صندوق سهام چیست؟ بازدهی صندوق‌های سهامی در 1401

صندوق سهام چیست؟

ابزارهای مالی متفاوتی در انواع حوزه های اقتصادی ابزارهای کارآمد و مفیدی وجود دارند که به معامله گران و فعالان اقتصادی کمک زیادی می کنند. این روزها با توجه به اینکه بازارهای مالی جدیدی مانند فارکس و تجارت کریپتو کارنسی (ارزهای دیجیتال) پا به عرصه گذاشته اند، استفاده از این ابزارها افزایش چشمگیری داشته است.

از کاربرد صندوق های سهام می توان به آسان تر کردن راه افراد علاقمند به بازدهی بیشتر از نرخ سود بانکی اشاره نمود؛ اگر زمان کافی یا اطلاعات زیادی برای معامله و فعالیت در انواع بازارهای مالی مانند بورس ندارید، استفاده از صندوق های سرمایه گذاری به شما می توانند کمک کنند.

صندوق سهام چیست؟

این صندوق یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری است؛ سهام مالکیت در شرکت های سهامی عام هستند و به سرمایه گذاران فرصتی برای سهیم شدن در رشد شرکت می دهند. مهم است که خود را در مورد مزایا و معایب سرمایه گذاری سهام آموزش دهید. خرید و فروش صندوق‌های سهام عموماً آسان است، از تورم جلوتر می‌مانند و با اقتصاد رشد می‌کنند.

صندوق های سهام تمایل به ریسک بالاتری دارند و به نوبه خود پتانسیل بازدهی بالاتری را ارائه می دهند. آنها در نوسانات قیمت خود را با افزایش و کاهش اقتصاد. در بلندمدت، سرمایه گذاران ممکن است برای تحمل نوسانات پاداش دریافت کنند. به همین دلیل است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک ، که در چندین سهام و احتمالاً مقداری پول نقد سرمایه‌گذاری می‌کنند، اغلب برای سرمایه‌گذارانی که پول را برای بازنشستگی و سایر اهداف بلندمدت کنار می‌گذارند، جذاب هستند.

صندوق های سهام چگونه بازدهی ایجاد می کنند؟

صندوق های سهام از دو طریق برای سرمایه گذاران بازده ایجاد می کنند. اولاً، اگر شرکت رشد کند و درآمد کسب کند، احتمالاً قیمت سهام افزایش می یابد. افزایش قیمت سهام به عنوان سود سرمایه شناخته می شود. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها سالانه مقدار کمی از سود را به سهامداران پرداخت می‌کنند. پرداخت به عنوان سود سهام شناخته می شود.

برخی از صندوق‌های سهام برای به حداکثر رساندن درآمد سود تقسیمی، برخی برای به حداکثر رساندن مقدار سود سرمایه و برخی برای به دست آوردن بهترین ترکیب از هر دو (به عنوان بازده کل) مدیریت می‌شوند. به طور کلی، درآمد سرمایه گذاری بیشتر می تواند به معنای ریسک کمتر باشد. به همین ترتیب، برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در ترکیب گسترده‌ای از شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط بر روی شرکت‌های کوچک، شرکت‌های بین‌المللی یا شرکت‌هایی در بخش‌های خاصی مانند فناوری یا انرژی تمرکز کنند.

ریسک های صندوق های سهام چیست؟

همه صندوق‌های سهام سطحی از ریسک بازار را متحمل می‌شوند، اما ممکن است برای سرمایه‌گذاران بلندمدت که می‌توانند فراز و نشیب‌های میانی را در مسیر رسیدن به اهداف خود تحمل کنند، انتخاب خوبی باشند. اگر یک شرکت ضعیف عمل کند، همیشه این احتمال وجود دارد که کل سرمایه گذاری خود را از دست بدهید.

