بهترین اندیکاتور نوسان گیری یا سوئینگ + 7 اندیکاتور مهم

بازنگری توسط: سعید محمدی
بهترین اندیکاتور سوئینگ

سوئینگ یا نوسان گیری، به ترید های میان مدت گفته میشود. در این نوع ترید، معامله گر ها بین یک روز تا ماکسیمم یک هفته در پوزیشن میمانند. یک سری از اندیکاتور ها به سوئینگ تریدر ها کمک میکنند که بهترین نتیجه را دریافت کنند. ما در این مقاله به شرحِ این اندیکاتور ها میپردازیم.

چیزی به نام “بهترین” وجود ندارد. هر اندیکاتور مزایا و معایب خودش را دارد. بهتر است استراتژی خود را صرفا بر اساس اندیکاتور ها بنا نکنید! بهتر است همزمان از اندیکاتور ها و از پرایس اکشن یا اندیکاتور ها و مفهوم اسمارت مانی استفاده کنید. توصیه میکنم دوره اسمارت مانی که در سایت ایتسکا نیز موجود است را هم مطالعه نمایید.

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

بیشتر بخوانید : سوئینگ چیست؟

همواره سوالات زیادی از مخاطبان عزیزمان در این باره می شنویم. این سوالات عبارتند از : بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری فیوچرز کدام است؟ بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری دقیقه ای چیست؟ و بسیاری موارد مشابه که همه آن ها حول مبحث نوسان گیری می چرخد. در ادامه درباره بهترین اندیکاتور نوسان گیری صحبت می کنیم.

اندیکاتورعملکرددلیل ارزشمندی برای سوینگ تریدینگ
میانگین‌های متحرک (MA) (مانند میانگین متحرک ساده (SMA)، میانگین متحرک نمایی (EMA))نوسانات قیمت را برای شناسایی روند زیربنایی صاف می‌کند.به تأیید روندها و نقاط ورود و خروج احتمالی کمک می‌کند.
شاخص قدرت نسبی (RSI)شتاب را اندازه‌گیری می‌کند و شرایط اشباع خرید و اشباع فروش را شناسایی می‌کند (معمولاً بالای 70 برای اشباع خرید، زیر 30 برای اشباع فروش).زمانی که RSI به حد نهایی خود می‌رسد، نشان‌دهنده احتمال برگشت روند است.
همگرایی و واگرایی میانگین متحرک (MACD)دو میانگین متحرک را برای شناسایی قدرت روند و نقاط برگشت احتمالی (زمانی که خط MACD از خط سیگنال عبور می‌کند) مقایسه می‌کند.به سنجش شتاب و احتمال برگشت روند کمک می‌کند.
باندهای بولینگراز میانگین متحرک و انحراف معیار برای ایجاد باندهایی استفاده می‌کند که با افزایش نوسانات عریض‌تر و در زمان تثبیت قیمت باریک‌تر می‌شوند.زمانی که قیمت از باندها خارج می‌شود، احتمال شکست را نشان می‌دهد و زمانی که قیمت در لبه‌های باندها باقی می‌ماند، مناطق اشباع خرید و اشباع فروش را شناسایی می‌کند.
حجمفعالیت معاملاتی (تعداد سهام/قراردادهای معامله شده) را اندازه‌گیری می‌کند.افزایش حجم در کنار حرکت قیمت می‌تواند قدرت روند را تأیید کند، در حالی که کاهش حجم می‌تواند نشان‌دهنده ضعیف شدن روند باشد.

نوسان گیری

برای این کار باید به تحلیل تکنیکال مسلط باشید تا بتوانید نتیجه خوبی بگیرید. اندیکاتورهای مختلفی برای نوسان گیری وجود دارد که می توانید از ترکیب آن ها بهره مند شوید.

بازار همیشه نوسان های مختلفی دارد که برخی از آن ها با وجود کوچک و ساده بودن می تواند سود خیلی خوبی به شما ببخشد. در واقع نوسان گیری مهارتی است که باعث کسب سود می شود. لازم است بتوانید جهت حرکت قیمت را پیش بینی نمایید. در بازارهای رنج، استفاده از روش نوسان گیری یکی از بهترین و اثربخش ترین روش ها محسوب می شود.

اگر به دنبال بهترین اندیکاتور نوسان گیری هستید، اندیکاتورهای زیر می تواند به شما کمک کند.

