استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟-بهترین استیبل کوین برای ایرانی ها

استیبل کوین

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

استیبل کوین در واقع ارز دیجیتالی است که توسط یک فرد ساخته نشده است و بیشتر توسط سازمان ها و صرافی های بزرگ و قانونی ساخته می شود. هدف از ایجاد استیبل کوین ها ایجاد پایداری و ثبات در دنیای ارز های دیجیتال است. یکی از عوامل اصلی که باعث می شود افراد با ترس بیشتری در ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنند ، ریسک بالا و نوسانات زیاد این ارز ها و از طرف دیگر عدم کنترل بر قیمت ارز های دیجیتال می باشد. این عوامل باعث به وجود آمدن نسل جدیدی از ارز های دیجیتال با نام استیبل کوین ها شده است.

استیبل کوین
استیبل کوین

استیبل کوین ها با توجه به نوع آنها دارای پشتوانه بوده و باید معادل توکن هایی که در چرخه معاملاتی بازار وجود دارد پشتوانه مورد نظر در بانک ها و یا صرافی مربوطه وجود داشته باشد تا بتوان قیمت آن را کنترل کرد. اولین و بزرگترین استیبل کوین در جهان با عنوان تتر در سال 2014 راه اندازی شد. پشتوانه تتر فیات دلار می باشد و قیمت آن نیز برابر با یک دلار است.

از مزایای دیگر Stable coins راحتی انتقال ارز های فیات در قالب پلتفرم ها و بلاک چین های ارز دیجیتال است. این کوین های به اصطلاح ثابت نیازمند قرارداد هوشمند بوده و در کل امنیت بسیار بیشتری نسبت به سایر ارز های دیجیتال دارند. تراکنش کم ، سرعت بالای انجام معاملات ،داشتن پشتوانه مالی و سادگی درک مفهوم آن برای عامه مردم از دیگر ویژگی های این کوین ها می باشد. برای کنترل قیمت استیبل کوین ها همواره باید یک نهاد بر قیمت آنها نظارت داشته باشد.

بهترین استیبل کوین برای ایرانی ها

کشور های تحریم شده مانند ایران که همیشه بر سر انتقال وجه بین کشور ها با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند ، در چندیدن سال اخیر با بهره گیری از ارز های دیجیتال تا حدود بسیار زیادی توانسته اند این مشکل را برطرف کنند. ولی با قوانین جدید و اجباری کردن احراز هویت در صرافی های ارز های دیجیتال دوباره ایرانیان دچار مشکلات زیادی خواهند شد.

ایرانیان ارز های دیجیتال خود را در کیف پول هایشان به معمولا به صورت تتر نگهداری می کنند ، چون هم ریسک کمتری دارد و هم انتقال و تبدیل آن به ارز های دیگر راحتتر است. یکی از موارد بسیار مهم دیگری که همواره ایرانیان باید به آن توجه کنند ، متمرکز بودن تتر است. یعنی تتر می تواند در صورت گرفتن دستور از جایی مثلا “بلوکه کردن کیف پول های تتر ایرانیان” می  تواند کیف پول های ایرانیان را مسدود کند.

بنابراین بهتر است ایرانیان به جای تتر از ارز های دیجیتال استیبل کوین غیرمتمرکز به جای تتر استفاده کنند. استیبل کوین دای dai گزینه خوبی می تواند باشد. جالب است است بدانید ارز دیجیتال پیمان نیز یک ارز دیجیتال ایرانی با پشتوانه طلاست و به نوعی استیبل کوین ایرانی محسوب می شود. کوین های ثابت دیگری مانند  TUSDC ، PAX و استیبل کوین های بر پایه طلا می تواند برای ایرانیان مفید باشد.

بهترین استیبل کوین

همیشه بر سر بهترین استیبل کوین بحث های بسیار فراوانی وجود دارد. همانطور که بیان کردیم استیبل کوین در دو مدل متمرکز و غیر متمرکز وجود دارد. بنابراین سلیقه افراد در انتخاب این کوین ها متفاوت است. اگر در اینترنت کلمه ” بهترین استیبل کوین” را سرچ کنید شاید در اولین پاسخ به تتر برسید .

در صورت یکه در حال حاضر انتقاد های بسیار زیادی بر این ارز دیجیتال وجود دارد. تتر در حال حاضر بعد از بیت کوین و اتریوم محبوب ترین ارز دیجیتال موجود در جهان می باشد. در صورتی که کارشناسان توصیه می کنند جهت امنیت سکه هایتان از ارز های جایگزین تتر استفاده کنید.

