استراتژی صلیب طلایی چیست؟+ 3 مرحله تشکیل آن

استراتژی صلیب طلایی

هر روزه معاملات زیادی در بازارهای مالی شکل می گیرد. مفهوم استراتژی صلیب طلایی یکی از مهم ترین مفاهیمی است که باید با آن آشنا بوده و از آن استفاده نمایید. تقاطع طلایی، سیگنالی صعودی است که در نمودارهای قیمت مشاهده می کنیم. این استراتژی در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد. در وضعیت گلدن کراس، میانگین کوتاه مدت یک میانگین بلند مدت را قطع می کند و از آن فراتر می رود. می توان گفت تقاطع طلایی یک الگوی شکست قیمت است که نشانه هایی برای شروع بازار گاوی را به ما می دهد.

3 مرحله مهم صلیب طلایی از قرار زیر است:

  • اشباع فروش
  • معکوس شدن میانگین بلند مدت
  • افزایش قیمت و ادامه روند رو به بالا

استراتژی صلیب طلایی

تقاطع گفته شده از آن جایی ایجاد می شود که میانگین متحرک 15 روزه ( کوتاه مدت) از میانگین متحرک 50 روزه ( بلند مدت) یا به عبارتی از سطح مقاومت بالاتر می رود.

اندیکاتورهای بلند مدت وزن بیشتری داشته و تقاطع طلایی نشان می دهد که باید منتظر یک بازار گاوی باشیم. با افزایش حجم معاملات سیگنال های معاملاتی تقویت خواهد شد.

میانگین متحرک چیست؟

خب از آن جایی که در تعریف استراتژی صلیب طلایی بارها عبارت ” میانگین متحرک” را می شنوید، خوب است که با آن بیشتر آشنا شوید. این میانگین که معادل انگلیسی آن Moving average است از جمله مهم ترین و پرکاربردترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال است. این میانگین نوسانات قیمتی را حذف کرده و کمک می کند که سرمایه گذاران در مورد قیمت و روندها اطلاعات بهتری داشته باشند.

همچنین مطلب اندیکاتور ma چیست؟ کمک می کند بیشتر و دقیق تر با این اندیکاتور آشنا شوید.

به صورت کلی می توان گفت که میانگین متحرک روند مارکت و جهت حمایت ها و مقاومت ها را نشان می دهد. البته دقت کنید که این میانگین ها روند بازار را با کمی تاخیر نشان می دهند. می توان گفت که میانگین متحرک یا همان MA یک شاخص تکنیکال است که میانگین قیمت یک دارایی خاص را در دوره ای تعریف شده، مشخص می کند. مووینگ اوریج به شما نشان می دهد که دارایی در حال حرکت به سمت صعودی است و یا نزولی؟

با این میانگین می توانید سیگنال های مفیدی را از روی نمودارها تشخیص دهید. میانگین می تواند برای دوره های مختلف و بازه های مختلف تنظیم گردد. با دوره های مناسب می توان روند را بهتر بررسی کرده و شناسایی کرد.

میانگین متحرک انواع مختلفی دارد اما 2 نوع SMA و EMA بیشترین کاربرد را دارند.

SMA یا همان میانگین متحرک ساده در واقع تعیین کننده میانگین قیمت دارایی در دوره ای معین تقسیم بر تعداد کل دوره ها خواهد بود.

استراتژی صلیب طلایی و میانگین متحرک
استراتژی صلیب طلایی چیست؟+ 3 مرحله تشکیل آن 1

میانگین دیگر، میانگین متحرک وزنی است و وزن بیشتری به قیمت های گذشته اختصاص می دهد. در واقع ارزش بیشتر، تغییرات اخیر در بازار را نشان می دهد. از طرف دیگر میانگین متحرک نمایی، وزن بیشتری را به قیمت های گذشته نسبت داده و نرخ کاهش میان یک قیمت خاص و قیمت قبل از آن سازگار نخواهد ماند.

آن دسته از میانگین های متحرک که شاخص عقب رانده خوانده می شود، بر روی قیمت های تاریخی تمرکز دارد. از MA به عنوان سیگنال برای راهنمایی در خرید و فروش استفاده شده و دوره های 50 روزه و 200 روزه نظارت بالایی دارند.

نکات مهم درباره استراتژی صلیب طلایی

  • کراس طلایی در واقع نموداری در تحلیل تکنیکال است که نشان دهنده پتانسیلی برای افزایش قیمت می باشد.
  • استراتژی صلیب طلایی می تواند در تقابل با تقاطع مرگ قرار بگیرد که در این صورت باید منتظر بازار خرسی باشیم.

** در این مطلب به کراس طلایی می پردازیم اما برای درک بیشتر آن در ادامه اشاره ای به تقاطع مرگ هم خواهیم داشت.

3 مرحله تقاطع طلایی

استراتژی صلیب طلایی به صورت کلی از 3 مرحله تشکیل می شود.

  1. اتفاقی که در اولین مرحله می افتد این است که فروش اشباع شده و در نتیجه روند نزولی را در پایین ترین حد آن می بینیم.
  2. پس از آن میانگین کوتاه مدت رو به بالا می رود تا میانگین بلند مدت را شکسته و معکوس نماید.
  3. در مرحله سوم که آخرین مرحله است افزایش قیمت و ادامه روند رو به بالا را خواهیم داشت.

در زمان پولبک ها میانگین های متحرک به عنوان سطوح حمایت وارد عمل می شوند تا هنگامی که در روندی نزولی به نقطه تقاطع مرگ برسیم.

تقاطع مرگ در حقیقت برعکس تقاطع طلایی است و وقتی پیش می آید که میانگین کوتاه مدت، میانگین بلند مدت را قطع کرده و از آن پایین تر برود. معمولا میانگین متحرک 50 دوره و 200 دوره بیشترین استفاده را دارند. به صورت کلی در دوره های طولانی مدت تر، نتایج ماندگارتری را شاهد هستیم.

معمولا تریدرهای روزانه از دوره های زمانی کوتاه تر مثلا 5 یا 15 دوره ای استفاده می کنند تا استراتژی صلیب طلایی را تشخیص داده و از آن استفاده کنند.

می دانید که بازه های نموداری را می توانید به شکل های مختلفی تنظیم نمایید. بازه را می توانید از یک دقیقه تا ماه ها تنظیم نمایید.

دوره های زمانی بزرگ تر باعث می شود شکست قیمت در کراس طلایی پایدارتر  و قوی تر باشد.

مقایسه تقاطع طلایی و تقاطع مرگ

این دو مفهوم دقیقا عکس هم دیگر هستند. کراس طلایی یک بازار گاوی (Bull market) و طولانی مدت را نشان می دهد در حالی که تقاطع مرگ نشان دهنده بازار خرسی (Bear market) و طولانی مدت است.

هر دوی آن ها بر روند طولانی مدت اشاره دارد که از تقاطع میانگین متحرک کوتاه مدت و بلند مدت به دست می آید.

پس از عبور میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت، اگر کوتاه مدت به سمت بالا برود تقاطع طلایی را داریم واگر به سمت پایین بیاید با تقاطع مرگ رو به رو هستیم. استراتژی صلیب طلایی نشان دهنده روند صعودی و تقاطع مرگ نشان دهنده روند نزولی می باشد. هر یک از این دو تقاطع وقتی حجم معاملات زیاد باشد، اثرگذاری بالایی خواهد داشت.

استراتژی صلیب طلایی و مقایسه دو تقاطع طلایی و مرگ
استراتژی صلیب طلایی چیست؟+ 3 مرحله تشکیل آن 2

اگر تقاطع طلایی در استراتژی صلیب طلایی اتفاق بیافتد میانگین متحرک طولانی مدت به سطح حمایت تبدیل شده و اگر تقاطع مرگ داشته باشیم، سطح مقاومت ایجاد خواهد شد. هر یک از این دو می تواند سیگنالی برای تغییر احتمالی روند بازار باشد ولی تغییر روند قبلی را قطعا تایید می کند.

همیشه می توان از استراتژی صلیب طلایی نتیجه گرفت؟

دقت کنید که برای استفاده از تقاطع طلایی هم محدودیت هایی دارید. به صورت کلی باید بدانید که هیچ اندیکاتوری توانایی پیش بینی کامل آینده را ندارد و تا حدی از روند بازار جا می ماند. گاها پیش می آید که سیگنالی که از تقاطع طلایی دریافت می کنید اشتباه است و طبیعتا شما هم بر اساس آن و به اشتباه رفتار می کنید. پس چه باید کرد؟ شاید با خودتان بگویید پس باید کراس طلایی را کنار بگذارم؟

خیر. تنها کافی است نتیجه این اندیکاتور را توسط دیگر اندیکاتورها و سیگنال ها تایید کنید. این کار باعث می شود احتمال اشتباه خیلی پایین بیاید.

برای این که از استراتژی صلیب طلایی در کنار دیگر فیلترها و پارامترها به خوبی استفاده کنید باید به پارامترهای ریسک و بازده توجه نمایید. پس برای این که بهترین نتیجه را کسب کنید چشم بسته به هیچ اندیکاتوری اعتماد نکنید و بدانید که نسبت سود و زیان باید همواره منطقی باشد.

همیشه می توان از تقاطع مرگ نتیجه گرفت؟

از آن جایی که تقاطع مرگ نقطه مقابل تقاطع طلایی است و در همین مطلب هم به آن اشاره کردیم، خوب است محدودیت های آن را هم بدانید. همان طور که در مورد تقاطع طلایی گفتیم در این جا هم همیشه و با چشم بسته نباید به اندیکاتور اعتماد کنید.

پیشنهادمان این است که قبل از اعتماد به نتایج این اندیکاتور، آن را با دیگر اندیکاتورها و پارامترهای لازم بسنجید.

مزایا و معایب استراتژی صلیب طلایی

کراس طلایی مزایا و معایبی دارد که آشنایی با آن ها باعث می شود راحت تر بتوانید از آن استفاده کنید.

مزایامعایب
تحلیل آسانتاخیر
سیگنال طولانی مدتناپایدار
سیگنال متعددنیاز به اندیکاتور مکمل
سیگنال های گاها اشتباه
مزایا و معایب استفاده از تقاطع طلایی

مزایا

1- تحلیل آن آسان است.

2- سیگنال های طولانی مدتی به شما می دهد.

3- برای نوسان گیری سیگنال های متعددی دارد.

استراتژی صلیب طلایی و مزیا و معایب آن
استراتژی صلیب طلایی چیست؟+ 3 مرحله تشکیل آن 3

معایب

1- سیگنال ورود و خروج به موقع ظاهر نمی شود و تاخیر دارد.

2- برای کوتاه مدت سیگنال های ناپایداری دارد.

3- به اندیکاتور مکمل احتیاج دارد.

4- گاهی سیگنال اشتباه می دهد که البته اگر همیشه به مدیریت ریسک توجه کنید مساله ای پیش نخواهد آمد.

** استراتژی صلیب طلایی برای معامله گرانی که می خواهند ریسک معاملات شان را به حداقل برسانند، خیلی مناسب نیست.اگر تکیه تان بر تحلیل فاندامنتال یا بنیادی است و یا این که قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارید این الگو می تواند برایتان مناسب باشد.

معامله گران بلند مدت سیگنالی می خواهند که با انتظارات تکنیکال و فاندامنتال آن ها هماهنگ باشد و در نتیجه به نقاط ورود دقیق احتیاجی ندارند. تقاطع صعودی به وجود آمده در استراتژی صلیب طلایی به این تریدرها کمک خواهد کرد.

صلیب طلایی چگونه محاسبه می شود؟

هنگامی که میانگین متحرک 501 روزه به سمت میانگین متحرک 200 روزه بالا رفته و از آن بگذرد در نمودار دارایی یک ضربدر طلایی را می بینید. این بدان معنی است که یک روند صعودی داریم و می توان آن را به عنوان سیگنال خرید یا ادامه روند صعودی در نظر گرفت.

بهترین بازه برای صلیب طلایی

شما می توانید کراس طلایی را بسته به آن چه تجزیه و تحلیل می شود، بررسی کنید. معمولا تریدرهای روزانه از تایم فریم های 5 تا 10 دقیقه استفاده کرده و معامله گران نوسانی هم تایم فریم های 5 تا 10 ساعته دارند.

به صورت کلی هر گونه تصمیم در بازارهای مالی به شرایط شما و هدف تان بستگی دارد.