  1. اندیکاتور میانگین متحرک
  2. اندیکاتور RSI
  3. اندیکاتور باندبولینگر
  4. اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی
  5. اندیکاتور مکدی
  6. اندیکاتور ولوم
  7. اندیکاتور استوکاستیک

بهترین اندیکاتور نوسان گیری

برای این که از نوسان ها سود به دست آورید می توانید از اندیکاتورهای مختلفی استفاده کنید. گاهی ترکیب اندیکاتورها بهترین کاری است که می توانید انجام دهید. برایتان سوال پیش آمد که بهترین ترکیب اندیکاتورها برای نوسان گیری چیست؟

در ادامه به معرفی تعدادی بهترین اندیکاتور نوسان گیری می پردازیم.

اندیکاتور میانگین متحرک

تریدرها با استفاده ازاین اندیکاتور سعی می کنند فرصت های مختلف معاملاتی را شناسایی نمایند. از این اندیکاتور همراه با میانگین قیمت یک دارایی در دوره زمانی مشخصی استفاده می شود.

اندیکاتور میانگین متحرک
اندیکاتور میانگین متحرک

با استفاده از میانگین متحرک می توانید روندهای بازار را شناسایی کنید. معمولا تریدرها از دو میانگین متحرک کوتاه مدت و بلند مدت استفاده می کنند.

اگر میانین متحرک کوتاه مدت نسبت به بلند مدت، بالاتر قرار گرفته می توانیم متوجه شویم که بازار صعودی است و برعکس. میانگین متحرک می تواند به عنوان بهترین اندیکاتور نوسان گیری معرفی شود.

اندیکاتور RSI

این اندیکاتور یکی از مهم ترین اندیکاتورهاست و از 0 تا 100 متغیر است. اگر عددی بیشتر از 70 را به شما نشان می دهد یعنی خرید اشباع شده است و عدد زیر 30 هم نشان دهنده اشباع فروش خواهد بود. اگر یک ارز بیش از اندازه خریداری شود می دانیم که احتمالا قیمت قرار است به یک باره افزایش پیدا کرده و اصلاح قیمت صورت گیرد.

بهترین اندیکاتور نوسان گیری - آر اس آی
بهترین اندیکاتور نوسان گیری یا سوئینگ + 7 اندیکاتور مهم 1

از طرفی اگر دارایی بیش از حد به فروش برسد هم نشان دهنده کاهش قیمت و سپس جهش قیمتی خواهد بود.

شما می توانید دوره زمانی مد نظرتان را تنظیم نموده و بهترین تحلیل را داشته باشید. آر اس آی هم می تواند یکی از گزینه ها برای بهترین اندیکاتور نوسان گیری باشد.

اندیکاتور آر اس آی
اندیکاتور آر اس آی

اندیکاتور باندبولینگر

از این اندیکاتور نوسان گیری برای تغییر روند و یا شناسایی شکست های احتمالی استفاده می شود. باندهای بولینگر، شامل میانگین متحرک و دو انحراف استاندارد در بالا و پایین آن می باشد. این انحرافات وقتی نوسانات افزایش یابد، افزایش پیدا می کند و برعکس.

اندیکاتور باندبولینگر
بهترین اندیکاتور نوسان گیری یا سوئینگ + 7 اندیکاتور مهم 2

با استفاده از این اندیکاتورمی توانید نقاط بالقوه ورود وخروج را شناسایی نمایید. اگر قیمت دارایی به بیشتر از باند بالایی برسد یعنی در اشباع خرید هستیم و اگر قیمت زیر باند بیاید، نشان دهنده اشباع فروش خواهد بود.

اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی

از این اندیکاتور برای شناسایی سطوح مختلف حمایت و مقاومت استفاده می شود. همان طور که از نام این اندیکاتور پیداست، بر اساس دنباله معروف فیبوناچی ساخته شده است.

اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی یا فیبوناچی ریتریسمنت
بهترین اندیکاتور نوسان گیری یا سوئینگ + 7 اندیکاتور مهم 3

برای کار با این اندیکاتور ابتدا باید یک روند کامل شده را تشخیص دهید. پس از آن با این اندیکاتور، باید نقاط بالا و پایین روند را انتخاب نمایید.

اندیکاتور فیبوناچی
بهترین اندیکاتور نوسان گیری یا سوئینگ + 7 اندیکاتور مهم 4

درصورتی که هدفتان نوسان گیری است می توانید از فیبوناچی اصلاحی خیلی کمک بگیرید.

فیبوناچی اصلاحی را هم می توانید خودتان تنظیم کنید تا با اهداف تان هماهنگ تر شود. بهترین اندیکاتور نوسان گیری باید قابل تنظیم باشد تا نهایت استفاده را از آن ببرید.

