رگوله BCRA یا Central Bank of Argentina – نهاد نظارتی آرژانتین

رگوله BCRA یا Central Bank of Argentina - نهاد نظارتی آرژانتین - رگوله bcra

طبق ماده 42 منشور سازمانی «بانک BCRA موظف است قبل از شروع هر فعالیت سالانه اهداف و برنامه‌های خود را در خصوص توسعه سیاست‌های پولی، مالی، اعتباری و ارزی منتشر کند. در صورتی که تغییرات قابل توجهی در اهداف و برنامه های بانک اتفاق بیفتد، بانک باید علل آن و اقدامات اتخاذ شده بر اساس آن را اعلام کند. این سازمان توانسته رتبه سطح 3  را به خودش اختصاص دهد.

نام اختصاریBCRA
نام کاملCentral Bank of Argentina
کشورآرژانتین
سطحسه
وب سایتwww.bcra.gob.ar

بیشتر بدانید: رگوله چیست؟

مسئوليت

BCRA گزارش سالانه به کنگره، گزارش سالانه و ترازنامه سالانه و هفتگی ارائه دهد.  مطابق با منشور سازمانی و قانون نهادهای مالی، حداقل سالی یک بار رئیس بانک مرکزی گزارشی را به کنگره محترم ملت ارائه می دهد.

این گزارش تحت عنوان گزارش سالانه به کنگره نامیده می شود و سیر تحول اقتصاد و سیستم مالی و فعالیت های اصلی انجام شده در این دوره توسط موسسه را تشریح می کند.

همچنین بانک مرکزی ترازنامه سالانه خود را منتشر می کند که از سال 1998 شامل صورت های مالی، گزارش حسابرسی خارجی و گزارش دیوان محاسبات است. به همین ترتیب، مؤسسه ترازنامه هفتگی را منتشر می کند که حاوی صورت خلاصه دارایی ها و بدهی ها در پایان عملیات در روزهای هفتم، پانزدهم، بیست و سوم و آخر هر ماه است.

علاوه بر این، گزارش سالانه منتشر می شود، گزارشی که در آن بانک مرکزی هر سال اقدامات خود را به اطلاع جامعه می رساند.

رگوله BCRA یا Central Bank of Argentina - نهاد نظارتی آرژانتین - رگوله bcra
رگوله BCRA یا Central Bank of Argentina - نهاد نظارتی آرژانتین 1

سیستم های پرداخت چیست؟

سیستم پرداخت (SP) از ابزارها، رویه‌ها و روش‌های انتقال وجه تشکیل شده که هدف آن تضمین گردش پول بین شرکت‌کنندگان در سیستم بانکی، مالی و سایر سازمان‌های مشارکت‌کننده است.

در کشور آرژانتین سیستم پرداخت از طریق روش پرداخت الکترونیکی (MEP) که توسط این بانک مرکزی اداره می شود، ساختار یافته است . این عملیات بازار بین بانکی و سیاست پولی را کانالیزه می کند.

اهداف BCRA

مهمترین اهداف BCRA عبارتند از:

  • کاهش هزینه های بانکی/نظام مالی
  • بهبود امنیت، سرعت و اطمینان در پرداخت ها و تسویه عملیات
  • بهینه سازی جریان اقتصادی بین واحدها
  • بهبود نظارت بانک های مرکزی بر تسویه وجوه پرداخت
  • شرکت در پارلمان اروپا:
رگوله BCRA یا Central Bank of Argentina - نهاد نظارتی آرژانتین - رگوله bcra
رگوله BCRA یا Central Bank of Argentina - نهاد نظارتی آرژانتین 2

BCRA چگونه کار می کند؟

نهادهای مالی و سایر سازمان‌های مجاز برای انجام معاملات بین شرکت‌کنندگان در این سیستم حساب‌های جاری را در MEP نگهداری می‌کنند و با میانگین چرخه عملیاتی، MEP موجودی خالص جبران خسارت را تسویه می‌کند.

در حالی که BCRA عمدتاً عملیات انتقال وجه بین بانکی را در زمان واقعی از طریق MEP متمرکز می کند، اتاق های تسویه الکترونیکی به ویژه چک ها، نقل و انتقالات، بدهی های مستقیم و مانده های حاصل از شبکه های خودپرداز و کارت اعتباری را پردازش می کنند. از سوی دیگر، طرح عملیاتی شبکه های خودپرداز امکان لغو مانده تراکنش بین اشخاص مرتبط با آنها را از طریق دوربین الکترونیکی کم ارزش فراهم می کند.

تسویه اتاق ها از طریق MEP از طریق حساب های جاری آن در BCRA انجام می شود. موجودی ها توسط اتاق های پایاپای و شرکت کنندگان تسویه می شود که وجوه را از طریق حساب های مذکور از طریق MEP منتقل می کنند. بانک‌هایی که مانده بدهی دارند، وجوه را به حساب اتاق‌ها منتقل می‌کنند و آن‌ها نیز به نوبه خود وجوه را به بانک‌هایی با موقعیت خالص اعتباری منتقل می‌کنند.

نتیجه گیری

بانک BCRA یک نهاد جامع و کامل برای نظارت بر بازارهای مالی است که با عملکردهای حرفه ای خود توانسته اقدامات موثری انجام دهد. BCRA دارنده رتبه 3 بوده و فعالیت گسترده ای در تمامی زمینه های مربوط به بازار مالی دارد. مرجع فعالیت این سازمان در کشور آرژانتین است و متاسفانه برای ایرانیان خدماتی ارائه نمی دهد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.