها وثیقه هایی را قبول می کند که ارزش بالایی داشته باشد. البته باید بگوییم استفاده درست و ترکیبی از بروکرها و صرافی ها می تواند برایتان بهترین حالت باشد.

تفاوت از نظر امنیت

بروکرها اسپردهای محدودتری دارند و همین موضوع باعث می شود مورد توجه بسیاری از افراد از جمله آنهایی که معاملات مارجین انجام می دهند، قرار بگیرد. صرافی ها بسیاری از اوقات مورد هک و حمله قرار می گیرند و این موضوع حتی برای بزرگ ترین آن ها هم می تواند پیش بیاید. در مقابل بروکرها هم با این که ممکن است در معرض چنین خطراتی باشند اما به دلیل محافظت بیشتر، حداقل مقداری امن تر محسوب می شوند.

معمولا مرجع خاصی بروکرها را تحت نظر دارد که این خودش نشانه خوبی است. یک بروکر معتبر خیلی امن تر از یک صرافی است که حتی پیشینه خوبی هم دارد. علاوه بر این ها کارگزاران معمولا وجوه شان را در حساب های بانکی نگه می دارند تا امنیت بیشتری داشته باشد.

تفاوت از نظر درآمد

صرافی و بروکر هر دو از شما کارمزد می گیرند البته تفاوت هایی در نحوه انجام این کار وجود دارد.

تفاوت بروکر و صرافی در درآمد
مقایسه بروکر و صرافی ارز دیجیتال - بررسی تفاوت ها و شباهت ها 4

معمولا مشتریان یک صرافی با جفت های معاملاتی سر و کار دارند که گسترش زیادی هم دارد. به صورت کلی در صرافی ها کارمزد برای موارد مختلف بالاست. در کارگزاری ها، کارمزدها پایین تر است ولی مقادیر معاملات بیشتر می باشد. به صورت کلی و با توجه به نوع معاملات، میزان کارمزد برای این دو در سطح هم اندازه ای در نظر گرفته می شود.

توجه به جدول زیر هم می تواند در درک تفاوت میان بروکر و صرافی به شما کمک کند.

صرافی / بروکرقیمت داراییمیزان امنیتهزینهکاربران
صرافیتعیین شده توسط بازاربستگی به شرایط داردکم تا متوسطمعمولا تریدرهای کوتاه مدت
بروکرتعیین شده توسط کارگزاریبالامتوسطمعمولا تریدرهای بلند مدت

تفاوت از نظر افتتاح حساب و احراز هویت

برای افتتاح حساب در صرافی کافی است یک ایمیل وار کنید. پس از آن هم لازم است فرآیند احراز هویت را انجام دهید. معمولا صرافی ها از شما می خواهند تصویری از کارت شناسایی و یا تصویری از خود که کارت شناسایی تان را در دست گرفته اید، آپلود کنید. نهایتا در چند ساعت و یا چند روز به درخواست شما پاسخ داده می شود.

نکته جالب این که برخی صرافی ها از جمله بایننس حتی نیازی به احراز هویت هم ندارند و به محض ثبت نام می توانید واریز و برداشت را شروع کنید.

در بروکرها هم تقریبا ثبت نام به همین شکل است اما تایید حساب کاربری در این جا اجباری است البته برخی بروکرها هم احراز هویت را اجباری نمی دانند.

افتتاححساب در بروکر لایت فارکس

تفاوت از نظر سپرده گذاری و برداشت

برای کار با صرافی ها نمی توانید از پول فیات استفاده کنید و ابتدا باید ارز دیجیتال بخرید. خرید این ارزها معمولا نیاز به پرداخت کمیسیون و کارمزد دارد. مخصوصا اگر تراکنش هایتان زیاد باشد کارمزد و کمیسیون ها می تواند مبلغ قابل توجهی محسوب شود.

همچنین برای برداشت پول از صرافی هم دوباره باید کارمزدهای مربوط به کیف پول یا صرافی آنلاین را پرداخت کنید. بسیاری از بانک ها از پذیرش پول از صرافی ها خودداری می کنند که این موضوع به دلیل گنگ بودن منشا ارزهای دیجیتال و تراکنش های مربوط به آن است.

واریز و برداشت در صرافی اکسیر
مقایسه بروکر و صرافی ارز دیجیتال - بررسی تفاوت ها و شباهت ها 5

در بروکرها اوضاع متفاوت است. شارژ و برداشت در این جا معمولا با دلار و یورو انجام می شود و مثل صرافی ها نمی توانید این کار را از طریق ارزهای دیجیتال انجام دهید مگر برای بروکرهایی که این امکان را در اختیار کاربر گذاشته اند.

کاربران خارجی برای کار با بروکرها گزینه های زیادی مثل کارت اعتباری، کیف پول الکترونیک و غیره دارند. کاربران ایرانی هم معمولا بروکرهایی را انتخاب می کنند که امکان پرداخت با وبمانی در آن ها وجود داشته باشد.

دسترسی به بروکرها در ایران

اکنون که درباره بروکرها صحبت می کنیم خوب است کمی در مورد دسترسی آن در کشورمان هم بگوییم. متاسفانه همان طور که می دانید ما برای پرداخت های برون مرزی همواره با مشکلاتی رو به رو هستیم. بارها دیده ایم که دارایی هم میهنان مان در صرافی های معتبر دنیا حتی مسدود هم شده است. همین موضوع برای بروکرها هم صادق است یعنی نمی توانید صد در صد مطمئن باشید که مساله ای پیش نخواهد آمد.

سخن پایانی

همان طور که در متن اشاره کردیم استفاده ترکیبی از صرافی و بروکر می تواند برای بسیاری از افراد مناسب باشد. در هر دوی این حالات، مخصوصا اگر تازه کار هستید پیشنهاد می کنیم با مبالغ کم شروع کنید و علاوه بر آن صرافی و بروکر مطمئنی را هم انتخاب نمایید. صرافی و بروکرها از نظر چگونگی افتتاح حساب، نحوه واریز و برداشت، امنیت، درآمد، معاملات و عملکرد تفاوت هایی دارند.

بروکر چیست؟

منظور از بروکر می تواند یک فرد یا شرکت باشد که نقش واسط را در بازار کریپتو ایفا می کند.

لطفا یک بروکر امن معرفی کنید

بروکر کوین بیس پرو می تواند گزینه خوبی باشد.

می توان به بروکرها اعتماد کرد؟

بله. بروکرها تحت نظارت نهادهای خاصی بوده  و از این نظر قابل اعتماد می باشند.

بروکر قابل اعتمادتر است یا صرافی؟

هردو قابل اعتماد هستند اما مسائل مربوط به تحریم می تواند در تجربه تان با هردوی آن ها اختلالاتی به وجود بیاورد. به صورت کلی بهتر است ابتدا یک صرافی یا بروکر امن انتخاب کنید و پس از آن هم با مبالغ کم وارد دنیای ترید و غیره شوید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.