چگونه با تقاطع طلایی و تقاطع مرگ معامله کنم؟

این الگوها ایده های ساده ای دارند. آشنایی با نحوه استفاده از میانگین متحرک همگرایی واگرایی باعث می شود بتوانید به راحتی از استراتژی صلیب طلایی استفاده نمایید.

معمولا برای کراس طلایی و مرگ از نمودارهای روزانه استفاده می شود. یک استراتژی ساده برای شما می تواند این باشد که در تقاطع طلایی بخرید و در صلیب مرگ هم بفروشید. مثلا این استراتژی برای بیت کوین موفق بوده است. دقت کنید که ممکن است بسیاری از سیگنال ها هم کاذب باشد و باید مجموعه ای از شرایط و فاکتورها را برای یک معامله امن و سود ده رعایت کنید.

علاوه بر این همچون بسیاری از تکنیک های تحلیل نمودار، سیگنال هایی که از بازه های قوی می آید پایدارتر از سیگنال هایی است که از بازه های زمانی کوتاه مدت به دست آمده است. به عنوان مثال احتمال دارد که یک صلیب طلایی در نمودار هفتگی ایجاد شود در حالی که صلیب مرگ در نمودار ساعتی رخ داده است. بنابراین به یاد داشته باشید که بازه های زمانی بلند مدت می تواند اطلاعات مفیدتری به شما بدهد.

حجم معاملات چیزی است که اکثر تریدرها هنگام استفاده از صلیب طلایی و مرگ به آن توجه می کنند. حجم می تواند یک ابزار قوی برای نشان دادن اهمیت یک الگو باشد. وقتی حجم زیاد باشد و یک سیگنال از آن دریافت کنیم احتما اعتبار آن سیگنال بیشتر است.

نحوه معامله با تقاطع طلایی و تقاطع مرگ
استراتژی صلیب طلایی چیست؟+ 3 مرحله تشکیل آن 4

وقتی استراتژی صلیب طلایی تشکیل می شود احتمالا میانگین متحرک بلند مدت به عنوان یک منطقه کلیدی حمایت فرض می شود. وقتی هم که صلیب مرگ شکل می گیرد، میانگین متحرک احتمالا یک نقطه مقاومت است.

با ترکیب چندین سیگنال و شاخص می توان سیگنال های قابل اعتمادتری داشت.

سخن پایانی

از ساده ترین و مهم ترین الگوها در بازارهای مالی می توان به استراتژی صلیب طلایی در تحلیل تکنیکال اشاره کرد. وقتی این تقاطع پیش می آید معامله گران منتظر هستند تا یک افزایش قیمت قابل توجه رخ دهد. معمولا در پایان یک دوره اصلاحی این تقاطع شکل گرفته و برای ورود به معاملات جدید، زمان مناسب را مشخص می نماید.

در استراتژی صلیب طلایی، اندیکاتورهای مووینگ اوریج یا همان میانگین متحرک نقش مهمی دارند. از این اندیکاتورها باید استفاده کنید اما به تنهایی کافی نیست و همان طور که گفتیم بهتر است دیگر اندیکاتورها و پارامترها را هم در نظر بگیرید.

گلدن کراس چیست؟

همان طور که گفتیم استراتژی صلیب طلایی یک استراتژی معاملاتی ساده است که در نهایت پس از قطع میانگین متحرک بلند مدت رو به بالا حرکت می کند.

استراتژی صلیب طلایی می تواند نزولی باشد؟

 خیر تقاطع طلایی معمولا نشان دهنده روند صعودی دارد.

فرق تقاطع مرگ با طلایی در چیست؟

تقاطع طلایی رو به بالا حرکت می کند و روندی صعودی را نشان می دهد و برای تقاطع مرگ این موضوع برعکس است.

تا چه حد می توان به استراتژی صلیب طلایی اعتماد کرد؟

می توانید به آن اعتماد کنید اما همان طور که گفتیم بهتر است نتیجه را با دیگر فاکتورها هم بررسی کنید. دلیل این الزام این است که در تقاطع طلایی از میانگین های متحرک استفاده می شود که اندیکاتورهایی تاخیری محسوب می شوند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x