اندیکاتور مکدی

نوسان گیرها همیشه با اندیکاتور نوسان گیری مکدی سر و کار دارند. برای استفاده از آن میانگین متحرک 26 روزه از 12 روزه کم می شود. پس از آن شما یک میانگین متحرک 9 روزه دارید که به خط سیگنال یا نشانگر معروف است.

اندیکاتور مکدی
بهترین اندیکاتور نوسان گیری یا سوئینگ + 7 اندیکاتور مهم 5

با این اندیکاتور می توانید نقاط تقاطع صعودی یا نزولی را تشخیص دهید. اگر خط مکدی از سیگنال رد شود روند صعودی را خواهیم داشت و در صورتی که خط به زیر سیگنال برسد روند نزولی پیش می آید.

اندیکاتور ولوم

این اندیکاتورکه به آن اندیکاتورحجم هم گفته می شود نقش مهمی در نوسان گیری ها دارد. می توانید اطلاعات مختلف حرکات قیمتی را از طریق آن متوجه شوید. با این اندیکاتور می توانید متوجه شوید که در یک دوره زمانی مشخص، برای یک ارز چه تعداد معامله انجام شده است. اگر حجم بالا باشد متوجه می شویم که فشار خرید یا فروش را داریم و در صورتی که پایین باشد نشان دهنده کاهش فشار معاملات خواهد بود.

اندیکاتور ولوم
بهترین اندیکاتور نوسان گیری یا سوئینگ + 7 اندیکاتور مهم 6

با اندیکاتور حجم می توانید جهت روند و نقاط تغییر را شناسایی کرده و در معاملات تان در نظر بگیرید. مثلا اگر قیمت یک ارز بالاست و حجم معاملات هم زیاد است یعنی فشار خرید بالاست و روند صعودی داریم و برعکس. یکی از گزینه های دیگر برای بهترین اندیکاتور نوسان گیری قطعا ولوم است.

اندیکاتور ولوم یا حجم
بهترین اندیکاتور نوسان گیری یا سوئینگ + 7 اندیکاتور مهم 7

اندیکاتور استوکاستیک

اگر به دنبال بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری دقیقه ای هستید، اندیکاتور نوسان گیری استوکاستیک می تواند برای شما گزینه مناسبی باشد. با این اندیکاتور می توانید روند قیمت ها را شناسایی کرده و از نوسان های کوتاه مدت برای کسب سود بهره مند شوید. معمولا از استوکاستیک برای بازه های زمانی کوتاه مدت استفاده می شود.

بهترین اندیکاتور نوسان گیری یا سوئینگ + 7 اندیکاتور مهم -
بهترین اندیکاتور نوسان گیری یا سوئینگ + 7 اندیکاتور مهم 8

اندیکاتور نوسان گیری چقدر قابل اعتماد است؟

در بازارهای مالی همیشه باید از روش های مختلف و ترکیب آن ها استفاده کنید. اندیکاتورها نمی توانند معجزه کنند و البته هیچ روش دیگری هم همین طور! اما شما می توانید از روش های مختلف استفاده کرده و نتایج خوبی به دست آورید.

اندیکاتورها در واقع از اطلاعات گذشته بازار استفاده کرده و آینده آن را پیش بینی می کنند. استفاده از آن ها ضروری است اما کامل وکافی نیست. شما برای فعالیت در دنیای کریپتو و زمینه های مشابه نیازمند دانش و تجربه کافی و البته قدرت ریسک و تصمیم گیری  بالایی هستید.

سخن پایانی

همانطور که بارها و بارها در مطالب مختلف گفته ایم استفاده از اندیکاتورها در تحلیل های مختلف بازار نقش مهمی دارد. دقت کنید که نباید به نتایج یک اندیکاتور اکتفا کنید. خوب است از ترکیب اندیکاتورهای معتبر استفاده کنید تا خیالتان از نتیجه ای که می گیرید راحت تر باشد. علاوه بر این برای تحلیل دقیق تر و آگاهانه تر بازار، تنها نمی توان به استفاده از اندیکاتورها تکیه کرد هرچند استفاده از آن ها گاها اجتناب ناپذیر است!

کدام اندیکاتور، بهترین اندیکاتور سوئینگ یا نوسانگیری است؟

امکان معرفی بهترین وجود ندارد. ما در این مقاله لیستی از اندیکاتور ها را معرفی کرده ایم اما نهایتا انتخاب اندیکاتور به شما و استراتژی شما بستگی دارد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.