آلت کوین چیست؟-بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری

آلت کوین ها

هر ارز دیجیتال در بازار رمز ارز ها به جز بیت کوین آلت کوین نامیده شده و در این گروه جالی می گیرد. چون ارزش بازار بیت کوین بسیار بالا بوده و حدود نیمی از بازار ارز های دیجیتال را تشکیل می دهد ، کارشناسان دنیای رمز ارز ها را در دو دسته بیت کوین و آلت کوین قرار می دهند. در ادامه هم آلت کوین ها را بررسی کرده و کاملا شرح می دهیم و هم بهترین آلت کوین ها برای سرمایه را بیان می کنیم.

آلت کوین چیست؟

تمام ارز های دیجیتال به غیر از بیت کوین BTC ، آلت کوین نامیده می شوند. و برخی دیگر نیز آلت کوین ها را به غیر از بیت کوین و اتریوم می دانند. زیرا اکثر ارز های دیجیتال از این دو ارز فورک Fork می شوند.

برخی از آلت کوین ها از مکانیسم های اجماع متفاوتی برای اعتبار سنجی تراکنش ها و باز کردن بلاک های جدید استفاده می کنند. و برخی دیگر نیز با ارائه قابلیت ها و اهداف جدید در تلاشند تا خود را از این دو ارز متمایز کنند.

آلت کوین چیست؟
آلت کوین چیست؟

اکثر توسعه دهندگان آلت کوین ها افرادی هستند که ارز های آنها کار متفاوتی انجام داده و مشکل جدیدی را حل می کند.

معرفی و بررسی آلت کوین ها

آلت کوین AltCoin از دو کلمه آلت Alt و کوین Coin تشکیل شده است. Alt به معنی جایگزین و Coin به معنی سکه می باشد. این یعنی تمامی ارز های دیجیتالی که سکه و یا همان بیت کوین نیستند.

بسیاری از آلت کوین ها فورک ها هستند. یعنی تقسیم بلاکچینی که با زنجیره اصلی سازگار نیست. یعنی گروهی از توسعه دهندگان با دیگران مخالفت کرده و می روند تا سکه خودشان را بسازند.

بسیاری از آلت کوین ها در بلاک چین های خود برای انجام کار خاصی استفاده می شوند. به عنوان مثال اتر در بلاک چین اتریوم برای پرداخت هزینه های تراکنش کاربرد دارد. برخی آلت کوین های دیگر نیز مانند بیت کوین کش خود از توسعه دهندگان بیت کوین بوده و بعدا بیت کوین کش را ایجاد کرده و با بیت کوین به رقابت پرداخته اند.

برخی از فورک ها نیز راهی برای جمع آوری سرمایه برای پروژه های خاص هستند. تا توکن ها با تبلیغ به قیمت خوبی فروخته شوند. به عنوان دوج کوین به عنوان یک میم کوین از لایت کوین فورک شده است. ولی از آن به عنوان یک روش پرداخت استفاده می شود.

کاربرد آلت کوین ها
کاربرد آلت کوین ها

در کل می توان گفت آلت کوین ها تلاش می کنند تا عملکرد و یا محدودیت های یک کوین دیگر را بهبود ببخشند. به عنوان مثال لایت کوین اولین آلت کوینی بود که در سال 2011 از بیت کوین فورک شد. لایت کوین از الگوریتم اجماع متفاوتی از بیت کوین استفاده می کند که هم سریع تر بوده و هم انرژی کمتری برای استخراج نیاز دارد.

تفاوت کوین و توکن

ارز دیجیتالی که برای خود بلاک چین مستقل دارد ، کوین نامیده می شود. در مقابل کوین ها ارز های دیجیتالی میز هستند که دارای بلاکچین مستقل نبوده و بر روی شبکه بلاک چین سایر رز ها ایجاد شده و جابجا می شوند. بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین و … از معروف ترین کوین های موجود در بازار رمز ارز ها بوده و ارز هایی مانند دای ، تتر ، چین لینک و … نیز معروف ترین توکن های بازار ارز های دیجیتال هستند.