صندوق‌های سهام داخلی در معرض بزرگ‌ترین و نقدشونده‌ترین بازار سهام جهان قرار می‌گیرند و می‌توانند به سرمایه‌گذاران این امکان را بدهند که در برخی از موفق‌ترین شرکت‌های جهان سهام حضور داشته باشند. از آنجایی که بسیاری از این سهام ایالات متحده از لحاظ تاریخی بازدهی جذابی را ارائه می‌کنند که بر اساس ریسک تعدیل شده است، صندوق‌های سهام داخلی به طور سنتی جزء اصلی بسیاری از پرتفوی‌ها با افق زمانی بلند مدت بوده‌اند.

در حالی که همه صندوق‌های داخلی سهام در شرکت‌های آمریکایی سرمایه‌گذاری می‌کنند، همه صندوق‌ها رویکرد یکسانی ندارند. برخی از صندوق‌ها در شرکت‌هایی با اندازه یا ارزش بازار خاص تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر در شرکت‌هایی که بر اساس سبک خاصی مانند رشد یا ارزش سرمایه‌گذاری می‌کنند، تخصص دارند.

بیشتر بخوانید : کف ترین سهام بورس 1402

سایر صندوق‌ها ممکن است فراتر از یک بازار یا سبک خاص متنوع‌تر باشند و ممکن است بر درآمد فعلی، افزایش سرمایه یا ترکیبی از این دو تأکید کنند. این صندوق‌ها عموماً دارای سهام منتشر شده توسط طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها از صنایع مختلف، بخش‌های مختلف ایالات متحده و بخش‌های مختلف اقتصاد هستند.

درک این رویکردهای مختلف، و همچنین خطرات و مزایای بالقوه سهام داخلی، اولین گام برای کمک به شما در یافتن صندوق یا وجوهی است که بیشتر با نیازهای سرمایه گذاری شما مطابقت دارد.

بررسی ویژگی و معایب صندوق های سهامی
صندوق سهام چیست؟ بازدهی صندوق‌های سهامی در 1401 1

ویژگی های صندوق های سهام چیست؟ (مزایا و معایب)

تنوع بخشی

صندوق‌های سهام داخلی معمولاً دارای سهام منفرد زیادی در صنایع مختلف هستند که می‌تواند احتمال تأثیر منفی عملکرد یک سهام یا یک صنعت واحد بر عملکرد کل پرتفوی را کاهش دهد. انواع خاصی از صندوق های سهام داخلی، مانند صندوق های ترکیبی، نیز در سبک های مختلف سرمایه گذاری و شرکت های با اندازه های مختلف متنوع هستند. صندوق‌های سهام داخلی می‌توانند در معرض بزرگ‌ترین و نقدشونده‌ترین بازار سهام جهان قرار بگیرند، که می‌تواند به سرمایه‌گذاران امکان مالکیت سهام در برخی از موفق‌ترین شرکت‌های جهان را بدهد.

افزایش سرمایه و درآمد

اگر به دنبال سرمایه گذاری در اقتصاد هستید، صندوق های سهام داخلی می توانند پتانسیل قابل توجهی را ارائه دهند. برای کسانی که برای بازنشستگی یا سایر اهداف بلندمدت مشابه پس‌انداز می‌کنند، این نوع رشد بالقوه می‌تواند نقش مهمی در کمک به پس‌انداز شما با تورم داشته باشد. علاوه بر این، بسیاری از صندوق های سهام داخلی در شرکت هایی سرمایه گذاری می کنند که به طور منظم سود سهام پرداخت می کنند، که می تواند به درآمدزایی کمک کند.

نقدینگی و راحتی

همه صندوق های سرمایه گذاری به شما این امکان را می دهند که سهام صندوق خود را به ارزش خالص دارایی روزانه بخرید یا بفروشید. شما همچنین می توانید انتخاب کنید که درآمد حاصل از تقسیم سود و سود سرمایه به طور خودکار در یک صندوق سرمایه گذاری شود، که به طور بالقوه می تواند در طول زمان ترکیب شود و به بازده بلندمدت کمک کند، یا سرمایه گذاری های اضافی را در هر زمان انجام دهد. برای اکثر صندوق های سهام، حداقل سرمایه اولیه مورد نیاز ممکن است به میزان قابل توجهی کمتر از آن چیزی باشد که باید برای ایجاد یک سبد متنوع از سهام فردی بپردازید.

