بیوگرافی جیمز سیمونز سرمایه‌گذار مشهور آمریکایی

بیوگرافی جیمز سیمونز سرمایه‌گذار مشهور آمریکایی - جیمز سیمونز

James Harris Simons کیست؟ ویکی پدیا
زندگینامه‌ی جیمز هریس سیمونز سرمایه‌گذار آمریکایی

جیمز هریس سیمونز ریاضیدان نابغه و سرمایه‌گذار مشهور آمریکایی و خیر است. او که تنها فرزند خانواده بود در 25 آوریل سال 1938 در شهر نیوتون (Newton) در ایالت ماساچوست آمریکا و در یک خانواده یهودی به دنیا آمد. پدر او صاحب کارخانه کفش در ایالت ماساچوست بود. جیمز سیمونز به عنوان بزرگترین سرمایه‌گذار در وال استریت و همچنین موفق‌ترین مدیر صندوق تأمینی تمام دوران توصیف می‌ شود. جیمز هریس سیمونز با نام‌ های Jim Simons، James H Simons و  Simons James نیز شناخته می‌ شود.

سیمونز با همسرش در منهتن و لانگ آیلند زندگی می کند. سیمونز معمولاً تمایل ندارد که در کانون توجه عموم قرار گیرد و بسیار کم با رسانه‌ها مصاحبه می‌ کند. او دارای 3 فرزند بود که در سال 1996، پسرش پل که 34 سال سن داشت در حال دوچرخه سواری با یک ماشین در لانگ آیلند تصادف کرد و جان خود را از دست داد. در سال 2003 نیز پسر دیگرش نیکلاس که 24 سال سن داشت در سفری به بالی در اندونزی غرق شد. حالا او دو فرزند دارد، پسرش Nat یک سرمایه‌گذار و خیر و دخترش لیز یک مربی است. همچنین جیم سیمونز 2 نوه به نام Evan Simons و Alison Simons دارد.

جیمز سیمونز همیشه به ریاضیات علاقه داشت و آرزو داشت که یک ریاضیدان موفق شود. در سال 1958 جیم سیمونز مدرک لیسانس خود را از مؤسسه معتبر فناوری ماساچوست (MIT) به پایان رساند و در عرض 3 سال وقتی که تنها 23 سال سن داشت، از دانشگاه کالیفرنیا در شهر برکلی زیر نظر شخصی به نام Bertram Kostant دکترای ریاضیات خود را دریافت کرد. سیمونز به عنوان یک ریاضی دان بسیار ماهر شناخته می‌ شود که اغلب در زمینه‌های هندسه و توپولوژی کار کرده است. او پس از فارغ التحصیلی، از بوستون به بوگوتا پایتخت کلمبیا سفر کرد.

از آنجاییکه بیشتر معامله‌گران از مدل‌ ها و الگوریتم‌ های ریاضی برای به دست آوردن سود سرمایه‌گذاری در بازار استفاده می‌ کنند، سیمونز نیز این تکنیک را در بازارهای مالی به کار گرفت. جیمز سیمونز در دانشگاه هاروارد و دانشگاه استونی بروک (Stony Brook University ) تدریس کرده و رئیس بخش ریاضیات این دانشگاه بود.

پیشرفت جیمز سیمونز در علوم هندسه

جیمز سیمونز به مطالعات زیادی در مورد تشخیص الگو (pattern recognition) پرداخته و به این نام نیز شناخته شده است. او با همکاری شخصی به نام Shiing-Shen Chern فرم Chern–Simons را توسعه داد و با ارائه یک چارچوب نظری در ترکیب هندسه و توپولوژی با نظریه میدان کوانتومی به توسعه نظریه ریسمان (string theory) کمک کرد. در سال 1976، سیمونز برنده جایزه اسوالد وبلن (Oswald Veblen) انجمن ریاضی آمریکا در هندسه شد.

استفاده جیمز سیمونز از ریاضیات در تجارت

جیمز اولین کسی است که از علوم ریاضیات در حرفه‌ی تجارت بهره برده است، بدین‌گونه که او از تحلیل کمی (Quantitative analysis) در سرمایه‌گذاری و مدیریت مالی استفاده می‌ کند. از او به عنوان پادشاه کوانت یا تحلیل کمی یا کوانت کینگ (Quant King) یاد می‌ شود، تحلیل‌گران کمی یا کوانت‌ها در زمینه‌های خاصی که ممکن است شامل ساختار مشتق یا قیمت‌گذاری، مدیریت ریسک، تجارت الگوریتمی و مدیریت سرمایه‌گذاری باشد تخصص دارند.

بیشتر بخوانید : نرم افزار مدیریت سرمایه فارکس

 در سال 1978، جیمز سیمونز فعالیت در دانشگاه را ترک کرد تا قدم در راه سرمایه‌گذاری بگذارد و تجربه‌ی جدیدی در زندگی‌اش داشته باشد. او می خواست تا یک صندوق سرمایه‌گذاری را اداره کند که کالاها و ابزارهای مالی را بر اساس اختیار معامله کند.

در سال 1988 جیم صندوق سرمایه‌گذاری Medallion را نیز تأسیس کرد و در مدیریت آن روش نوین خودش به نام مدل ‌‌‌‌‌‌black box را به کار گرفت. به طور شگفت‌انگیزی صندوق مدالیون داخلی رنسانس توانست برخلاف سرمایه‌گذاران خارجی به عملکرد بهتر از بازار سهام ادامه دهد. این موفقیت احتمالاً به دلیل وجود صندوق تأمینی Nova Fund در آن بازدهی بسیار بالایی داشت.

 • مدل black box (جعبه سیاه) روش خاص محاسبه در علوم، محاسبات و مهندسی است. در این روش سیستم بعد از دریافت ورودی‌ها، با عملکرد ناشناخته‌ی خود، خروجی‌ها را تولید می‌کند. برای تصمیم‌گیری در بازارهای مالی از این مدل به طور فزاینده‌ای استفاده می‌ شود. پیشرفت‌های فناوری، تحلیل یا درک دقیق چگونگی نتیجه‌گیری مدل‌های جعبه سیاه را برای ذهن انسان غیرممکن می‌ کند. نقطه مقابل آن، جعبه سفید است که نتایج آن شفاف و قابل تجزیه و تحلیل می‌ باشد.

سیمونز در ریاضیات بیشتر بر رشته هندسه و تخصص در توپولوژی منیفولدها (topology of manifolds) تمرکز کرده است.

بنیانگذاری صندوق تأمینی Renaissance Technologies

جیمز سیمونز در سال 1982 East Setauket در نیویورک ، شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی فناوری‌های رنسانس (Renaissance Technologies) را تأسیس کرد. او این شرکت را با دارایی بیش از 15 میلیارد دلاری مدیریت می‌ کند و در این کار روش تحلیل کمی را به کار می‌ برد. علاوه بر او، برخی از مدیران سرمایه‌گذاری بزرگ دیگر مانند  D. E. Shaw & Co. ، AQR Capital Management از این روش استفاده می‌ کنند. این شرکت دارای یک صندوق‌ های اصلی تأمینی و 3 صندوق کمکی می‌ باشد.

 او در سال 1988، صندوق اصلی آن که ویژه سرمایه‌گذاران داخلی کشور بوده، تأسیس کرد. این صندوق از آن زمان تاکنون با بیش از 100 میلیارد دلار سود تجاری به فعالیت خود ادامه می‌ دهد. 3 صندوق دیگر آن، صندوق سرمایه‌گذاری نهادی رنسانس (Renaissance Institutional Equities Fund)، رنسانس نهادی متنوع آلفا (Renaissance Institutional Diversified Alpha) و صندوق رنسانس نهادی متنوع سهام جهانی (Institutional Diversified Global Equity Fund) هستند. این صندوق‌ها تا سال 2019 مجموعاً، دارایی حدود 55 میلیارد دلاری داشتند و قابل استفاده برای سرمایه‌گذاران خارجی نیز بودند.

این شرکت متخصصانی بدون پیشینه تجارتی، مانند ریاضیدانان، فیزیکدانان، آمارگران و کارشناسان پردازش سیگنال را استخدام می‌کند. بعد از صندوق معروف مدالیون شرکت سیمونز صندوق  RIEFمورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفت که صندوق جداگانه ‌و فقط شامل پول شخصی مدیران شرکت است.  با صندوق RIEF در بازارهای سراسر جهان معامله و  از مدل‌های ریاضی برای تجزیه و تحلیل و اجرای آنها استفاده می‌ کنند. جالب است بدانید که رنسانس از مدل‌های مبتنی بر رایانه برای پیش‌بینی تغییرات قیمت در ابزارهای مالی آسان استفاده می‌کند. این مدل‌ها مبتنی بر تجزیه و تحلیل داده‌های قابل جمع‌آوری و همچنین حرکات غیر تصادفی برای پیش‌بینی هستند.

بیوگرافی جیمز سیمونز سرمایه‌گذار مشهور آمریکایی - جیمز سیمونز
دارایی و ثروت جیمز سیمونز چقدر است؟

موفقیت در تجارت و کسب ثروت

 ادوارد ویتن (Edward Witten)، استاد فیزیک در مؤسسه مطالعات پیشرفته در پرینستون نیوجرسی می‌گوید: «تعجب‌آور است که می‌بینیم چنین ریاضیدان بسیار موفقی در زمینه دیگری نیز به موفقیت بالایی می‌رسد.» در سال 2006 جیم سیمونز توسط انجمن بین‌المللی مهندسین مالی به عنوان مهندس مالی Financial Engineer of the Year شناخته شد.

او در حرفه‌ تجارت خود سال‌ ها درآمد خوبی داشته است که به طور تقریبی چنین تخمین و گزارش شده است:

 • در سال 2004 درآمد او حدود 670 میلیون دلار  بوده است.
 • در سال 2005 درآمد 1.5 میلیارد دلاری داشته است. 
 •  در سال 2006  بیش از 7 میلیارد دلار درآمد از او گزارش شده است.
 • در سال 2006 جیم سیمونز در مجله‌ Financial Times به عنوان «باهوش ترین میلیاردر جهان» معرفی شد.
 • در سال 2007 جیمز ، 2.8 میلیارد دلار درآمد داشت.
 • سیمونز صاحب کشتی ارشمیدس در شرکت هلندی سازنده قایق بادبانی رویال ون لنت است که در سال 2008 به او تحویل داده شد.
 • در 10 اکتبر 2009، سیمونز اعلام کرد که از مدیریتش در 1 ژانویه 2010 بازنشسته خواهد شد اما به عنوان رئیس غیر اجرایی در رنسانس باقی خواهد ماند.
 • در سال 2014، سیمونز طبق گزارشات، درآمد 1.2 میلیارد دلاری با سهام‌هایی مانند سهام مدیریت و کارمزدهای عملکرد شرکت، غرامت نقدی و جوایز سهام و اختیار را  به دست آورد.
 • در سال 2017 طبق مجله فوربس، سایمونز با دارایی خالص 18 میلیارد دلاری در رتبه 24 در فهرست 400 ثروتمندترین افراد فوربس قرار گرفت.
 • در سال 2018، سیمونز در رتبه 23 فوربس قرار گرفت.
 • در اکتبر 2019، دارایی خالص او 21.6 میلیارد دلار برآورد شد.
 • در مارس 2019، فوربس او را به عنوان یکی از پردرآمدترین مدیران و معامله‌گران صندوق تأمینی انتخاب کرد.
 • در سال 2020 او حدود 2.6  میلیارد دلار درآمد داشته است.

دیدگاه‌های سیاسی و اقتصادی

سیمونز یکی از مشارکت کنندگان اصلی کمیته های اقدام سیاسی حزب دمکرات است. با توجه به OpenSecrets، سیمونز در چرخه انتخابات 2016 در رتبه پنجم اهداکننده به نامزدهای فدرال قرار گرفت، پس از رابرت مرسر، مدیر عامل شرکت Renaissance Technologies، که رتبه 1 را کسب کرد و به طور کلی به جمهوری خواهان کمک مالی می کند.

 سیمونز 7 میلیون دلار به «اولویت‌های آمریکا» هیلاری کلینتون، 2.6 میلیون دلار به اعضای مجلس نمایندگان و اکثریت مجلس سنا و 500هزار دلار به فهرست امیلی کمک کرده است. او همچنین 25000 دلار به حزب جمهوری‌خواه سناتور لیندسی گراهام اهدا کرد. از سال 2006 سیمونز حدود 30.6 میلیون دلار به کمپین های فدرال کمک کرده است. او همچنین به عنوان کدشکن و متخصص تشخیص الگو برای آژانس امنیت ملی (National Security Agency) کار می‌کرد.

بیوگرافی جیمز سیمونز سرمایه‌گذار مشهور آمریکایی - جیمز سیمونز
جیمز سیمونز ریاضیدان میلیاردر بورس و پادشاه اعداد

وقف‌های بشردوستانه‌ی جیمز سیمونز

 • در سال 1994، جیمز سیمونز به همراه همسرش Marilyn Hawrys Simons برای انجام تحقیقات در زمینه ریاضیات و علوم بنیادی، بنیاد Paul Simons Foundation   را تأسیس کرد. یک مؤسسه‌ی خیریه که علاوه بر تحقیقات علمی، از پروژه‌های مرتبط با آموزش و سلامت حمایت می‌کرد. مرلین به عنوان رئیس موسسه و جیم به عنوان منشی و خزانه دار آن فعالیت می کند.
 • او به یاد پسرش پل( که از همسر اولش بود)، یک منطقه حفاظت شده طبیعی در استونی بروک به نام پارک Avalon را بنا کرد. جیم سیمونز
 • چون پسرش نیکلاس (نیک) در نپال (Nepal) کار کرده بود، جیم سیمونز به یاد او، با تأسیس موسسه Nick Simons Institute به مراقبت های بهداشتی نپال کمک مالی کرد. این ریاضیدان مشهور همچنین مؤسسه غیرانتفاعی Math for America را با هدف بهبود آموزش ریاضی در مدارس دولتی را تأسیس کرد.
 • اوایل سال 2006، جیمز سیمونز گروهی از مدیران شرکت فن آوری های رنسانس و همکاران علوم بروکهاون را در کمک مالی 13 میلیون دلاری برای تامین بودجه کسری بودجه آزمایشگاه ملی بروکهاون رهبری کرد که می توانست عملیات برخورد دهنده یون سنگین نسبیتی را برای سال 2006 تعطیل کند.
 • همچنین در سال 2006 سیمونز 25 میلیون دلار از طریق بنیاد استونی بروک به دانشگاه استونی بروک برای گروه های ریاضی و فیزیک دانشگاه اهدا کرد.
 • در 27 فوریه 2008، بنیاد سیمونز برای تأسیس مرکز هندسه و فیزیک سیمونز در استونی بروک، 60 میلیون دلار به فرماندار آن زمان Eliot Spitzer سپرد که او این هدیه را بزرگترین هدیه به یک دانشگاه دولتی در تاریخ ایالت نیویورک را اعلام کرد.
 • سیمونز خیریه ای برای علوم ریاضی راه‌اندازی کرده است که از پروژه‌های تحقیقاتی، کرسی‌ها و کنفرانس‌ها در ایالات متحده و خارج از کشور حمایت می کند.
 •   او از سال 1999 در دانشگاه برکلی کالیفرنیا به عنوان هیئت علمی خدمت کرده است. در سال 2012، جیم مؤسسه Simon’s Institute for the Theory of Computing (برای نظریه محاسبات) و مؤسسهBerkeley’s Simons Laufer Mathematical Sciences Institute را تأسیس کرد.
 • مؤسسه‌ی خیریه‌ای خانواده جیمز سیمونز رای یافتن علل مرتبط با اوتیسم، علاوه بر 38 میلیون دلار وقف شده ، قصد دارد 100 میلیون دلار دیگر را صرف سرمایه‌گذاری خصوصی در زمینه تحقیقات اوتیسم کند. سیمونز برای این کار، DNA خانواده خود را برای مطالعه فراهم کرده است تا به حل مشکلات تحقیقاتی کمک نماید. مؤسسه MIT از او برای تحقیقات روی مغز درخواست بودجه کرد ولی جیمز  تحقیق درمورد اوتیسم متمرکز شد و دانشمندانی را در این پروژه  انتخاب کرد.
 • در 11 ژوئن 2003، بنیاد سیمونز با اولین پنل در مورد تحقیقات اوتیسم (Panel on Autism Research) در شهر نیویورک را راه‌اندازی کرد که در آن تحقیقات در مورد علل اوتیسم، نقشه برداری ژنومی دقیق اوتیسم و مطالعه بیوشیمیایی در افراد اوتیستیک صورت می‌گرفت. در این مطالعه تحقیقاتی، متخصصان پزشکی برجسته‌ای همانند avid Amaral ،Eric Courchesne، Nathaniel Heinz, Tom Insel, Catherine Lord ،    Fred Volkmar  و Paul Greengard  حضور داشتند.
 • ·          بنیاد سیمونز 10 میلیون دلار به مرکز تحقیقاتی Yale University Child Study Center جهت بررسی تأثیرات ژنتیکی در بیماری اوتیسم اختصاص داد.
 • در آگوست 2020، سیمونز 1.5 میلیون دلار به PAC اکثریت سنا، یک ابر PAC دموکرات اهدا کرد.

سؤالات متداول درباره جیمز سیمونز

 جیمز سیمونز (James Simons) کیست؟

جیمز سیمونز ریاضی دان مشهور، سرمایه‌گذار موفق و میلیاردر  و مدیر صندوق تأمینی در آمریکاست. او در سال 1938 در شهر بروکلین ایالت ماساچوست آمریکا متولد شد. او از همان ابتدا نبوغ خود در ریاضیات و هندسه از خود نشان داد و سپس از این استعداد و توانایی در سرمایه‌گذاری و تجارت نیز استفاده نمود. جیمز سیمونز در مؤسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه هاروارد ریاضیات تدریس می‌کرد. در سال 1968، او به ریاست دپارتمان ریاضی دانشگاه استونی بروک منصوب شد. او با تأسیس شرکت فن آوری‌های رنسانس (Renaissance Technologies) به یک میلیاردر در جهان تبدیل شد. سیمونز همچنین یک بشردوست سخاوتمند است.

کدام کتاب استراتژی های جیم سیمونز  را بیان کرده است؟

روش های سرمایه گذاری جیم سیمونز در کتاب The Man Who Solved the Market: How Jim Simons Launched the Quant Revolution از Gregory Zuckerman بیان شده است.

دارایی خالص جیم سیمونز چقدر تخمین زده شده است؟

طبق گزارش Bloomberg Billionaires Index دارایی خالص سیمونز 25.2 میلیارد دلار تخمین زده شده است و او در بین 66 نفر از ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفته

استراتژی جعبه سیاه صندوق مدالیون چیست؟

روش جعبه سیاه یا ‌ Black boxبرای افراد ناشناخته است. رمزگذاران از برنامه معاملات الگوریتمی صندوق مدالیون برای انجام معاملات استفاده می کند بی اطلاع هستند.

آیا جیمز سیمونز از سمت خود در دولت فدرال استعفا داد؟

جیمز سیمونز  در طول جنگ ویتنام، با آژانس امنیت ملی (National Security Agency) به عنوان رمز شکن کار می کرد. او تا سال 1968 یکی از اعضای هیات مؤسسه تحقیقاتی تحلیل های دفاعی (Institute for Defense Analyses) بود. سیمونز در سال 1968 به دلیل مخالفت با جنگ ویتنام از سمت خود در این مؤسسه استعفا داد.

علت اصلی که جیمز سیمونز را در حرفه‌ی سرمایه‌گذاری به سمت موفقیت سوق داد چه بود؟

جیم سیمونز به عنوان یک ریاضیدان و سرمایه گذار برجسته، با استفاده از تجزیه و تحلیل کمی و روش ناشناخته جعبه سیاه در مدیریت صندوق تامینی خود و استراتژی های دیگر خود به موفقیت شرکت Renaissance Technologies و صندوق مدالیون آن و  سالهای متوالی به درآمدهای چندین میلیون دلاری دست یافته است.

دارایی های شرکت Renaissance Technologies تحت مدیریت جیم سیمونز  در سال 2022 چقدر است؟

جیم سیمونز تا زمان بازنشستگی خود در سال 2010 به عنوان رئیس و مدیر عامل شرکت فن آوری های رنسانس خدمت کرد. از سال 2022، این شرکت 55 میلیارد دلار را مدیریت می کند. صندوق مدالیون آن که فقط برای صاحبان و کارمندان رنسانس باز است، 10 میلیارد دلار ارزش دارد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.