بهترین اندیکاتور برای فیوچرز | معرفی 6 اندیکاتور برای معاملات آتی

بازنگری توسط: زینب اصغری
بهترین اندیکاتور برای فیوچرز

اندیکاتور های میانگین متحرک ، فیبوناچی ، پارابولیک استاپ اند ریورس و اندیکاتور های پیشرو بهترین اندیکاتور برای فیوچرز محسوب می شوند. البته تریدر ها با توجه به استراتژی معاملاتی خود ممکن است از اندیکاتور های مختلفی برای تحلیل استفاده کنند؛ ولی این سه اندیکاتور برای معاملات فیوچرز بیشتر توصیه می شوند.

استفاده از “اندیکاتورها” یکی از روش‌هایی است که سرمایه‌گذاران و تجار حرفه‌ای در بازارهای مالی برای کسب سود و تصمیم‌گیری بهتر استفاده می‌کنند. اندیکاتورها، به صورت تکنیکال، بر اساس داده‌های قیمت و حجم بازار، الگوها و اشاراتی را ارائه می‌دهند که در تحلیل بازارها و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری کارآمد هستند.

در این مقاله، به بررسی بهترین اندیکاتورهای موجود برای معاملات آتی پرداخته و آن‌ها را با توجه به کارآیی، دقت و کاربرد عمومی مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. هدف ما این است که با تحلیل جامع و مقایسه اندیکاتورهای مختلف، شما را در انتخاب بهترین اندیکاتور برای فیوچرز هدایت کنیم.

بهترین اندیکاتور برای فیوچرز کدام است
بهترین اندیکاتور برای فیوچرز و ترید ارزهای دیجیتال

بهترین اندیکاتور برای فیوچرز

بسیاری از معامله گران از چندین اندیکاتور به طور همزمان استفاده کرده و همه موقعیت های بازار را دنبال می کنند. به طور کلی،باید شاخص های معاملاتی را انتخاب کنید که مکمل یکدیگر باشند. در این قسمت بهترین اندیکاتور برای فیوچرز را معرفی می کنیم.

1- اندیکاتور میانگین متحرک (Moving Average)

اندیکاتور میانگین متحرک یا اندیکاتور مووینگ اوریج که به اختصار اندیکاتور MA هم نامیده می شود، یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی است که برای تحلیل و شناسایی روندهای قیمتی بازار استفاده می شود. این اندیکاتور به صورت یک خط محوری می‌باشد که میانگین قیمت‌های ارزش یک دارایی (مانند سهام، ارزها و…) را در بازه‌های زمانی مشخص نمایش می‌دهد.

این اندیکاتور به عنوان بهترین اندیکاتور برای فیوچرز قادر است به ما اطلاعاتی درباره تشخیص نقاط حمایت و مقاومتی و تعیین روند نمودار سهم، بازار یا هر دارایی دیگری که قیمت آن تغییر می‌کند، ارائه دهد. با تحلیل میانگین قیمت‌های گذشته، میانگین متحرک به ما کمک می‌کند تا روند و جهت حرکت قیمت را شناسایی کنیم و سطوح حمایت و مقاومت مهم را مشخص کنیم.

یکی از رایج ترین کاربردهای میانگین متحرک، استراتژی متقاطع (crossover strategy) است. تریدرها یک میانگین متحرک کوتاه مدت مانند MA ده روزه را با MA پنجاه روزه در نمودار پول‌آپ می‌کنند. زمانی که خطوط از روی یکدیگر عبور می کنند، می توانید چیزهای خاصی را در مورد بازار استنباط کنید. به عنوان مثال، اگر MA پنج روزه از روی MA دویست روزه عبور کند، بسیاری از معامله گران آن را به عنوان یک سیگنال صعودی تفسیر می کنند.

نکته: پول آپ کردن در بازارهای مالی یعنی سرمایه‌گذاری و توانمندسازی سرمایه خود در این بازارها.

از آنجایی که میانگین متحرک بر اساس داده‌های قیمتی گذشته محاسبه می‌شود، این اندیکاتور به دسته‌ی اندیکاتورهای پیرو یا دنباله رو روند تعلق دارد. بدین معنی که هدف اصلی ما در استفاده از این اندیکاتور، تشخیص الگوها و روندهای قیمتی و استفاده از آنها برای پیش‌بینی رفتار آینده است.

2- اندیکاتور فیبوناچی یا فیبوناچی اصلاحی (Fibonacci Retracement)

اگر در بازارهای پرنوسان معامله می کنید، اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی می تواند در شناسایی و نظارت بر کاهش قیمت ها مفید باشد.

هنگامی که اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی خود را پول آپ می کنید، معمولاً می خواهید فاصله بین یک ترند بسیار بالا و یک ترند بسیار پایین را اندازه گیری کنید. وقتی ابزار را در جای خود می‌کشید، باید متوجه خطوطی شوید که نسبت‌های فیبوناچی را به صورت 23.6، 38.2، 50، 61.8 و 100 درصد نشان می‌دهند. (۵۰ ٪ جزو نسبت‌های فیبوناچی نیست، با این حال خیلی از تریدر‌ها از به عنوان یک نقطه میانی استفاده می‌کنند.

در عمل، شکست یک سطح فیبوناچی اصلاحی خاص، به طور کلی برای نشان دادن این موضوع استفاده می شود که در صورت تداوم شکست، احتمالاً بازار به سطح اصلاحی بعدی ادامه خواهد داد. بسیاری از معامله گران معتقدند که آنها باید به عنوان نشانگرهای مهم در بازار سهام نیز ظاهر شوند.

بسیاری از معامله‌گران، ارزیابی خود برای فیوچرز را با فیبوناچی آغاز می‌کنند و تجزیه و تحلیل سطوح اصلاحی یک ترند را با سایر تحلیل‌ها پیرامون سطوح حمایت و مقاومت ترکیب می‌کنند. به عنوان مثال، اگر ترندی به لاین 61.8 درصد سقوط کند که با حمایت از ترند نیز مقارن است، ممکن است نشان دهنده حمایت واقعی از آن سطح قیمت باشد.

3- اندیکاتور پارابولیک استاپ اند ریورس (Parabolic Stop and Reverse)

اندیکاتور پارابولیک استاپ اند ریورس که به اختصار PSAR یا اندیکاتور پارابولیک سار نامیده می شود، یکی از بهترین اندیکاتور برای فیوچرز و یک اندیکاتور تحلیلی است که برای تشخیص روند (تعیین روند نزولی یا صعودی بازار)، تعیین نقاط ورود و خروج (تعیین قیمت ورود و خروج ترید با شناسایی نقاط ریورسال) و تعیین استاپ لاس (تعیین حد ضرر معاملات روی نقاط سار به‌دست آمده) استفاده می‌شود.

این اندیکاتور منحصر به فرد، یک منحنی سهمی وار یا همان پارابولیک از نقاط را در نمودار شما ایجاد می کند. این نقاط بر اساس حرکت دارایی شما، بالاتر یا پایین تر از قیمت دارایی شما ظاهر می شوند. زمانی که روند تغییر می کند، محل قرارگیری نقاط هم به طور ایده آل تغییر می کند.

به زبان ساده تر اینکه، PSAR به شکل یک سری نقاط بر روی نمودار قیمت قرار می گیرد. در یک روند صعودی، PSAR در ابتدا بالاتر از قیمت قرار گرفته و به صورت تدریجی به زیر قیمت حرکت می‌کند. این به معنای یک فرصت خرید احتمالی سهم مورد نظر خواهد بود. اما در یک روند نزولی، PSAR در ابتدا زیر قیمت قرار می‌گیرد ولی به صورت تدریجی به بالای قیمت حرکت می‌کند. این به معنای یک فرصت فروش احتمالی سهم مورد نظر خواهد بود.

PSAR برای کمک به معامله‌گران برای درک آسان موقعیت‌های بازار استفاده می‌شود. این اندیکاتور تا حدودی لگ (lag) است (یعنی با تاخیر زمانی مواجه است)، بنابراین ممکن است برای نشان دادن در اوایل یک روند، کارآیی چندانی نداشته باشد.  

4- اندیکاتورهای پیشرو (Leading)

اندیکاتور های پیشرو اندیکاتور هایی هستند که به معامله گران کمک می کنند تا قیمت های آتی را در بازار پیش بینی کنند. سه اندیکاتور RSI ، OBV و استوکاستیک از مهم ترین اندیکاتورهای پیش رو هستند که برای معاملات فیوچرز مورد استفاده قرار می گیرند.

 • اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI): عمدتاً برای مشخص کردن ترندهای روند بازار و نقاط ورود و خروج از معاملات استفاده می شود
 • اندیکاتور حجم (OBV): یک شاخص فنی است که بر حرکت بازار و بر تغییرات حجم معاملات تمرکز دارد.
 • نوسانگر تصادفی یا اندیکاتور استوکاستیک (Stochastic oscillator): یک اندیکاتور مومنتوم که برای تشخیص جهت روند قیمت استفاده می شود.
نکات مهم در انتخاب بهترین اندیکاتورها برای فیوچرز
نکات مهم در انتخاب بهترین اندیکاتورها در معاملات آتی

انتخاب بهترین اندیکاتور برای فیوچرز

در ادامه، به برخی از نکات مهمی که باید در این انتخاب در نظر داشته باشید اشاره می‌کنیم.

1- اندازه‌گیری عملکرد اندیکاتورها

 • بازدهی و میزان دقت: بررسی عملکرد اندیکاتور در زمان واقعی و بررسی بازدهی آن در معاملات گذشته و همچنین بررسی نرخ صحت و دقت سیگنال‌های تولید شده توسط اندیکاتور می‌تواند در انتخاب بهترین اندیکاتور برای فیوچرز به شما کمک کند.

2- نحوه استفاده از اندیکاتورها

 • بررسی ترکیبی از اندیکاتورها: ترکیب چندین اندیکاتور ممکن است به شما کمک کند تا الگوهای قوی‌تر و سیگنال‌های قابل اعتماد‌تر را تشخیص دهید.
 • تطابق با استراتژی معاملاتی: اندیکاتورها باید با استراتژی معاملاتی شما سازگاری داشته باشند و به تصمیم‌گیری‌های شما درباره ورود و خروج از معاملات کمک کنند.

در نهایت، بهترین اندیکاتور برای فیوچرز به استراتژی معاملاتی، ریسک‌پذیری و تجربه شما بستگی دارد. پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از هر اندیکاتوری، با آن آشنا شده و آن را در حساب تمرینی یا با معاملات کوچک تست کنید تا مطمئن شوید که پاسخگوی نیازها و سبک معاملاتی شما است.

نتیجه گیری

سه اندیکاتور میانگین متحرک ، فیبوناچی و پارابولیک استاپ اند ریورس را به عنوان بهترین اندیکاتور برای فیوچرز معرفی کردیم.

صرف نظر از انواع معاملات آتی یا اندیکاتورها و شاخص هایی که استفاده می کنید، استراتژی معاملاتی شما بیش از هر چیز موفقیت شما را تعیین می کند. بهتر است بدانید تکیه بیش از حد به اندیکاتور ها، می تواند شما را دچار فلج تجزیه و تحلیل کند یا شما را به سمت حرکات کاذب سوق دهد.

اندیکاتورها و روش‌های تحلیلی مختلف، از جمله تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی استفاده می‌شوند. اما در نهایت، توانایی‌ها، دانش، تجربه و تصمیمات شخصی شما موثرترین عوامل در تعیین موفقیت شما خواهند بود. هیچ اندیکاتور یا ابزاری نمی‌تواند به شما قدرت تحلیل کامل ارائه کند. برای معامله باید بر اساس استراتژی معاملاتی خودتان عمل کرده و همیشه مدیریت ریسک داشته باشید.

بهترین اندیکاتور معاملاتی برای فیوچرز کدام است؟

میانگین متحرک ، فیبوناچی ، پارابولیک استاپ اند ریورس و اندیکاتور های پیشرو

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

2 دیدگاه برای “بهترین اندیکاتور برای فیوچرز | معرفی 6 اندیکاتور برای معاملات آتی

 1. احمد فتحی

  درود برشما…کانال تلگرامتون چرا بالا نمیاد؟

  • زینب اصغری

   سلام ، کانال تلگراممون مشکلی نداره ، بالا میاد

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.