بهترین سهام بانکی برای خرید ۱۴۰۳‌

بازنگری توسط: زینب اصغری
بهترین سهام بانکی برای خرید

خرید بهترین سهام بانکی می تواند شما را به منفعت بزرگی برساند. از جمله سرمایه‌گذاری‌هایی که در بورس می‌توان انجام داد، مربوط به بانک‌ها است. گروه نمادهای بانکی در اکثر مواقع بر خلاف گروه‌های دیگر ثبات بیشتری دارد.

نماد های معرفی شده در ادامه، بر اساس تحلیل های صورت گرفته توسط اعضای تیم ایتسکا بوده و ما در سایت خود هیچ گونه سیگنال دهی نداریم. در این مطلب تمامی نماد های درج شده در گروه بانک ها و موسسات اعتباری را تک به تک از روی تابلوی بورس بررسی کرده و نماد های بانکی که نسبت به هم گروهی های خود در شرایط بهتری هستند را برایتان آورده ایم. لیست زیر همواره در حال بروزرسانی می باشد.

این نکته را هم به یاد داشته باشید زمانی خواهید توانست در بورس موفق شوید که در زمان مناسبی یک سهم را خریده و در زمان مناسبی هم از آن سهم خارج شوید.

زینب اصغری – مدیر تولید محتوای وبسایت ایتسکا

بهترین سهام بانکی برای خرید 1403

نمادP/EEPSارزش بازارمیانگین حجم ماهدرصد سهام شناور
وبملت2.848421695190.00 B359.088 M38%
وتجارت2.80501470580.756 B145.065 M40%
ونوین2.591163182980.384 B39.358 M37%
وپست3.232468130471.055 B2.744 M27%

نحوه انتخاب بهترین سهام بانکی

ما سهام بانکی را تک به تک بررسی کرده و سهام هایی که احتمال سود آوریشان نسبت به مابقی سهام بیشتر است برایتان آورده ایم. در بررسی خود سهام زیان ده، گران و سهامی که نقد کردنشان مشکل است را حذف کرده ایم.

قرار نیست سهام هایی که در بالا آورده ایم را در اولین فرصت بخرید!!

هنگام معامله و خرید بلند مدت سهام بانکی ، سهام های بالا را بیشتر مد نظر خود قرار دهید و بعد سهم مورد نظر را از ابعاد مختلف بررسی کرده و سعی کنید در کمترین قیمت وارد شده و در قیمت بالا از معامله خود خارج شوید.

یکی از مهمترین معیار های مقایسه نماد های بورسی، متغیر P/S است. این متغیر نسبت قیمت به میزان فروش را نشان می دهد. متغیر P/S یکی از مهم ترین معیار ها برای ارزندگی سهم است و برای یک سهم خوب بین 1 تا 4 است.

جالب است بدانید میزان P/S برای تمامی سهام بانکی 0 است!

به این دلیل در مقاله بهترین سهام بورس برای خرید هیچ نماد بانکی را معرفی نکرده ایم و در مقایسه بالا نیز به جای متغیر P/S از متغیر EPS استفاده کرده ایم که بیانگر میزان درآمد هر سهم است.

معیار های انتخاب بهترین سهام بانکی

نسبت P/E

نسبت P/E ، مخفف (Price/Earning Per Shar) نسبت قیمت به درآمد است.

هرچه نسبت P/E برای یک سهم کمتر باشد، آن سهم ارزنده تر بوده و با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می شود و انتظار می رود قیمت آن در آینده افزایش یابد. به این دلیل اصلی ترین معیار در جدول بالا را نسبت P/E قرار دادیم.

هنگام انتخاب بهترین سهام برای خرید ابتدا میزان P/E را از روی تابلوی بورس آن سهم بررسی می کنیم و سهامی را برای خرید در نظر می گیریم که این متغیر برای آن کم باشد. برای مثال میزان P/E برای نماد وبملت 2.84 است و نسبت به بسیاری از نماد ها، ارزندگی خود را نشان می دهد.

خرید بلند مدت سهمی که درصد P/E برای آن بیشتر 8 باشد توصیه نمی شود.

متغیر EPS

متغیر EPS (مخفف Earnings Per Share) بیانگر میزان درآمد هر سهم است. نسبت کل درآمد شرکت (سود پس از کسر مالیات) در پایان سال بر تعداد سهام آن شرکت، بیانگر EPS است. در مقایسه بالا سهام بانکی را آورده ایم که EPS بالایی نسبت به هم گروهی های خود داشته باشند.

نقدشوندگی سهم

نقدشوندگی سهم یعنی سهامدار به راحتی بتواند سهم مورد نظرش را فروخته و از سهم خارج شود. هرچه نقدشوندگی یک سهم بالاتر باشد ، برای خرید بهتر است.

برای بررسی نقدینگی سهم معمولا از سه معیار استفاده می شود :

  1. ارزش بازار
  2. میانگین حجم ماه
  3. درصد سهام شناور

برای بررسی میزان نقدینگی یک سهم باید این سه متغیر را نیز بررسی کرده و در جدول سهام بانکی بالا برای مقایسه آورده ایم.

ارزش بازار

ارزش بازار Market Value ارزش سهم در بازار را نشان داده و با ضرب تعداد سهام در قیمت فعلی سهم به دست می آید. هر چه ارزش بازار یک سهم بیشتر باشد ، نقدشوندگی آن بالا بوده و سهم برای خرید ارزنده تر است.

برای انتخاب سهام مناسب پیشنهاد می شود ارزش بازار سهام انتخاب شما حداقل 20 میلیارد باشد تا به راحتی بتوانید با سهام خود معامله کنید.

میانگین حجم ماهانه

میانگین حجم ماهانه به میانگین حجم معاملات سهم در یک ماه برای آن سهم گفته می شود.

یعنی تعداد حجم معاملات برای یک ماه آن سهم محاسبه شده و بر تعداد روز های آن ماه تقسیم می شود. هر چه میانگین حجم ماه یک سهم بالا باشد ، نقدینگی آن سهم نیز بالا خواهد بود.

درصد سهام شناور

درصد سهام شناور درصدی از سهام است که در اختیار سهام داران عادی قرار دارد. زمانی که یک نماد در بورس عرضه می شود، مقداری از سهام که به افراد عادی فروخته می شود درصد سهام شناور برای آن سهم را نشان می دهد.

برای مثال اگر درصد سهام شناور یک سهم برابر با صفر باشد ، یعنی سهم کلا در اختیار حقوقی ها قرار داشته و باید از خرید آن اجتناب کرد. در این حالت هنگام فروش سهم به مشکل خواهید خورد.

هنگام خرید سهم حتما به درصد سهام شناور آن سهم توجه کرده و دقت کنید این میزان بیشتر از 10 درصد باشد.

معرفی بهترین سهام بانکی برای خرید

نماد وبملت‌

نماد وبملت در ارتباط با بانک ملت است. این نوع بانک نسبت به سال‌های گذشته رشد موثری داشته و توانسته به سود بسیار خوبی برسد. هم اکنون بانک ملت در مقایسه با هم گروهی‌های خود وضعیت بنیادی خوبی دارد. سود حاصل از سهام بانک ملت بیشتر از نرخ تورم به دست آمده که یک موضوع بسیار مهمی است.

بیشتر بخوانید : آموزش اسمارت مانی

نماد وبملت بهترین سهام بانکی برای خرید
نماد وبملت بهترین سهام بانکی برای خرید

همانطور که در شکل بالا می بینید نسبت P/E برای نماد وبملت 2.84 و EPS نیز برابر با 842 است. سهم از لحاظ نقدشوندگی نیز در موقعیت خوبی قرار داشته و یکی از نقدشونده ترین سهام در بورس تهران است.