از دست دادن اصل سرمایه

عملکرد هر صندوق سهام با عملکرد سهام آن تعیین می شود. وقتی سهام کاهش می یابد، ارزش سرمایه گذاری شما در صندوق نیز کاهش می یابد. اگر بخواهید صندوق خود را در زمانی که قیمت سهام پایین است بفروشید، ممکن است سرمایه اولیه خود را از دست بدهید. برای مدیریت ریسک در بازار می توانید از نرم افزار مدیریت سرمایه فارکس بهره مند شوید.

علاوه بر این، اگرچه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بنا به تعریف سرمایه‌گذاری‌های متنوعی هستند، اما تنوع نمی‌تواند تضمین کننده سود باشد و همچنین نمی‌تواند از شما در برابر ضرر محافظت کند.

پیامدهای مالیاتی بالقوه

هنگامی که صندوق های سهام یا سود سهام دریافت می کنند یا سهامی را که ارزش آن افزایش یافته است می فروشند، پول به صورت توزیع بین سهامداران صندوق توزیع می شود. به عنوان یک سهامدار در صندوق، شما مسئول پرداخت مالیات بر این توزیع ها هستید. در برخی موارد که وجوه برای مدت طولانی در سهام نگه داشته اند، ممکن است شما توزیع سود سرمایه را دریافت کنید و بنابراین مسئول پرداخت مالیات باشید، حتی در سالی که صندوق بازدهی منفی دارد.

عملکرد صندوق های سهام در 1401

در سال 1401 دارایی که مدیریت آن ها با صندوق های سرمایه گذاری بود حدود 20 درصد رشد داشتند؛ این رشد شامل درآمدهای ثابت و غیر ثابت می باشد که هنگام محاسبه به مقدار  553هزار میلیارد تومان رسیده بود.

برای مثال: صندوق اهرم 106 درصد – صندوق ارزش 89 درصد – صندوق ثمین 72 درصد – صندوق مدیر 71 درصد و صندوق آساس 66 درصد می باشد.

به طور کلی در مقام مقایسه با سال های قبلی و همچنین از لحاظ اقتصادی صندوق های سهام در سال 1401 عملکرد خوبی داشته اند؛ در این سال میانگین بازدهی صندوق های بورسی 55 درصد بود. وقتی این درصد را با مقدار شاخص کل که 43 درصد است مقایسه می کنیم، می توانیم به این نتیجه برسیم که رشد صندوق های سهامی در وضعیت بهتری است.

مقدار میانگین بازدهی سهام هایی که میتنی بر صادر کردن و باطل کردن هستند 49 درصد است که بازم از شاخص کل بیشتر می باشد.

انواع صندوق های سهامی

  • صندوق های سهامی 

مهم ترین کاربرد صندوق های سهامی اهرمی این است که به افراد اجازه می دهد با استفاده از حالت اهرم با چند برابر سرمایه انواعه معاملات را انجام دهند.

بیشتر بخوانید : محاسبه اهرم در فارکس

  • صندوق های شاخصی

دلیل نامگذاری این صندوق این است که دارایی این صندوق ها بر اساس یک شاخص تعریف می شوند.

سوالات متداول

کدام صندوق ها در سال 1401 بیشترین رشد خالص در مورد ارزش دارایی های خود داشته اند؟

سپید دماوند
افرا نماد پایدار
اوج ملت
اندوخته پایدار سپهر
همای آگاه

صندوق های سهامی برای چه کسانی مناسب است؟

در جهان اقتصادی امروز، سرمایه‌گذاری در بورس ارزشمند و مطرح است. اما برای افرادی که فرصت رصد بازار و دانش کافی برای سرمایه‌گذاری موثر را ندارند صندوق های سهامی گزینه مناسبی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *