شاخص بالتیک درای (bdi) چیست؟ تاریخچه و نحوه کار

بازنگری توسط: سعید محمدی
شاخص بالتیک درای (bdi) چیست؟ تاریخچه و نحوه کار - شاخص بالتیک درای

شاخص بالتیک درای که به اختصار BDI‌ نامیده می‌شود، یک شاخص حمل و نقل تجارت است که توسط بورس بالتیک در لندن ایجاد می شود. این شاخص تغییرات در هزینه حمل و نقل مواد خامی چون ذغال سنگ و فولاد را اندازه‌گیری می‌کند.
اعضای صرافی مستقیما با کارگزاران حمل و نقل تماس می‌گیرند تا برای مسیرهای حمل و نقل مشخص، محصول برای حمل و نقل و زمان تحویل یا سرعت، سطح قیمت را ارزیابی کنند.

نام شاخص BDI
ایجاد کنندهبورس بالتیک لندن
عملکرداندازه گیری تغییرات در هزینه حمل و نقل مواد خام
وظیفهبررسی سلامت اقتصادی جهانی
سال تاسیس۱۷۴۴

شاخص بالتیک چیست؟

شاخص بالتیک درای یا BDI یک ابزار مهم برای معامله گران با تجربه است. با این ابزار، معامله گران می توانند سلامت اقتصاد جهانی را بررسی و اندازه گیری کنند و البته فرصت های بالقوه را شناسایی کنند.
توصیه میکنم که این شاخص را در کنار سایر تحلیل ها استفاده کنید تا بتوانید تصمیمات آگاهانه تری در حوزه اقتصاد بگیرید.

سعید محمدی

بیشتر بخوانید: شاخص تولید ناخالص داخلی GDP چیست؟

تاریخچه بالتیک

بازرگانان و کشتیرانان‌ در سال ۱۷۴۴‌ در تجارت و کشتیرانی‌ منطقه دریایی‌ بالتیک شرکت داشتند. آنها به طور منظم برای تبادل اخبار، تجارت اوراق بهادار و انجام معاملات حمل و نقل، در کافه ویریجینیا‌ و بالتیک‌ لندن باهم ملاقات می‌کردند.
در انقلاب صنعتی قرن نوزدهم، بالتیک به یک سازمان رسمی تبدیل شد و برای تجارت و معاملات آن، قوانینی تعیین کردند. سپس شروع به جمع‌‌آوری اطلاعاتی در مورد قیمت‌گذاری کالاهای مختلف و انتشار آنها در نسخه اولیه شاخص‌ها کردند. در نیمه دوم قرن نوزدهم، سازمان بالتیک‌ بین المللی‌ شد و دامنه آن به محصولات کشاورزی گسترش یافت.
در سال ۱۹۰۰‌ بالتیک و بورس کشتیرانی لندن باهم ادغام شدند و با عبور از فراز و نشیب‌های دنیای اقتصاد، امروزه به عنوان یک شاخص در بازار معاملاتی حضور دارد.

نحوه شکل گیری شاخص بالتیک

نوع کشتیمیزان وزن قابل حملنسبت به کل کشتی های جهانسهم از حمل و نقل فله ای خشک جهان
پاناماکس۶٠_ ۸٠ هزار تن۱۹٪۶۲٪
کیپ سایزبیش از ۱٠٠ هزار تن۱٠٪۲٠٪
سوپرامکس۴۵_۵۹ هزار تن۳۷٪۱۸٪
هندی سایز۱۵_۳۵ هزار تن۳۴٪_

نحوه کار شاخص بالتیک درای‌

محاسبه شاخص بالتیک با ارزیابی چند نرخ حمل و نقل در بیش از ۲۰ مسیر و برای هریک از کشتی‌ها انجام می‌شود. اعضا برای به دست آوردن قیمت‌ها و جمع‌کردن آنها، با فرستنده‌های فله خشک در سرتاسر جهان تماس می‌گیرند و سپس میانگین BDI‌ را محاسبه می‌کنند.
تغییر در شاخص بالتیک می‌تواند به سرمایه‌گذاران بینشی از روند و تقاضای جهانی بدهد. بسیاری از افراد هستند که شاخص اصلی رشد اقتصادی در آینده را در افزایش و یا انقباض این شاخص می‌دانند. دلیل آن بر اساس مواد خام است، چون میزان تقاضا برای مواد خام، روند اقتصاد در آینده را نشان می‌دهد.

شاخص بالتیک درای (bdi) چیست؟ تاریخچه و نحوه کار - شاخص بالتیک درای
شاخص بالتیک درای (bdi) چیست؟ تاریخچه و نحوه کار 1
عنوانشرح
نحوه محاسبهارزیابی چند نرخ حمل و نقل در بیش از ۲۰ مسیر و برای هریک از کشتی‌ها
جمع‌آوری اطلاعاتتماس با فرستنده‌های فله‌ خشک در سرتاسر جهان
خروجیمیانگین‌BDI
کاربردبینشی از روند و تقاضای جهانی
پیش‌بینیشاخص اصلی رشد اقتصادی در آینده
دلیلمیزان تقاضا برای مواد خام

نوع کالاهای فله خشک

  1. کالاهای خشک فله: آهن، غلات، ذغال سنگ= ۲/۳ تجارت جهانی
  2. کالاهای خشک جزئی: شکر، فولاد، سیمان= ۱/۳ تجارت جهانی
شاخص بالتیک درای (bdi) چیست؟ تاریخچه و نحوه کار - شاخص بالتیک درای
شاخص بالتیک درای (bdi) چیست؟ تاریخچه و نحوه کار 2

افزایش یا کاهش روند

زمانی‌که کالاهای ارسال شده خام و مواد اولیه باشد، باعث کاهش شاخص می شود. وقتی تقاضای جهانی بیشتر شود و یا ناگهان کاهش یابد، این شاخص می‌تواند سطح بالایی از نوسان را تجربه کند. چون عرضه حامل‌های بزرگ به دلیل هزینه‌های تولید بالا و مسافت طولانی کم است.
زمانی را در نظر بگیرید که بازار جهانی رشد رو به جلو و سالمی دارد، در این صورت قیمت سهام بیشتر می‌شود. اگر بازار افت کرده و یا متوقف شود، شاخص کاهش می‌یابد. در حالت کلی این شاخص سازگار است، چون به وضعیت بازار بستگی دارد، بدون آنکه بیکاری و یا تورم در آن تاثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: شاخص FTSE 100 چیست؟

حرف آخر

BDI‌ یک معیار خوبی برای اندازه‌گیری است. با کمک این شاخص میانگین هزینه حمل و نقل محموله خشک فله‌ در ۲۰ مسیر استاندارد اقیانوسی برآورد می‌شود. اگر سرمایه‌گذاران در رابطه با BDI‌ دیدگاه خوبی به دست آورند، در واقع بهتر می‌توانند معاملات خود را انجام دهند.

سوالات متداول

شاخص بالتیک چیست؟

شاخص بالتیک و یا به اختصار BDI‌ ترکیبی از میانگین‌های جدول زمانی فله خشک است و یک سری زمانی پیوسته از سال ۱۹۸۵ را ارائه می‌دهد.

آیا می‌توان در BDI‌ تجارت یا سرمایه‌گذاری کرد؟

‌ بالتیک درای یک شاخص سرمایه‌گذاری است و در هیچ صرافی معامله نمی‌شود. برای این شاخص هیچ اوراق بهاداری وجود ندارد، بلکه براساس ساخت‌ و ساز، شاخصی از میانگین قیمت‌های حمل و نقل فله خشک در حدود ۲۰ مسیر اقیانوسی است که از یک شبکه جهانی متشکل از نمایندگان‌ کشتیرانی‌ و کارگزاران تشکیل می‌شود.
BDI

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.