انواع آلت کوین ها

آلت کوین ها انواع و دسته بندی های مختلفی دارند. در این قسمت چند دسته معروف و پرکاربرد آلت کوین ها معرفی می کنیم. یک آلت کوین به دسته خاصی تعلق نداشته و ممکن است در دو دسته قرار گیرد.

  • توکن های پرداختی
  • استیبل کوین ها
  • توکن های امنیتی
  • توکن های کاربردی
  • میم کوین ها
  • توکن های حاکمیتی

توکن های پرداختی

همانطور که از نام این توکن ها مشخص است از آن به عنوان روشی برای پرداخت و یا همان تبادل ارز استفاده می شود. بیت کوین خود نمونه بارز یک توکن پرداخت است.

توکن های پرداختی
توکن های پرداختی

استیبل کوین ها

ارز های دیجیتال از زمان عرضه تا کنون با نوسانات زیادی همراه هستند. استیبل کوین ها جهت کاهش نوسانات بازار ارز های دیجیتال طراحی شده اند. استیبل کوین ها با هدف ارتباط دادن ارزش خود به ارز های فیات و فلزات گرانبهایی چون طلا و نیز سایر ارز های دیجیتال ایجاد شده اند. نوسانات استیبل کوین ها نباید از مقدار بسیار کمی بیشتر شود.

از استیبل کوین های معروف می توان تتر USDT و دای DAI اشاره کرد.

توکن های امنیتی

دارایی هایی که در بازار سهام عرضه شده و به شکل توکن درآمده اند ، توکن های امنیتی می باشند. یعنی ارزش یک داریی به شکل یک توکن درآمده و عرضه می گردد. برای برآورده شدن این هدف توکن ها باید در امنیت کامل نگهداری شوند.

توکن های امنیتی به صورت اوراق بهادار طراحی شده اند و توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار تنظیم می شوند.

توکن های کاربردی

توکن های کاربردی برای ارائه خدمات در یک شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. می توان از توکن های کاربردی برای خرید خدمات ، پرداخت هزینه های شبکه و … استفاده کرد. برای مثال FileCoin به عنوان یکی از توک های کاربردی برای خرید فضای ذخیره سازی در شبکه و ایمن سازی اطلاعات استفاده می شود.

اتریوم ETH نیز به عنوان یک توکن کاربردی برای پرداخت تراکنش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

با اینکه قرار است از توکن های کابردی در شبکه بلاک چین برای حفظ کاربرد آنها استفاده می شود ، ولی می توان آنها را از صرافی ها خرید و نگهداری کرد.

میم کوین ها

میم کوین ها همانطور که از نامشان پیداست ، از یک شوخی و برداشت احمقانه از سایر رمز ارز های مهم و معروف الهام گرفته و ایجاد شده اند. این رمز ارز ها اغلب در زمام کوتاهی معروف شده و محبوبیت پیدا می کنند. و توسط افراد معروف تبلیغ شده و سد خوبی نسیب تریئر های کوتاه مدت می کنند.

این ارز ها همانطور که رشد سریعی دارند ، در زمان افت و نزول بازار افتشان نیز بسیار سریع تر از سایر ارز های دیجیتال است. این ارز ها اغلب به صورت آنلاین توسط کاربران مختلف مورد تبلیغ قرار می گیرند.

بسیاری اعتقاد دارند در سل 2021 میم کوین های زیادی ایجاد شده و مورد محبوبیت و حمایت قرار گرفته اند. به این دلیل این سال را “فصل میم کوین ها” می نامند. افراد زیادی با سرمایه گذاری بر میم کوین ها به ثروت فراوانی رسیده اند.

آموزش خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO , IEO)-سایت عرضه اولیه ارز دیجیتال

توکن های حاکمیتی

توکن های حاکمیتی به دارندگان این توکن ها مجوز هایی از قبیل رای دادن به تغییرات پروتکل ها ، یا اعمال نظر در تصمیمات یک سازمان می دهند. این توکن ها به نوعی یک توکن کاربردی محسوب می شوند. اما چون اهداف جداگانه ای دارند ، می توان در دسته ای جداگانه قرار داد.

مزایا و معایب آلت کوین ها

مزایامعایب
بهبود نقاط ضعف یک ارز دیجیتالمحبوبیت کمتر و در مقابل آن ارزش بازار کمتر
بقای بیشتر
محبوبیت کمتر و در مقابل آن ارزش بازار کمتر
بقای بیشتر

تنوع بیشتر برای انتخاب یک رمز ارزموارد استفاده مبهم
کلاهبرداری بسیار بالای آلت کوین ها

آینده آلت کوین ها

برخی احتمال می دهند آلت کوین ها در آینده ای نه چندان دور در یک واحد جمع گردند. ولی با توجه به جامعه بزرگ و تنوع بسیار بالای رمز ارز ها این احتمال بسیار کم به نظر می رسد.

آنچه واضح است ، بسیاری از ارز های دیجیتال که اکنون وجود دارند ، به احتمال بالایی در آینده دیگر حذف شده و وجود نخواهند داشت. در میان ارز هایی نیز وجود دارند که کاربرد قویتری داشته و محبوبیت بیشتری دارند. این ارز ها پایدار تر بوده و تداوم بیشتری دارند.

آلت کوین ها ارزان تر و متنوع تر از بیت کوین هستند. ولی در کل چون بازار ارز های دیجیتال جوان و نوپاست ، میزان نوسان و ریسک در این بازار نیز بسیار بالاست.

بهترین آلت کوین ها برای سرمایه گذاری

انتخاب بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری به وضعیت بازار ، اهداف ، تحمل ریسک و وضعیت مالی شما بستگی دارد. یعنی در هر برهه از زمان ارز های خاصی برای سرمایه گذاری مناسبند. مثلا در سال 2021 میم کوین ها رشد بسیار بالایی داشته اند. پس در این خصوص هم خودتان وضعیت بازار ارز دیجیتال را بررسی کنید و هم از یک متخصص ارز دیجیتال کمک بگیرید.

بهترین آلت کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین آلت کوین ها برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری بر روی آلت کوین ها بهتر است یا بیت کوین؟

در کل سرمایه گذاری بر روی هر ارز دیجیتالی که می خواهید انجام دهید ، به شرایط مالی شما و نیز میزان ریسک پذیری و شرایط بازار بستگی دارد. اگر میزان ریسک پذیری شما کم است سرمایه گذاری در بیت کوین کم ریسک تر می باشد.

از طرف دیگر رمز ارز هایی که به تازگی ICO (عرضه اولیه سکه) شده اند ، با اینکه احتمال دارد در مدت زمان کوتاهی رشد خوبی داشته باشند ، ولی ممکن است در همان مدت زمان به حدی دچار کاهش قیمت شوند که به کلی از بازار ارز های دیجیتال حذف گردند. در این مورد نیز برای افراد بسیار ریسک پذیر مناسب است.

آلت کوین های مبتنی بر ماینینگ

اتریوم ، لایت کوین و دوج کوین. استخراج این الت کوین ها ممکن است نیازمند پردازش کمتری باشد ، ولی ارزش آنها بسیار کمتر از بیت کوین است. استخراج کنندگان آن امید دارند قیمت این آلت کوین ها در آینده افزاش یابد.

سوالات متداول

3 آلت کوین برتر بازار کدامند؟

اتریوم ، USD Coin ، تتر

آیا دوج کوین آلت کوین است؟

بله

آلت کوین ها چیست؟

وقتی برای اولین بار به رمز ارز فکر می کنیم، معمولاً ابتدا بیت کوین به ذهنمان می آید. به این دلیل که بیت کوین بیش از 45 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهد. بنابراین وقتی در مورد هر رمز ارز خارج از بیت کوین صحبت می کنیم، همه آن رمزارزها آلت کوین در نظر گرفته می شوند. به عنوان مثال، اتریوم به عنوان محبوب ترین آلتکوین در نظر گرفته می شود.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه