بهترین اندیکاتور برای فیوچرز | معرفی 3 اندیکاتور برتر

بهترین اندیکاتور برای فیوچرز

چه اندیکاتوری را می‌توان به عنوان بهترین اندیکاتور برای فیوچرز یا معاملات آتی در نظر گرفت؟ آیا واقعاً این اندیکاتورها وجود دارد یا فقط یک تبلیغ چشمگیر است که سیستم‌های تجارتی ترویج می‌کنند؟

معاملات آتی یا معاملات فیوچرز، به ویژه معاملات کوتاه مدتی که بر اساس سیگنال های فنی صورت می گیرند، اگر با مشاوره متخصصان امر انجام نشوند، می تواند طاقت فرسا به نظر برسد. هنگامی که اندیکاتورهای معاملاتی به درستی مورد استفاده قرار گیرند، اطلاعات بالقوه روشن کننده ای را ارائه می دهند که ممکن است به شما در یافتن دیدگاه برنده در بازار کمک کند.

استفاده از “اندیکاتورها” یکی از روش‌هایی است که سرمایه‌گذاران و تجار حرفه‌ای در بازارهای مالی برای کسب سود و تصمیم‌گیری بهتر استفاده می‌کنند. اندیکاتورها، به صورت تکنیکال، بر اساس داده‌های قیمت و حجم بازار، الگوها و اشاراتی را ارائه می‌دهند که در تحلیل بازارها و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری کارآمد هستند.

در این مقاله، به بررسی بهترین اندیکاتورهای موجود برای معاملات آتی پرداخته و آن‌ها را با توجه به کارآیی، دقت و کاربرد عمومی مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. هدف ما این است که با تحلیل جامع و مقایسه اندیکاتورهای مختلف، شما را در انتخاب بهترین اندیکاتور برای فیوچرز هدایت کنیم و شما را به سمت موفقیت و سودآوری بیشتری هدایت نماییم.

اندیکاتور چیست؟ انواع آن کدامند؟

اندیکاتور (به انگلیسی: Indicators) در زبان تجارت و بازارهای مالی، به معنای یک مقیاس آماری است که برای اندازه‌گیری شرایط فعلی و همچنین برای پیش‌بینی ترندهای مالی یا اقتصادی استفاده می‌شوند. در زمینه تحلیل تکنیکال فارکس ، اندیکاتور یک محاسبه ریاضی بر اساس قیمت یا حجم اوراق بهادار است که از نتایج آن برای پیش‌بینی قیمت‌های آتی استفاده می‌شود.

اندیکاتورها به صورت تکنیکال استفاده می‌شوند، یعنی بر اساس داده‌های عددی و نمودارهای قیمتی موجود در بازار، به تحلیل و تشخیص الگوها و ترندهای بازار می‌پردازند. تنوع اندیکاتورها بسیار بالاست و هر کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارند که به سبب آن، انتخاب بهترین اندیکاتور برای هر سبک و روش تجارت می‌تواند مهم باشد. 4 نوع اصلی اندیکاتور معاملاتی وجود دارد:

 • ترند (Trend): قدرت و جهت حرکت قیمت را به شما می‌گوید
 • مومنتوم (Momentum): میزان تغییر حرکت قیمت را به شما می‌گوید.
 • نوسانات (Volatility): اندازه‌گیری بدون جهتِ نرخ حرکت قیمت است.
 • حجم (Volume): قدرت یک ترند را اندازه‌گیری و جهت آن را تایید می‌کند.

اندیکاتورها همچنین به 2 نوع گروه‌بندی نیز تقسیم می شوند:

 • اندیکاتورهای پیشرو (Leading): سیگنال‌های اولیه عملکرد را نشان داده، یعنی هنگامی که یک روند بازار در حال شروع است، آن را سیگنال می دهند. اندیکاتور MACD، اندیکاتور RSI و اندیکاتور Stochastic از انواع اندیکاتور پیشرو محسوب می شوند.
 • اندیکاتورهای تأخیری (Lagging): برای شناسایی روند‌های کنونی استفاده شده و پس از شروع روند بازار، سیگنال داده و آن را تایید می کنند. یعنی برمبنای روند بازار یا رویدادهای مالی که قبلاً شروع شده و یا در حال حاضر به وجود آمده اند، سیگنال‌ می‌دهند.

در ادامه مطلب ما در مورد برخی از بهترین اندیکاتور برای فیوچرز و نحوه استفاده از آنها برای کسب شانس بهتر در یک معامله موفق صحبت خواهیم کرد.

بهترین اندیکاتور برای فیوچرز کدام است
بهترین اندیکاتور برای فیوچرز و ترید ارزهای دیجیتال

بهترین اندیکاتور برای فیوچرز

بسیاری از معامله گران از چندین اندیکاتور به طور همزمان استفاده می کنند و همه جنبه های مختلف بازار را دنبال می کنند. به طور کلی، شما می خواهید آن شاخص های معاملاتی را انتخاب کنید که مکمل یکدیگر باشند. برخی از متداول ترین اندیکاتورها و کارهایی که انجام می دهند عبارتند از:

1- اندیکاتور میانگین متحرک (Moving Average)

اندیکاتور میانگین متحرک یا اندیکاتور مووینگ اوریج که به اختصار اندیکاتور MA هم نامیده می شود، یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی است که برای تحلیل و شناسایی روندهای قیمتی بازار استفاده می شود. این اندیکاتور به صورت یک خط محوری می‌باشد که میانگین قیمت‌های ارزش یک دارایی (مانند سهام، ارزها و…) را در بازه‌های زمانی مشخص نمایش می‌دهد.

این بهترین اندیکاتور برای فیوچرز قادر است به ما اطلاعاتی درباره تشخیص نقاط حمایت و مقاومتی و تعیین روند نمودار سهم، بازار یا هر دارایی دیگری که قیمت آن تغییر می‌کند، ارائه دهد. با تحلیل میانگین قیمت‌های گذشته، میانگین متحرک به ما کمک می‌کند تا روند و جهت حرکت قیمت را شناسایی کنیم و سطوح حمایت و مقاومت مهم را مشخص کنیم.

مفهوم اصلی میانگین متحرک این است که با استفاده از میانگین قیمت‌های قبلی، میانگینی جدید محاسبه می‌شود که به عنوان نقطه قیمتی کلیدی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، هرگاه قیمت جدید در داده‌های قیمتی وارد شود، میانگین متحرک محاسبه شده و به روزرسانی می‌شود.

میانگین‌های متحرک در طول زمان تغییر می‌کنند زیرا هر زمان که یک داده جدید اضافه می‌شود، اولین قطعه داده حذف می‌شود تا تعداد نقاط داده در میانگین ثابت بماند. می توانید میانگین متحرک خود را برای پوشش داده های قیمت از دوره های مختلف تنظیم کنید. به طور کلی، هرچه دوره خود را کوتاه‌تر تنظیم کنید، میانگین متحرک شما برای معاملات کوتاه‌مدت مفیدتر خواهد بود. دوره‌های طولانی‌تر معمولاً برای معامله‌گران بلندمدت در نظر گرفته می‌شود، زیرا میانگین، قیمت‌های اولیه را در نظر می‌گیرد.

یکی از رایج ترین کاربردهای میانگین متحرک، استراتژی متقاطع (crossover strategy) است. تریدرها یک میانگین متحرک کوتاه مدت مانندMA  ده روزه را با MA  پنجاه روزه در نمودار پول‌آپ می‌کنند. زمانی که خطوط از روی یکدیگر عبور می کنند، می توانید چیزهای خاصی را در مورد بازار استنباط کنید. به عنوان مثال، اگر MA  پنج روزه از روی MA  دویست روزه عبور کند، بسیاری از معامله گران آن را به عنوان یک سیگنال صعودی تفسیر می کنند.

نکته: پول آپ کردن در بازارهای مالی یعنی سرمایه‌گذاری و توانمندسازی سرمایه خود در این بازارها.

از آنجایی که میانگین متحرک بر اساس داده‌های قیمتی گذشته محاسبه می‌شود، این اندیکاتور به دسته‌ی اندیکاتورهای پیرو یا دنباله روی روند تعلق دارد. بدین معنی که هدف اصلی ما در استفاده از این اندیکاتور، تشخیص الگوها و روندهای قیمتی و استفاده از آنها برای پیش‌بینی رفتار آینده است.

انواع مختلفی از میانگین های متحرک این بهترین اندیکاتور برای فیوچرز وجود دارد که همگی برای نشان دادن موارد مختلف به شما تنظیم شده اند. برخی از شناخته شده ترین آنها عبارتند از:

·         میانگین متحرک ساده (SMA)

 این یک میانگین متحرک حسابی است که در یک دوره از پیش تعیین شده ای که به تنهایی و در محاسبه بسیاری از میانگین های متحرک دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، محاسبه می شود. با جمع قیمت ها در بازه زمانی مشخص و تقسیم آن بر تعداد دوره مورد نظر  می توانید این میانگین را محاسبه کنید.

در این روش، به جای تساوی وزنی برای همه داده‌ها، وزن‌دهی به تعداد دوره‌ها اعمال می‌شود. به عبارت دیگر، داده‌های جدیدتر در محاسبه میانگین تأثیر گذارتر هستند تا داده‌های قدیمی‌تر. وجود وزن‌دهی در میانگین متحرک حسابی، به معنای این است که این روش بیشتر به داده‌های جدید توجه می‌کند و نوسانات اخیر تأثیر زیادی در آن ندارد.

·         میانگین متحرک نمایی (EMA)

میانگین نقاط قیمتی در یک دوره از پیش تعیین شده که در محاسبه آن، وزن و اهمیت بیشتری به داده‌های جدید و قیمت های انتهایی اختصاص داده می شود و به همین دلیل EMA به تغییرات اخیر قیمت، حساس‌تر باشد. بدین معنی که در این میانگین، نتیجه یک حرکت کوتاه مدت ریسپانسیوتر است که می تواند به تریدر کوتاه مدت کمک کند روند را سریعتر از SMA شناسایی کند.

·         میانگین متحرک مثلثی (TMA)

این میانگین بسیار شبیه به SMA است و به صورت یک خط ساده در نمودارها نمایش داده می شود، اما با استفاده از معدل گیری همه مقادیر SMA هموار می شود. این اندیکاتور به اطلاعات جدید به سرعت واکنش نشان نمی دهد، از این رو برای معامله گران نوسانی و معامله گران بنیادی که به روندهای بلندمدت نسبت به نوسانات کوتاه مدت قیمت، اهمیت می دهند مفید است.

2- اصلاحی فیبوناچی یا فیبوناچی اصلاحی (Fibonacci Retracement)

اگر در بازارهای پرنوسان تر معامله می کنید، اصلاحی فیبوناچی می تواند در شناسایی و نظارت بر کاهش قیمت ها مفید باشد. در بسیاری از موارد، روند کوتاه مدت قیمت ممکن است در ترندهای بلندمدت پسروی کند و به معامله گر زیرک، فرصت کسب درآمد در بازار را بدهد.

هنگامی که اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی خود را پول آپ می کنید، معمولاً می خواهید فاصله بین یک ترند بسیار بالا و یک ترند بسیار پایین را اندازه گیری کنید. وقتی ابزار را در جای خود می‌کشید، باید متوجه خطوطی شوید که نسبت‌های فیبوناچی را به صورت 23.6، 38.2، 50، 61.8 و 100 درصد نشان می‌دهند. (۵۰ ٪ جزو نسبت‌های فیبوناچی نیست، با این حال خیلی از تریدر‌ها از به عنوان یک نقطه میانی استفاده می‌کنند.

در عمل، بریچ یک سطح فیبوناچی اصلاحی خاص، به طور کلی برای نشان دادن این موضوع استفاده می شود که در صورت تداوم شکست، احتمالاً بازار به سطح اصلاحی بعدی ادامه خواهد داد. بسیاری از معامله گران معتقدند که آنها باید به عنوان نشانگرهای مهم در بازار سهام نیز ظاهر شوند.

بسیاری از معامله‌گران، ارزیابی خود را با این بهترین اندیکاتور برای فیوچرز آغاز می‌کنند و تجزیه و تحلیل سطوح اصلاحی یک ترند را با سایر تحلیل‌ها پیرامون سطوح حمایت و مقاومت ترکیب می‌کنند. به عنوان مثال، اگر ترندی به لاین 61.8 درصد سقوط کند که با حمایت از ترند نیز مقارن است، ممکن است نشان دهنده حمایت واقعی از آن سطح قیمت باشد.

3- اندیکاتور پارابولیک استاپ اند ریورس (Parabolic Stop and Reverse)

اندیکاتور پارابولیک استاپ اند ریورس که به اختصار PSAR  یا اندیکاتور پارابولیک سار نامیده می شود، یکی از بهترین اندیکاتور برای فیوچرز و یک اندیکاتور تحلیلی است که برای تشخیص روند (تعیین روند نزولی یا صعودی بازار)، تعیین نقاط ورود و خروج (تعیین قیمت ورود و خروج ترید با شناسایی نقاط ریورسال) و  تعیین استاپ لاس (تعیین حد ضرر معاملات روی نقاط سار به‌دست آمده) استفاده می‌شود.

این اندیکاتور منحصر به فرد، یک منحنی سهمی وار یا همان پارابولیک از نقاط را در نمودار شما ایجاد می کند. این نقاط بر اساس حرکت دارایی شما، بالاتر یا پایین تر از قیمت دارایی شما ظاهر می شوند. زمانی که ترند تغییر می کند، محل قرارگیری نقاط هم به طور ایده آل تغییر می کند.

به زبان ساده تر اینکه، PSAR  به شکل یک سری نقاط بر روی نمودار قیمت قرار می گیرد. در یک روند صعودی، PSAR  در ابتدا بالاتر از قیمت قرار گرفته و به صورت تدریجی به زیر قیمت حرکت می‌کند. این به معنای یک فرصت خرید احتمالی رمز ارز مورد نظر خواهد بود. اما در یک روند نزولی، PSAR  در ابتدا زیر قیمت قرار می‌گیرد ولی به صورت تدریجی به بالای قیمت حرکت می‌کند. این به معنای یک فرصت فروش احتمالی رمز ارز مورد نظر خواهد بود.

PSAR برای کمک به معامله‌گران برای درک آسان موقعیت‌های نوسان بازار استفاده می‌شود. این اندیکاتور تا حدودی لگ (lag) است (یعنی با تاخیر زمانی مواجه است)، بنابراین ممکن است برای نشان دادن در اوایل یک ترند، کارآیی چندانی نداشته باشد.  

نمونه هایی از اندیکاتورهای پیشرو (Leading)

اگر یک تریدر کوتاه مدت (روزانه) در بازار فیوچرز هستید، احتمالاً اندیکاتورهای پیشرو برای شما بسیار مهم خواهند بود. از آنجایی که مدت زیادی در معاملات نمی مانید، باید اطلاعاتی را بدانید که به شما امکان می دهد ترندها را پیش بینی کنید. در این قسمت قصد داریم بهترین اندیکاتورهای پیشرو را حضور شما معرفی کنیم. اگرچه آنها مصون از خطا و اشتباه نیستند، اما ممکن است به شما هشداری بدهند تا توجه شما را بیشتر بر روی یک مجموعه خاص متمرکز کنید.

 • اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI): عمدتاً برای مشخص کردن ترندهای روند بازار و نقاط ورود و خروج از معاملات استفاده می شود
 • حجم موجودی  (OBV): یک شاخص فنی است که بر حرکت بازار و بر تغییرات حجم معاملات تمرکز دارد
 • نوسانگر تصادفی یا اندیکاتور استوکاستیک (Stochastic oscillator): یک اندیکاتور مومنتوم که برای تشخیص جهت روند قیمت و نقاط احتمالی اصلاح استفاده می شود.
نکات مهم در انتخاب بهترین اندیکاتورها برای فیوچرز
نکات مهم در انتخاب بهترین اندیکاتورها در معاملات آتی

هنگام انتخاب بهترین اندیکاتور برای فیوچرز به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟

انتخاب بهترین اندیکاتور برای فیوچرز می‌تواند بسیار مهم باشد و نقش مهمی در موفقیت شما در بازارهای مالی دارد. در ادامه، به برخی از نکات مهمی که باید در این انتخاب در نظر داشته باشید اشاره می‌کنیم.

1- اندیکاتورهایی که برای تحلیل فیوچرز مناسب هستند

 • میانگین متحرک (Moving Average): این اندیکاتور به عنوان یک اندیکاتور پیرو و همچنین برای تشخیص سطوح حمایت و مقاومت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • شاخص قوت نسبی (Relative Strength Index – RSI): این اندیکاتور به بررسی قدرت خرید و فروش در بازار می‌پردازد و می‌تواند به تشخیص وضعیت بیش‌خریداری یا بیش‌فروشی در بازار کمک کند.

2- نحوه استفاده از اندیکاتورها

 • بررسی ترکیبی از اندیکاتورها: ترکیب چندین اندیکاتور ممکن است به شما کمک کند تا الگوهای قوی‌تر و سیگنال‌های قابل اعتماد‌تر را تشخیص دهید.
 • تطابق با استراتژی معاملاتی: اندیکاتورها باید با استراتژی معاملاتی شما سازگاری داشته باشند و به تصمیم‌گیری‌های شما درباره ورود و خروج از معاملات کمک کنند.

3- اندازه‌گیری عملکرد اندیکاتورها

 • بازدهی و میزان دقت: بررسی عملکرد اندیکاتور در زمان واقعی و بررسی بازدهی آن در معاملات گذشته و همچنین بررسی نرخ صحت و دقت سیگنال‌های تولید شده توسط اندیکاتور می‌تواند در انتخاب بهترین اندیکاتور برای فیوچرز به شما کمک کند.

در نهایت، بهترین اندیکاتور برای فیوچرز به استراتژی معاملاتی، ریسک‌پذیری و تجربه شما بستگی دارد. پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از هر اندیکاتوری، با آن آشنا شده و آن را در حساب تمرینی یا با معاملات کوچک تست کنید تا مطمئن شوید که پاسخگوی نیازها و سبک معاملاتی شما است.

بهترین اندیکاتور برای فیوچرز، خود شما هستید!

صرف نظر از انواع معاملات آتی یا اندیکاتورها و شاخص هایی که استفاده می کنید، استراتژی معاملاتی شما بیش از هر چیز موفقیت شما را تعیین می کند. می توانید خیلی راحت به اندیکاتورهای معاملاتی متکی باشید، اما بهتر است بدانید تکیه بیش از حد به آنها، می تواند شما را دچار فلج تجزیه و تحلیل کند یا شما را به سمت حرکات کاذب سوق دهد.

این جمله به معنایی ساده اشاره دارد که شما بهترین شخصی هستید که می‌تواند آینده خود را پیش‌بینی و در این مورد برنامه‌ریزی کند. هر کسی بر اساس تجربه، مهارت‌ها، اراده و تلاش خود می‌تواند بهترین تصمیم‌ها را برای آینده خود بگیرد و به هدف‌هایش دست یابد.

بدون شک در موارد مختلف، اندیکاتورها و روش‌های تحلیلی مختلفی، از جمله تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی استفاده می‌شوند. اما در نهایت، توانایی‌ها، دانش، تجربه و تصمیمات شخصی شما موثرترین عوامل در تعیین موفقیت شما خواهند بود. خود شما بهترین و قوی‌ترین منبع برای پیش‌بینی و تصمیم‌گیری در زندگی و آینده‌تان هستید. هیچ اندیکاتور یا ابزاری نمی‌تواند به شما نیرو و قدرت واقعی را در برآوردن آرزوها و دستیابی به موفقیت بدهد. شما باید به تجربه، دانش، هوش و دانسته های خود اعتماد کنید و بر اساس آن‌ها تصمیم‌گیری کنید.

اندیکاتورها و ابزارهای تحلیلی در مواردی می‌توانند به شما در تحلیل و پیش‌بینی عملکرد بازارها، روند قیمت‌ها و شرایط مالی کمک کنند. اما در نهایت، شما خودتان مسئول تصمیم‌گیری و عملکردتان هستید. بنابراین، به جای وابستگی بیش از حد به اندیکاتورها، به خودتان اعتماد کنید و استفاده از اندیکاتورها و ابزارهای تحلیلی را به عنوان یک مکمل برای تصمیم‌گیری در نظر بگیرید. موفق باشید.

اندیکاتورهای معاملاتی چیست؟

اندیکاتورهای معاملاتی، ابزارهایی هستند که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شوند تا الگوها، روندها و تغییرات قیمت در بازارهای مالی را بررسی کنند و سیگنال‌های معاملاتی را ارائه دهند.

بهترین اندیکاتور معاملاتی کدام است؟

بهترین اندیکاتور معاملاتی به سبک و استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد. هیچ اندیکاتوری وجود ندارد که برای همه معامله‌گران به طور یکسان بهترین باشد. بهترین اندیکاتور برای شما باید با سبک تجارت، زمانبندی معاملات و ریسک‌پذیری شما سازگاری داشته باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد فتحی
1 ماه قبل

درود برشما…کانال تلگرامتون چرا بالا نمیاد؟

2
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x