نماد وتجارت

‌نماد وتجارت سهام بانکی و مربوط به بانک تجارت است. تحلیل‌ها نشان می‌دهد که سهام بانک تجارت روند سودآوری خود را حفظ کرده است. در واقع این سهم همانند گذشته با حاشیه سود خالص به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
نسبت به سایر بانک‌های تجاری کشور، بانک تجارت شرایط مالی بهتری دارد و چشم انداز آن متعادل است. بانک تجارت همانند سایر بانک‌ها اقدام به برگزاری مزایده‌های متعدد و زیادی در خصوص فروش اموال مازاد خود داشته است.
همین موضوع باعث تمرکز بر عملیات بانکداری خود شده است. بانک تجارت با وجود حاشیه سود بسیار بالا هزینه‌های قابل توجهی هم در پی دارد. به همین خاطر سود خالص از آن ۱۶ درصد بررسی شده است.

نماد وتجارت
نماد وتجارت

بیشتر بخوانید : بهترین بروکر فارکس

مقدار P/E برای نماد وتجارت برابر با 2.80 و مقدار EPS آن نیز برابر با 501 است. همانطور که در شکل بالا مشخص کرده ایم، نقدشوندگی این سهم از لحاظ ارزش بازار ، میانگین حجم ماه و درصد سهام شناور در موقعیت خوبی قرار دارد.

نماد ونوین‌

نماد ونوین مربوط به بانک اقتصاد نوین است. این بانک در سال گذشته توانست رشد ۲۵ درصدی را در سودآوری خود ثبت کند. به طور کلی سود خالص بانک اقتصاد نوین نسبت به سال گذشته ۱۰۰ افزایش داشته است.

ونوین (بانک اقتصاد نوین)
ونوین (بانک اقتصاد نوین)

کمترین میزان P/E از میان تمامی سهام بانکی متعلق به نماد ونوین و برابر با 2.59 است. میزان EPS آن نیز برابر با 1163 بوده و یکی از بهترین سهام بانکی برای خرید محسوب می شود.

وپست

نماد وپست مربوط به پست بانک جمهوری اسلامی ایران است و در سال 1366 تاسیس شده و در سال 1389 در بازار دوم بورس و گروه بانک ها موسسات اعتباری درج شده است.

وپست (پست بانک ایران)
وپست (پست بانک ایران)

مقدار P/E برای نماد وپست برابر با 3.23 و مقدار EPS آن نیز برابر با 2468 است که مقدار قابل توجهی به نظر می رسد. نقدشوندگی این سهم از لحاظ ارزش بازار ، میانگین حجم ماه و درصد سهام شناور در موقعیت خوبی قرار دارد.

نکات قابل توجه در خرید سهام بانک‌ها‌

شما در هنگام خرید و فروش سهام بانک‌ها باید به یک سری مواردی دقت داشته باشید. تحلیل‌های انجام شده در قیمت سهام روی گروه بانکی دیر یا زود اثر خود را نشان می‌دهند. این بانک‌ها حجم بالایی از دارایی سرمایه‌گذاری و ارز دارد.
حداقل ارزش ریالی این دارایی‌ها در طی ۳ الی ۴ سال اخیر رشد چشمگیری داشته است. ارزش بازار امروز سهام این بانک‌ها را به پایین‌ترین حد خود رسانده است. به طوری که این سهام‌ها به اندازه ارزش یک بخش از دارایی‌های آنها نیست.

نتیجه گیری

سهام‌های بانکی در کنار سایر سهام‌ها از جمله سهام‌های خودرویی و یا سهام‌های دارویی، توانسته‌اند فعالیت خوبی در بازار بورس داشته باشند. هر کدام از این سهام‌ها به نوبه خود سودآوری خاصی داشته‌اند.
شما باید با تحلیل تکنیکال خود و تکیه بر دانش و اطلاعات دقیق بتوانید بهترین پیش‌بینی برای بازار را انجام دهید. اما ممکن است این پیش‌بینی‌ها درست نباشد و متحمل ضرر باشید. بدانید که تمامی راهکارها قطعی نبوده و باید با احتیاط قدم بردارید.

سوالات متداول

آیا سهام دارویی گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری هستند؟

بله گروه دارویی با دارایی بالای خود، قدرت خوبی در بازار دارد.

بهترین سهام بانکی برای خرید کدامند؟

وبصادر ، وبملت ، و تجارت ، ونوین

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.