انواع استیبل کوین ها

انواع استیبل کوین ها را می توان بر اساس نظارت یک نهاد مالی سوم به دو دسته طبقه بندی کرد:

  • استیبل کوین های متمرکز
  • استیبل کوین های غیر متمرکز

استیبل کوین های متمرکز

در استیبل کوین های متمرکز ارزش استیبل کوین با پشتوانه آن مشخص می شود. به عنوان مثال ارز تتر با پشتوانه دلار ، به اندازه توکن ها ارائه شده دلار در ذخایر بانکی دارد. و یا ارز دیجیتال پیمان با پشوانه چهار بانک ایرانی با پشتوانه طلا می باشد. بانک ها وظیفه دارند ، میزان توکن موجود در چرخه را با ارز های فیات موجود در خزانه بانکی بررسی کنند تا تعادل وجود داشته باشد.

پشتوانه استیبل کوین های متمرکز مستقیما در خزانه های بانکی نگهداری می شود. و بر روی بلاک چین ها نمی باشد. پس احتمال هک شدن این کوین های متمرکز وجود ندارد.

استیبل کوین متمرکز
استیبل کوین متمرکز

استیبل کوین های غیر متمرکز

در استیبل کوین های غیر متمرکز پشتیبانی نهاد ثالث وجود ندارد. پشتوانه این ارز ها ، ارز های دیجیتال دیگر می باشند. بنابراین فعالیت آن هم غیر متمرکز خواهد بود. در این نوع استیبل کوین ها با تغییر قیمت کریپتو کارنسی ها تغییری در قیمت این استیبل کوین ها به وجود نخواهد آند.

استیبل کوین غیرمتمرکز
استیبل کوین غیرمتمرکز

به عنوان مثال در صورت افزایش شدید قیمت کریپتو کارنسی ها در بازار ارز های دیجیتال ، توکن های استیبل کوین های غیر متمرکز جهت جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی سوزانده خواهد شد. از طرفی هنگام افت شدید قیمت ارز های دیجیتال از سیستم وام دهی استفاده شده و قیمت استیبل کوین های غیر متمرکز کاهش نخواهد یافت و معادل با ارز و یا کالای مورد نظر خواهد ماند.

لیست استیبل کوین ها

در این قسمت لیستی از استیبل کوین های موجود در بازار را معرفی خواهیم کرده که به نوعی شناخته شده تر بوده و طرفداران بیشتری در بازار ارز دیجیتال دارند.

استیبل کوین تتر

استیبل کوین تتر اولین استیبل کوین ارائه شده در جهان می باشد و قیمتی برابر با یک دلار دارد. با وجود انتقادات بسیار زیادی که بر استیبل کوین تتر در بازار وجود دارد ولی باز هم سومین ارز دیجیتال محبوب در جهان می باشد. انتقادات زیادی بر تتر وجود دارد. متمرکز بودن آن ، عدم شفافیت ، و اتهامات دیگری از قبیل نداشتن پشتوانه دلاری توکن ها (بیش از 70 درصد) ، باعث شد تا افرادی از استفاده آن منصرف شوند.

ولی هنوز هم اعتماد بسیاری از افراد جهان را جلب کرده و همچنان استفاده کنندگان از آن بسیار زیاد می باشند. تتر بر بلاکچین های مختلفی کار می کند. از معروف ترین آنها می توان به ERC20 ، TRC20 و BEP20 اشاره کرد. تتر ترون TRC20 به دلیل کارمزد کم ، امنیت و سرعت بالا کاربران زیادی دارد.

استیبل کوین دای dai چیست؟

اسیبل کوین دای توسط سازمان میکردائو ایجاد شده و مدیدیرت می شود. به زبان ساده می توان گفت ارز دای dai دلار دیجیتالی است. این ارز دیجیتالی غیرمتمرکز بوده و پشتوانه آن ارز های دیجیتال دیگر می باشد. دای می تواند با اتریوم ، بیت کوین و … وثیقه گذاری شود.

استیبل کوین دای dai
استیبل کوین دای dai

زمانی که کوین dai در دنیای ارز های دیجیتال افزایش و یا کاهش قیمت داشته باشد ، برای اینکه قیمت آن با دلار برابر باشد ، در صورت افزایش قیمت توکن ها سوزانده شده و یا توکن های جدیدی ایجاد می شود تا قیمت دای برابر با دلار گردد. قرارداد های استیبل کوین دای dai هوشمندانه ، غیرمتمرکز ، شفاف و ایمن است. کوین دای یکی از بهترین استیبل کوین های موجود در جهان بوده و در حال حاضر رقیب جدید تتر می باشد.

استیبل کوین USDC

استیبل کوین USDC یکی از رقبای اصلی تتر می باشد. کوین USDC در سال 2018 توسط دو صرافی کوین بیس CoinBase و سنتر Center عرضه شد. این پروتکل شفاف بوده و همواری قیمت آن کنترل می شود تا همیشه بربر با دلار باشد.

برای عرضه USDC باید برابر با آن در بانک ها وثیقه گذاری شود. یکی از معایب اصلی این ارز کنترل شدید موسسه سنتر بر این ارز می باشد. و به نوعی باعث متمرکز شدن آن می شود که زیاد باب میل کاربران و صرافی ها نمی باشد. زیرا اساس ارز های دیجیتال و محبوبیت آنها غیرمتمرکز بودن آن است.

استیبل کوین بایننس

استیبل کوین بایننس BUSD ویا همان دلار بایننس ، در سال 2019 راه اندازی شد. هر توکن BUSD معادل با یک دلار آمریکا می باشد. یکی از مزایای اصلی استیبل کوین بایننس نقدینگی بالای آن می باشد. به راحتی می توان آن را از بسیاری صرای های دیگر خریداری کرد. کوین بایننس از لحاظ حجم بزرگترین استیبل کوین در بازار کریپتو کارنسی ها در جهان می باشد. این کوین نیز یکی از جدی ترین رقیب های تتر در بازار ارز های ثابت می باشد.

آموزش گرفتن 5 درصد بونوس بایننس – ثبت نام در صرافی بایننس Binance

استیبل کوین طلا

استیبل کوین طلا از ارز های موجود در بازار با پشتوانه طلا می باشد. پکسوس گلد PAXG و تتر گلد XAUD از جمله استیبل کوین های طلا موجود بازار هستند. این توکن ها دارای طلای ذخیره شده در صندوق های پشوانه می باشند و قابل تبدیل به طلای واقعی می باشند. با رکود های اقتصادی در جهان افراد بیشتر به سمت حفظ ارزش دارایی های خود و خرید طلا بدون خطر هستند. طبق آمار های رسمی خرید استیبل کوین طلا در دوران رکود اقتصادی کشور های توسعه یافته دو برابر بیشتر می شود.

استیبل کوین یورو

با توجه به اینکه چندین استیبل کوین دلاری راه اندازی شده و در سطح جهانی مورد استفاده قرار می گیرد ، هنوز استیبل کوین یورو قابل معامله در صرافی های عادی نمی باشد. یکی از استیبل کوین های یورو با نام EURB می باشد. EURB توسط بانک BVDH آلمان عرضه شده است. برای دریافت این توکن باید در این بانک احراز هویت شده و مبلغ معادل میزان این توکن را به بانک واریز کرده و معادل آن توکن EURB دریافت کنید.

در این پروتکل امکانات عرضه و سوزانده توکن ها برای کنترل قیمت کوین یورو برای اینکه با یورو برابر باشد وجود دارد. به دلیل مراحل احراز هویت بانکی استیبل کوین یورو امکان خرید آن از صرافی های عادی ممکن نمی باشد.

قیمت استیبل کوین

قیمت استیبل کوین ها معمولا به صورت یک به یک نگه داشته می شود. به عنوان مثال قیمت تتر و دای که هر دو بر اساس دلار می باشند ، در زمان نگارش این مقاله (20 آذر 1400) هر دو حدود 30 هزار تومان و معادل یک دلار می باشند. پشتوانه تتر که مستقیما دلار می باشد ، با تغییر قیمت دلار قیمت تتر هم تغییر خواهد کرد. ولی در کوینی مانند dai که پشتوانه کریپتوکارنسی دارد ، قیمت استیبل کوین 3:1 و یا 2:1 در نظر گرفته می شود تا در صورت نوسانات شدید در بازار ارز های دیجیتال بتوان اقدام به وام دهی و یا سوزاندن توکن جهت کنترل قیمت استیبل کوین مورد نظر کرد.

کلام آخر

استیبل کوین ها از ارز های دیجیتال بسیار کم ریسک موجود در بازار ارز های دیجیتال هستند. در واقع با خرید این ارز ها هم می توان تراکنش ها را به راحتی انجام داد و هم به نوعی سرمایه گذاری کم ریسک داشت. در سایت ایتسکا چندین مورد از استیبل کوین ها را برای آشنایی شما بیان کرده ایم. این موارد دلیلی بر خرید شما از آن توکن نمی باشد. و بهتر است قبل از خرید تحقیقات لازم را انجام دهید.

سوالات متداول

استیبل کوین چیست؟

نوعی ارز دیجیتال که برای کاهش نوسانات بازار ارز دیجیتال طراحی شده و یک دارایی ثابت مانند طلا ، دلار ، یورو و … می باشد.

استیبل کوین ها کدامند؟

تتر USDT ، دای ، USDC ، BUSD ، USDP ، TUSD ، DGX .

به این مقاله امتیاز دهید

1 دیدگاه برای “استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟-بهترین استیبل کوین برای ایرانی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه