آموزش اندیکاتور OBV در فارکس – نحوه معامله با اندیکاتور حجم

اندیکاتور حجم تعادلی

اندیکاتور OBV و یا همان اندیکاتور حجم یکی از بهترین و مهم ترین اندیکاتور های بورس ، فارکس و سایر بازار های مالی می باشد. با استفاده از اندیکاتور ها می توان نقاط خرید و فروش در بازار را بهتر تشخیص داد. ناگفته نماند اندیکاتور ها و تحلیل تکنیکال فارکس خود به تنهایی نمی تواند ابزاری برای تحلیل و معامله باشد. و همیشه در کنار روش های دیگر کاربرد دارد.

اندیکاتور OBV چیست؟

اندیکاتور OBV حجم تعادلی (On-Balance Volume) یکی از اندیکاتور های مهم در بازار های مالی بوده و در فارکس ، بورس و ارز دیجیتال کاربرد دارد.

با استفاده از این اندیکاتور و بررسی میزان حجم معاملات انجام شده می توان سیگنال های خرید و فروش مناسبی دریافت کرد. بررسی حجم تعادلی در نقاط حمایت و مقاومت اهمیت بسیار زیادی داشته و در این نقاط بهتر می توان فشار خرید و فروش را تشخیص داد.

این اندیکاتور جریان حجم در روز های قبلی را بررسی کرده و با استفاده از آن قیمت و روند بازار در روز های بعدی را پیش بینی می کند. زمانی ک قیمت ها رو به افزایش است این اندیکاتور حجم ها را با هم جمع کرده و زمانی که بازار نزولی است این اندیکاتور حجم ها را تفریق می کند تا با استفاده از آن بتواند روند بازار را پیش بینی کند.

با استفاده از این اندیکاتور می توان قدرت خریداران و فروشندگان را بررسی کرده و با تشخیص فشار خرید و فروش معاملات سودآوری داشت.

استفاده از این اندیکاتور زمانی بیشترین کاربرد دارد که شاهد واگرایی در نمودار باشیم. در ادامه نحوه رسم و استفاده از این اندیکاتور را برایتان آورده ایم.

اندیکاتور OBV در فارکس

اندیکاتور OBV در فارکس نیز کاربرد داشته و تریدر ها از این اندیکاتور در کنار اندیکاتور های دیگر استفاده می کنند. برای رسم این اندیکاتور در متاتریدر 4 مانند شکل زیر عمل کرده و مسیر زیر را دنبال کنید.

Insert -> Indicators -> Volumes -> On Balance Volumes

اندیکاتور OBV در فارکس
اندیکاتور OBV در فارکس

آموزش رسم اندیکاتور حجم تعادلی OBV

سم این اندیکاتر بسیار راحت می باشد. برای رسم آن وارد پنل کاربری خود شده و از قسمت اندیکاتور ها OBV تایپ کرده و مانند شکل زیر On Balance Volume را انتخاب کنید.

آموزش رسم اندیکاتور حجم تعادلی OBV
آموزش رسم اندیکاتور حجم تعادلی OBV
آموزش رسم اندیکاتور حجم تعادلی OBV
آموزش رسم اندیکاتور حجم تعادلی OBV

آموزش معامله با اندیکاتور OBV

تحلیل و سیگنال هایی که اندیکاتور obv به ما می دهد ، بر اساس حجم معاملات می باشد و شما بهتر از من می دانید تحلیل فقط بر اساس این اندیکاتور نمی تواند کاربردی و معقول باشد. در حالت کلی هنگام تحلیل از اندیکاتور ها در کنار سایر تحلیل ها و بیشتر برای تایید یک معامله استفاده می شود.

ولی تریدر ها می توانند سیگنال های معاملاتی خوبی از این اندیکاتور پیدا کنند. برای مثال نمودار زیر را در نظر بگیرید. شکل زیر نماد اطلس در بورس ایران می باشد. در این شکل در قسمت B روند بازار صعودی ملایم بوده و در این نقطه (یعنی B)  روند بازار در حال تبدیل شده به رنج است و پولبک عمیقی در حال شکل گیری است.

شاید ترید های عادی احساس کنند روند صعودی ملایم رو به اتمام بوده و موقعیت مناسبی برای فروش است.

ولی اگر به اندیکاتور OBV دقت کنید ، در نقطه A حجم بازار افزایش زیادی داشته است و پولبک بزرگی وارد بازار شده است. این نقطه بیانگر فشار خرید در بازار و صعودی شدن آن در آینده دارد.

در ادامه نمودار روند بازار صعودی شده و با خرید در پولبک ها می توان به سود خوبی در این نمودار رسید.

آموزش معامله با اندیکاتور حجم تعادلی OBV
آموزش معامله با اندیکاتور حجم تعادلی OBV

بازار های سرمایه گذاری به محل سود و درآمد بسیاری از افراد جهان تبدیل شده است. تنها راه کسب سود در این بازار پیدا کردن نقاط مناسب برای ورود و خروج در این بازار می باشد. و البته پیدا کردن این نقاط بسیار مشکل بوده و تریدر های حرفه ای در سراسر جهان در حال پیدا کردن راه های کاربردی تر برای پیدا کردن این نقاط هستند.

مثال دیگری برایتان آورده ایم. برای مثال به نمودار زیر دقت کنید. در شکل زیر در قسمت A در اندیکاتور حجم تعادلی شاهده افزایش شدید این شاخص هستیم و این خود نشان از فشار خرید زیاد در این بازار دارد.

از طرف دیگر در نمودار قیمتی بازار شروع به متعادل شدن کرده و نشانی از فشار خرید در آن دیده نمی شود.

نمودار بعد از قسمت B در حال نزولی شدن می باشد. این خود به نوعی نشان دهنده واگرایی در نمودار می باشد.

آموزش معامله با اندیکاتور حجم تعادلی OBV
آموزش معامله با اندیکاتور حجم تعادلی OBV

اندیکاتور OBV نشان از فشار خرید دارد و می توان بر اساس تحلیل های دیگر در این قطه از نمودار خرید. در شکل زیر ادامه نمودار بالا را برایتان آورده ایم.

اگر دقت کنید قیمت سهم در بهمن ماه این سال تقریبا 23000 می باشد. ولی در ادامه بازار وارد روند صعودی قوی شده است و قیمت سهم تا مرداد ماه سال بعد به 38000 افزایش پیدا کرده است.

این رشد در بازار سرمایه بسیار قابل توجه بوده و کسانی که از ابتدا با این سهم بوده اند و در نقاط مناسبی خریده اند ، سود قابل توجهی کسب کرده اند.

آموزش معامله با اندیکاتور حجم تعادلی OBV
آموزش معامله با اندیکاتور حجم تعادلی OBV

اندیکاتور حجم تعادلی OBV در بورس

اصلی ترین کاربرد اندیکاتور حجم تعادلی OBV در بورس می باشد. تریدر ها در بورس اهمیت بسیار زیادی به تغییرات حجم معاملات می دهند. همانطور که گفتیم این اندیکاتور حجم مثبت و منفی روز های قبلی را بررسی می کند.

زماین که حجم روز های مثبت بیشتر باشد ، این اندیکاتور نیز رو به بالا حرکت کرده و صعودی می شود. و زمانی که حجم معاملات منفی روز های گذشته بیشتر باشد ، این شاخص نیز منفی شده و به سمت پایین حرکت می کند.

اندیکاتور OBV در ارز دیجیتال

ارز های دیجتال نیز امروزه به یکی از بازار های مالی مهم در جهان تبدیل شده است. برای رسم اندیکاتور های مختلف بر روی چارت های رمز ارز ها بهترین گزینه استفاده از سایت تریدینگ ویو و رسم نمودار در این سایت می باشد.

آموزش سایت تریدینگ ویو

اندیکاتور حجم تعادلی OBV در ارز دیجیتال
اندیکاتور حجم تعادلی OBV در ارز دیجیتال

در این سایت می توانید نسخه ها و انواع مختلفی از اندیکاتور حجم معاملات را رسم کنید. زمانی که نمودار OBV به سمت بالا می رود یعنی بازار در حال صعودی شدن بوده و زمانی که نمودار حجمی به سمت پایین می آید یعنی بازار نزولی است.

باید بدانید بازار ارز های دیجیتال متفاوت تر بوده و عوامل خارجی زیادی در این بازار تاثیرگذار هستند.

بیشتر بخوانید : بهترین اندیکاتور فارکس

با اینکه می دانیم حجم معاملات در ارز های مهمی مانند بیت کوین بسیار بیشتر می باشد. ولی این اندیکاتور تغییرات حجمی را بررسی کرده و با مقایسه حجم های مثبت و منفی این اندیکاتور را رسم می کند.

پس می توان از این اندیکاتور برای تحلیل رمز ارز های مختلف استفاده کرد.

دانلود اندیکاتور OBV (بهترین اندیکاتور های حجم معاملات)

اندیکاتور OBV به دلیل کاربردی بودن آن و استفاده زیاد کاربران یکی از اندیکاتور های پیش فرض در صفحه معاملاتی کارگزاری های بورس ایران ، متاتریدر و نیز تریدینگ ویو می باشد.

ولی نسخه های ترکیبی دیگری از این اندیکاتور نیز ایجاد شده و بر کاربرد و کارایی آن افزاده است. در این قسمت 4 مورد از بهترین اندیکاتور های حجم تعادلی OBV را برای دانلود قرار داده ایم.

اندیکاتور On Balance Volume OBV MTF

در اندیکاتور On Balance Volume OBV MTF قابلیتی به اندیکاتور حجم تعادلی اضافه شده است که می توان آن را برای تایم فریم فریم های رسم کرد. یعنی هنگام رسم به تنظیمات آن رفته و تایم فریم مورد نظر را انتخاب کرده و نمودار را در تایم فریم انتخاب شده رسم کرد.

اندیکاتور OBV MFT Alerts Histo

اندیکاتور OBV MFT Alerts Histo قابلیت هیستوگرامی را به اندیکاتور حجم متعادلی با تایم فریم های مختلف افزوده است. در این اندیکاتور با تغییر رنگ میله ها به از قرمز به آبی و یا آبی به قرمز می تواند سیگنال های خرید و فروش دریافت کرد.

اندیکاتور OBV Bonds Arrows

اندیکاتور OBV Bonds Arrows ترکیب اندیکاتور حجم تعادلی و بولینگر باندز می باشد و کاربرد های هر دو اندیکاتور را دارد. از لینک زیر می توانید این اندیکاتور را دانلود کنید.

سوالات متداول

اندیکاتور حجم پول OBV چیست؟

اندیکاتور حجم پول OBV حجم های پول وارد شده و خارج شده در گذشته را بررسی کرده و بر اساس آن فشار خرید و فروش در بازار را بررسی می کند.

بهترین اندیکاتور حجم معاملات چیست؟

می توان اندیکاتور OBV را به عنوان بهترین اندیکاتور حجم معاملات در نظر گرفت و با استفاده صحیح از این اندیکاتور معاملات سودآوری داشت.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.